035 / 77 01 125 | obchod@goldcarp.sk
Nenechte si ujít nové videá a články

Riečny method feeder - tajomstvá z hlbiny


V očiach mnohých jazerných rybárov sa riečny lov zdá byť trochu mystickým. Dôvodom je nepochybne pocit absolútnej nevypočítateľnosti, nakoľko tu máme iba minimum informácií o presnom charaktere dna, rybách, kam nahadzovať, v resp. aká montáž bude pravdepodobne fungovať.

Nevyspytateľný bol aj celý tento rok, Dunaj nebol k rybárom z hlavného mesta ani mierne povedané prívetivý, kvôli nepriaznivému stavu vody bol lov z brehu prakticky nemožný, alebo sa naň otvárala príležitosť iba na málo miestach. Aby sa úseky v meste stali ako tak loviteľnými si bolo treba počkať až do úplného konca jesene. Po stopách mrien som sa vydal v chladnej, výrazne prečistenej vode. Pri prieskume brehu som narazil na jeden veľmi rýchly, mimoriadne hlboký úsek, takže som bol veľmi zvedavý, aké príležitosti si pre mňa tento flek schováva.

Ak chceme zaknihovať úspešnú rybačku aj na neskorú jeseň, keď teplota Dunaja klesá charakteristicky pod 10 °C, nadobúda výber správneho miesta extrémne na dôležitosti. Samé o sebe nie je ani skvelé miesto zárukou úspechu, je to ťažké obdobie, ale ak ponúkneme tie správne vnadidlá na tom správnom mieste a správnym spôsobom, máme dobré vyhliadky dosiahnuť pekné úspechy aj v studenej vode. Vychádzajúc z svojich vlastných skúseností, sú v chladnej a čistej vode najsľubnejšími hlboké úseky, sem sa oplatí zameriavať úsilie, nakoľko ryby sa v tomto období spravidla zhlukujú do väčších skupiniek v blízkosti dna. Cieľovými rybami mojich rybačiek na Dunaji sú väčšinou mreny, ktoré sa dajú spravidla chytať efektívne po celý rok. Mreny obľubujú rýchle, hlboké vody, a nezaškodí, ani keď je v okolí nejaký zdroj potravy, čoho je v hlavnom meste viac než dosť. Stačí si pomyslieť na reštauračné lode, ktorých tu premáva neúrekom, alebo na výtoky odpadovej vody.
Môj veľkými prírodnými kameňmi vydláždený flek sa nachádzal na budínskej strane Dunaja, medzi Margitiným mostom (Margit híd) a Mostom Slobody (Szabadság híd), na veľmi rýchlom, prudko sa prehlbujúcom úseku. Dno je plné zádrheľov, pokryté predovšetkým kameňmi a lastúrnikmi, medzi ktorými sa za roky nahromadilo všetko od drôtených povrazov a pretrhnutých rybárskych šnúr až po nespočetne konárov. Hĺbka tu miestami pri 250 cm-ovom stave dosahuje asi 25 metrov od brehu až 8 metrov.

Riečny method feeder - tajomstvá z hlbiny
Na miesto som sa dostal MHD-čkou...
Riečny method feeder - tajomstvá z hlbiny
... a pešo po kamennom násype

Cieľovou rybou boli v prvom rade mreny, ktorých zábery sa dali najrealistickejšie očakávať. S týmto na zreteli som zostavil krmivo, ktoré pozostávalo z po roky dobre osvedčených zložiek. Kostnáčmi obohatené, charakteristickou vôňou vládnuce krmivo, sa nakoniec ukázalo byť nesmierne vábivé. Lovná vzdialenosť činila 25 metrov. V rýchlej a hlbokej vode dokážu na dne stabilne postáť iba extra ťažké krmítka, v opačnom prípade ich prúd zaručene odnesie a takmer isto sa niekde zaseknú. Stratil som pekných pár montáží, kým som zhruba vyexperimentoval, aké krmítka sa tu oplatí používať, a v akej vzdialenosti, aby sme riziko zamotania do nejakej prekážky minimalizovali. Boli prípady, keď sa mi podarilo absolvovať celodennú rybačku jediným krmítkom, bez jedinej straty, inokedy som zas musel vyrábať novú montáž po prakticky každom náhode. Kvôli ťažkému krmítku by bolo používane šokového náväzca teoreticky úplne opodstatnené, avšak množstvo utrhnutých pletených šnúr je už aj tak veľkým problémom, nakoľko sa do nich zachatávajú všelijaké nánosy, čo predstavuje ďalšie prekážky. Preto som siahol po 0,25 mm-ovom kmeňovom vlasci, ktorým sa dajú do menších vzdialeností dohodiť bez najmenších problémov aj ťažšie krmítka. Krmítka Haldorádó River Feeder sú skvelým a veľmi ekonomickým riešením, avšak sú situácie, kedy je aj to najťažšie nepostačujúce. Najťažšie, 150 gramové krmítko, som predo vybavil 100 gramovým olovkom, čím konečne dosiahla montáž potrebnú masu, aby zostala stáť stabilne aj v silnom prúde. Na lepšie známych, menej prekážkovitých miestach, však dávam prednosť krmítkam Haldorádó Big River, ktoré sú dostupné v až 300 gramovom prevedení. Metropolitný úsek Dunaja si vyžaduje výstroj, ktorý zvládne aj veľmi veľké zaťaženie, týmto požiadavkám perfektne vyhovuje prút Team Feeder by Döme - Big River 390RXH. Elementárnou silou sa brániace mreny dokážeme zastaviť a následne vytiahnuť z hlbín iba primerane silným, avšak pružným prútom. Na jemnôstky tu nie je priestor a ani čas, zaháknutá mrena dokáže stiahnuť montáž medzi kamene s prekážkami behom pár sekúnd. Na poli nástrah sa však žiadna zvláštna praktika nevyžaduje. Prezentoval som 8-10 kostnáčov na háčiku veľkosti 6. Dĺžka náväzca môže v týchto prípadoch dosahovať až 80 cm. Základné zakŕmenie sa nevyžaduje, na arómy a živý materiál bohaté krmivo v krmítku je viac než postačujúce.

Riečny method feeder - tajomstvá z hlbiny
Aj v tomto prípade som siahol po dobre osvedčených krmivách, ktoré už svoju efektivitu pri love mrien neraz potvrdili
Riečny method feeder - tajomstvá z hlbiny
Kostnáče patria v studenej vode medzi najdôležitejšie prídavky
Riečny method feeder - tajomstvá z hlbiny
Zmes tvoria pol balenie Haldorádó - Sajtos Bajszos (Syrové)…
Riečny method feeder - tajomstvá z hlbiny
…plus pol balenie Haldorádó Big River - Svižná Mrena…
Riečny method feeder - tajomstvá z hlbiny
... a zhruba 150 ml Aroma Tuning
Riečny method feeder - tajomstvá z hlbiny
Do krmítka šli iba výdatné a silne aromatické zložky
Riečny method feeder - tajomstvá z hlbiny
Smer hlbina!
Riečny method feeder - tajomstvá z hlbiny
Montáž som poslal do akcie zhruba vo vzdialenosti 25 metrov

Kvôli rýchlemu prúdu a veľkej hĺbke som knedlík do krmítka natiskol na oveľa pevnejšie ako obvykle, aby si zachoval vnadiaci účinok čo možno najdlhšie. Tempo náhodov nie je ani v najchladnejšom období viac ako 13-15 minút. Ak nepríde záber v tomto časovom intervale, nasleduje nový náhod. Podľa mojich skúseností je čerstvá kytička z kostnáčov pre mreny oveľa lákavejším sústom ako rozmočené, otrhané kúsky. V hlavnom meste patrí medzi veľmi populárne nástrahy aj kocka syra, ale vo veľmi studenej vode, je jej opodstatnenosť v porovnaní s proteínovo bohatým živým materiálom už celkom malá. Avšak na úsekoch, kde sú vo veľkom počte prítomné všelijaké býčka, spravidla disponuje veľmi dobrým selektívnym účinkom. 
V chladnom, vlhkom počasí v žiadnom prípade nezabudnime na viacvrstvové oblečenie a príjemným občerstvením môže byť aj čaj s citrónom v termoske. Na Dunaji používam pri svojich rybačkách na mreny navijaky s baitrunnerom, čo má viacero výhod. Zábery mrien sú neskutočne divoké a vehementné aj v studenej vode, ak nám myseľ čo i len na chvíľu niekam zablúdi, môžu strhnúť prút do vody behom sekundy. Regulátor baitrunnera nastavujem tak, aby prúd vody nedokázal stiahnuť vlasec z cievky, ale pod vplyvom rozhodného potrhnutia sa vlasec okamžite rozbehne. Veľmi sa to hodí hlavne v prípadoch, keď lovíme s dvoma prútmi a jedným práve zdolávame, ale aj v iných situáciach, keď sme na brehu zaneprázdnení niečim iným. Pri zábere dokážeme na zvuk brzdy rýchlo reagovať. Po náhode mám vo zvyku rýchlo uviazať 1-2 náväzce, aby bola vždy po ruke náhrada, keďže, ako som už spomínal vyššie, Dunaj si sem tam nejaký ten náväzec rád prisvojí. Na jednej rybačke sa neraz minie aj 10-5 náväzcov.

Riečny method feeder - tajomstvá z hlbiny
V chladnom, vlhkom počasí ma na brehu Dunaja vítal úžasný pohľad
Riečny method feeder - tajomstvá z hlbiny
Čakajúc na záber

Po prvom náhode som s veľkým vzrušením čakal, ako sa bude situácia vyvíjať, a veru, dlho som čakať nemusel. Baitrunner sa ozval ani nie po 5 minútach. Darmo malá vzdialenosť, kým sa mi podarilo vehementne zápasiacu mrenu z veľkej hĺbky vytiahnuť, uplynuli dlhé minúty. Našťastie háčik sa dobre zasekol a ani s krmítkom sa jej nepodarilo ujsť medzi kamene, tak som sa nakoniec dočkal šťastného podoberania. Pri vypúšťaní ryby som si musel dávať veľký pozor na mokrý, strmý breh, kde sa môže človek pošmyknúť a škaredo sa poraniť. Ranná hmla sa rozplynula iba na chvíľu, a hoci sem tam vykuklo slnko, pretrvávalo nepríjemne chladné počasie. Viacvrstvové oblečenie bolo naozaj za potreby a nesmierne dobre padol aj horúci čaj z termosky. Zvyšok rybačky by sa dal rozdeliť do dvoch úsekov. Ranné a dopoludňajšie hodiny boli s ohľadom na ročné obdobie nesmierne aktívne, následne nasledoval asi 2 a pol hodinový úsek, kedy sa nestalo prakticky nič, čo by stálo za slovo. Pokúšal som sa nasadiť menší háčik, meniť vzdialenosť - oboma smermi, viac do vnútra, aj úplne k brehu, ale výsledkom boli buď straty náväzca, alebo kytičku z kostnáčov určenú pre mreny rozorvali býčka. Nakoniec som sa rozhodol zostať vo vzdialenosti, kde som registroval najmenej prekážok. O krmítko a olovko som našťastie prišiel iba zriedkavo, ale náväzec som musel vymieňať po prakticky každom náhode. Dno je pokryté obrovským kvantom ostrých kameňov, ktoré ľahko naštrbia háčik, alebo prerežú náväzec.

Riečny method feeder - tajomstvá z hlbiny
V nepríjemnom, studenom počasí som bol z prvej ryby priam nadšený
Riečny method feeder - tajomstvá z hlbiny
Nie práve najlepšie zaháknutie, ale háčik sedel v hrubej, mäsitej papuľke mreny veľmi stabilne
Riečny method feeder - tajomstvá z hlbiny
Mreny patria medzi najpozoruhodnejšie ryby v Dunaji
Riečny method feeder - tajomstvá z hlbiny
Neraz mi už dopriali vzrušujúcu rybačku s množstvom zážitkov

Tempo náhodov som znížil na 8 minút, vo viere, že neustále dočľapujúce, na kostnáče bohaté krmivo, bude opäť schopné prilákať mreny do blízkosti háčika. Vytrvalosť priniesla ovocie, nakoľko udalosti zrazu nabrali na obrátkach. Vehementný záber prišiel úplne bez varovania, následne, len čo som vzal prút do ruky, dorazil záujemca aj na druhý výstroj. Zabrzdenie unikajúcej, húževnato sa brániacej mreny je poriadna fuška aj jedným prútom, zdolávanie dvoma prútmi naraz, je teda už skúška ako sa patrí. Pri zdolávaní sa môže stať, že unikajúca mrena zavlečie krmítko, alebo olovko medzi kamene. Toto sa prihodilo aj teraz. V takýchto situáciách môžeme ťahať, môžeme rvať, ako len vládzeme, montáž už nijako nevyslobodíme. Existuje iba jediné riešenie: čakať. Ak budeme mať šťastie a aj náväzec trampoty nejako prežije, existuje šanca, že sa ryba - a s ňou aj montáž - vyslobodia z pasce sami. V takýchto prípadoch čakám s prútom v ruke maximálne 1-2 minúty. Ak cítim na špičke silnejúce vibrácie, ryba sa pravdepodobne dala do pohybu. Vtedy sa ju pokúsim rozhodným pohybom, prút držiac čo možno najvyššie, vytiahnuť z prúdu. Ku koncu zdolávania, blížiac sa k podoberaniu, si treba dávať ešte väčší pozor, nakoľko na hustom pobrežnom kamení sa náväzec niekde zasekne prakticky naisto, preto je treba držať vlasec vždy dobre napnutý. Skúšku som nakoniec našťastie zvládol a na podložke ležali ďalšie dve prekrásne mreny. Po pár rýchlych fotkách som sa snažil ryby čo najrýchlejšie vypustiť, aby mi do zotmenia zostalo na rybačku ešte čo najviac času. 

Riečny method feeder - tajomstvá z hlbiny
Zdolávanie mreny je poriadna fuška aj jedným prútom, zdolávanie dvoma prútmi naraz, je teda už skúška ako sa patrí
Riečny method feeder - tajomstvá z hlbiny
Horúci čaj z termosky v tomto počasí padol nesmierne dobre
Riečny method feeder - tajomstvá z hlbiny
Prekrásna panoráma, prekrásne ryby z hlbiny...túto neskorú jesennú rybačku by som si krajšie nevedel ani predstaviť
Riečny method feeder - tajomstvá z hlbiny
Kam len oko dovidí, obrovské prírodné kamene...
Riečny method feeder - tajomstvá z hlbiny
...a 4 metrový kamenný múr pod ochranou rukou svetového dedičstva UNESCO

Moje predchádzajúce skúsenosti napovedali, že v neskorom jesennom, alebo zimnom období, sú plodnejšie dopoludňajšie, alebo skoré popoludňajšie hodiny, a príchodom šera počet záberov klesá. V lete, alebo na jeseň, sú však bohatšie práve skoré ranné, alebo večerné a nočné hodiny. Tento úsek Dunaja, môžno práve kvôli svojim špecifickým osobitostiam, často neguje konvenčné múdrosti. Po zošerení padol počet záberov na nulu, darmo som zostal na brehu až do zotmenia. V nasledujúcich týždňoch som sa sem ešte pri niekoľkých príležitostiach vrátil, a aj tie rybačky som uzavrel s prakticky identickým výsledkom. V pomaly klesajúcej, čistej vode, sa mi vždy podarilo chytiť pár pekných mrien, avšak po hocijakom väčšom prívale kalnej vody, sa už bolo domôcť záberu extrémne ťažké.

Riečny method feeder - tajomstvá z hlbiny
Bez slov...
Značky:
Populárne články
Vo Februári 2017, sa rodina navijakov TEAM FEEDER výrazne rozrástla a dovtedy osamotený SPRO Team Feeder Special LCS 550M, dostal štyroch nových súrodencov. Za tú dobu sa už s nimi stihli zoznámiť tisícky rybárov a používajú ich...
Čítaj ďalej
Je mi cťou Vás všetkých privítať pri článku, v ktorom si predstavíme novinky Haldorádó pre rok 2022. Našťastie, nech už máme za sebou hocijako ťažký rok, vždy sa zrodí aspoň nejaký pozoruhodný úlovok,...
Čítaj ďalej
Nová rodina prútov By Döme TEAM FEEDER Master, prichádzajúca na pulty obchodov v roku 2022, je vlastne novou, vynovenou, vylepšenou verziou už dobre známej, veľmi populárnej série feederových prútov B...
Čítaj ďalej
Rád by som sa s Vami rybármi podelil o svoje skúsenosti s lovom na veľké vzdialenosti s feeder prútmi lebo sa táto technika v posledných rokoch stáva čoraz populárnejším. Dúfam že moje rady Vám pomôžu...
Čítaj ďalej
Články o lov na feeder
Döme Gábor vyrazí do Ameriky na jazero Hollow. Hollow je nazvaný kaprárský raj. ...
Čítaj ďalej
Letné rybačky si vyžadujú úplne inú stratégiu ako jarné, v priebežne sa ohrievajúcich vodách prebiehajúce záťahy. Vo vodách presahujúcich aj 20 stupňov Celzia totiž ryby metabolizujú prijímanú potravu...
Čítaj ďalej
Nové video od Döme Gábora o stratégia lovu s feeder prútom na neznámej rieke ...
Čítaj ďalej
Nové video od Döme Gábora o love feeder prútom na kapry a sumca na divokých vodách   ...
Čítaj ďalej

Zanechať komentár

Captcha


Cena dopravy
Slovensko

- Objednávky do 20€ - 4.8€

- Objednávky 21-65€ - 4.2€

- Objednávky 65-150€ - 2.4€

- Objednávky nad 150€ - zdarma

Ceny sú uvedené s DPH

Česká republika

- Objednávky do 2500Kč - 185Kč

- Objednávky 2500-5000Kč - 95Kč

- Objednávky nad 5000Kč - 30Kč

Ceny jsou uvedeny s DPH

Dodánie objednávok

- dobírkou prostrednictvom UPS spravidla do 1-3 pracovné dny 

Viac informácie

Skladové zásoby

×
Skladové zásoby

Sú aktualizovaný

Objednávku dostanete

×
Objednávku dostanete

1-3 pracovné dny

×
Špecializovaný na Feeder

Eshop zameraný na feeder

×
Cena dopravy
Slovensko

- Objednávky do 20€ - 4.8€

- Objednávky 21-65€ - 4.2€

- Objednávky 65-150€ - 2.4€

- Objednávky nad 150€ - zdarma

Ceny sú uvedené s DPH

Česká republika

- Objednávky do 2500Kč - 185Kč

- Objednávky 2500-5000Kč - 95Kč

- Objednávky nad 5000Kč - 30Kč

Ceny jsou uvedeny s DPH

DODACIA LEHOTA

×
DODACIA LEHOTA

1-3 pracovné dny

×
×