Method feederová škola - jarné rybačky
Objednávky expedujeme bez obmedzenia.
035 / 77 01 125 | obchod@goldcarp.sk

Method feederová škola - jarné rybačky

Prečítali: 534

V tomto článku sa pozrieme, ako vyzerá viac-menej bežná rybačka, ako si správne zvoliť stanovište, ako a čím rybačku odštartovať a na ďalších zopár faktov a informácií, ktoré nám už v ďalšom priebehu budú pripadať ako úplne banálna rutina. Pridajte sa ku mne na dobrú rybačku!

Príchod na breh
Našou prvou úlohou po príchode na breh je zakúpiť si denný lístok a poriadne si preštudovať podmienky lovu, teda miestne pravidlá. Pozrieť si pravidlá je nesmierne dôležité, ani náhodou by sme sa neskôr kvôli neznalosti nechceli dostať do nepríjemnej situácie. Po zakúpení rybárskeho lístka musíme ešte zaevidovať deň aj do výkazu o úlovkoch. Keď máme za sebou všetky povinné úkony, vždy je dobré prehodiť pár slov so správcom jazera, alebo miestnymi rybármi, aké miesta nám najviac odporúčajú. Vždy sa oplatí vziať si ich cenné rady k srdcu, hlavne vtedy, ak sme na danej vodnej ploche prvýkrát.

Na menších jazerách si lístok zakúpime spravidla na mieste

Výber stanovišťa
Pri voľbe stanovišťa musíme brať ohľad na veľmi dôležitú zásadu, ktorou je, že je nevyhnutné rešpektovať už loviacich rybárov. V žiadnom prípade nesmieme narušiť ich priestor a založiť naše stanovište príliš blízko. Treba si udržať odstup. Narušovať priestor rybárov, ktorí boli na brehu pred nami, sa skrátka nepatrí. Toto zvykne byť problémom hlavne na populárnych, intenzívne zarybnených jazerách, ktoré bývajú, hlavne cez weekendy, často preplnené.

Na mnohých jazerách nás už v dnešnej dobe čakajú očíslované stanovištia, zabezpečiac tak, aby si rybári neprekážali

Keď sme si vybrali miesto, vždy si pre istotu ešte raz skontrolujme okolie, či tu nie sú nejaké prekážky, ktoré nám na prvý pohľad unikli. Neraz sa stane, že až po rozložení výstroja si rybár všimne, že mu konáre stromu za jeho chrbtom pretŕčajú nad hlavu, znemožniac tým poriadny náhod. To našim nervom neprospeje. Preto si (aj) na toto treba dať pozor!

Vybalovanie, príprava stanovišťa
Keď máme miesto, prvým krokom na pľaci bude navlhčenie krmiva. Na prvé miesto na zozname sa tento úkol dostal preto, lebo semiačka si vyžadujú minimálne 10 minút, kým sa patrične nasiaknu tekutinami. Kým bude jedlo oddychovať, budeme mať viac ako dosť času na prípravu stanovišťa.

Začneme miešaním krmiva
S miešaním krmiva sa oplatí začať hneď na úvod, nakoľko semiačka si vyžadujú nejaký čas, kým sa patrične nasiaknu tekutinami
Na túto rybačku som si vybral krmivo BlendeX 2 in 1. Ide o krmivo s vysokým obsahom rybacej múčky

Keď už sme pri krmive, povedzme si pár slov aj o tom, ako si vybrať správne krmivo v situácii, keď ideme loviť na neznámu vodu. Ako som už podotkol vyššie, veľmi nám pri tom pomôže, ak sa popýtame správcu a miestnych rybárov. Oni budú určite vedieť, jedlá akého charakteru na ich domácej vode fungujú. V zjednodušenej verzii sa dá povedať, že poznáme vnadidlá naturálne, kukuričné, kvasené, sladké, a na kaprových vodách spravidla najlepšie fungujúce krmivá s rybacou múčkou. Záleží od situácie, ale vo väčšine prípadov bude posledné spomínané tou najlepšou voľbou. Najviac môžem odporučiť TripleX, Sépia + Chobotnica z novej rodiny BlendeX 2 in 1, alebo, poprípade, krmivo Pisty z hotového, napred navlhčeného radu krmív Ready Method.

Pokiaľ sa nemáte chuť piplať s miešaním krmiva, vrelo odporúčam rad krmív Ready Method, ktoré sú predvlhčené a pripravené na okamžité použitie

Pri vybalovaní výstroja a rozmiestňovaní príslušenstva je dobré vychádzať z toho, čo sme si povedali vyššie, samozrejme, s ohľadom na osobitosti daného miesta. Pri umiestňovaní prútov sa treba v prvom rade sústrediť na to, akým smerom budeme hádzať. Na frekventovaných jazerách, kde sedia vedľa seba rybári pomerne husto, si je nevyhnutné nájsť dobrý oporný bod, priamo oproti nášmu stanovištu. Ten nám poslúži ako dobré východisko, od ktorého sa môžeme odkláňať doľava, aj doprava, ale iba o toľko, aby sme neprekážali susedom! Aj pri voľbe lovnej vzdialenosti treba mať na zreteli hlavne miestne osobitosti. Treba mať na pamäti, že aj naša momentálna výstroj má svoje obmedzenia a začiatočnícka nahadzovacia technika napreduje takisto iba detskými krôčikmi, preto sa na začiatku odporúča loviť vo vzdialenosti takých 20-50 metrov.

O rozmiestňovaní príslušenstva a orientácii na brehu sa dozviete viac v 10. diely Method Feederovej školy

Kým sú všetky prvky výstroja na svojom mieste, krmivo bude už takisto potrebne nasiaknuté. Po rýchlej kontrole a prípadnom dovlhčení, nesmieme v žiadnom prípade opomenúť povinné predrvenie. Keď je všetko hotové, všetky vnadidlá a nástrahy sú na svojom mieste, rybačka sa môže konečne začať. Kým sa však do nej naplno ponoríme, poobzerajme sa a uistme sa, že sme všetky tašky, nádobky na miešanie, sitká a vaky očistili a uložili na svoje miesto, aby nám v ďalšom priebehu rybačky nezavadzali. Naproti budúcim udalostiam ďalej vyjdeme tak, že si k podložke na kapry pripravíme vedro s vodou a dezinfekčný prípravok pre ryby.

Podložka pre kapry je povinná už na takmer každom intenzívne zarybnenom jazere!
V minulom diely som už predstavil podberák, ktorý skvelo vyhovuje všetkým požiadavkám začínajúceho rybára, avšak na jazerách, kde sa dajú očakávať aj väčšie jedince, sú už povinné aj väčšie podberákové hlavy.

Prvý náhod
Výstroj na mieste, montáž hotová, krmivo namiešané, lovná plocha zacielená, už nezostáva nič iné, iba konečne nahodiť. Ostáva už iba jedna nezodpovedaná otázka. Akou nástrahou nahodiť? Každý má na háčik svoje osvedčené esá. V predchádzajúcom dieli sme si už čosi povedali o wafter nástrahách, ktoré môžu byť naozaj veľmi dobrou voľbou. 

Rád začínam rybačku krikľavo sfarbenými Fluo Method Wafter nástrahami, o ktorých sme si už čosi povedali v 8. diely Method Feederovej školy
Samozrejme, nesmieme staviť všetko na jednu kartu. Vždy sa oplatí mať pri sebe viacero pohotových variantov.

Ja osobne, s veľkou obľubou začínam svoje rybačky krikľavo sfarbenými nástrahami, medzi také patrí oranžová nástraha Fluo Method Wafter - Chili Škorica. Ak sa táto línia neosvedčí, potom nasadím do akcie prirodzenejšie sfarbené kúsky, napr. Brutal Liver. Ak sa neosvedčia ani tieto, môžeme variovať aj s veľkosťou nástrahy a ísť úplne až po menšie guličky BlendeX Hydro Method. Na predvádzacej rybačke mi k úspechu dopomohla práve táto, a to konkrétne v príchuti TripleX. S jednou nástrahou to odporúčam skúšať tak po dobu 2-3 náhodov. Ak nemáme záber, netreba ďalej tlačiť na pílu, skrátka ju odložme a vyskúšajme ďalšiu. S dvoma prútmi sa dá cez celý arzenál, ktorý sme si na breh priniesli, prebehnúť pomerne rýchlo.

Na dnešnej rybačke budem používať navijaky Carp Fighter LCS
Ak dáme prúty na stojan takto koncami nakrivo, špičky o seba nezavadia, ani keď sú prúty identickej dĺžky
Starý dobrý známy z predchádzajúceho diela. V tomto prípade ochránil krmivo nie len pred vyschnutím, ale aj pred dažďom!

Vyčkávacia doba
Akú dobu sa oplatí čakať medzi jednotlivými náhodmi je veľmi zapeklitá otázka. Základným intervalom je podľa mňa pri method feederovom love takých 5-10 minút. Táto doba sa môže za určitých okolností predlžiť, napríklad ak sa ryby slabo stravujú, ak je voda studená, alebo - ako tomu bolo v mojom prípade - ak sa kvôli búrke zníži aktivita rýb. Na nástrahu, ktorá nám dala rybu, si môžeme kľudne „sadnúť“ a hádzať ju tam opakovane. Ak zvábila jedného kapra, je takmer na 100% isté, že bude atraktívna aj pre ostatné.

Ak ryby trucujú, môže medzi náhodmi uplynúť aj 10-15 minút.
Trpezlivosť ryby prináša!
Jasne si pamätám deň, keď som si v obchode tieto prúty zakúpil. Nech sa páči, konečne robia to, na čo boli určené!
Rybárčenie nie je halový šport, preto nás môže počasie občas poriadne prekabátiť. To k tomu patrí, neoplatí sa kvôli tomu veľmi rozlučovať.

Aromatizovanie, tuning
V predchádzajúcom diely som už urobil krátku odbočku k arómam, ale ešte sme si nepovedali, akým spôsobom ich použiť pri samotnom love. Základné jedlo sa oplatí aromatizovať iba v prípade, keď sme si istí, že to bude mať na efektivitu krmiva blahodarný účinok. Napríklad v prípade stojatej, plytkej vody, sa celkom určite nevyplatí „vykopnúť dvere“ rovno aromatizovaným krmivom. Najlepšie je použiť aromatické koncentráty, ktoré môžeme ku krmivu dávkovať priebežne podľa potreby. Takým je BlendeX Serum. Aj ten však odporúčam iba v prípade, ak nemáme zábery. Je mimoriadne aromatický a dokáže upútať pozornosť rýb aj v ozajstných záberových suchotách. Napríklad mne na dnešnej rybačke nesmierne bodol. Kvôli búrke bola aktivita rýb na bode mrazu, no napriek tomu, sa mi ich podarilo vďaka dobrej nástrahe a správnej aplikácii arómy primäť k záberu!

Používal som arómu Blendex serum. Novinky v článku.
V polovici dňa sa už pekne vykreslilo, ktorá nástraha bude dnes víťazná. Bol ňou menší variant z nástrahy BlendeX Hydro Method v príchuti TripleX.
Guličku som ponúkal vedľa drobného háčika bez protihrotu
BlendeX Serum TripleX sa hodí veľmi dobre ku každému krmivu s rybacou múčkou
Pár kvapiek séra úplne postačí, aby sme prebudili apetít apatických rýb
Ak sme našli ako tutovú nástrahu, tak aj trefnú arómu, už nám nezostáva nič iné, iba zožať úrodu

Záber, zdolávanie
Zábery môžu byť do značnej miery premenlivé. Sú drobné trhnutia, myknutia, padáky, a čo všetci milujeme, vehementné výpady, kedy sa ozve aj baitrunner. Podstatné je, že v prípade, ak sme si na sto percent istý, že máme záber, musíme v prvom rade polo-pootočením kľučky vypnúť baitrunner a aktivovať brzdu. Ak sme nadviazali s rybou kontakt, budeme veľmi dobre cítiť, či je potrebné brzdu povoliť, alebo nie. Ak sa zdá, že je ryba ochotná spolupracovať, môžeme začať rybu „pumpovať“. To znamená, že začneme rybu priťahovať prútom smerom k sebe, avšak ešte bez zapojenia navijaka. Akonáhle získame trochu vlasca, navinieme ho, a súčasne s tým „siahneme prútom po rybe“. Potom opakujeme celý úkon odznova. Keď dostaneme kapra do zóny pri brehu, z pumpovacieho pohybu je treba trochu ubrať, a pokračovať v priťahovaní kapra menšími, pomalšími ťahmi. V tomto bode je takisto potrebné trochu uvoľniť brzdu. Čas na podobratie príde v momente, keď sme už schopní manévrovať s rybou podľa našej vôle a môžeme ju bezpečne nasmerovať do podberáka.

Technika zdolávania sa trochu kostrbato opisuje, najlepšie sa predvádza priamo v akcii. Pre každého, kto má záujem, je preto na konci článku dostupné veľmi poučné video.
Keď sa ryba unaví a mi ju môžeme konečne ťahať ako sa nám zachce, vtedy nastal správny čas nasmerovať ju do podberáka

Vyzdvihnutie na breh
Podobratú rybu sa ani náhodou nepokúšajme vyzdvihnúť nadvihnutím rukoväte! Rukoväťou ju pekne pritiahneme k sebe a z vody ju vyzdvihneme uchopením rámu hlavy podberáka. Na väčšine miest je povinná podložka pod kapra, ktorú sa pred každým použitím odporúča navlhčiť. Vyslobodenie háčika, dezinfekcia a fotografovanie sú všetko úkony, ktoré vykonávame práve na podložke. Presne aké nástroje potrebujeme na vyslobodenie háčika, dezinfekciu, odváženie ryby, ako aj o ďalších doplnkoch na šetrné zaobchádzanie s rybou si povieme viac ďalšom diely Method Feederovej školy. V ďalšom dieli si taktiež povieme, ako navýšiť nahadzovaciu vzdialenosť našich aktuálnych prútov, v resp. ako hádzať presne a konzistentne na totožné miesto pomocou zaklipovaného vlasca.

Každá ryba si zaslúži šetrné zaobchádzanie. O vhodnej podberákovej sieťke, podložke a dezinfekčných prostriedkov sa dozviete už čoskoro
Učenie sa vyplatí!

Doporučené produkty:
- Navijaky: By Döme Team Feeder Carp Fighter LCS
- Prúty: By Döme Team Feeder Power Fighter
- Krmivo: Haldorado Blendex 2in1
- Krmivo: Haldorado Ready Method
- Podložka: By Döme Team Feeder Rapid
- Podberáková hlava: By Döme Team Feeder
- Nástraha: Haldorado Pro Method
- Nástraha: Haldorado Blendex Pop Up
- Tekutá aroma: Haldorado Blendexserum
- Stojan: By Döme Team Feeder Tripod
- EVA nádoby

Značky:
Populárne články
Vo Februári 2017, sa rodina navijakov TEAM FEEDER výrazne rozrástla a dovtedy osamotený SPRO Team Feeder Special LCS 550M, dostal štyroch nových súrodencov. Za tú dobu sa už s nimi stihli zoznámiť tisícky rybárov a používajú ich...
Čítaj ďalej
Pri predstavovaní prútov By Döme TEAM FEEDER Power Fighter, ktoré sa dostali do obchodov iba nedávno som spomínal, že vďaka neustále prebiehajúcim vývojovým prácam sa nové vylepšené prúty...
Čítaj ďalej
Neustále napínam svoje hranice a ak mi to dovolia, tak aj hranice druhých... Deň čo deň sa aktívne podieľam na vývoji mnohých produktov, občas je toho až priveľa. Zapálene hľadám nové, často až...
Čítaj ďalej
Rád by som sa s Vami rybármi podelil o svoje skúsenosti s lovom na veľké vzdialenosti s feeder prútmi lebo sa táto technika v posledných rokoch stáva čoraz populárnejším. Dúfam že moje rady Vám pomôžu...
Čítaj ďalej
Články o lov na feeder
Čo prinesie budúcnosť? To nikto nevie! A už vôbec nie v týchto turbulentných, veľmi neistých časoch. Jednu vec však vieme povedať na isto, rybári budú chcieť stráviť voľné letné dni aktívnym odpočinko...
Čítaj ďalej
V tomto článku sa pozrieme, ako vyzerá viac-menej bežná rybačka, ako si správne zvoliť stanovište, ako a čím rybačku odštartovať a na ďalších zopár faktov a informácií, ktoré nám už v ďalšom priebehu ...
Čítaj ďalej
S tézou nastolenou v nadpise v zásade nesúhlasím, avšak na rybačke v neďalekej minulosti som aj na vlastnej koži pocítil, že sú vodné plochy a situácie, keď je v záujme úspešného rybolovu veľká nástra...
Čítaj ďalej
Nedávno som mal jedinečnú príležitosť dobre si zaloviť na jednej malebnej, zároveň však nesmierne nevypočítateľnej vodnej ploche - na Malom Dunaji pri meste Solt. Párkrát som tu už v minulosti bol, ma...
Čítaj ďalej

Zanechať komentár

Captcha


Cena dopravy
Slovensko

- Objednávky do 20€ - 4.8€

- Objednávky 21-65€ - 4.2€

- Objednávky 65-150€ - 2.4€

- Objednávky nad 150€ - zdarma

Ceny sú uvedené s DPH

Česká republika

- Objednávky do 2500Kč - 185Kč

- Objednávky 2500-5000Kč - 95Kč

- Objednávky nad 5000Kč - 30Kč

Ceny jsou uvedeny s DPH

Dodánie objednávok

- dobírkou prostrednictvom UPS spravidla do 1-3 pracovné dny 

Viac informácie

Skladové zásoby

×
Skladové zásoby

Sú aktualizovaný

Objednávku dostanete

×
Objednávku dostanete

1-3 pracovné dny

×
Špecializovaný na Feeder

Eshop zameraný na feeder

×
Cena dopravy
Slovensko

- Objednávky do 20€ - 4.8€

- Objednávky 21-65€ - 4.2€

- Objednávky 65-150€ - 2.4€

- Objednávky nad 150€ - zdarma

Ceny sú uvedené s DPH

Česká republika

- Objednávky do 2500Kč - 185Kč

- Objednávky 2500-5000Kč - 95Kč

- Objednávky nad 5000Kč - 30Kč

Ceny jsou uvedeny s DPH

DODACIA LEHOTA

×
DODACIA LEHOTA

1-3 pracovné dny

×
×