035 / 77 01 125 | obchod@goldcarp.sk
Nenechte si ujít nové videá a články

Method feederová škola - tipy na letné rybačky


Letné rybačky si vyžadujú úplne inú stratégiu ako jarné, v priebežne sa ohrievajúcich vodách prebiehajúce záťahy. Vo vodách presahujúcich aj 20 stupňov Celzia totiž ryby metabolizujú prijímanú potravu extrémne rýchlo a väčšinu času trávia práve tým, že sa stravujú, alebo vyhľadávajú potravu. V tomto období nemusíme ryby „prosiť“, aby ráčili konečne vsrknúť háčik, nakoľko robíme presne to, čo chcú: posielame do vody množstvo potravy, podľa možností presne takej, akú si vyžadujú. V tejto časti, teda skôr dvojčasti, predvediem hneď dve veľmi účinné letné method feederové stratégie! Zvoní, všetci ma svoje miesta!

Niektorí z Vás si budú určite pamätať, že v januári som si urobil malý výlet do Kiskunhalasu, kde som na vychýrenom Striebornom jazere lovil kapry pomocou pomerne jednoduchej metódy. Veľmi jednoduchá technika bola na príslušenstvo nesmierne skromná, vyžadovala si jedine za jednu hrsť peletového mixu, dobrú nástrahu a nejakú tekutú arómu, ktorá posmelí k záberu aj, vzhľadom na obdobie, veľmi neaktívne ryby. Nuž, uplynulo pár mesiacov, je leto a ja som späť, aby som Vám aj v praxi predviedol, aký je obrovský rozdiel medzi rybačkou v studenej a teplej vode. Ba čo viac! V tejto časti predvediem nie jednu, ale rovno dve metódy, ktorými sa dajú na jazerách tohto kaliberu pravidelne dosahovať pekné úspechy.

Method feederová škola 22. časť - tipy na letné rybačky
Prvý, januárový diel obnovenej method feederovej školy sme natáčali takisto na Striebornom Jazere. Vtedy som predvádzal praktiky do studenej vody
Method feederová škola 22. časť - tipy na letné rybačky
V júnovej-júlovej časti budem kapry a amury tohto jazera naháňať už v pekne ohriatej vode

Diaľkový lov na kapry
Slovo „diaľkový“ tu je treba dať do úvodzoviek, nakoľko na Striebornom Jazere to znamená maximálnu nahadzovaciu vzdialenosť takých 50 metrov. Napriek tomu toto prídavné meno ponechám, nakoľko sa nejedná o lov pri brehu. Ako som spomínal v úvode, zakŕmenie je v tomto období už neodmysliteľné. Otázkou je, čo sa najlepšie oplatí pre tento účel použiť. Nuž, tí, ktorí sú v method feederovom love trochu zbehlejší, už celkom určite počuli o peletách Aqua Garant. Jedná sa vysokokvalitné pokrmy, ktorými kŕmia kaprí dorast aj na rybích farmách. Tieto pelety slúžia medzi inými aj ako základná zložka v prípade rôznych variantov peletových mixov Haldorádó 4S Method Pellet Mix. Na zakŕmenie by pochopiteľne veľmi dobre poslúžil jeho Letný variant, avšak vyžadovalo by si to pekných pár krabičiek tejto zmesi. Existuje aj jednoduchšia alternatíva!

Method feederová škola 22. časť - tipy na letné rybačky
Prvky mojej letnej kaprárskej zmesi na základné zakŕmenie
Method feederová škola 22. časť - tipy na letné rybačky
V ponuke nájdeme granuly rôznych veľkostí a rozličným výživovým obsahom
Method feederová škola 22. časť - tipy na letné rybačky
Do rôznorodého Aqua mixu vždy pridám ročnému obdobiu vyhovujúci 4S Method Mixet a takisto aj trochu pochúťkovej kukurice

Kŕmenie
Najjednoduchším riešením v takýchto situáciách, keď je za potreby väčšie množstvo krmiva, je, že si časť chytľavého mixu namiešame sami. U mňa sa veľmi dobre osvedčilo, keď zmiešam varianty Aqua Garant Classic a Universal 2 mm a následne do zmesi pridám trochu Classic 4 mm-ového granulátu. Tento mix predstavuje základ, ku ktorému následne pridám aj 1 krabičku letného variantu 4S Method Pellet Mix, nakoľko ten obsahuje aj ďalšie, rozlične veľké pelety, ako aj farebnú vločku. Táto zmes je ideálna na vytvorenie základného zakŕmenia a ak si to budú ryby v ďalšom priebehu vyžadovať, aj na dodatočné dokŕmovanie. Je veľmi dôležité, že v teplej vode sa v každom prípade odporúča ponúknuť aj trochu pochúťkovej kukurice!

Method feederová škola 22. časť - tipy na letné rybačky
Kŕmenie sa oplatí realizovať valčekovitým, open end krmítkom

Zmes do krmítka
Nakoľko pri základnom zakŕmení pošleme do lovnej zóny veľmi veľké množstvo krmiva, pri ďalšom love sa do krmítka oplatí dať také, ktoré bude z kopy trochu vytŕčať. Jedna krabička 4S Method Pellet Mix - Leto bude pre tento účel perfektnou voľbou. Ani táto zmes nie je ochutená, jedná sa však o taký špeciálne zostavený mix, ktorý kapry skrátka zbožňujú. Rôzne veľkými semiačkami vládnuca zmes je ďalej spestrená aj o vločky, podľa potreby ju môžeme ďalej dochucovať.

Method feederová škola 22. časť - tipy na letné rybačky
Na základnom zakŕmení budeme loviť pomocou letného variantu zmesi 4S Method Pellet Mix

Výstroj, montáž
Pri tomto bode slovami mrhať veľmi nemusím a ani nebudem, nakoľko táto technika si nekladie podmienky, ktoré by vyžadovali nejaký špeciálny výstroj. Potrebovať budeme jeden zakrmovací prút, ktorý zvládne nahadzovanie ťažších, jedlom napchaných krmítiek. V mojom prípade to bol prút 360XH Power Fighter. Okrem toho budeme potrebovať zostavičku, ktorá ustojí zdolávanie kaprov. Ja osobne používam, ako na pretekoch, tak aj na rekreačných rybačkách, prút Gold Serie 390MH, ktorý je skvelou voľbou pre vzdialenosti 30-80 metrov.
Dušou montáže bolo 35 gramové krmítko Haldorádó Flat vo veľkosti Large. Do tohto sa zmestí tak akurát krmiva, nakoľko kŕmenie budeme aj tak vykonávať druhým prútom.

Method feederová škola 22. časť - tipy na letné rybačky
Prút Gold Serie 390MH je skvelou voľbou pre lov na stredne veľké kapry vo vzdialenosti 30-80 metrov
Method feederová škola 22. časť - tipy na letné rybačky
Dušou montáže je 35 gramové krmítko Haldorádó Flat s popisom „L“
Method feederová škola 22. časť - tipy na letné rybačky
Ako nástrahy sa na tácku dostali už aj v januári veľmi dobre osvedčené bomby Sipi 1 a Sipi 2

Priebeh rybačky
Deň sa oplatí v každom prípade odštartovať základným zakŕmením. Ja som ho vykonával vo vzdialenosti 30 metrov. Sem letelo za 10 náhodov peletového mixu s prídavkom pochúťkovej kukurice. Po základnom zakŕmení sa oplatí samotnú rybačku realizovať trochu ďalej smerom do vnútra jazera, asi vo vzdialenosti 33-35 metrov, nakoľko na okraji kŕmenia je možné veľké kapry chytiť oveľa rýchlejšie, ako v jeho strede. V ďalšom priebehu budú tempo rybačky diktovať v podstate už ryby. Ak je veľa záberov, a to si píšte, že veľa ich bude, dokrmovať sa oplatí niekoľkými väčšími dávkami tak po každej druhej-tretej rybe. Čo sa týka nástrah, tam sa v tomto prípade vyplatí forsírovať živšie, čulejšie farby, ako napríklad TORNADO Method Sipi 1, alebo Sipi 2.

Method feederová škola 22. časť - tipy na letné rybačky
Je typické, že prvý kapor po zakŕmení je vždy z radu tých objemnejších
Method feederová škola 22. časť - tipy na letné rybačky
Keď sa dostaneme do laufu, už sa budeme musieť sústrediť iba na úlovky (no a samozrejme na udržovanie kŕmenia)
Method feederová škola 22. časť - tipy na letné rybačky
Vždy dbajme o zdravie rýb, hlavne v lete si dajme záležať, aby netrávili priveľa času na súši!

Lov na amury pri brehu
V lete, keď sa ryby pohybujú po veľkom teritóriu, je prakticky isté, že na nejaké natrafíme aj v blízkosti brehu. Dokonca je celkom bežné, že na menších jazerách uprednostňujú väčšie kapry a amury práve vonkajšie úseky. V predchádzajúcom, májovom diele som o tom už čosi popísal, nakoľko v tej časti sa mi darilo chytať amury na jazere Palotavárosi presne týmto spôsobom. V tom období som pekné výsledky dosiahol ešte predovšetkým pomocou naturálnych semiačok a kukuričného jedla, no v ohriatej vode, so stabilnou, nemennou teplotou, sa už vážky jasne preklápajú na stranu kvasených vnadidiel. (Aj) v tomto je táto metóda rozdielna.

Method feederová škola 22. časť - tipy na letné rybačky
Amur je najpopulárnejšou rybou letných rybačiek

Kŕmenie
Zakŕmovanie pobrežnej zóny, teda oblasti10-15 metrov od brehu, pre nás nemôže predstavovať žiadny problém. Môžeme to vyriešiť valčekovitým krmítkom, ale kľudne môžeme vodu posypať aj prakom. No ale čo sa tam oplatí nasypať? Dobrý základ pre naše kŕmenie bude predstavovať Kvasená Kukurica - Pšenica, ktorú sa pri cielenom love na amury oplatí ďalej obohatiť Varenou Pšenicou. Nakoľko do tejto vody posielajú rybári veľké množstvo peliet, celkom určite sa oplatí pridať nejaké do zmesi aj do tejto vzdialenosti. Úplne však postačí za pol sáčku Aqua Garant Pellet, úplne konkrétne z jeho 4 mm-ového Classic variantu. Peletami uzavrieme dno krmítka, aby z neho po ceste nepovypadala pšenica. Základné zakŕmenie tu musíme chápať úplne doslovne. Vodu tu musíme krmivom doslova kobercovo zbombardovať, aby sme veľké skupiny rýb primäli zastaviť a začať si pochutnávať. Na začiatok budeme potrebovať minimálne 10 krmítiek.

Method feederová škola 22. časť - tipy na letné rybačky
V teplej vode je už opodstatnené používať mliečne kvasené semiačka
Method feederová škola 22. časť - tipy na letné rybačky
Spodok krmítka uzavrieme vrstvou peliet, aby s neho po ceste zrnká pšenice nepovypadali

Zmes do krmítka
V nasledovnej zmesi do krmítka budeme svedkami zaujímavej duality, ale na vodách tohto charakteru funguje práve toto. 4S Method Pellet Mix - Leto je skvelou voľbou pre lov na semiačkovom základe, no krmítko sa oplatí ešte ďalej dochucovať. V tomto prípade tomuto účelu poslúži nie doplnková aróma, ale intenzívne, mimoriadne efektné, kyslé krmivo . Na peletami naplnené krmítko môžeme len tak „lajdácky“, ručne trochu napáckať z niektorého z krmív FermentX. Na tejto rybačke som použil variant Kvasený Betaín. Zmes som aplikoval bez predrvenia, nakoľko nahadzovacia vzdialenosť si v tomto prípade homogenizáciu nevyžaduje, a rýchlosť uvoĺňovania krmiva nie je v podobných situáciách takisto otázkou života a smrti. Hlasné dočľapnutie a efektný ponor veľkého, amorfného knedlíka dokáže upútať pozornosť aj bez ďalších trikov. Ryby budú pochúťku dôsledne sledovať a do dobrôt sa pustia s neskutočnou vehemenciou. Krmivo skrátka nebude mať čas, aby sa rozpustilo!

Method feederová škola 22. časť - tipy na letné rybačky
Krmivá FermentX sú ozajstné letné pochúťky!
Method feederová škola 22. časť - tipy na letné rybačky
Možno trochu podivuhodne, som FermentX aplikoval vo forme kompaktnej masy, no ale výsledky hovoria za seba!
Method feederová škola 22. časť - tipy na letné rybačky
Dobrou alternatívou môžu byť takisto aj drvené semiačka miešané s peletami

Výstroj, montáž
V májovom diele som už predviedol, aký typ výstroja si rybačka pri brehu nárokuje a odvtedy sa na tom nič nezmenilo. Prút Gold Serie 360M vládne úplne unikátnou flexibilitou, preto som v batohu siahol práve po ňom. Na montáži som však určité zmeny predsa len urobil. Malé krmítko som vymenil za 35 gramové krmítko Haldorádó Flat s popisom XL, ktoré v pohode zvládne aj veľkú nálož.

Method feederová škola 22. časť - tipy na letné rybačky
Prút Gold Serie 360M je mimoriadne flexibilný. Lepší prút na veľké ryby v blízkosti brehu budeme hľadať márne
Method feederová škola 22. časť - tipy na letné rybačky
Pokiaľ ašpirujeme na kapitálne ryby, nezabudnime na adekvátnu sieť a podberákovú tyč

Priebeh rybačky
Ryby začnú veľmi skoro po zakŕmení signalizovať svoju prítomnosť. Sprvu je prakticky isté, že sa to nebude prejavovať zábermi, iba šťuchaním a vrážaním do montáže. V tomto momente je veľmi dôležité nezadriemať a nahadzovať pravidelne, každé 3-4 minúty, aby prichádzajúce ryby spozorneli na dopadajúce knedlíky. Zábery, ktorú sú spravidla veľmi vehementné, prídu obvykle také 2-3 minúty po náhode. Kapry nám dajú na vedomie, že si uchmatli nástrahu N-Butyric Pop Up, veľmi silným potiahnutím, kým amury, ktoré sa snažia oslobodiť od háčika trasením hlavičky, zas silným trhaním.

Method feederová škola 22. časť - tipy na letné rybačky
Spomedzi nástrah N-Butyric Pop Up Method sa najlepšie osvedčila naturálna, bez príchute
Method feederová škola 22. časť - tipy na letné rybačky
Jazero disponuje veľmi peknou populáciou amurov
Method feederová škola 22. časť - tipy na letné rybačky
V blízkosti brehu nenájdeme len torpéda, natrafíme tu aj na urastené kapry
Method feederová škola 22. časť - tipy na letné rybačky
Malé prekvapenie na konci dňa
Method feederová škola 22. časť - tipy na letné rybačky
Dajte šancu predstaveným technikám a ulovte veľa krásnych rýb!

Vyššie popísané metódy budú v letných mesiacoch fungovať na väčšine populárnych, method feederových vodných plôch. Veľa šťastia

Značky:
Populárne články
Vo Februári 2017, sa rodina navijakov TEAM FEEDER výrazne rozrástla a dovtedy osamotený SPRO Team Feeder Special LCS 550M, dostal štyroch nových súrodencov. Za tú dobu sa už s nimi stihli zoznámiť tisícky rybárov a používajú ich...
Čítaj ďalej
Je mi cťou Vás všetkých privítať pri článku, v ktorom si predstavíme novinky Haldorádó pre rok 2022. Našťastie, nech už máme za sebou hocijako ťažký rok, vždy sa zrodí aspoň nejaký pozoruhodný úlovok,...
Čítaj ďalej
Nová rodina prútov By Döme TEAM FEEDER Master, prichádzajúca na pulty obchodov v roku 2022, je vlastne novou, vynovenou, vylepšenou verziou už dobre známej, veľmi populárnej série feederových prútov B...
Čítaj ďalej
Rád by som sa s Vami rybármi podelil o svoje skúsenosti s lovom na veľké vzdialenosti s feeder prútmi lebo sa táto technika v posledných rokoch stáva čoraz populárnejším. Dúfam že moje rady Vám pomôžu...
Čítaj ďalej
Články o lov na feeder
Milujem silné, divoké ryby, preto milujem aj mreny z Dunaja. Rozličné druhy urastených mrien sa vyskytujú po celej Európe a z rybárskeho uhla pohľadu sú to všetko veľmi populárne ryby. Veľmi úspešne s...
Čítaj ďalej
Nové video o jesenný love kaprov s Gáborom Döme ...
Čítaj ďalej
Čonevidieť je tu koniec leta a zavíta k nám jeseň, čo je z pohľadu lovu na veľké kapry zďaleka najpriaznivejšie obdobie. Čo by už teda malo byť témou dnešného článku, ak nie práve cielený lov na veľké...
Čítaj ďalej
Method feederový lov, pôvodne vyvinutý na plytkých anglických jazerách, je jednou z najefektívnejších kaprárskych techník. Odštartujúc z tejto ostrovnej krajiny, nadnes už táto technika dobila - myslí...
Čítaj ďalej

Zanechať komentár

Captcha


Cena dopravy
Slovensko

- Objednávky do 20€ - 4.8€

- Objednávky 21-65€ - 4.2€

- Objednávky 65-150€ - 2.4€

- Objednávky nad 150€ - zdarma

Ceny sú uvedené s DPH

Česká republika

- Objednávky do 2500Kč - 185Kč

- Objednávky 2500-5000Kč - 95Kč

- Objednávky nad 5000Kč - 30Kč

Ceny jsou uvedeny s DPH

Dodánie objednávok

- dobírkou prostrednictvom UPS spravidla do 1-3 pracovné dny 

Viac informácie

Skladové zásoby

×
Skladové zásoby

Sú aktualizovaný

Objednávku dostanete

×
Objednávku dostanete

1-3 pracovné dny

×
Špecializovaný na Feeder

Eshop zameraný na feeder

×
Cena dopravy
Slovensko

- Objednávky do 20€ - 4.8€

- Objednávky 21-65€ - 4.2€

- Objednávky 65-150€ - 2.4€

- Objednávky nad 150€ - zdarma

Ceny sú uvedené s DPH

Česká republika

- Objednávky do 2500Kč - 185Kč

- Objednávky 2500-5000Kč - 95Kč

- Objednávky nad 5000Kč - 30Kč

Ceny jsou uvedeny s DPH

DODACIA LEHOTA

×
DODACIA LEHOTA

1-3 pracovné dny

×
×