035 / 77 01 125 | obchod@goldcarp.sk

Štedrá odmena vytrvalej roboty

Prečítali: 3000

Je všeobecne známe, že drvivá väčšina domácich rybárov, podobne ako aj ja, sústredí svoje úsilie predovšetkým na lov kaprov. Na konci roku 2019 som sa však rozhodol, že sa od tohto sveta trochu odpútam, a od nasledujúceho roku sa pokúsim vydať cieleným lovom aj po stopách iných rýb.

Na prvé počutie sa to asi nezdá ako nejaké neviem ako svetoborné rozhodnutie, koniec koncov, pri love na kapry sa ako akási doplnková ryba pritrafí na háčik z času načas všeličo, avšak rybu, ktorú som som si vyhliadol ja, predsa len nie je - regulárnym spôsobom, so zaháknutým háčikom v papuľke - až také jednoduché uloviť. Tou rybou je TOLSTOLOBIK!

Štedrá odmena vytrvalej roboty
Podivuhodne vyzerajúce „mimozemské“ stvorenie našich vôd - TOLSTOLOBIK!

Hádam to nepreženiem, keď prehlásim, že v dnešných dňoch, v kruhu domácich rybárov lov na tolstolobika doslova prekvitá. Mnohí si uvedomili športovú hodnotu tejto inváznej ryby, no a v neposlednom rade, pri tých správnych kulinárskych dovednostiach, môže predstavovať aj skvelý gastronomický zážitok pre celú rodinu. Keď som si vzial do hlavy, že chcem loviť tolstolobiky, v prvom rade som sa snažil nazbierať tie najpotrebnejšie informácie o tejto rybe, ako aj o tých najvhodnejších lokalitách.
Čo sa týka výberu miesta, dá sa povedať, že som mal pomerne ľahkú prácu. Bývam neďaleko zálivov pri Pilismaróte a Vyšehrade a obe sú všeobecne známe skvelou populáciou tolstolobikov, čo však ani zďaleka neznamená, že úspech tu je zaručený!

Štedrá odmena vytrvalej roboty
Vo väčších zálivoch máme dobré vyhliadky na zopár tolstolobikov

Nakoľko sa tieto vypúlenými očami zízajúce ryby živia výlučne iba planktónom, ktorý prijímajú neustálym filtrovaním vody, pri výbere nástrahy prichádza do úvahy jedine taká, ktorá je schopná sa vznášať (plávať) aj so silným, ťažkým háčikom. Najjednoduchším a asi aj najlacnejším riešením je v takomto prípade TECHNOPUFI, preto som ani ja nijako nešpekuloval a dal som na háčik tieto guličky. Za spomenutie stojí malé zistenie ohľadom počtu guličiek na háčiku, ale k tomu sa vrátim neskôr.

Štedrá odmena vytrvalej roboty
V prípade lovu na tolstolobika netreba výber nástrahy a ani jej prezentáciu nijako zbytočne komplikovať

Nováčikovské šťastie, alebo ako som ulovil prvého tolstolobika
Na jar minulého roka som si jednu zmyslel a s pokojom outsidera som sa vydal k zálivu v Pilismaróte uloviť svojho prvého tolstolobika. Stanovište som si rozložil na jednom kľudnejšom úseku zálivu, ako základ som tam hodil takých 10-15 knedlíkov asi vo veľkosti pomaranča, a rybačka sa už aj mohla začať.

Štedrá odmena vytrvalej roboty
Základom úspešného lovu na tolstolobika je dostatočné množstvo základného zakŕmenia a pravidelné dokrmovanie

Prútom vymeraná vzdialenosť činila 17 metrov, kam sa mi aj pomerne korpulentné knedlíky darilo hádzať bez najmenších problémov.

Štedrá odmena vytrvalej roboty
Nahadzovanie takto robustných knedlíkov už veru nie je hračka! Avšak prút Team Feeder Big River 360 RXH je pre túto úlohu ozajstným špecialistom

Ako som už spomínal, na brehu som vegetoval s tým najväčším pokojom outsidera, preto ma výslovne prekvapilo, keď sa po nejakom čase na hladine ukázalo pár tolstolobikov. „Žeby z toho predsa len niečo bolo?“, pomyslel som si, a o pár minút nato mi dovtedy nehybné špičky už dávali jemnými myknutiami na vedomie, že pod vodou sa veru niečo deje.
Montáž bola vo vode už pomerne dlhú dobu, preto som sa začal obávať, či je okolo krmítka ešte dostatok „materiálu“, ktorý tam má vytvárať peknú dymovú clonu. Pretože ak nie, šanca, že ryba nadľahčený háčik vsrkne, je iba mizivá. Nahodiť, alebo čakať? To bola dilema. Ako nováčik pri love na tolstolobika som si na túto otázku nedokázal dať jednoznačnú odpoveď... Nakoniec som sa rozhodol, že tam predsa len pošlem ešte jeden pomenší knedlík, dúfajúc, že tým ryby neodplaším
A čuduj sa svete, sotva strávila montáž vo vode 3 minúty, do ťažkého terénu stvorená špička prúta Big River 360 RXH dávala veľmi rozhodnými kývnutiami najavo, že sa môžem dať do práce. Jednu riadnu chlapskú som tam anonymovi „šmaril“ a hra sa mohla začať! Priam živočíšnou silou, s akou som sa dovtedy stretol tak nanajvýš pri väčších amuroch, ryba okamžite vyštartovala smerom do otvorenej vody. Prvých pár sekúnd som bol iba štatistom, ryba si robila, čo chcela. Až keď je došiel dych, som sa mohol pustiť do zdĺhavého, ale o to radostnejšieho zdolávania, až sa mi nakoniec podarilo túto beštiu prinavigovať k brehu a aj ju úspešne dostať do podberáka.

Štedrá odmena vytrvalej roboty
To, že to je invázna ryba neznamená, že si nezaslúži úctu a vhodnú starostlivosť
Štedrá odmena vytrvalej roboty
Prvý tolstolobik v živote, hneď na prvý pokus
Štedrá odmena vytrvalej roboty
Mnohí považujú tolstolobika za škaredú rybu, ja by som ju nazval skôr zaujímavou :)

Moja radosť nepoznala hraníc, bol to neopísateľný pocit, že hneď prvý pokus korunoval úlovok. Nakoľko tolstolobiky brázdia vlny v húfoch, okamžite som napichol na háčik ďalšiu guličku a letel tam ďalší obrovský knedlík. Od tejto chvíle nabrali udalosti na obrátkach a podarilo sa mi zaznamenať viacero záberov, no okrem jedného ďalšieho tolstolobika som ich už viac na breh nedostal. Väčšinu rýb sa mi buď vôbec nepodarilo zaháknuť, alebo im háčik vyskočil z úst behom zdolávania.
Už pri prvej ulovenej rybe som videl, že má papuľku neskutočne kostnatú, do ktorej sa háčik číslo 8 dokázal zavŕtať len tak tak, preto mi bolo jasné, že pre príležitosti nasledujúcej rybačku bude nevyhnutné aj toto modifikovať.
Povzbudený týmto úspechom som si pomyslel, že mám vyhrané, cielený lov na tolstolobika je hračka a na najbližšej rybačke si budú ryby doslova podávať háčik. Ako ste sa asi dovtípili, tak to ani náhodou nebolo
Prvou modifikáciou, ktorú som na nasledujúcej rybačke vykonal bolo, že som z montáže odstránil bočný háčik nad krmítkom. Že prečo? Považoval som ho za úplne neopodstatnený a zbytočný. Ak ryba totiž obrovskými ústami nasáva vodu okolo krmítka, vsrkne spodný háčik (ktorý sa vznáša nad krmítkom) s rovnakou pravdepodobnosťou ako ten horný. Okrem toho sa takto aspoň nemusíme obávať, že sa nám pri vyslobodzovaní háčika zasekne druhý, voľne visiaci háčik do siete, alebo ruky. Druhou modifikáciou bolo, že som zmenil typ a veľkosť háčika. V tomto prípade som si vybral väčší a silnejší háčik, dúfajúc, že mi to pomôže so stabilnejším zaháknutím.

Štedrá odmena vytrvalej roboty
Super montáž na tolstolobiky sa dá rýchlo zostaviť z týchto prvkov

Nejakú „zvláštnostku“ som chcel vyprodukovať aj na poli krmiva, dúfajúc, že extra veľká dymová clona dokáže prilákať tolstolobiky v ešte väčšom počte.

Štedrá odmena vytrvalej roboty
Na začiatku som vo viere prenikavého úspechu premiešal prakticky všetky dymiace látky, ale boli to vyhodené peniaze a premrhaný čas

Metóda rybačky sa do všetkých detailov zhodovala s minulou, takže, ako sa dalo očakávať, presné ako švajčiarske hodinky, sa ryby objavili na hladine pár minút po deviatej a okolo obeda. Tu však podobnosti končili, k záberu som sa nedopracoval. Teda, na upresnenie, práve som sa balil, chrbtom k vode, keď sa na nástrahu ulakomil jeden záujemca. Aj prút si takmer zaplával. Neočakávaným návštevníkom bola doplnková ryba „tolstolobačiny“, krásny riečny kapor.

Štedrá odmena vytrvalej roboty
Síce som tu nebol kvôli nemu, ale pri love na tolstolobika sa občas na kŕmenie pritrafí ja nejaký kapor, alebo amur
Štedrá odmena vytrvalej roboty
Späť na slobodu

V ten deň som sa vracal domov poriadne sklesnutý, zlý výsledok som pripísal slabému apetítu a studenému frontu. Obviňovať z neúspechu ryby sa mi nevyplatilo, pretože rovnako som dopadol aj pri ďalšom pokuse. Situácii som vôbec nerozumel. Ryby sú jednoznačne rovno predo mnou, vidím ich, viem že sú v blízkosti montáže, lebo občas do nej ťuknú, čo sa prejavý jemným myknutím špičky, ale nástrahu si nedajú ani za svet. Kde je problém?

Štedrá odmena vytrvalej roboty
Ryby sú rovno predo mnou, no háčik zostáva napriek tomu nedotknutý. Kde to robím zle?

Technopufi guličky sú mimoriadne ľahké, preto by mi ani nenapadlo, že sa môže vyskytnúť problém s nadľahčovaním nástrahy, avšak pre istotu, som pred ďalším náhodom montáž otestoval v plytkej vode. Na môj veľký šok sa háčik posadil úplne na dno. Až vtedy mi to konečne došlo. Jedna stredne veľká technopufi gulička dokázala na prvej rybačke háčik veľkosti 8 úplne nadvihnúť, ale hrubší a aj o čosi ťažší háčik Korda Choddy B veľkosti 4 už nie!
Pre istotu som si dal v ďalšom priebehu záležať, aby boli na háčiku rovno 2-3 guličky, a keď to cítim za potrebné, skontrolujem v plytkej vode, či je vztlaková sila postačujúca aj medzi náhodmi. Nie náhodou sa vraví, že človek sa poučí najlepšie z vlastných chýb. Keď sú všetky prvky na 100% zladené, pravdepodobnosť, že našim planktónožravým kamarátom aj reálne pomôžeme na breh sa rapídne zvýši.

Štedrá odmena vytrvalej roboty
Vytrvalosťou a správnou technikou môžeme tieto „obrie pleskáče“ z vody vyťahovať ako na bežiacom páse

Ako som už spomínal, veľmi rád experimentujem s kombináciami najrôznejších krmív a prídavných látok, ale musel som uznať, že pri love na tolstolobika to je úplne zbytočné, časovo náročné, a zbytočne nákladné. Od tohto roku je v ponuke Haldoráda dostupné aj krmivo výslovne pre tolstolobiky, ktoré fungovalo perfektne, a som si istý, že bude perfektnou voľbou pre každého iniciatívneho rybára, ktorý má na zreteli v prvom rade jednoduchosť a efektivitu. Toto krmivo mám vo zvyku doplniť iba o toľko, že ku knedlíkom určeným pre základ pridám jedno balenie zmiešaného semienkového mixu, čo spravidla pomôže tu a tam uchmatnúť aj nejakého amura, ktorý zablúdil na kŕmenie.

Štedrá odmena vytrvalej roboty
3-4 balenia krmiva Big River Tolstolobik sa nám postarali o veľa pekných zážitkov. Zmiešaný semienkový mix je určený pre amury, ktoré občas na naše kŕmenie zablúdia
Štedrá odmena vytrvalej roboty
Nakoľko na lov tolstolobika budeme musieť namiešať veľké množstvo krmiva, suchý materiál sa oplatí rozdeliť do dvoch vedier. Elektrický miešač nám ušetrí kopu času!

Odkedy sa na trhu objavil tento produkt, už aj ja som prestal pri krmive špekulovať. Hoci, pri samotnom love som si ešte nechal jedno eso v rukáve. Aby sa v lovnej zóne vytvoril „umelý“ planktónový mráčik čo najrýchlejšie, v resp. aby bol čo najväčší, každých 15-20 minút tam pošlem malou spomb raketou také 2-3 dávky riedkeho materiálu. Ten vytvorím tak, že časť krmiva dám zvlášť do misky a pridám k nemu nadmerné množstvo vody. Dostanem tak extra riedky, mimoriadne dobre „dymiaci“ materiál.

Štedrá odmena vytrvalej roboty
Nadmerným navlhčením jednej časti krmiva dokážeme vytvoriť impozantnú dymovú clonu, na ktorú natrafí húf oveľa rýchlejšie

Rovnako efektívne môže byť aj to, keď potiahneme knedlík v krmítku extra vrstvou „smotanovo“ riedkeho krmiva, ktoré bude na ceste do hlbiny za sebou ťahať oveľa pôsobivejšiu dymovú stopu ako iba samotný knedlík.

Štedrá odmena vytrvalej roboty
Na vonkajší povrch knedlíka môžeme naniesť extra dymivú riedku vrstvu. Menšiu časť krmiva stačí navlhčiť do „smotanovitej“ konzistencie a pekne týmto riedkym materiálom knedlík potiahnuť

Ako pri žiadnej inej rybárskej metóde, ani tu si nemôžeme byť úlovkom stopercentne istí, avšak pri potrebnej vytrvalosti nás na konci odmena celkom určite neminie! Informácie v tomto článku samozrejme neboli určené pre ozajstných tolstolobikových špecialistov, ale pre tých, ktorí po tejto vysoko adrenalínovej metóde rybolovu ešte iba poškuľujú.

Štedrá odmena vytrvalej roboty
V obdobiach bez záberu...
Štedrá odmena vytrvalej roboty
...mi tento pohľad všetko vynahradí!

V kútiku duše samozrejme pri každom jednom pobyte na brehu dúfam v príchod obrovského, 15-20 kilového Tolstolobika Pestrého, to by bola skutočná čerešnička na torte, aj keď na prilákanie týchto urastenejších jedincov sa hodí skôr trošku iná metóda.

Štedrá odmena vytrvalej roboty
Vytýčeným cieľom je raz uloviť aj do monštruóznych rozmerov narastajúceho Tolstolobika Pestrého, ale dovtedy sa budú o skvelé zážitky perfektne starať aj jeho menší bieli kolegovia!

Ale to už je iný príbeh. Dúfam, že už čoskoro budem môcť obšírnejšie porozprávať aj o tom :)

Značky:
Populárne články
Vo Februári 2017, sa rodina navijakov TEAM FEEDER výrazne rozrástla a dovtedy osamotený SPRO Team Feeder Special LCS 550M, dostal štyroch nových súrodencov. Za tú dobu sa už s nimi stihli zoznámiť tisícky rybárov a používajú ich...
Čítaj ďalej
Pri predstavovaní prútov By Döme TEAM FEEDER Power Fighter, ktoré sa dostali do obchodov iba nedávno som spomínal, že vďaka neustále prebiehajúcim vývojovým prácam sa nové vylepšené prúty...
Čítaj ďalej
Neustále napínam svoje hranice a ak mi to dovolia, tak aj hranice druhých... Deň čo deň sa aktívne podieľam na vývoji mnohých produktov, občas je toho až priveľa. Zapálene hľadám nové, často až...
Čítaj ďalej
Rád by som sa s Vami rybármi podelil o svoje skúsenosti s lovom na veľké vzdialenosti s feeder prútmi lebo sa táto technika v posledných rokoch stáva čoraz populárnejším. Dúfam že moje rady Vám pomôžu...
Čítaj ďalej
Články o lov na feeder
Každý rybár, holdujúci lovu na veľké kapry, má svoje tutovky, osvedčené vnadidlá a metódy, za ktoré by dal ruku do ohňa, ktoré fungujú vo väčšine prípadov naozaj vynikajúco a spravidla dopomôžu rybáro...
Čítaj ďalej
Určite ste už počuli, čítali alebo zažili to že jesenné obdobie je to pravé orechové čo sa týka lovu tých väčších kaprov a nie je to inak ani pri love feeder technikou. Pravidelný čitatelia mojich prí...
Čítaj ďalej
Je všeobecne známe, že drvivá väčšina domácich rybárov, podobne ako aj ja, sústredí svoje úsilie predovšetkým na lov kaprov. Na konci roku 2019 som sa však rozhodol, že sa od tohto sveta trochu odpúta...
Čítaj ďalej
Krmítka Haldorádó Dart si v kruhu domácich rybárov získali za veľmi krátku dobu nesmierne veľké uznanie a popularitu. Za základný prvok montáže si ich už vybralo veľmi veľa rybárov a ich počet ďalej n...
Čítaj ďalej

Zanechať komentár

Captcha


Cena dopravy
Slovensko

- Objednávky do 20€ - 4.8€

- Objednávky 21-65€ - 4.2€

- Objednávky 65-150€ - 2.4€

- Objednávky nad 150€ - zdarma

Ceny sú uvedené s DPH

Česká republika

- Objednávky do 2500Kč - 185Kč

- Objednávky 2500-5000Kč - 95Kč

- Objednávky nad 5000Kč - 30Kč

Ceny jsou uvedeny s DPH

Dodánie objednávok

- dobírkou prostrednictvom UPS spravidla do 1-3 pracovné dny 

Viac informácie

Skladové zásoby

×
Skladové zásoby

Sú aktualizovaný

Objednávku dostanete

×
Objednávku dostanete

1-3 pracovné dny

×
Špecializovaný na Feeder

Eshop zameraný na feeder

×
Cena dopravy
Slovensko

- Objednávky do 20€ - 4.8€

- Objednávky 21-65€ - 4.2€

- Objednávky 65-150€ - 2.4€

- Objednávky nad 150€ - zdarma

Ceny sú uvedené s DPH

Česká republika

- Objednávky do 2500Kč - 185Kč

- Objednávky 2500-5000Kč - 95Kč

- Objednávky nad 5000Kč - 30Kč

Ceny jsou uvedeny s DPH

DODACIA LEHOTA

×
DODACIA LEHOTA

1-3 pracovné dny

×
×