035 / 77 01 125 | obchod@goldcarp.sk

Majstrovský výstroj na method feeder

Prečítali: 2807

Od momentu, kedy sa objavili v našej ponuke produkty s označením By Döme TEAM FEEDER, im odhlasovali dôveru už tisícky zákazníkov. Tieto na 100% k method feederovej technike ponúkané prúty, vyvinuté v prvom rade na domáce vody, pre domácich rybárov, sú určené pre všetkých, ktorí chcú svoju záľubu pestovať na čo najvyššej úrovni a s čo najväčšími úspechmi. No ale čo tí, pre ktorých je rybolov viac ako len záľuba? Sú pre nich už tieto produkty úplne nevhodné? Alebo naopak, sú vhodné aj do tej najvyššej ligy? Myslím, že viac ako všelijaké vysvetľovanie zaváži, ak Vám prezradím, že práve pomocou výstroja By Döme TEAM FEEDER som sa stal majstrom republiky v love na method feeder! Že presne s ktorým výstrojom? V nasledujúcom článku a filmíku sa to dozviete!

Prvé a najdôležitejšie je si ozrejmiť, akým kritériám musí vyhovovať výstroj, ktorý si vyberám pre súťažný rybolov. Kto ma už videl súťažiť, či už naživo, alebo vo videu, si celkom určite všimol, že celú svoju výbavu, aj to ako ju používam, podriaďujem účinnosti. Na žiadne opatrnôstky a piplačky si nepotrpím, lebo tie idú spravidla na úkor úlovkov. Nie je čas dbať na čistotu prútov, či navijakov, dávať si všemožne pozor, aby sa prút o niečo neodrel, alebo aby som ho ani za svet nepoložil na zem pri vyslobodzovaní háčika. Iste, dalo by sa povedať, že to je trochu barbarský prístup, ale cieľom preteku je dosiahnuť čo najlepší výsledok. Sú aj takí „testovací“ rybári, u ktorých vyzerá výbava po celodennom záprahu, akoby sa práve vrátila z kúpeľov. Prúty sú čistučké, oblečenie je čistučké, všetko je tip-top. Iná škola! Jednoducho povedané, čo vydrží pri mojom zaťažení 2-3 roky, vydrží u bežného rybára prakticky po celý život!

Majstrovský výstroj na method feeder
Na preteku očakávam ako od seba, tak aj od výstroja absolútne maximum!
Majstrovský výstroj na method feeder
Dostať na breh takéto ryby za súťažných podmienok sa dá iba spoľahlivým výstrojom

U mňa je najdôležitejším kritériom, aby prúty a navijaky toto zaťaženie spoľahlivo zvládali, aby sa na nich dalo spoľahnú ako pri stom, tak aj päťstom zdolávaní. Či je prút pekný, štíhly, či sa elegantne ohýba, či je kľučka na navijaku zodretá, to všetko mi je ukradnuté. Podstatné je, aby si výstroj plnila svoju úlohy, rovnako ako ja. Presne ktorú si vyberiem z repertoáru závisí od rybárskej techniky, ktorá je práve za potreby, od nahadzovacej vzdialenosti a veľkosti rýb. Podstatné je, aby výstroj perfektne vyhovovala miestu rybačky, aby som ním dokázal loviť presne, a zaháknutú rybu dostal do podberáka čo najrýchlejšie a najbezpečnejšie.

Majstrovský výstroj na method feeder
Na majstrovstvách republiky v love na Method Feeder v roku 2018 som skončil v semifinále druhý a vo filále prvý!
Majstrovský výstroj na method feeder
Po mnohých rokoch strávených súťažením som sa konečne stal majstrom!

Tohtoročné majstrovstvá republiky v love na Method Feeder sa uskutočnili na hornom jazere rybárskeho centra Palotavárosi v Stoličnom Belehrade. Rybia populácia tohto jazera pozostáva predovšetkým z 2-6 kilových kaprov a amurov. Samozrejme, nájdu sa tu menšia, ale aj oveľa väčšie jedince. Rozmery rýb sú už samé o sebe dobrým ukazovateľom, ale okrem toho je veľmi dôležité aj to, koľko ich budeme musieť behom jedného preteku pochytať. Toto číslo je do značnej miery úplne rozhodujúce, nakoľko chytiť 50-90 kíl rýb nejakým „nemohúcnym“ prútom, hlavne tak, že susedné mólo je vzdialené iba 6-8 metrov, by bolo prakticky nemožné. Veľkosť a celkovú hmotnosť rýb dopĺňa v rade kritérií 50-60 metrová lovná vzdialenosť, ktorá alternatívy adekvátneho výstroja definitívne prefiltruje.

Majstrovský výstroj na method feeder
Ktorý výstroj sa zaslúžil o moje víťazstvo?
Majstrovský výstroj na method feeder
Výstroj By Döme TEAM FEEDER mi už robí na rybačkách spoľahlivého parťáka dlhé roky, teraz mi bol parťákom aj pri veľkom úspechu!

Po zohľadnení vyššie popísaných požiadaviek zostali na palete iba dva prúty, ktoré všetkému perfektne vyhovovali: By Döme TEAM FEEDER Fine Max 390By Döme TEAM FEEDER Master Carp Pro 390 Long Cast. Druhý spomínaný typ som nakoniec používal viac pre vzdialenejšie hody, kým prút Fine Max zas skôr na lov bližšie k brehu. Pozrime sa teda, ako vyzerala kompletná zostava!


1. výstroj

  • Prút By Döme TEAM FEEDER Master Carp Pro 390LC
  • Navijaky By Döme TEAM FEEDER Long Cast 4500 a 5500
  • Vlasec By Döme TEAM FEEDER Super Sensitive 0,20 mm
  • Pletená šoková šnúra Haldorádó Braxx Long Cast 0,20 mm
  • Krmítka Haldorádó Pellet Feeder 25 g, alebo By Döme TEAM FEEDER Long Cast Method Feeder 35 g

Týmto kombom prúta a navijaka som dohodil požadovanú vzdialenosť 60 metrov úplne luxusne a dokázal som loviť s tou najväčšou presnosťou. Nevravím, že 360-kovým light prútom sa nedá dohodiť 60 metrov, lebo celkom určite sa to dá. Avšak je tu jeden zádrheľ a tým je ľudský faktor. Behom celého preteku bolo nesmierne horúco, neustále zdolávanie a podoberanie predstavovali pre účastníkov enormné zaťaženie. Niet sa čomu diviť, že posledné 3-4 hodiny sme sa už nevedeli dočkať záverečného hvizdu. Unavený na odpadnutie, z roztrasenými rukami, si presné hody vyžadujú vysokú koncentráciu aj pri silnejšom prúte, nie to ešte s kolembajúcimi sa špičkami jemného prúta.

Majstrovský výstroj na method feeder
Prút By Döme TEAM FEEDER Master Carp Pro 390LC bol dušou môjho výstroja behom semifinále i finále
Majstrovský výstroj na method feeder
Navijaky By Döme TEAM FEEDER Long Cast 4500 a 5500 boli zárukou, že ryby dovediem bezpečne do podberáka, kým rozmery a prevod zas napomáhali rýchlosti

3,9 metrový Long Cast prút mi navyše umožnil, aby som do boja nemusel verbovať samostatný prút na kŕmenie. Je totiž dosť silný, aby dokázal presne a bezpečne nahodiť aj plné Pellet Feeder krmítko, ale zároveň je dostatočne pružný, aby nevyrval z dna ani 35 gramové Method Feederové krmítko. Dôležitým faktorom je aj registrácia záberov, v teplej vode sa však ryby napchávali jedna radosť. Nejednoznačné zábery sa prakticky ani nevyskytli, stredne silná špička signalizovala iba jednoznačné zábery.

Majstrovský výstroj na method feeder
Týmto prútom dokážem dohodiť nie len ďalej, ale aj presnejšie, ako s ktorýmkoľvek iným feederom
Majstrovský výstroj na method feeder
Prvé výpady po zaseknutí prút hravo koriguje, rybu tak dokážeme veľmi rýchlo orientovať do správneho smeru

Vďaka výnimočnej pružnosti prúta dokážeme rybu pri zdolávaní dostať bezpečne do pobrežných vôd. V tom podáva výrazne pomocnú ruku navijak Long Cast. Týmto vysokým prevodom disponujúcim nástrojom dokážeme rybu v súvislom tempe doslova „nakrútiť“. Na brzdu bolo treba siahnuť až tesne pred podberaním, avšak vtedy prišla naozaj vhod rýchlobrzda, včas reagujúc na výpady rýb, ktoré v plytkej vode pri brehu neraz úplne zdivejú.

Majstrovský výstroj na method feeder
Kvôli blízkosti susedných mól je si treba na pretekoch s rybami počínať naozaj energicky
Majstrovský výstroj na method feeder
Pred podberákom už môžeme popustiť, ale ani tu nesmieme otáľať, z poranenej papuľky môže háčik ľahko vyskočiť!

Na podberanie som používal podberákovú hlavu Method King, ktorá je ako stvorená pre rýchle a bezpečná „naberanie“ rýb. Pri manipulácii s veľkou, masívnou sieťou podberáka prišla veľmi vhod 3,5 metrová rukoväť By Döme TF Master Carp, hlavne v prípadoch, keď bolo treba s podberákom pracovať veľmi rýchlo, jediným pohybom, nebodaj, keď bol v zajatí väčší amur.

Majstrovský výstroj na method feeder
Podobrať rybu priamo z móla bolo veľmi komplikované, skôr sa oplatilo urobiť pár krokov nabok
Majstrovský výstroj na method feeder
Aj na majstrovstvách som podoberal všetky ryby dole
Majstrovský výstroj na method feeder
Pre takéto ryby sa oplatí vstať z kresla

V prípade väčších kaprov som háčik vyslobodzoval na podložke. Nie že by som to nebol schopný zrealizovať aj z bedne, ale kaprom sa akosi spolupracovať nechcelo. Na brehu sa veľmi húževnato bránili a háčik som im z papuľky dostal spravidla až po 2-3 minútach intenzívneho boja z blízka. Ako moje, tak aj zdravie rýb mi boli cennejšie, než elegantne, frajersky, priamo z bedne zápasiť s trepotajúcimi sa rybami rovno v sieti. Okrem toho to nie je práve príjemný pocit, keď mykajúca sa ryba, čľapne z móla rovno do vody. Prihodilo sa mi to v semifinále. Našťastie vtedy mi tá ryba k spaseniu nechýbala, ale vo finále už rozhodoval každý gram.
2. výstroj

  • By Döme TEAM FEEDER Fine Max 390
  • By Döme TEAM FEEDER Pearl Carp 6000
  • Vlasec By Döme TEAM FEEDER Super Sensitive 0,18 mm
  • Pletená šoková šnúra Haldorádó Braxx Long Cast 0,20 mm
  • 35 gramové krmítko By Döme TEAM FEEDER Long Cast Method Feeder

Pri príprave na finále sme si uvedomili, že ryba sa tu dá chytiť nie len v diaľke, ale aj celkom blízko pri brehu. Táto metóda však nebola o nič jednoduchšia, ako rybačka vo vnútornejších zónach, ba čo viac. Prakticky všetci súťažiaci kŕmili v blízkosti brehu, tak na 15-20 metroch, avšak väčšina z nich lovila v tejto oblasti úplne nesprávne. V plytkej, asi metrovej vode sa voda rybami doslova hemžila, no napriek tomu zaberali iba veľmi zriedka. Komplexnosť techniky vyzdvihuje aj fakt, že každý deň som spovedaním oblasti pri brehu strávil iba si 20-30 minút, avšak za tú dobu som tam chytil 15-20 kíl rýb. Väčšina rýb z tohto miesta boli 5 kíl presahujúce kapry, alebo amury. Tieto ryby sa už nepremávajú vo veľkých húfoch, sústredia sa iba v menších 3-4 členných skupinkách. Takéto zoskupenie dokáže vyjesť pol vedra krmiva za 5 minút, udržať ich na kŕmení tak bolo prakticky nemožné. Po určitej dobe sa navyše tieto väčšie ryby z jedného daného miesta aj tak vytratili. Tajomstvom tejto techniky bolo aplikovať ju v správnom čase na správnom mieste. Ak som to robil dobre, za každých 5 minút, ktoré som jej venoval, sa dalo chytiť až 5 kíl rýb, čo asi nemusím zvlášť zdôrazňovať, ako veľa to vo vyhrotenej súťaži znamená.

Majstrovský výstroj na method feeder
Vzdialenosť pri love „pod nohami“ činila asi 15-45 metrov

Je to síce veľmi jednoduchá metóda, avšak aj tá má svoja úskalia, nie je vôbec jedno, akým výstrojom sa k nej postavíme. Nemalo veľký zmysel voliť príliš jemný prút, ale k cieľu neviedli ani tie najsilnejšie. Fine Max 390 je pri zdolávaní dostatočne jemný, pri zaháknutí je však úplne nemilosrdný. V praxi to znamenalo, že v prípade záberu bolo treba poriadne zaseknúť, aby sa malý háčik v kostnatej papuľke amura, alebo mäsitých ústach kapra stabilne zachytil. Dôležité bolo nedovoliť, aby urobila zaseknutá ryba príliš ďaleký výpad. Pri prvých 5-6 myknutiach zápasiacej ryby bolo celé telo dlhého prúta ohnuté ako bumerang. Amury mi úplne konkrétne takmer vytrhli prút z ruky, keď som ich zasekol na 14 metroch. Ak by prút vládol trochu menšou akciou, bol by menej flexibilný, alebo naopak, až príliš jemný, povolený vlasec by takmer na 100% viedol k strate ryby. Prvý výpad trval až kým nenarazil na klip, to spravidla stačilo, aby si ryba uvedomila, kto tu šéfuje. Od tohto momentu už stačilo páchateľa iba prinavigovať, pred podberákom ho nechať ešte trochu sa poprechádzať a na záver podobrať.

Majstrovský výstroj na method feeder
Napriek tomu, že nie všetky zábery boli až také intenzívne, že by brali prút, ruku som z rukoväti nikdy nezložil!
Majstrovský výstroj na method feeder
Flexibilný prút, ale v rozhodných rukách dokáže byť aj nesmierne prísny
Majstrovský výstroj na method feeder
Takéto ryby si teda rozhodnosť vyžadovali

Zmyslom rybárskych pretekov je dostať z danej príležitosti, výstroja, miesta, no a v neposlednom rade samých seba, za tých 5 hodín úplné maximum. Ako to vo vrcholovom športe býva, omyli sú neprípustné, lebo tie idú na úkor dobrého výsledku. Mnohí si na môj úkor už zavtipkovali, ako veľmi som pri pretekoch sústredený. Nemám trému, nie som napätý, iba sústredený. Celý vonkajší svet sa v tých chvíľach pokúsim jednoducho vypnúť, sústredím sa iba na to, aby som čo najpresnejšie realizoval techniku. Ak by som si neveril, alebo by som neveril výstroju, šanca na víťazstvo by bola nulová. Ak by som sa napríklad čo i len na sekundu zamyslel „bože, dúfam, že sa prút pri tomto náhode nezlomí“, ten náhod by na tutovku išiel na nesprávne miesto. Pochybnosti vedú k chybám a tie sa na majstrovstvách trestajú!

Majstrovský výstroj na method feeder
Výstroj By Döme TF sa tento rok postaral o dva majstrovské poháre, nakoľko Gábor Döme získal na majstrovstvách republiky v love na jemný method feeder tretie miesto. Treba viac dôkazov, že táto výstroj je bezchybná?
 
Značky:
Populárne články
Vo Februári 2017, sa rodina navijakov TEAM FEEDER výrazne rozrástla a dovtedy osamotený SPRO Team Feeder Special LCS 550M, dostal štyroch nových súrodencov. Za tú dobu sa už s nimi stihli zoznámiť tisícky rybárov a používajú ich...
Čítaj ďalej
Pri predstavovaní prútov By Döme TEAM FEEDER Power Fighter, ktoré sa dostali do obchodov iba nedávno som spomínal, že vďaka neustále prebiehajúcim vývojovým prácam sa nové vylepšené prúty...
Čítaj ďalej
Neustále napínam svoje hranice a ak mi to dovolia, tak aj hranice druhých... Deň čo deň sa aktívne podieľam na vývoji mnohých produktov, občas je toho až priveľa. Zapálene hľadám nové, často až...
Čítaj ďalej
Rád by som sa s Vami rybármi podelil o svoje skúsenosti s lovom na veľké vzdialenosti s feeder prútmi lebo sa táto technika v posledných rokoch stáva čoraz populárnejším. Dúfam že moje rady Vám pomôžu...
Čítaj ďalej
Články o lov na feeder
Konečne prišla tá chvíľa na ktorú som čakal a naplánoval som si rýchlu 6 hodinovú rybačku na nedeľu poobede na Levkušku. Už dobrých pár rokov je zvykom na Levkuške že každá rybárska partia ktorá tam c...
Čítaj ďalej
Keď padne slovo o amuroch, väčšine rybárov sa v mysli okamžite vybavia efektné, divoké zdolávania. A veru táto asociácia vôbec nie je neopodstatnená, nakoľko tieto ryby naozaj vládnu úžasnou silou a n...
Čítaj ďalej
Jednou z najefektívnejších metód na zakŕmovanie vo veľkých vzdialenostiach priamo z brehu je Spomb raketa. Pomocou tejto malej praktickej pomôcky je možné do vody dostať prakticky hocijaké vnadidlo, n...
Čítaj ďalej
Leto je v plnom prúde. Vody sú teplé, príroda len tak hemží životom a prítomnosť rybárov na brehu je stálym úkazom. Pravidelné rybárčenie ide ruka v ruke s neustálym dumaním, experimentovaním, čo nás ...
Čítaj ďalej

Zanechať komentár

Captcha


Cena dopravy
Slovensko

- Objednávky do 20€ - 4.8€

- Objednávky 21-65€ - 4.2€

- Objednávky 65-150€ - 2.4€

- Objednávky nad 150€ - zdarma

Ceny sú uvedené s DPH

Česká republika

- Objednávky do 2500Kč - 185Kč

- Objednávky 2500-5000Kč - 95Kč

- Objednávky nad 5000Kč - 30Kč

Ceny jsou uvedeny s DPH

Dodánie objednávok

- dobírkou prostrednictvom UPS spravidla do 1-3 pracovné dny 

Viac informácie

Skladové zásoby

×
Skladové zásoby

Sú aktualizovaný

Objednávku dostanete

×
Objednávku dostanete

1-3 pracovné dny

×
Špecializovaný na Feeder

Eshop zameraný na feeder

×
Cena dopravy
Slovensko

- Objednávky do 20€ - 4.8€

- Objednávky 21-65€ - 4.2€

- Objednávky 65-150€ - 2.4€

- Objednávky nad 150€ - zdarma

Ceny sú uvedené s DPH

Česká republika

- Objednávky do 2500Kč - 185Kč

- Objednávky 2500-5000Kč - 95Kč

- Objednávky nad 5000Kč - 30Kč

Ceny jsou uvedeny s DPH

DODACIA LEHOTA

×
DODACIA LEHOTA

1-3 pracovné dny

×
×