035 / 77 01 125 | obchod@goldcarp.sk
Nenechte si ujít nové videá a články

Method feederová škola - správne používanie krmiva

Prečítali: 1213

Po viacerých z predchádzajúcich dielov Method Feederovej Školy som dostal otázku, že ak sú mikropelety naozaj také super, načo vôbec existuje také množstvo najrozličnejších krmív, či dokonca, aký má zmysel vyrábať jedlá, ktoré obsahujú továrensky primiešané mikropelety. V tomto článku sa pokúsim dať pár tipov rybárom, ktorí uprednostňujú rybárčiť s krmivami, v resp. ukázať, v ktorých situáciách môžu byť krmivá v porovnaní s peletami výslovne výhodnejšie. Aj táto lekcia bude obsahovo nesmierne bohatá!

Hneď na začiatok si treba vyjasniť, že v súvislosti s vnadidlami panuje množstvo nedorozumení. Viem, že to znie neuveriteľne, ale neexistuje zmes, ktorá bude fungovať na každej vode, pri každej teplote a za každých podmienok. Aké jedlo - v akom zložení a v akej konzistencii - bude na danej rybačke chytľavé, závisí od množstva faktorov. Či sme namiešali dobre sa dozvieme až pri akcii. V čom Vám ja môžem pomôcť je iba toľko, že Vám v hrubých obrysoch predvediem zmesi, ktoré bývajú účinné na určitých typoch vôd a za určitých podmienok. ALE IBA BÝVAJÚ! V tohtoročnom prvom, januárovom diely som rybárčil na stredne hlbokej, intenzívne zarybnenej vode. V predchádzajúcom diely som sa vybral predviesť peletový lov na plytkú, „veľkokaprársku“ vodu. Dnes som zas navštívil pomerne hlboké štrkovisko. No ale čo dať do krmítka, keď to môže klesať ku dnu aj 6-8 sekúnd, alebo aj dlhšie? Ako dosiahnuť, aby v krmítku ešte vôbec niečo zostalo? V aprílovom diely Method Feederovej Školy sa všetko dozviete!

Method feederová škola - správne používanie krmiva
V aprílovom diely som sa vybral na čisté, priehľadné, hlboké štrkovisko, predviesť, akým spôsobom sa oplatí najlepšie loviť v hlbokých vodách
Method feederová škola - správne používanie krmiva
Existuje množstvo podobných jazier, ktoré boli vytvorené pri ťažbe štrku a následne, po zastavení baníckych aktivít, začali slúžiť rybárskym účelom
Method feederová škola - správne používanie krmiva
Je v podstate jedno, na ktoré štrkovisko sa vyberieme, čo je konštantou, je hlboká voda a pomerne pustá krajina

Lokalita
Ako som už spomínal, v tomto diely zaveslujeme na hlbokú vodu. V blízkosti hlavného mesta takéto jazerá netreba dlho hľadať, v okolí južnej Pešti je totiž ťažké prejsť 200 metrov, aby človek nespadol do nejakého štrkoviska. Momentálne sa nachádzame v areály Rybárskeho Parku Majosligeti, čo je mimoriadne populárna, skvelo vybavená vodná plocha. Ako na väčšine podobných jazier, voda tu dosahuje až 4-5 metrov, preto by malo do krmítka ísť v každom prípade niečo, čo drží lepšie, ako priemerné krmivá, alebo mixy mikropeliet.

Method feederová škola - správne používanie krmiva
Rybársky park Majosligeti je naozaj skvelá rybárska voda. Plná rýb - hoci aj tu sa môže prihodiť, že nám okolnosti situáciu skomplikujú (ako sa vo filmíku aj ukáže;))

Krmivo
V bohatej ponuke máme pekných pár krmív, no tým, ktoré najlepšie drží a zároveň je ešte vhodné aj pre method feederový lov, je naša rodina produktov BlendeX 2 in 1. Táto peletami obohatená rodina krmív počíta celkovo 7 členov. V sortimente nájdeme jej rybací aj kukuričný variant. Hodí sa k lovu s Pellet Feederovým aj Method Feederovým krmítkom. Aby sme ho však dokázali vhodne odprezentovať aj v krmítku s rebierkami, budeme potrebovať nejakú prímes, ktorá dobre drží a má schopnosť udržať sa v krmítku trochu dlhšiu dobu. Tým sa stáva jedlo vhodným pre lov vo väčších hĺbkach: krmivo musí zostať pokope po dlhší čas a musí sa uvoľňovať pomaly, ale isto.

Method feederová škola - správne používanie krmiva
Ak je za potreby súdržnejšie krmivo, ktoré sa dostane na dno vo forme knedlíka, odporúčam rodinu produktov BlendeX 2 in 1
Method feederová škola - správne používanie krmiva
Pri method feederovej technike je nesmierne dôležité, ba povedal by som, až existenčné, aby sa obsah krmítka nerozprášil vo vodnom stĺpci!
Method feederová škola - správne používanie krmiva
Priľnavejšie krmivo - ktoré je okrem toho aj mimoriadne výdatné, nakoľko obsahuje aj hojne mikropeliet - je skvelou alternatívou pre hlboké štrkoviská

Lepivosť krmiva tu je treba nastaviť veľmi presne, preto treba byť pri miešaní veľmi ostražitý. Situáciu ďalej komplikuje, že pelety, primiešavané do krmiva, mohutne nasakujú vlhkosť, z mixu budú vyťahovať vlhkosť dokonca aj dlhú dobu po namiešaní. Preto sa na zvolenú zmes najprv oplatí naliať trochu viac vody, premiešať a nechať odstáť aj takých 15 minút. Následne zmes predrvíme cez sitko, čo môže byť kvôli peletám trochu obtiažne, preto odporúčam na začiatok celkom určite riedkejšie sitko s veľkými očkami, cez ktoré prelezú aj granuly. Po tomto úkone zmes podľa potreby dodatočne dovlhčíme, doprajeme jej ďalší odpočinok a na záver ju predrvíme aj cez hustejšie sitko. Ak budeme pracovať dobre, jedlo bude súdržné, avšak nie lepkavé. Iba natoľko, aby nálož zvládla dlhý ponor, a pozvoľným, avšak neustálym uvoľňovaním, upútala aj pozornosť neskôr prichádzajúcich kaprov.
Na túto rybačku som si namiešal variant Sépia & Chobotnica, čo je krmivo s obsahom rybej múčky, ktorým sa - na väčšine intenzívne zarybnených vôd - nedá streliť vedľa.

Method feederová škola - správne používanie krmiva
Na túto rybačku som si vybral variant Sépia & Chobotnica, ktorý vládne čiernym sfarbením a zakladá sa na báze rybej múčky
Method feederová škola - správne používanie krmiva
Toto jazero prekypuje stredne veľkými kaprami a nakoľko tu organizujú množstvo rybárskych pretekov, ryby si už zvykli na hluk a čľapkanie

Treba aj malé plus?!
Už vidím otázku po uverejnení článku: takže krmivá BlendeX 2 in 1 sú na plytkej vode, alebo na dynamických rybačkách prakticky nanič? Tu sa vrátim k úvodu, kde som povedal, že krmivo sa dá namiešať mnohými spôsobmi.
Navlhčenie je iba jednou z mnohých alternatív, ako pozmeniť charakteristiky krmiva, dnes už sú k dispozícii dokonca aj prípravky, ktoré zlepšujú, akým spôsobom sa krmivo rozpúšťa. Produkty Carp Additive sú mimoriadne kvalitné prímesy, ktoré sa dostávajú do hlavnej úlohy hlavne pri príprave boilies, ale veľmi dobre poslúžia aj na nakopnutie krmív.

Method feederová škola - správne používanie krmiva
Rodinu Carp Additive tvorí množstvo prémiových prímesí, ALE ich používanie odporúčam iba v prípade, ak sme si plne vedomí funkcie a pôsobenia daného prídavku
Method feederová škola - správne používanie krmiva
Natrávená rybia múčka brutálnym spôsobom zvýši efektivitu rybacích krmív a o niečo zdynamizuje aj ich uvoľňovanie!

Ide o veľmi silnú prídavnú látku, ktorá má na konzistenciu krmiva veľký vplyv aj v malých množstvách, preto si pred ich použitím v každom prípade odporúčam prečítať príbalový leták. Rozpúšťaniu zmesi veľmi dobre napomáhajú najrôznejšie múčky s vysokým obsahom olejov. Rodina Carp Additive preto obsahuje viacero typov rybích múčiek, alebo aj krilovú múčku. Mojim osobným favoritom je Natrávená Rybia Múčka, z ktorej sa k základu oplatí pridať takých 10% z celkového množstva krmiva. Zmes sa vďaka nej stane pekne hladkou, veľmi príjemnou na dotyk, a po náhode do vody sa o poznanie rýchlejšie uvoľňuje. Aha, a v neposlednom rade, brutálnym spôsobom zvýši účinnosť hociktorého krmiva. V mojom prípade, na tejto hlbokej vode, by toto rýchlejšie uvoľňovanie nebolo výhodné, preto ja zostanem pri naturálnom krmive, avšak keby sme krmivo BlendeX 2 in 1 nahodili na nejakej stredne hlbokej, alebo plytšej vode, toto je skvelý tip, ako ho urobiť ešte chytľavejším.

Method feederová škola - správne používanie krmiva
Z týchto púdrovo jemných múčiek veľa netreba! Približné dávkovanie je 5-10%!
Method feederová škola - správne používanie krmiva
Rybiu múčku pridáme k suchému jedlu, následne obvyklým spôsobom zamiešame a predrvíme. Vďaka prídavnej látke sa stane zmes jemnejšou na dotyk, olejovitejšou a bude sa o niečo rýchlejšie rozpúšťať. No a v neposlednom rade sa stáva aj oveľa výdatnejšou!

Viem, že ku krmivu na kukuričnej báze sa „nepatrí“ pridávať rybiu múčku. Existuje však alternatíva aj na zlepšenie uvoľňovania v prípade kukuričných krmív, a je ňou naturálne jedlo Gold Feeder - Champion Corn. Krmivo knedlík pekne roztlačí!

Method feederová škola - správne používanie krmiva
Krmivá BlendeX 2 in 1 sa dajú vylepšiť nielen pomocou prídavných látok, ale aj pomocu ďalších krmív, vládnucich skvelými rozpustnými charakteristikami. Pre tento účel sa najlepšie hodí krmivo Gold Feeder - Champion Corn.
Method feederová škola - správne používanie krmiva
Predrvenie cez sitko už samo o sebe napomáha lepšiemu uvoľňovaniu krmiva
Method feederová škola - správne používanie krmiva
Na jar a v lete je prirodzenou voľbou zmes BlendeX 2 in 1 Kokos & Tigrie Orechy + Gold Feeder Champion Corn. Na rozľahlých jazerách veľmi dobre osvedčená, mimoriadne chytľavá zmes

Nedá mi nespomenúť ešte jednu vec, nakoľko v minulých dieloch som si nevedel peletové krmivá dostatočne vynachváliť. Nechcem si protirečiť, pretože tie sú nad všetky pochybnosti najpopulárnejším a hádam aj najefektívnejším kaprárskym vnadidlom. Avšak sú situácie, kedy predsa len nie sú najlepšou voľbou. Krmivá BlendeX 2 in 1 sú vďaka svojej výnimočne dobrej lepivosti, kohézii, skvelé aj pre účel umožniť, aby bolo možné aj mimoriadne populárne peletové mixy ako 4S Method Pellet Mix používať aj pri rybačkách v hlbokej vode. Do peletového mixu stačí pridať 2-3 hrsti krmiva, ktoré pelety pekne zomkne a rozpustí ich až na dne!

Method feederová škola - správne používanie krmiva
Krmivo BlendeX 2 in 1 obsahuje množstvo peliet aj samé o sebe, no vďaka skvelej priľnavosti ho môžeme ešte smelo obohacovať, v pohode ich „zvládne“!

Dodatočná aróma
Vrátiac sa ku krmivám BlendeX sa celkom určite oplatí utratiť pár slov o vlastnej aróme tejto rodiny produktov, aróme BlendeX Serum. Tieto arómy sú veľmi viskózne, okrem toho vládnu aj vysokou hustotou, čo ich robí ideálnymi pre lov v hlbších vodách. Aróma pumpnutá na povrch nálože sa na krmítku stabilne udrží a odprevadí knedlík až na dno, kde naplno prejaví svoj vnadiaci účinok. Malý tip na použitie: v prípade krmív BlendeX 2 in 1 nesmieme z arómy pumpnúť do stredu nálože, v takom prípade nám cenná aróma uviazne v krmítku!

Method feederová škola - správne používanie krmiva
Rodina produktov BlendeX nepozostáva iba z krmív, v ponuke nájdeme aj chuťovo identické arómy a nástrahy
Method feederová škola - správne používanie krmiva
Táto aróma sa skvelo udrží na povrchu krmítka

Nástraha
Keď už obsahuje rodina BlendeX 2 in 1 arómu, nesmieme samozrejme zabudnúť ani na nástrahu. Pre nás method feederových rybárov sú výslovne určené rodiny BlendeX Hydro a Pop Up Method. Krabička obsahuje 7 a 10 mm-ové guličky, ktoré najjednoduchšie ponúkneme na nástrahovom ostni. Pop Up variant vládne veľkou vztlakovou silou, kým Hydro je zas skôr vybalansovaná nástraha. Čo majú spoločné je, že sú to dvojfarebné guličky, teda okrem variantu TripleX, ktorý je trojfarebný.

Method feederová škola - správne používanie krmiva
Mojim osobným favoritom je variant BlendeX Hydro Method - Jahoda & Med
Method feederová škola - správne používanie krmiva
Tieto nástrahy nie sú rôznorodé iba chuťovo, ale aj farebne!
Method feederová škola - správne používanie krmiva
Najrýchlejšie a najefektívnejšie sa dajú nástrahy BlendeX ponúknuť na nástrahovom ostni

Montáž
Na kamenistom, štrkovom dne je pri method feederovej technike ten problém, že kvôli kolmej šnúre a hladkému spodku krmítka sa krmítko ľahko destabilizuje a jednoducho zo svojho miesta vykĺzne. Hlavne ak fúka vietor, alebo vodou lomcujú silnejšie prúdy, ktoré sa môžu oprieť do vlasca. Práve preto sa oplatí používať krmítko Dart Metal, ktoré je na spodku vybavené pazúrikmi, ktoré pomôžu montáž stabilizovať. Druhoradým faktom nie je ani to, že krmítko disponuje skvelými letovými vlastnosťami a dá sa hodiť aj do väčších vzdialeností!

Method feederová škola - správne používanie krmiva
65 gramové krmítko Dart Metal L sa veľmi dobre hodí k prútom Fine Max 420H
Method feederová škola - správne používanie krmiva
S touto zostavou sa dajú veľmi dobre realizovať aj hody do vzdialenosti 100 metrov

Priebeh rybačky
Pre štrkoviská je charakteristické, že blízko brehu sa nachádza jedno prudké zalomenie a následne je dno pomerne rovnomerné, hoci na niektorých miestach môžeme natrafiť aj na väčšie-menšie plošinky, alebo ďalšie zalomenia. Na rozľahlejších jazerách sa práve preto oplatí aplikovať dve metódy. Jednou je diaľková prehľadávacia rybačka, kým druhou zas lov na kŕmení bližšie pri brehu. V tento deň som uprednostňoval skôr diaľkovejšiu rybačku, no ale istota je istota, pripravil som aj bližšie kŕmenie asi 20 metrov od brehu.

Method feederová škola - správne používanie krmiva
Prehľadávacia rybačka ďalej od brehu dávala behom dopoludňajších hodín ryby veľmi stabilne, no už vtedy bolo dobre badať, že veľká časť kaprov sa nezdržuje na dne.
Method feederová škola - správne používanie krmiva
V čistej vode je veľmi efektné, ako sa ryba prevracia pred podberákom
Method feederová škola - správne používanie krmiva
Vzdialenejšiu montáž poťahovali asi takéto veľké kapry

V prvej polovici dňa fungoval prehľadávací lov priam fantasticky, špičkou niečo popotiahlo prakticky každých 4-5 minút, avšak v krásnom, slnečnom počasí, bolo pekne vidieť, že veľa rýb sa prevracia priamo na hladine. Bol som si na 100% istý, že ryby sa nezdržujú v jednom kuse na dne. Akonáhle krmítko dopadlo do vody, behom ponoru sa hneď začali objavovať malé popotiahnutia, záber prišiel následne až o trochu neskôr. To znamenalo, že ryby tam sú, sledujú knedlík na ceste na dno, ale potom tam nezostanú. Ponorí sa, raz-dvakrát si posrkne, následne opäť vypláva hore. Typické správanie na hlbokých štrkoviskových jazerách! 
V týchto situáciach je obzvlášť dôležité krmivo, lebo to síce potiahne stopu aj pozdĺž vodného stĺpca, ale drvivá väčšina knedlíka dorazí na dno, kde bude čakať na ryby v celku. Naproti tomu, ak by sme dali do krmítka iba pelety, ich drvivá väčšina by sa z krmítka roztrúsila už behom ponoru, a na dno by už dorazilo iba niekoľko zrniečok, aj tie pravdepodobne roztrúsené, v dôsledku čoho by ryby našli nástrahu iba oveľa pomalšie, ak vôbec.

Method feederová škola - správne používanie krmiva
Zakŕmenie bližšie k brehu som vytvoril z mikropeliet
Method feederová škola - správne používanie krmiva
Krmítko Preston Bait Up je priam ideálne pre zakŕmovanie suchými mikropeletami
Method feederová škola - správne používanie krmiva
Celé dopoludnie svietilo slnko, takže sa dalo očakávať, že sa kapry od dna vyberú aj vyššie

Pod vplyvom neustále slnenia teplota gradovala v skorých poobedňajších hodinách, kedy ustál aj ten minimálny vetrík, ktorý dovtedy pofukoval. Vodná hladina sa vyhladila a vo vzdialenejšej zóne bolo treba na zábery čakať čoraz dlhšie. Nastal čas sa konečne pozrieť aj na zakŕmenie. Hoci aj tam bola voda veľmi hlboká, predsa len som veril, že niečo sa tam bude potulovať.

Method feederová škola - správne používanie krmiva
V poobedňajších hodinách sa vodná hladina vyhladila, dostať kapry na dno bolo čoraz obtiažnejšie a zriedkavejšie
Method feederová škola - správne používanie krmiva
Tento kaprík sa pásol na kŕmení

A hoci som chytil kapra aj na kŕmení, nedá sa povedať, že by tu rybačka skutočne nabrala na obrátkach. Napadlo mi, že zvýšim frekvenciu náhodov a krmítko tam už aj lietalo každé 3 minúty. Počnúc od zhruba piateho náhodu, bolo pri každom ponore dobre badateľné, že niečo do krmítka na ceste dole ťuká , avšak na krátkom náväzci ponúkanú nástrahu, čo je pri method feedery obvyklé, si ryba nedokázala uchmatnúť ani raz. Po príchode montáže na dno zostali špičky už nehybné. Akokoľvek som sa pokúšal prilákať kapry na dno, nijako sa mi to nedarilo, hoci rovno pred nosom sa mi hemžilo šialené množstvo rýb. Ale aj taký je rybolov! Darmo všetky naše znalosti, všetky naše triky, nakoniec o našom osude rozhodnú ryby. Ku koncu rybačky som tam predsa len uviazal dlhý náväzec a čuduj sa svete, koľkokrát som nahodil, toľko kaprov ma za moje úsilie odmenilo. ALE to už je lekcia pre inú hodinu!

Method feederová škola - správne používanie krmiva
Ku koncu rybačky som tam predsa len uviazal dlhý náväzec. Nie veľmi prekvapujúco, koľkokrát som nahodil, toľko kaprov som chytil
Method feederová škola - správne používanie krmiva
Štrkoviská si dokážu z človeka pekne vystreliť, hoci vo väčšine prípadov existuje pre ich triky dobré riešenie, ale do jednej lekcie sa všetko nezmestí!
Značky:
Populárne články
Vo Februári 2017, sa rodina navijakov TEAM FEEDER výrazne rozrástla a dovtedy osamotený SPRO Team Feeder Special LCS 550M, dostal štyroch nových súrodencov. Za tú dobu sa už s nimi stihli zoznámiť tisícky rybárov a používajú ich...
Čítaj ďalej
Je mi cťou Vás všetkých privítať pri článku, v ktorom si predstavíme novinky Haldorádó pre rok 2022. Našťastie, nech už máme za sebou hocijako ťažký rok, vždy sa zrodí aspoň nejaký pozoruhodný úlovok,...
Čítaj ďalej
Nová rodina prútov By Döme TEAM FEEDER Master, prichádzajúca na pulty obchodov v roku 2022, je vlastne novou, vynovenou, vylepšenou verziou už dobre známej, veľmi populárnej série feederových prútov B...
Čítaj ďalej
Rád by som sa s Vami rybármi podelil o svoje skúsenosti s lovom na veľké vzdialenosti s feeder prútmi lebo sa táto technika v posledných rokoch stáva čoraz populárnejším. Dúfam že moje rady Vám pomôžu...
Čítaj ďalej
Články o lov na feeder
V tomto novom videu sa Döme Gábor vydáva na dobrodružstvo lov divokých rýb na najväčšej rieke strednej Európy. Zistite, aké ryby dokáže na jar chytiť na tejto nepredvídateľnej rieke. ...
Čítaj ďalej
Po viacerých z predchádzajúcich dielov Method Feederovej Školy som dostal otázku, že ak sú mikropelety naozaj také super, načo vôbec existuje také množstvo najrozličnejších krmív, či dokonca, aký má z...
Čítaj ďalej
Dobrodružstvo pokračuje na jazere Tisa, kde sa tentoraz zameriavame na lov divokých kaprov. Nástrahy a kŕmenie meníme, aby sme vedeli vyselektovať kapry medzi ostatné ryby. ...
Čítaj ďalej
Na jazere Tisa som chytal ryby naposledy v lete 2010, teda pred viac ako 10 rokmi. Vtedy natočili prvý diel seriálu Dobrodružstvá na divokých vodách. Vtedy som ani netušil, že práve rybačky na divokýc...
Čítaj ďalej

Zanechať komentár

Captcha


Cena dopravy
Slovensko

- Objednávky do 20€ - 4.8€

- Objednávky 21-65€ - 4.2€

- Objednávky 65-150€ - 2.4€

- Objednávky nad 150€ - zdarma

Ceny sú uvedené s DPH

Česká republika

- Objednávky do 2500Kč - 185Kč

- Objednávky 2500-5000Kč - 95Kč

- Objednávky nad 5000Kč - 30Kč

Ceny jsou uvedeny s DPH

Dodánie objednávok

- dobírkou prostrednictvom UPS spravidla do 1-3 pracovné dny 

Viac informácie

Skladové zásoby

×
Skladové zásoby

Sú aktualizovaný

Objednávku dostanete

×
Objednávku dostanete

1-3 pracovné dny

×
Špecializovaný na Feeder

Eshop zameraný na feeder

×
Cena dopravy
Slovensko

- Objednávky do 20€ - 4.8€

- Objednávky 21-65€ - 4.2€

- Objednávky 65-150€ - 2.4€

- Objednávky nad 150€ - zdarma

Ceny sú uvedené s DPH

Česká republika

- Objednávky do 2500Kč - 185Kč

- Objednávky 2500-5000Kč - 95Kč

- Objednávky nad 5000Kč - 30Kč

Ceny jsou uvedeny s DPH

DODACIA LEHOTA

×
DODACIA LEHOTA

1-3 pracovné dny

×
×