V dnešnej dobe sa kľúč k úspešnému rybolovu neraz skrýva práve v správnom používaní najrôznejších peliet. V posledných rokoch sa stalo ich využívanie vo funkcii krmiva takým populárnym, že sú jazerá, na ktorých už rybu pomocou klasických, práškových krmív už nechytíme. Dnešnú rybačku som venoval preskúšaniu viacerých peletových zmesí, snažiac sa zistiť, či medzi nimi existuje nejaký rozdiel, a ak áno, aký je signifikantný. Ak Vás zaujíma môj názor, čítajte ďalej!

Priniesol som si 3 rozličné peletové zmesi.

Vlasec som zaklipoval do vzdialenosti 66 metrov a okamžite som sa pustil do lovu. Na tomto jazere mám kvôli vysokej hustote zarybnenia spravidla vo zvyku vykonať pár zakŕmovacích náhodov, no v tomto prípade som od toho zámerne upustil. Chcel som vypozorovať, ako budú ryby reagovať na pelety výlučne v krmítku. Pravdou je, že akési de facto zakŕmenie sa dá vytvoriť aj pravidelnými náhodmi, čomu som sa chcel takisto vyhnúť, preto som sa snažil posielať každý náhod na iné miesto. Nakoľko nebol v mojom okolí žiadny iný rybár, mohol som hádzať ako sa mi zachcelo aj 10-20 metrov doľava, či doprava.


Záber dorazil hneď po prvom náhode. Zasekol som na jemné potiahnutie. Po krátkom zdolávaní bola prvá ryba už aj v podberáku.
Montáž strávila vo vode sotva 10 minút, kým sa kaprík ohlásil, vďaka čomu som sa pred ďalším náhodom cítil oprávnene optimisticky. Na ďalšie ohnutie špičky som opäť nemusel dlho čakať.


Rybačka sa začala nad očakávania, avšak potom nasledovala studená sprcha. Bohužiaľ dorazili aj sumčeky.

Na ďalších pár náhodov reagovali žiaľ iba sumčeky, alebo v lepšom prípade, sem tam nejaký karas. Malú nástrahu Tornado Method som vymenil za trochu väčšiu, v resp. dovtedy používané krikľavé farby som vystriedal za trochu bledšie, dúfajúc, že mi to pomôže vyhnúť sa sumčekom.

Táto taktika našťastie perfektne zafungovala, keďže v ďalšom priebehu dňa som chytil už iba dva sumčeky, čo je v porovnaní s počtom kaprov celkom zanedbateľné číslo.


Opäť som zahákol veľmi seriózne vyzerajúci záber. Akonáhle som pozdvihol prút, okamžite som pocítil, že v tomto prípade mi cesty skrížila trochu väčšia ryba.

Nech sa páči, ryba, ktorá bola za tento brutálny záber zodpovedná.
Nech som si už akokoľvek túto rybačku užíval, neustále siahanie do vody a vyťahovanie rýb ma prinútilo k odpočinku, musel som sa trochu zohriať. A na to neexistuje lepšie riešenie ako horúci čaj. V malom kovovom hrnčeku mi ruky rýchlo zohrial.

Po čaji som sa plnými silami vrhol do pokračovania rybačky. Ryby na mňa našťastie počkali a po čajovej prestávke som ich aj naďalej chytal pekným tempom.


Ako sa blížil koniec rybačky, postupne sa začalo pekne vykreslovať, ktoré peletové zmesi a nástrahy naozaj dobre fungujú. A hoci som dnes chytil rybu pomocou každej nástrahy, ktorú som do vody hodil, bolo úplne evidentné, že nástrahou dňa bol jahodový Tornado Method.

Na poli peliet už nebolo všetko také jednoznačné, ale ak budeme vychádzať z počtu záberov, v resp. ulovených kaprov, tak fungoval najlepšie Zimný 4S Method Pellet Mix. Z menších peliet pozostávajúca, menej farebných vločiek obsahujúca zmes bola kaprom najviac po chuti.

Túto tézu potvrdzovala aj kapurková ryba celej rybačky.



Nuž, čuduj sa svete, na koniec rybačky sa potvrdilo, prečo dostal zimný variant zmesi 4S Method Pellet Mix prívlastok „zimný“. V tomto chladnom počasí dal naozaj najviac rýb. Na otázku zo začiatku článku je odpoveď jednoznačné áno. Áno, celkom určite sa oplatí experimentovať s rozličnými peletovými zmesami, je medzi nimi naozaj citeľný rozdiel. V tomto prípade síce nebol taký markantný ako na poli nástrah, no v počte úlovkov bol rozdiel aj tak dobre viditeľný. Z 15 kaprov si 3 vybrali FMMFP Brutálnu Pečeň, 5 jesenný 4S Method Pellet Mix a 7 jeho zimný variant. Preto ak sa vydáte v nasledujúcom období k nejakému podobnému, intenzívne zarybnenému jazeru, celkom určite nenechajte doma zimný variant peletovej zmesi 4S Method Pellet Mix.
Zanechať komentár