035 / 77 01 125 | obchod@goldcarp.sk

Príbeh dobrej kaprariny

Prečítali: 2907

Priznávam, že na prvý pohľad sa môže názov článku zdať ako clickbait, ale v skutočnosti nie je! Jeseň je síce obdobím lovu na dravce, avšak ani náhodou to nerobíme pri cielenom love na kapry a už vôbec nie blyskáčovými nástrahami. Rybačku na jazere Blýskač som si naplánoval na veľmi sľubný, príjemne vyzerajúci koncooktóbrový deň.

Po rýchlej kúpe rybárskeho lístka som si pri príchode k jazeru prezrel každému voľbe dostupnú hĺbkovú mapu, ktorá môže poskytnúť neoceniteľné informácie hlavne tým, ktorí prichádzajú k jazeru bez akýchkoľvek poznatkov o tejto vode. 

Príbeh dobrej kaprariny
Hĺbková mapa pri vstupe k jazeru poskytuje každému prichádzajúcemu rybárovi cenné informácie

Rybárske jazero Villantó (Blýskač) v skutočnosti pozostáva z dvoch oddelených jazier, to menšie má rozlohu 4,3 hektárov, kým to väčšie, na ktorom som lovil ja, zas 6,7 hektárov. Väčšie jazero upútalo moju pozornosť vďaka výslovne zaujímavému terénu dna. Nájdu sa tu úseky, kde vládne voda už 10 metrov od brehu hĺbkou až 5 metrov, avšak veľmi úspešne sa tu dá zameriavať aj na povrchy podvodných vyvýšenín a kopčekov.

Príbeh dobrej kaprariny
Miestna „Eiffelovka“ v jesennom šate
Príbeh dobrej kaprariny
Toto jazero nie je zrovna úchvatné svojim okolím, avšak jeho obyvatelia nám všetko vynahradia

Najhlbšie úseky jazera už boli „samozrejme“ obsadené rybármi, ktorí si dali tú námahu a trochu si privstali, takže som siahol po pláne B a na breh som si sadol na dlhšej strane jazera asi v jej polovici. 
Po väčšinu roka máme na tomto jazere najlepšie vyhliadky byť skutočne úspešní hlavne v prípade, ak ovládame majstrovsky metódu lovu vo vodnom stĺpci, takzvanú „zig rig“ techniku, v tomto prípade som si však pripravil niečo úplne iné. Chladné počasie predchádzajúcich niekoľkých týždňov spravilo svoje a badateľne poklesla aj teplota vody, preto som dúfal, že budem schopný dosiahnuť pekné výsledky method feederovou technikou aj v blízkosti dna. Rybačky mám vo zvyku najprv začať rozložením minimalistickej „základne“ a až následne sa pustím do miešania krmiva. Nakoľko som si však dnes priniesol zmes, ktorá vyžaduje aspoň 30 minút odpočinku, pustil som sa do prípravy denného menu okamžite po príchode na stanovište. Táto kryštálovo čistá voda sa môže pýšiť aj naozaj urastenými kaprami, preto som si priniesol krmivá, ktoré majú schopnosť pôsobiť za chladných podmienok popri menších kaproch aj na tie objemnejšie. Boli to nasledovné:

 • 1 krabička Pellet Packu Maďarský Beťár
 • 1 sáčok Top Method Feeder Premium Halibut
Príbeh dobrej kaprariny
Tieto dve zložky vytvárajú naozaj chytľavý mix, s ktorým môžeme loviť veľmi úspešne prakticky po celý rok

Na zamiešanie Pellet Packu som použil iba polovicu(!) peletového lepidla zo sáčku, malú fľaštičku prídavku a 2 deci vody. Takto dosiahneme konzistenciu, ktorá ešte perfektne drží, no zároveň sa v studenej vode z method feederového krmítka rýchlejšie uvoľňuje. 
Pri miešaní druhej zložky mixu, Premium Halibutu, som takisto dbal na veľmi umiernené zavodňovanie, preto som pridal k jednému sáčku krmiva najprv takisto iba 2 deci vody, následne som ručne poriadne zlisovanú zmes odložil trochu nabok. Po 10 minútovom odpočinku som ju na záver ešte pokropil minimálnym množstvom vody a predrvil cez sitko. Dokonalá konzistencia tým bola dosiahnutá. Nakoľko vládne krmivo mimoriadne vysokým obsahom rybieho oleja a rybej múčky, prílišným prevodnením by sme paradoxne nedosiahli rýchlo sa rozpúšťajúcu zmes, ale práve naopak, pomaly sa otvárajúcu kôpku na dne.
Menšie množstvo čierneho halibutu som odložil nabok, aby som z neho v neskoršom priebehu mohol vytvárať akési rýchlo dymiace kôpky na vrchu method feederového krmítka, kým väčšiu časť halibutu som zas premiešal s Pellet Packom, ktorý už medzitým odpočíval dobrých 30-40 minút. Vznikol tým mimoriadne výdatný mix!

Príbeh dobrej kaprariny
V záujme dosiahnute ideálnej konzistencie sa dve krmivá oplatí miešať zvlášť-zvlášť
Príbeh dobrej kaprariny
Spolu vytvoria takéto bombové vnadidlo

Vnadidlo by tým pádom bolo aj hotové, no ešte sa bolo treba postarať o výdatnejšie udržovacie základné zakŕmenie, ktoré som takisto optimalizoval do studenej vody. To pozostávalo zo 6 mm-ových rybacích peliet a Haldorádó Big Feed C6 Carp Jahoda & Ananás, ktoré som si bol nútený zakúpiť na mieste, keďže vlastnú muníciu som zabudol doma. Základné zakŕmenie sa môže zdať na prvý pohľad trochu prehnané, predsa len, v studenej vode už kvôli spomalenému metabolizmu ryby toľko potravy neprijímajú, ide však o mimoriadne dobre zarybnené jazero a ako som už spomínal, obýva ho aj nejeden šupináč cez 10 kíl, ktorí pojedia takéto množstvá ako nič.

Príbeh dobrej kaprariny
V chladnej vode môžeme použitím sladkých príchutí trochu vystúpiť zo šedého rybacieho chuťového vesmíru, okrem toho zmes rozličných farieb dokáže upútať pozornosť aj v prípade opatrnejších rýb

V tomto bode sa na chvíľu zastavím, nakoľko v mnohých sa asi vynára otázka, že keď som dal do krmítka rybaco-korenistú zmes, prečo som nevytvoril aj základ z nejakej aspoň približne harmonizujúcej príchuti ako napr. Korenistá Klobása. Jednoducho osobné skúsenosti. Už viackrát som spozoroval, že keď lovím na kŕmení nejakou chuťovo odlišnou zmesou, zaznamenávam oveľa viac v resp. objemnejšie úlovky, ako keď to skúšam napríklad sladkým na sladkom.

Príbeh dobrej kaprariny
Keď je za potreby rozprestrieť materiál rýchlo a po väčšej ploche, efektívnosť zakŕmovacích rakiet je absolútne nespochybniteľná

Vrátiac sa k základnému zakŕmeniu, túto kúskovitú, hrubozrnnú zmes som chcel do vzdialenosti 65 metrov poslať v zakŕmovacej rakete. Vzdialenosť dom vymeral pomocou dvoch vymeriavacích tyčí. Možno to niektorých prekvapí, ale musím povedať, že to teda nebol v hustom daždi vôbec jednoduchý kúsok. Z mokrých tyčí sa mokrá šnúra neustále skĺzavala, čo, okrem toho, že to je neskutočne otravné, môže vytvoriť na vlasci aj ešte otravnejší uzol.
TIP
V takejto situácii si pomôžeme, ak budeme používať špongie na tyčiach „podľa návodu“ a šnúru obmotáme pri ich spodku a nie nad nimi. Vyššie spomínané otravné problémy sa tak dajú zamedziť.

Príbeh dobrej kaprariny
Vymeriavanie vzdialenosti je základom presnej rybačky! Špongie na zapichovacích hrotoch slúžia nie len na zapichnutie háčika, ale v silnom daždi zabránia aj skĺznutiu vlasca

Rybárčiť som plánoval v dvoch vzdialenostiach: tesne za kŕmením na 67 metroch a o trochu ďalej na 90 metroch. Výstroj som vyhovujúc týmto potrebám zostavil nasledovne: 
„Krátka“ vzdialenosť

Šokový náväzec

 • Prút By Döme TEAM FEEDER Royal Method Carp 360M
 • Navijak By Döme TEAM FEEDER Fine Carp 5000
 • Haldorádó Purple Feeder Line 22
 • Haldorádó Tapered Line 0,195-0,28 mm
 • Krmítko Haldorádó DART L 40 g
 • Náväzcová šnúra Haldorádó Braxx Pro 0,08 mm
 • Háčik GAMAKATSU Power Carp Barbless 10

„Dlhá“ vzdialenosť

 • Prút By Döme TEAM FEEDER Royal Method Carp 390MH
 • Navijak By Döme TEAM FEEDER Fine Carp 6000
 • Haldorádó Purple Feeder Line 22
 • Haldorádó Tapered Line 0,195-0,28 mm
 • Krmítko Haldorádó DART XL 45 g
 • Náväzcová šnúra Haldorádó Braxx Pro 0,08 mm
 • Háčik GAMAKATSU A1 Team Feeder Strong Carp 8

Na väčšine vôd je v dnešnej vode v záujme ochrany rýb zakázané používať pletené vlasce, alebo šokové šnúry, preto ja používam pre tento účel s veľkou obľubou rozširujúce sa monofilné silóny. Používanie šokovej šnúry bolo v tomto prípade odôvodnené nie len častými a vzdialenými náhodmi, ale aj vyššie spomínanými „pahorkami“, ktoré tu dno bohato spestrujú. Keď treba vyťahovať ryby na breh opakovane cez takéto úseky, vlasec sa môže zľahka pretrhnúť, ale aplikovaním kónických silónov sa dá aj táto obtiaž prekonať.

Príbeh dobrej kaprariny
Silóny Haldorádó ponúkajú riešenie do každej situácie

Po základnom zakŕmení som začal rybačku na 90 metroch, veriac, že urastenejšie jedince sa budú zdržiavať vo vzdialenejších, hlbších úsekoch jazera. No napriek mojej najlepšej snahe, opakovaným nahodeniam a obmenám nástrahy, zostala špička absolútne nehybná, preto som sa po hodine vyčkávania rozhodol toto územie opustiť. Rad teraz prišiel na zakŕmenú zónu vo vzdialenosti 67 metrov.
Na 10 mm-ový nástrahový osteň išla prakticky všade veľmi dobre osvedčená biela nástraha FLUO Method Wafter (v hlbokej vode je na dne teoreticky táto najlepšie viditeľná) a krmítko už aj letel ona okraj kŕmenia. Výsledok bol aj v tomto prípade deprimujúci, nakoľko sa absolútne nič nedialo....teda, nie tak úplne nič! Na špičke som neustále badal drobné ťuknutia a myknutia, z čoho sa dalo usudzovať, že som blízko pravdy, teda blízko rýb. Ryby si však s najväčšou pravdepodobnosťou bezhlavo pochutnávali priamo uprostred rozprestretého stola, takže si chutné sústo na háčiku ani nevšimli.

Príbeh dobrej kaprariny
Do príchodu rýb uplynulo nemálo času, ale od tej chvíle strávil prút viac času v mojich rukách, ako na držiaku

Preto som kľukou na navijaku 2,5 krát potočil a využijúc druhý klip na cievke navijakov Fine Carp som zahákol vlasec aj sem.

Príbeh dobrej kaprariny
Dvojitý klip na cievke je zriedkavý pohľad, avšak navijaky Fine Carp sa môžu pýšiť aj týmto! Užitočná drobnôstka, ktorá môže pomôcť vo chvíli, keď by sme to ani nečakali

Nasledujúci náhod už smeroval na miesto domnelého výskytu rýb, kde sa však opäť nič nedialo. Ryby mi tým opäť zadali ďalšou domácu, ale vedel som, že som blízko, že to už chce iba drobné doladenia. Krmivu som veril, preto som „chybu“ nehľadal v ňom, skôr som sa rozhodol trochu variovať s veľkosťou, príchuťou a farbou nástrahy, čo viedlo pri skrátených 4 minútových nahadzovacích intervaloch k veľmi rýchlemu výsledku. V tento deň, na tejto vode nejavili moji šupinatí kamaráti záujem ani o citrónovo žlté nástrahy FLUO Sladký Ananás Method Wafter, ani o TripleX, ani o mini 7 mm-ové oranžové nástrahy Ohnivý Kapor, zaujímala ich jedine a výlučne trochu neobvykle tvarovaná (guľa, alebo sud), neuveriteľne koncentrovaná mangová nástraha Tornado Wafter!

Príbeh dobrej kaprariny
Jesenné farby, sladké príchute! V tento deň bola táto nástraha jednoznačným favoritom

Tu musím poznamenať, že darmo tej najlepšej nástrahy, alebo krmiva, ak ich neponúkame rybám tým správnym spôsobom, úspechu sa zaručene nedočkáme. Preto mám pri sebe vždy misku s vodou, v ktorej si pre KAŽDOU obmenou nástrahy náväzec najprv pekne otestujem, ako sa háčik aj s nástrahou na ostni bude na dne správať. Ak je vztlaková sila komba nástrahy s háčikom príliš veľká, končí sa všetka sranda a nástrahu je treba ostrúhať, alebo vymeniť háčik za ťažší variant.

Príbeh dobrej kaprariny
Istí si v tom, ako bude nástraha vo vode fungovať, budeme iba tak, ak ju pred nahodením najprv otestujeme. Hoci aj pri každej obmene!

Aj pre mňa samotného bol šokujúci ten zvrat, ktorý nasledoval okamžite po výmene nástrahy. „Iba“ toľkoto stačilo, aby si ryby začali podávať háčik. Spočiatku prichádzali zábery behom 3-5 minút, ale čím viac peliet a kôpiek krmiva letelo do stredu sladkého základu, tým prichádzali zábery rýchlejšie. Pod vodou prebiehali doslova „gladiátorské zápasy“ každého proti každému, kto sa dostane prvý k sladko-korenistej kôpke s nástrahou uprostred. Od tejto chvíle mohlo pršať, mohol fúkať vietor, pekných bachratých 2-4 kilových koženáčov som chytal, zdolával a podoberal bez prestávky jedného za druhým.

Príbeh dobrej kaprariny
Drvivú väčšinu záberov tvorili takéto koženáče...
Príbeh dobrej kaprariny
Občas sa medzi nich pritrafil aj šupinatý kamarát
Príbeh dobrej kaprariny
Royal Method 360M v akcii - krajšia krivka by sa nedala ani nakresliť!

Keď sa zdalo, že tempo záberov ochabuje, zaútočil som na ryby „chemickými zbraňami“: na povrch knedlíka v method feederovom krmítko som pumpol trochu z prídavku BlendeX Serum v príchuti jahoda, med, alebo kombinovane, čo vnadiaci účinok krmiva v studenej vode ešte viac stupňovalo.

Príbeh dobrej kaprariny
Keď tempo záberov trochu ochablo, apetít rýb som zrevitalizoval pomocou malého množstva sladkého séra

Keď už ani toto nestačilo, končili sa žarty a bolo treba opäť nahodiť za 1-2 rakety peletového mixu, aby veľké skupinky kaprov na kŕmení na mieste aj zostali.

Príbeh dobrej kaprariny
Čím sa na kŕmení objaví viac rýb, tým rýchlejšie z neho pochúťky ubúdajú. Vtedy sa oplatí územie zbombardovať 1-2 raketami

Po určitej dobe sa mi však začalo máliť a povedal som si, že som sem dnes neprišiel iba kvôli tomuto, preto som si zmyslel, že sa opäť pozriem na vzdialenosť 67 metrov, kúsok za zakŕmenou oblasťou, čo som dosiahol tak, že som vlasec jednoducho vyvesil z druhého klipu. Dúfal som, že na okraji kŕmenia si budú plávať aj nejaké objemnejšie jedince, a čuduj sa svete, po jednom menšom šupináčovi, sa opatrným, avšak rozhodným záberom, ohlásila aj prvá lepšia ryba. Po opatrnom zdolávaní som ho veľmi šťastný, veľmi šetrne umiestnil do vaku, s cieľom urobiť rýchlu fotku. Využijú moju nepozornosť však poskočila a razom bola späť vo svojom životodarnom živle.
Moja radosť „nepoznala hraníc“, no ale s jedlom prichádza chuť a povedal som si, že mu chytím aj brata! Vďaka nebesiam a dobre premyslenej taktike som po niekoľkých menších jedincoch opäť zápasil s ukážkovejším kúskom, s ktorým som si v tomto prípade už aj skutočne zapózoval pred objektívom!

Príbeh dobrej kaprariny
Na rozdiel od kolegu, bol tento urastenejší šupináč už ochotný si so mnou aj zapózovať

Cítil som, že tu mám dobrú príležitosť natrafiť aj na oveľa väčšieho matuzalema, ale žiaľ, čas vyhradený na rybačku bol na konci, preto som výstroj nakladal do auta plný veľmi zmiešaných pocitov. Na jednej strane som bol nesmierne šťastný, lebo kúsky skladačky do seba nakoniec zapadli a ťažkopádne sa rozbiehajúci deň sa nakoniec celkom dobre vydaril. Všetky plány, krmivo, kŕmna stratégia fungovali perfektne, čo mi nakoniec primiesilo takmer 30 kaprov s priemernou hmotnosťou 3 kg. 
Na druhej strane som bol trochu zatrpknutý, lebo vytúžená 10-15 kilová ryba sa nedostavila, pritom mám pocit, že som urobil všetko, čo bolo v mojich silách, aby som ju dostal do podberáka, nuž ale, rybár si scenár rybačky môže akurát vysnívať, ale ryby ho píšu. Pri odchode mi porybný naznačil, že nedávno nasadené menšie kapry mohli dočasne narušiť ekosystém jazera, čo väčšie jedince veľmi pravdepodobne poriadne zmiatlo. Po tejto informácii som odchádzal trochu pokojnejší. Dokonca, naplnilo ma to novým odhodlaním sa sem opäť vrátiť a dať tomu ešte jednu - dve šance, ale to už bude iný príbeh

Príbeh dobrej kaprariny
Jazero sa so mnou lúčilo týmto obrazom, čoskoro sa sem vrátim!
Značky:
Populárne články
Vo Februári 2017, sa rodina navijakov TEAM FEEDER výrazne rozrástla a dovtedy osamotený SPRO Team Feeder Special LCS 550M, dostal štyroch nových súrodencov. Za tú dobu sa už s nimi stihli zoznámiť tisícky rybárov a používajú ich...
Čítaj ďalej
Pri predstavovaní prútov By Döme TEAM FEEDER Power Fighter, ktoré sa dostali do obchodov iba nedávno som spomínal, že vďaka neustále prebiehajúcim vývojovým prácam sa nové vylepšené prúty...
Čítaj ďalej
Neustále napínam svoje hranice a ak mi to dovolia, tak aj hranice druhých... Deň čo deň sa aktívne podieľam na vývoji mnohých produktov, občas je toho až priveľa. Zapálene hľadám nové, často až...
Čítaj ďalej
Rád by som sa s Vami rybármi podelil o svoje skúsenosti s lovom na veľké vzdialenosti s feeder prútmi lebo sa táto technika v posledných rokoch stáva čoraz populárnejším. Dúfam že moje rady Vám pomôžu...
Čítaj ďalej
Články o lov na feeder
V jesenných, zimných a skorých jarných obdobiach závisí úspešná rybačka hlavne na zdanlivo drobných detailoch a maličkostiach. Výber správneho miesta je absolútne kľúčový, nakoľko v týchto prípadoch b...
Čítaj ďalej
Tentoraz som sa po stopách kamošov pleskáčov vydal na najdlhšej slovenskej rieke. Váh sa tiahne po Slovensku v dĺžke 403 kilometrov. Vyznačuje sa silným prúdom, preto je známym faktom, že lov na tejto...
Čítaj ďalej
Myslím, že väčšina rybárov sa teší z celého týždňa najviac na weekend, čo je spravidla obdobím, kedy sa môžeme naplno odovzdať svojej obľúbenej záľube. Pritom ako dobrý spôsob na odbúranie stresu, môž...
Čítaj ďalej
Pomocou týchto užitočných adaptérov si dokážeme prispôsobiť ktorúkoľvek debnu, stoličku, Rotary Box, alebo iné príslušenstvo na sedenie s kruhovými nohami, k nášmu osobitému štýlu. Tieto doplnky pre r...
Čítaj ďalej

Zanechať komentár

Captcha


Cena dopravy
Slovensko

- Objednávky do 20€ - 4.8€

- Objednávky 21-65€ - 4.2€

- Objednávky 65-150€ - 2.4€

- Objednávky nad 150€ - zdarma

Ceny sú uvedené s DPH

Česká republika

- Objednávky do 2500Kč - 185Kč

- Objednávky 2500-5000Kč - 95Kč

- Objednávky nad 5000Kč - 30Kč

Ceny jsou uvedeny s DPH

Dodánie objednávok

- dobírkou prostrednictvom UPS spravidla do 1-3 pracovné dny 

Viac informácie

Skladové zásoby

×
Skladové zásoby

Sú aktualizovaný

Objednávku dostanete

×
Objednávku dostanete

1-3 pracovné dny

×
Špecializovaný na Feeder

Eshop zameraný na feeder

×
Cena dopravy
Slovensko

- Objednávky do 20€ - 4.8€

- Objednávky 21-65€ - 4.2€

- Objednávky 65-150€ - 2.4€

- Objednávky nad 150€ - zdarma

Ceny sú uvedené s DPH

Česká republika

- Objednávky do 2500Kč - 185Kč

- Objednávky 2500-5000Kč - 95Kč

- Objednávky nad 5000Kč - 30Kč

Ceny jsou uvedeny s DPH

DODACIA LEHOTA

×
DODACIA LEHOTA

1-3 pracovné dny

×
×