Studený front na štrkovisku
035 / 77 01 125 | obchod@goldcarp.sk

Studený front na štrkovisku

Prečítali: 5597

V uplynulých niekoľkých rokoch, dostávali u mňa pri výbere lokality ďalšej rybačky prioritu hlboké štrkoviská. Je hneď niekoľko podobných jazier, ktoré navštevujem pravidelne, rok čo rok, a pokúšam sa nasadenú latku zase o niečo podvihnúť. Pred rybačkou si najčastejšie lámem hlavu nad otázkou, akými vnadidlami a akou stratégiou sa vydať ku vode, aby som bol čo najúspešnejší. Na tomto type vodných plôch však považujem za dôležitejší výber správneho počasia.

Neskoré jesenné obdobie a taktiež aj zima, až do úplného zamrznutia, bývajú na týchto jazerách veľmi „silné“. Keď sa roztopia ľady, plynú prvé rybačky väčšinou dlhými „voľnými“ hodinami, kedy sa môžu prišťastiť tak nanajvýš 1-2 zábery. Táto situácia trvá, kým sa voda neohreje do bodu, že ryby dostanú impulz, aby sa konečne pohli. Po nejakú dobu sa tak dajú opäť loviť celkom dobre. Následne, ako sa posúvame ďalej do jari a počasie sa čoraz viac otepľuje, je táto voda v denných hodinách akoby ju zaliali kyselinou. Ryby sa síce kúpu, hýbu sa, to je veľmi dobre vidno, ale špičky na prútoch sa ani za svet nepohnú. Preto som zástanca názoru, že sa v týchto prípadoch oplatí dať šancu nočným hodinám, alebo si na rybačku zvoliť búrkovým počasím sprevádzaný, zamračený, upršaný deň.

Keď sa mraky takto pekne nakopia...
...a k tomu aj prší, dorazil čas na lov v štrkovisku

Bol práve veľkonočný pondelok, keď som si surfujúc po stránkach s predpoveďami počasia uvedomil, že zajtra musím bezpodmienečne na rybačku. V noci zasiahol krajinu výrazný studený front, ktorý sprevádzali silný vietor a dážď. Inými slovami, práve také počasia, aké som si prial.

Miesto rybačky

Ako rýchlo tento studený front podľa predpovedí prichádzal, tak rýchlo, podľa tých istých odpovedí, bude aj preč. Preto sa ukazovali byť najsľubnejšie v prvom rade doobedňajšie hodiny. K jazeru som preto dorazil už skoro ráno, s lovom som chcel začať čo najskôr. Kým som vykladal veci z auta a následne skladal výstroj, celý čas lialo ako z krhle. Ako už vieme, čo je dobré pre ryby, nie je vždy nevyhnutne dobré aj pre rybára. Cieľ bol jednoznačný. Chcel som uloviť aspoň jedného z naozaj urastených obyvateľov tohto jazera.

Po stopách kaprov som sa vybral s feederovými prútmi TEAM FEEDER Royal Method Carp s navijakmi Fine Carp 6000.
Tento výstroj je na túto vodnú plochu ako stvorený.
Skoro ráno, v lejaku...
.... čakajúc na kapry.

Pršalo s premenlivou intenzitou, no bez prestávky, od prvých náhodov už uplynulo pol druha hodiny. Áno, jeden a pol hodina. Ak viem, alebo prinajmenšom tuším, že je montáž na správnom mieste, a v krmítku zmes, ktorá si dokáže zachovať vnadivosť aj po takúto dlhú dobu, tak sa nikam neponáhľam. Uplynula hodina a 35 minút, keď ľavý prút konečne „vystrelil“. Kapor, ktorý sa zahryzol do nástrahy, vypálil ako raketa. Akonáhle som vzal prút do ruky, cítil som nie len jeho rýchlosť, ale aj nesmiernu silu. Vedel som, že napravo od môjho stanovišťa, vedľa ostrovčeka, je terén plný prekážok, preto som sa kapra všemožne pokúšal navigovať iným smerom. Dávno som sa už pri súboji takto nezapotil, prvýkrát sa obrovský šupináč ukázal nad hladinou až po dobrej štvrťhodine. Z oblohy sa lialo, prút ohnutý ako bumerang, v kryštálovo čistej vode pod kapra pekne vkĺzol podberák. Mám ťa!

Urodzený protivník si od útrap odpočinul na podložke...
Prekrásny šupináč s nevšednými parametrami
Wow, to vzorkovanie
Obrovská zlatožltá „lopata“
Nech sa páči, v plnej kráse. Moja radosť bola bezbrehá
Rýchla fotka, dezinfekcia rany...
...a už aj smeroval naspäť

Po takomto úlovku som mal pocit, že nech už dopadne zvyšok dňa akokoľvek, domov pôjdem spokojný. Ako to meteorologické prognózy predpovedali, studený front rýchlo prišiel a aj rýchlo odišiel. Dážď ustál, vietor sa tiež upokojil a tlak vzduchu sa začal pomaly dvíhať. Čo znamená, že podmienky, ktoré som považoval za žiaduce, sa začali rozplývať. Teplota vzduchu však zostala po celý deň nižšia ako teplota vody.

Dážď úplne ustál, vietor sa tiež upokojil, avšak chladné, sychravé počasie pretrvalo až do skorého odpoludnia
Teplota vody presiahla 14 stupňov Celzia

Zo stratégiou som dnes príliš nešpekuloval. Spoliehal som sa na jedno jediné krmivo, dve rozdielne chutiace, ale charakterovo totožné nástrahy, a obľúbenú method feederovú montáž. Základné zakŕmenie som vôbec nerobil. Jazero Szénás Carp disponuje naozaj úctyhodným rybím osadenstvom, avšak pravidelným návštevníkom určite neušlo, že z jazera sa stáva, rok čo rok, čoraz komplikovanejšia voda. Aj napriek veľkej hustote rybej populácie je tu nesmierne ťažké sa dopracovať k záberu, skúsené, svetaznalé kapry, sa len tak opäť a opäť chytiť nenechajú. Poviem úprimne, zažil som tu už nejednu rybačku, keď som nechytil ani mäkké f. Práve tým je však každý úspech o to sladší a každá ulovená ryba má väčšiu hodnotu.

Krmivo BlendeX 2 in 1 Cesnak+Mandle som urobil ešte atraktívnejším pomocou aromatického výťažku SpéciAdditive Cesnak
Používal som väčšie, 16 milimetrové nástrahy Plávajúce Rozpustné Fluo Pelety Brutálna Pečeň a Plávajúce Rozpustné Pelety Cesnaková Ryba
Základom montáže bolo 55 gramové krmítko By Döme TEAM FEEDER Long Cast Method Feeder XL
Naplnil som ho spôsobom...
...ktorý som Vám už neraz predviedol
Dokonalé!
A už aj mohlo ísť na svoje miesto!

Ďalším náhodom sa mi veru podarilo dostať montáž na naozaj perfektné miesto. Kým však prejdem k udalostiam, ktoré sa udiali o dobrú pol hodinu, poviem pár viet o krmive, v resp. o jeho namiešaní.
Čo sa mňa týka, krmivá BlendeX 2 in 1 sú absolútnymi favoritmi. Mojim osobným obľúbencom je variant Cesnak+Mandle. Táto zmes je ozajstným žolíkom. Neobsahuje ani štipku rybacej múčky, preto je vhodná na prakticky každú vodnú plochu. Snehobiele, jemnozrnné krmivo je obohatené zelenými mikropeletami. Zmes prejavuje svoj účinok v dvoch fázach. Po dopade do vody začne jemnozrnné krmivo najprv vytvárať veľmi pôsobivý oblak. V mnohých prípadoch dorazí záber už v tejto fáze. Ak však nie, mikropelety si zaručene počkajú aj na neskôr prichádzajúce, objemnejšie ryby.
Podelím sa s Vami o alternatívny spôsob miešania: takto používam krmivá BlendeX 2 in 1 ja.

Pravidlo číslo jedna je, že nikdy tieto jedlá nemiešam predchádzajúci večer, ako to obvykle robievam s inými krmivami. Ráno po príchode na breh nasypem do vedra pol sáčku krmiva a pokropím ho aromatickým výťažkom SpéciAdditive. V tomto prípade to bol cesnakový výťažok, ten pasoval k zmesi absolútne najlepšie. Keď som krmivo s hustým výťažkom dobre premiešal, vodou z jazera nastavím dobrú konzistenciu a na záver ho dobre vtlačím do spodku vedra. Kým bude výstroj pripravený na zahájenie rybačky, krmivo BlendeX do seba nasiakne všetky pridané tekutiny. Nezostáva nám už nič iné, iba masu na spodku vedra rukami dobre rozmrviť, a ak by to bolo za potreby, pridať ešte trochu vody, alebo výťažku SpéciAdditive. A už aj môže ísť do krmítka. Pozornejším určite neušlo, že som namiešaval iba polovicu sáčku, a že som pred použitím zmes nepredrvil cez sitko. Podľa mojich skúseností, sú tieto krmivá najchytľavejšie vtedy, keď sú čerstvo namiešané a peletové zrnká sú ešte doslova chrumkavé. Najväčšie ryby som chytil vždy bezprostredne po namiešaní krmiva, kým bolo ešte čerstvé. Práve preto nemám vo zvyku nieto krmivá drviť cez sitko, príliš by som tým rozmrvoval aj pelety, a to nechcem. Väčšie zlepené guče jednoducho rozdrobím v ruke a následne, ako bude behom rybačky z krmiva ubúdať, ho vyššie uvedeným spôsobom priebežne dopĺňam, aby bolo neustále čerstvé.

O trochu viac ako po pol hodine trpezlivého čakania, sa v tomto prípade ohlásil záber na pravom prúte. Podobne ako ranný kapor, aj táto ryba vystrelila priam živočíšnou silou, akonáhle sa jej háčik zapichol do papuľky. Javilo sa, že by mohlo ísť o rybu rovnako pôsobivých rozmerov ako ráno, kým so sa však zasníval, protivník ušiel do labyrintu prekážok vedľa ostrovčeka. Našťastie, háčik sedel veľmi pevne, takže, aj keď horko-ťažko, nakoniec sa mi ju odtiaľ podarilo vymanévrovať.

Aj keď s problémami, ale nakoniec sa mi ju z prekážok podarilo dostať, ale ani naďalej sa nevzdávala...
Po dlhom a vyčerpávajúcom súboji skončila v podberáku...a následne na podložke. Ešte aj nástrahu mi priniesla naspäť.
K slovu sa dostal aj kratší feederový prút
Obrovský tŕň a prekrásny vzor
Ďalší prekrásny kapor
Po rýchlej dezinfekcii sa mohol už aj vrátiť k svojim povinnostiam

Táto rybačka bola naozaj pozoruhodným zážitkom, práve preto som sa o ňu chcel podeliť aj s Vami. Podarilo sa mi uloviť dva kapitálne kapry, po čom som už dávno túžil, no napriek tomu to nie je prvoradý dôvod, prečo ju považujem za tak pozoruhodnú. Som presvedčený, že sa mi táto rybačka zachová v pamäti veľmi dlho.
Jeden veľký rybár ma hneď na našej prvej spločnej rybačke naučil, že hodnotu ryby neurčuje ručička na váhe, ale zážitky, ktoré sa s ňou spájajú.

Doporučené produkty:
- Prúty: By Döme Team Feeder Royal Method Carp
- Navijaky: By Döme Team Feeder Fine Carp
- Šnúra: By Döme Team Feeder Super Sensitive
- Haldorado Doctor Aid
- Krmivo: Haldorado Blendex 2in1 - Cesnak Mandle
- Tekutá aróma: Haldorado Speciadditive - Cesnak
- Nástraha: Haldorado Rozpustný Fluo Pelet - Brutal Liver
- Nástraha: Haldorado Rozpustný Fluo Pelet - Cesnaková ryba
- Krmítko: By Döme Team Feeder Long Cast Method Feeder
- Ihla: By Döme Team Feeder 001
- Podložka: By Döme Team Feeder Rapid

Značky:
Populárne články
Vo Februári 2017, sa rodina navijakov TEAM FEEDER výrazne rozrástla a dovtedy osamotený SPRO Team Feeder Special LCS 550M, dostal štyroch nových súrodencov. Za tú dobu sa už s nimi stihli zoznámiť tisícky rybárov a používajú ich...
Čítaj ďalej
Pri predstavovaní prútov By Döme TEAM FEEDER Power Fighter, ktoré sa dostali do obchodov iba nedávno som spomínal, že vďaka neustále prebiehajúcim vývojovým prácam sa nové vylepšené prúty...
Čítaj ďalej
Neustále napínam svoje hranice a ak mi to dovolia, tak aj hranice druhých... Deň čo deň sa aktívne podieľam na vývoji mnohých produktov, občas je toho až priveľa. Zapálene hľadám nové, často až...
Čítaj ďalej
Rád by som sa s Vami rybármi podelil o svoje skúsenosti s lovom na veľké vzdialenosti s feeder prútmi lebo sa táto technika v posledných rokoch stáva čoraz populárnejším. Dúfam že moje rady Vám pomôžu...
Čítaj ďalej
Články o lov na feeder
Vyhliadnuté jazero. Jednoducho očarujúca, 98 hektárová vodná plocha, ktorá dosahuje miestami hĺbku až 9 metrov. Rybám sa tu rozprestiera naozaj obrovský životný priestor! ...
Čítaj ďalej
Po Dunaji je mojim druhým riečnym domovom celkom určite Tisa. V posledných rokoch som si tu našiel mnoho nových priateľov, dnes tu už lovievam úplne pravidelne. V septembri 2020 som si na tejto rieke ...
Čítaj ďalej
Rodina navijakov By Döme TEAM FEEDER sa v roku 2021 rozrastá o ďalšieho cenného člena. Právom populárna rodina prútov Master Carp LCS bola obdarená staronovou inováciou, ktorou je v tomto prípade pred...
Čítaj ďalej
Mnohí sme na tom tak, že myšlienkami neustále špekulujeme nad novými praktikami, ako urobiť nástrahu na kŕmení pre ryby čo najnápadnejšou a najpríťažlivejšou. V posledných rokoch som si všimol, že pri...
Čítaj ďalej

Zanechať komentár

Captcha


Cena dopravy
Slovensko

- Objednávky do 20€ - 4.8€

- Objednávky 21-65€ - 4.2€

- Objednávky 65-150€ - 2.4€

- Objednávky nad 150€ - zdarma

Ceny sú uvedené s DPH

Česká republika

- Objednávky do 2500Kč - 185Kč

- Objednávky 2500-5000Kč - 95Kč

- Objednávky nad 5000Kč - 30Kč

Ceny jsou uvedeny s DPH

Dodánie objednávok

- dobírkou prostrednictvom UPS spravidla do 1-3 pracovné dny 

Viac informácie

Skladové zásoby

×
Skladové zásoby

Sú aktualizovaný

Objednávku dostanete

×
Objednávku dostanete

1-3 pracovné dny

×
Špecializovaný na Feeder

Eshop zameraný na feeder

×
Cena dopravy
Slovensko

- Objednávky do 20€ - 4.8€

- Objednávky 21-65€ - 4.2€

- Objednávky 65-150€ - 2.4€

- Objednávky nad 150€ - zdarma

Ceny sú uvedené s DPH

Česká republika

- Objednávky do 2500Kč - 185Kč

- Objednávky 2500-5000Kč - 95Kč

- Objednávky nad 5000Kč - 30Kč

Ceny jsou uvedeny s DPH

DODACIA LEHOTA

×
DODACIA LEHOTA

1-3 pracovné dny

×
×