035 / 77 01 125 | obchod@goldcarp.sk

Kočovný method feeder na studenej vode

Prečítali: 5094

Aj keď miernejšie počasie konečne vyslobodilo jazerá z pazúrov ľadového zovretia, rybári, ktorí sa odhodlajú na kaprarinu aj v týchto nehostinných podmienkach, veru nebudú mať na ružiach ustlané. Ako keby nestačilo, že proti nám pracuje počasie, ešte musíme nejako prejsť cez rozum aj zamrznutým rybám. Pomocou dobre zvolenej techniky však môžeme zaknihovať úspech aj v týchto podmienkach!

Hneď na začiatok si však je treba vyjasniť, že tieto mesiace v žiadnom prípade nebudú o svižných rybačkách, na ktorých si ryby prakticky podávajú háčik. Ak nechceme ukončiť deň s nulou na konte, budeme musieť opustiť svoju komfortnú zónu!
Pri znížených teplotách sa úplne zmení metabolizmus rýb a tým aj ich správanie. Ak chceme byť úspešní, budeme sa k tomu musieť prispôsobiť. V týchto obdobiach ryby zväčša prijímajú iba malé, ale vysoko kvalitné množstvo potravy, bohatej predovšetkým na bielkoviny. Okrem toho sa v porovnaní s teplejšími obdobiami aj oveľa menej pohybujú.
Samozrejme, aj v tomto čase si môžeme jednoducho sadnúť na domnele dobré miesto a začať prehľadávať oblasť pred sebou. Rizikom však je, že keď sa trafíme do zóny bez rýb, výsledkom celodenného úsilia bude obrovská nula. Môžeme sa s tým naučiť žiť a skrátka akceptovať, že v tomto období sú rybačky už také, alebo s tým môžeme niečo spraviť!
Ja mám radšej to druhé. Tak som urobil aj na začiatku februára, keď som sa v nádeji na dobrý úlovok vydal k blízkemu jazeru. Kam si sadnúť v časoch ľadovej vody? Najlepšia odpoveď je, že tak trochu všade!

Kočovný method feeder na studenej vode
Na brehu okrúhleho jazera máme na výber z množstva stanovíšť, kto však vie, kde sa skrývajú ryby v studenej vode.

Na rybačku som prišiel iba s extrémne zminimalizovanou method feederovou výbavou, nakoľko plánom bolo, že v štýle poriadneho maďarského kočovníka, jazero systematicky obídem, dúfajúc, že objavím miesto rybieho úkrytu.

Kočovný method feeder na studenej vode
Kvôli mimoriadne mobilnému lovu s častým obmieňaním stanovíšť je dôležitým dobre premyslený, minimalizovaný výstroj

Tematika a tempo kočovného method feederu
Vo všeobecnosti sa dá povedať, že túto metódu môžeme používať efektívne na každej „menšej“ vodnej ploche s rozlohou 5-10 hektárov. Takéto jazerá môžeme za jeden obehnúť prakticky po celom obvode. Dôležité je, aby sme na danom mieste nestrávili viac ako 30-40 minút, ale zostali pravidelným obmieňaním miest v pohybe. Ak sa na nejakom mieste trafíme do rybieho húfu, naše úsilie bude prakticky zaručene odmenené záberom do 6-7 minút. Preto je 5-6 náhodov do rozdielnych vzdialeností, poprípade rozličných smerov, práve postačujúcich.
Prvý „hot spot“ som našiel pri móle na vzdialenejšom konci jazera, odkiaľ som komfortne dohodil ako do pokojného zálivu naľavo, do oblasti s kríkmi na protibrehu, prípadne rovno do otvorenej, hlbokej vody.

Kočovný method feeder na studenej vode
Ako východiskový bod som si zvolil posledné stanovište. Naľavo pokojný záliv, oproti sľubné miesta zarastené kríkmi a stromami
Kočovný method feeder na studenej vode
Horskú stráň ešte pokrývala ranná hmla, ja som však už sledoval aj tie najmenšie záchvevy špičky

Po rýchlom rozložení minimálneho výstroja nálož už aj letela na jedno z nádejných miest. Sotva som nahodil do troch oblastí, a čuduj sa svete, za 6 minút bol prvý kaprík na háčiku. Síce nie veľmi veľký, ale v tomto prípade ma naplnilo veľkou radosťou už aj to, že som mohol v rukách držať vôbec nejakého kapra.

Kočovný method feeder na studenej vode
Cenu za úlovok roka zaňho nedostanete, ale takto krátko po ústupe ľadu ma aj on veľmi potešil

Nasledujúci náhod som samozrejme poslal na to isté miesto (v takom prípade sa oplatí vlasec zaklipovať), ale ďalší záber mi už nedalo, tak som zmenil cieľ a zamieril som k radu kríkov na protibehu. Tu sa mi opäť podarilo dosiahnuť záber za pomerne krátky čas, ale bol to iba pleskáč, preto som uznal za vhodné ustúpiť ďalej.
Ďalší náhod som poslal napravo k zhluku trstiny, kde som chvíľu predtým zbadal nejaké znamenia, že by tam aj mohli byť ryby, následne som začal nahadzovať smerom k bójam takých 80-90 rovno predo mnou.

Kočovný method feeder na studenej vode
Nové miesto, nové nádeje! Bóje oproti a zhluk tŕstia pár metrov od brehu dobre vytyčovali východiskové smery

Výsledok sa dostavil. V tomto prípade som v podberáku privítal, a následne veľmi rýchlo vypustil, mladého šupináča.

Kočovný method feeder na studenej vode
Rýchlo, plávaj. A pošli starého otca! :)

Úspešné pokračovanie, v ktoré som dúfal, však neprišlo, preto som pokračoval ďalej smerom k zalesnenému úseku. O sľubné miesta ani tu núdza nebola, spleť kríčich konárov vo vode, ako aj rozpínajúce sa koruny stromov nad mojou hlavou, však veľmi jasne naznačovali, že háčiky dorazili do znepriatelenej zóny. Bude, ako bude, povedal som si a vypýtal som si ďalšiu kartu na 19. Šťastie som skúsil na relatívne dobre dostupnom úseku. Nestrávil som tu o nič menej času ako na predchádzajúcich 2 zastávkach, no výsledkom bol iba jediný pažravý pleskáč.

Kočovný method feeder na studenej vode
Napravo-naľavo rozťahujúce sa kríky, nado mnou zlovestne sa skrúcajúce konáre stromov! Takýto terén si veru vyžaduje krátky, ale poriadne silný prút!
Kočovný method feeder na studenej vode
Sľubne vyzerajúci krík, ale žiaľ v jeho okolí nikto nebýval...
Kočovný method feeder na studenej vode
...teda okrem neho. Usúdil som, že najlepšie bude ustúpiť ďalej

Na ďalších dvoch zastávkach sa situácia iba zhoršovala, na jemnučkej špičke som nezachytil ani to najminiskulnejšie ťuknutie. V tejto oblasti už vládlo jazero podstatne menšou hĺbkou, v resp. aj jeho šírka sa zužovala až do bodu, že dohodiť k trstine na opačnom brehu bola úplná hračka. Možno práve toto bol dôvod, prečo sa mi tu nepodarilo domôcť ani jediného záberu. Ryby sa v tomto období na týchto miestach už necítili v bezpečí, a radšej sa utiahli do oblastí, ktoré sú pre rybárov výrazne ťažšie dostupné.

Kočovný method feeder na studenej vode
Tento pozoruhodný pohľad si priam vyžadoval plátno a štetec
Kočovný method feeder na studenej vode
Som si istý, že v lete by to bolo perfektné miesto, ale teraz panovalo pod korunami stromov iba ticho

Nakoľko som nechcel mrhať časom, dal som si „dlhšiu“ prechádzku a v kočovnom method feedery som pokračoval na najotvorenejšom úseku jazera.

Kočovný method feeder na studenej vode
Konečná zastávka

Bližšie k brehu som nebadal žiadne znamenia, ktoré by poukazovali na prítomnosť rýb, preto som sa odhodlal k dlhším náhodom. Nuž áno, ale s 3,3 metrovým feederový prútom? V silnom bočnom vetre? Poviem úprimne, mal som nejaké pochybnosti, ale bol som priam ohromený, ako jednoducho som prútom TEAM FEEDER Fine Max 330M dohodil 25 gramové (!) „L-kové“ Haldorádó Flat krmítko na 80 metrov, presne na miesto, kde (ako sa neskôr ukázalo) sa zdržiavali ryby. Krmítko prešlo jedine miniatúrnymi úpravami. Konkrétne tou, že som ho doplnil o navádzacie ramienko, ktoré v tomto prípade ani neslúžilo tak výslovne presnosti, ako jednoducho cieľu získať navyše pár extra metrov.

Kočovný method feeder na studenej vode
Ak si to situácia vyžaduje, krmítka Haldorádó Flat môžeme jediným pohybom premeniť na chirurgicky presné nástroje na ďaleké nahadzovanie. Pomocou navádzacieho ramienka môžeme dostať do veľkej vzdialenosti (hoci aj vo vetre) aj ľahšie krmítka

Čas strávený na tomto mieste premenil celý deň na doslovnú zážitkovú rybačku. Na prakticky každý druhý náhod sa, nie práve zdržanlivým záberom, ohlásil buď bucľatý lysec, alebo panenský šupináč.

Kočovný method feeder na studenej vode
Napriek ľadovo studenej vode boli zábery aj ryby zápasiace na háčiku neskutočne vehementné...
Kočovný method feeder na studenej vode
Dnes som mal šťastie a do podberáka sa mi podarilo dostať všetky ryby, bez jedinej straty

Zvlášť zaujímavým bol fenomén, že kým na začiatku rybačky v inom kúte jazera reagovali ryby najlepšie na Tornado Method nástrahu s príchuťou Kyselina Maslová & Mango, na tomto mieste už dokázala ich pozornosť upútať jedine brutálne sladká, oranžová nástraha Tornado Method Mango.

Kočovný method feeder na studenej vode
V krmítku krmivo Medová Pálenka a pelety Čierna Sila, na 10 Fine nástrahovom ostni zas mangová nástraha Tornado Method. Dnešná víťazná kombinácia

V podberáku sa v nasledujúcich chvíľach vystriedalo postupne ďalších 5 kaprov a pár pleskáčov, čo by podľa mňa, za takýchto ťažkých podmienok podpísal úplne každý. Veľká časť kolegov na jazere sa bola nútená v ten deň zaobísť naprázdno.

Kočovný method feeder na studenej vode
Bez kočovného method feederu by ani on nepózoval pred foťákom. V čistej, studenej vode sa lysce skveli v neuveriteľne krásnej zlatistej farbe

Jedným okom som síce požmurkával napravo, kde sa nachádzala všelijakými prekážkami komplikovaná, veľmi sľubná oblasť, ale nakoniec ma premohol hlad, tak som sa rýchlo pobalil a plný nových zážitkov pobral domov.
Nakoniec niekoľko užitočných informácií pre tých, ktorí by si chceli túto mimoriadne dynamickú, veľmi efektívnu kočovnícku metódu na vlastnú päsť vyskúšať.

Výbava
Nakoľko ide o vysoko mobilný, veľmi dynamický typ rybačky, je treba k tomu prispôsobiť aj výbavu. Taška cez rameno, menšia nádoba na miešanie, pár náhradných krmítiek a nejaká bižutéria nám postačia viac než dosť. Nákladiak so zvyškom príslušenstva môžeme v tomto prípade nechať doma. Čo sa týka prúta, ideálnou voľbou bude 330, alebo 360-kový prút s popisom médium, ktorý je veľmi jemný, zároveň však dostatočne silný, aby zvládol tvrdé boje na blízko v spletitých terénoch, a v prípade potreby dokázal dosiahnuť aj vzdialenejšie body. Prút tejto veľkosti sa dá navyše ľahko zvládať aj za okolností, keď sú niektoré stanovištia spestrené stromovitým porastom.

Kočovný method feeder na studenej vode
Mimoriadne jemný prút. Má však dosť „šťavy“ aj na lov v ťažších terénoch a na ďalekejšie náhody!
Kočovný method feeder na studenej vode
V taške by Döme TEAM FEEDER Rapid Method sa všetko pohodlne pomestí, zabezpečiac tým pohotovú a rýchlu mobilitu

Ideálny úsek dňa
Chytiť rybu máme samozrejme šancu celý deň, ale podľa mojich skúseností z rybačiek v tomto období, je od zimy po skorú jar ďaleko najlepším denným úsekom interval medzi 11-tou a druhou poobede. Ryby sú v tomto časovom rozmedzí jednoznačne najaktívnejšie, v tomto intervale som sa dopracoval k ďaleko najviac záberom. Podľa môjho názoru je preto úplne zbytočné vstávať v zime nad ránom a tráviť štipľavé rána na brehu. Tým by sa táto metóda mohla celkom zapáčiť aj tým, ktorí nemusia skoré budíčky.

Krmivá a nástrahy
Ako som už spomínal v úvode, je všeobecne známe, že v chladnej vode sa rybám spomaľuje metabolizmus, preto prijímajú predovšetkým menšie množstvá potravy bohatej na bielkoviny. Nakoľko sa pohybujú iba minimálne, veľké sacharidové energetické bomby skrátka prijímať nepotrebujú. Preto sa oplatí voliť kvalitné krmivo, ktoré sa vo vode rýchlo otvára a je mimoriadne bohaté na rybiu múčku. Môžeme ho doplniť aj malým množstvom micro peliet.

Kočovný method feeder na studenej vode
Krmivo Medová Pálenka je síce koncentrovaná cukrová bomba, ale v kombinácii s Micro Method Feed Peletami Čierna sila je predsa len veľmi účinné. Sladko-pálenkový-rybací mix sa u mňa už mnohokrát osvedčil
Kočovný method feeder na studenej vode
Sitko som samozrejme zabudol doma. Čo už, chudobný si musí vedieť uvariť aj z vody. Husto tkaná podberáková hlava poslúžila na homogenizovanie krmiva ako perfektná z núdze cnosť
Kočovný method feeder na studenej vode
Krabička od micro peliet v aute praskla. Ešte šťastie, že som mal po ruke krabičku od 4S Method Pellet Mixu ešte z minulej rybačky. Treba dbať na životné prostredie!

V studenej vode sa šíria arómy pomalšie, ale pomocou koncentrovanej sladkej arómy môžeme vo väčšine prípadov tempo záberov zvýšiť. Obvyklý arzenál nástrah sa na kočovných rybačkách takisto oplatí zredukovať. V tomto období dostanú naši šupinatí kamoši chuť skôr na nejaké menšie sústo, preto si prinesme menšie, 5-7 mm-ové pelety, v nejakom krikľavejšom, aj matnejšom farebnom prevedení.

Kočovný method feeder na studenej vode
Sladké príchute fungujú spravidla dobre po celý rok, ale v studenej vode nimi môžeme dosiahnuť často až zarážajúce výsledky

Myslím, že ten kto sa dá na rybačku aj v týchto mrazivých dňoch, sa určite nechce iba kochať prírodou, ale rád by sa trochu aj zašpinil rybím slizom. Pre to však je treba aj niečo urobiť! Príležitostne sa môže prihodiť, že budú ryby prichádzať ako na bežiacom páse aj z jedného miesta, bez toho, aby sme sa museli čo i len zdvihnúť, na to však treba byť v správnom čase na správnom mieste. Skrátka treba mať šťastie. Pri kočovnom, vyhľadávacom love je šanca, že deň „znulujeme“ oveľa menšia, a to je dobré, lebo po studenom dni na brehu nula nikoho pri srdci nezahreje. Vyššie opísaná malá túra pekne dosvedčuje, aký dôležitý je pri zimných rybačkách správny výber miesta.
Kočovný method feeder podľa mňa zaručí dve veci: úspešnú rybačku a svalovku na druhý deň. Smer jazero a skús to aj Ty!

Značky:
Populárne články
Vo Februári 2017, sa rodina navijakov TEAM FEEDER výrazne rozrástla a dovtedy osamotený SPRO Team Feeder Special LCS 550M, dostal štyroch nových súrodencov. Za tú dobu sa už s nimi stihli zoznámiť tisícky rybárov a používajú ich...
Čítaj ďalej
Pri predstavovaní prútov By Döme TEAM FEEDER Power Fighter, ktoré sa dostali do obchodov iba nedávno som spomínal, že vďaka neustále prebiehajúcim vývojovým prácam sa nové vylepšené prúty...
Čítaj ďalej
Neustále napínam svoje hranice a ak mi to dovolia, tak aj hranice druhých... Deň čo deň sa aktívne podieľam na vývoji mnohých produktov, občas je toho až priveľa. Zapálene hľadám nové, často až...
Čítaj ďalej
Rád by som sa s Vami rybármi podelil o svoje skúsenosti s lovom na veľké vzdialenosti s feeder prútmi lebo sa táto technika v posledných rokoch stáva čoraz populárnejším. Dúfam že moje rady Vám pomôžu...
Čítaj ďalej
Články o lov na feeder
V roku 2021 konečne dozrel čas, aby sa séria prútov By Döme TEAM FEEDER rozrástla o skutočne prémiovú rodinu Gold Serie. Vývoj prútov By Döme TEAM FEEDER Gold Serie sa spája s menom Gábora Dömeho, s k...
Čítaj ďalej
Takmer vždy, keď sa vydám na breh, stretnem tam aj postarších kolegov. Mnohí sú presvedčení, že pustiť sa do lovu na kapry má zmysel až po príchode trvalého oteplenia. Aj keď ich už svrbia dlane, ani ...
Čítaj ďalej
Na dnešnej rybačke som sa vydal na novú, pre mňa dosial neznámu vodnú plochu. Tí, ktorí chodia na Balaton autom, celkom určite poznajú viadukt, z ktorého sa nám ponúka prvý pohľad na takmer celé maďar...
Čítaj ďalej
Objavovanie novej vodnej plochy je pre zvedavého rybára, za akého sa považujem, nesmierne vzrušujúca aktivita, hlavne ak sa dá vyhliadnuté jazero z pohľadu rybolovu považovať za výslovne „panenské“. N...
Čítaj ďalej

Zanechať komentár

Captcha


Cena dopravy
Slovensko

- Objednávky do 20€ - 4.8€

- Objednávky 21-65€ - 4.2€

- Objednávky 65-150€ - 2.4€

- Objednávky nad 150€ - zdarma

Ceny sú uvedené s DPH

Česká republika

- Objednávky do 2500Kč - 185Kč

- Objednávky 2500-5000Kč - 95Kč

- Objednávky nad 5000Kč - 30Kč

Ceny jsou uvedeny s DPH

Dodánie objednávok

- dobírkou prostrednictvom UPS spravidla do 1-3 pracovné dny 

Viac informácie

Skladové zásoby

×
Skladové zásoby

Sú aktualizovaný

Objednávku dostanete

×
Objednávku dostanete

1-3 pracovné dny

×
Špecializovaný na Feeder

Eshop zameraný na feeder

×
Cena dopravy
Slovensko

- Objednávky do 20€ - 4.8€

- Objednávky 21-65€ - 4.2€

- Objednávky 65-150€ - 2.4€

- Objednávky nad 150€ - zdarma

Ceny sú uvedené s DPH

Česká republika

- Objednávky do 2500Kč - 185Kč

- Objednávky 2500-5000Kč - 95Kč

- Objednávky nad 5000Kč - 30Kč

Ceny jsou uvedeny s DPH

DODACIA LEHOTA

×
DODACIA LEHOTA

1-3 pracovné dny

×
×