Kaprárske praktiky do horúčavy
Objednávky expedujeme bez obmedzenia.
035 / 77 01 125 | obchod@goldcarp.sk

Kaprárske praktiky do horúčavy

Prečítali: 1039

V letnom období, v dobe teplých vôd, nám otvára rybárčenie nové a nové príležitosti. Drvivá väčšina feederových rybárov sa pri príležitosti rýchlej rybačky vydáva po stopách rýb method feederovou technikou, čo v mnohých prípadoch znamená veľmi aktívnu prehľadávaciu rybačku. Budeme však schopní takto chytiť rybu aj v lete? Jediným krmítkom jedla a dobre zvolenou nástrahou? Čo v prípade záberových suchôt? Bude stačiť trochu povariovať s nástrahami a krmivami? V nasledujúcom článku predvediem niekoľko techník, pomocou ktorých budeme mať veľmi dobré šance chytiť vytúženého kapitálneho kapra aj v tej najväčšej horúčave, na rybačke , ktorá nepotrvá dlhšie ako od rána do večera...

V letných mesiacoch, keď zavítajú trvalé horúčavy, sa s veľkou obľubou vydávam k zatopeným lomom, ktorých pozitívne vlastnosti sa dajú okrem neskorej jesene a zimy zúročiť aj v najhorúcejšom lete. Kvôli veľkej hĺbke, sa tu nemá vodný stĺpec žiadnu šancu ohriať rovnomerne po celej svojej výške, preto budú kapry pri chuti prakticky v ktorejkoľvek dennej hodine.
V nasledujúcom článku som zozbieral udalosti, skúsenosti a praktiky práve z takejto krátkej rybačky, o ktorých som presvedčený, že budú veľmi poučné a užitočné pre každého čitateľa.

Chladné rána, zaužívané zvyklosti…
Rybolovu sa venujem pravidelne od detstva, ale letné rána vládnu vždy jedinečnou, kúzelnou atmosférou. Dobre sa pamätám, že už ako dieťa som v lete prichádzal k brehu vždy medzi prvými, veľmi skoro ráno, keďže už vtedy som vedel, že chladné, tajomné ráno, patrí medzi najsľubnejšie úseky celého dňa. Každému môžem iba naozaj vrelo odporúčať, aby si v lete trochu privstal a vydal sa k brehu čo možno najskôr. Verte mi, neoľutujete!

Ináč tomu nebolo ani v tomto prípade, pri jazere som bol hneď po otvorení. Nakoľko túto vodu dobre poznám, bez otáľania som sa podľa dobre osvedčených „šablón“ pustil do príprav zmesí a výstroja. Keď bolo všetko hotové, montáže som poslal do akcie dvoma odlišnými stratégiami. Domnievam sa, že väčšina rybárov si pri zahájení rybačky počína rovnako, teda že najprv siahnu po vnadidlách a technikách, ktoré sa už pri minulých pokusoch dobre osvedčili. Pochopiteľný štartovací mostík, ale nie je ani zďaleka isté, že sa vždy vyplatí...

Na krátku letnú rybačku som sa vydal k svojej najmilšej vodnej ploche, pieskovisku Új-Homokbánya pri meste Orosháza. Toto jazero sa mi nikdy nezunuje. Pre každého, kto sem zavíta, bude nevyčerpateľnou studnicou skúseností a príležitostí.
Krátko po príchode som už hypnotizoval špičky. Pri svojich rybačkách sa pokúšam variovať viacero nástrah, aby som na záver mohol referovať o jasnom favoritovi
Na túto rybačku som si pripravil vysokokapacitné krmítka. Na frontovú líniu som ich poslal sledujúc dve rôzne stratégie
Method Flat krmítkom som hľadal ryby klasickou method feederovou technikou, kým v prípade Pellet Feeder krmítka som zas lovil zaklipovaným vlascom na jednom mieste. Začiatok rybačky sa neodvíjal podľa plánov. V období, ktoré malo byť teoreticky najideálnejšie, sa špičky ani nepohli. Pritom...
...špičky pozorne sledoval aj ďalší pár očí, ale darmo sme zízali, vytúžených vehementných záberov sme sa nedočkali!

Kŕmeniu zdar! Prestretý stôl pre ryby…
Keď sa to zadrhne, kým čakáme na „zázrak“, ktorý pohne zmrazenými špičkami, nezaškodí mu vyjsť naproti a porozmýšľať nad niektorými zmenami. Hlavne vtedy, ak sme na krátkej rybačke. Lovil som cielene na výslovne veľké ryby, preto som sám seba presvedčil, že relatívne veľké množstvo krmiva, ktoré dostanem do vody vysokokapacitným krmítkom, v tomto prípade nie je postačujúce. Teplota vody bola ideálna, aby ryby prijímali veľké množstvá potravy, preto som sa rozhodol, že pri zaklipovanej montáži vytvorím ešte jedno menšie, extra kŕmenie, ktorého tempo a rozsah neskôr prispôsobím záberom. Nevidel som dôvod tam sypať kilá semiačok, alebo peliet, namiesto toho som vytvoril malé, koncentrované, mimoriadne atraktívne kŕmenie, od ktorého som si sľuboval, že to konečne rybačku nakopne. Od pôvodných plánov som sa už výrazne odchýlil, ale adaptácia je jedným z kľúčov k úspechu. Prvky zakŕmenia predstavím na nasledujúcej sérii obrázkov:

Big Feed C6 Carp Pellet je ideálny na vytvorenie základného zakŕmenia aj pre feederových rybárov. V pomere cena/kvalita je toto krmivo absolútne neporaziteľné, korenisto-klobásová príchuť je zas dostatočne atraktívna, aby koncentrovala ryby okolo nášho háčika. Účinok som však chcel ešte znásobiť...
...preto som peletové zrnká polial ešte aj Aroma Tuningom - Maďarský Beťár. Keď do seba peletové zrnká túto príjemnú, korenisto-klobásovú arómu patrične nasiakli, už mi nezostávalo nič iné...
...ako ich Mini Spombom dostať k zaklipovanej montáži. Veril som, že táto malá variácia výrazne pozmení doterajší obraz rybačky!
A veru, fungovalo to! Sotva pár minút po doplnení zakŕmenia som zasekol prvý točivý, vehementný záber. Konečne som zdolával prvého bojovníka z pieskovne! Pomocou feederových prútov By Döme TF - Master Carp Pro si to môžeme bez obáv rozdať aj s veľkými kaprami!
Na kŕmenie dorazili prekrásnymi farbami sa skvejúce zrkadláče...
...a takisto šupináče. Do tejto chvíle nehybné špičky zrazu ožili, vyžadovalo si to však dokŕmenie po každej jednej ulovenej rybe.
Ako sa ortuť šplhala po teplomery vyššie a vyššie, prichádzali k zaklipovanej montáži väčšie a väčšie ryby. Na moju veľkú radosť, hmotnosť tohto šupináča už prekročila hranicu 10 kíl! Kvôli takýmto prekrásnym rybám milujem lov v Orosházi!

Chytľavý letný mix vyladený pre kapry v lomoch!
Ak sa chystám na lov v hlbokej vode, krmivo musí v každom prípade spĺňať isté kritériá. Čo sa týka konzistencie a veľkosti zrniečok, zostavme takú zmes, aby dorazila na dno v krmítku a tam sa uvoľňovala pekne rovnomerne, prejavujúc svoj vábivý účinok v blízkosti nástrahy. Na tejto rybačke padla voľba na pečeňovo-chilli-rakovú kompozíciu. Ešte na chvíľu zostanem pri tomto tematickom okruhu a podelím sa o drobné pozorovanie. Po mnohých rybačkách vo viacerých lomoch môžem s čistým svedomím prehlásiť, že ak je reč o dodatočnej aromatizácii zmesi, aromatický koncentrát Haldorádó SpéciAdditive - Mletý Rak je zďaleka najchytľavejší. Občas sa použitím tejto mimoriadne hustej arómy dajú dosiahnuť veľmi efektné výsledky! Jej cnosti som už na vlastnej koži okúsil na nejednej rybačke.

Krmivo Haldorádó TMF – Brutal Liver vytvorí s hotovým, napred zamiešaným krmivom Haldorádó Ready Method - Chili veľmi údernú, výdatnú, štipľavo-pečeňovú zmes, ktorú kapry jednoducho zbožňujú. Pri nastavovaní konzistencie výslednej zmesi treba mať na pamäti, že krmivá Ready Method prichádzajú už navlhčené. Na doplnenie ideálnej vlhkosti som pri premiešavaní krmív používal arómu SpéciAdditive
Výsledný mix som ďalej obohatil malým množstvom 3 milimetrových halibut peliet, ktoré takisto absorbujú vlhkosť. Táto zmes sa bude zaručene uvoľňovať až tam, kde to je žiadúce, a obsahuje všetko, čo kapitálne kapry potrebujú!
Pekná červená vážka odpočívala na steble trstiny. Z prvého radu sledovala...
....ako pokračovali zdolávania aj v tých najhorúcejších obedňajších hodinách!
V obedňajšej horúčave som sa vyfotil s prekrásnym tmavo vzorkovaným kaprom...
...dokonca kaprami! V tomto období treba zvýšene dbať na to, aby bola podložka, na ktorú pôjde ryba, napred ochladená a rybu tam čakalo príjemné, vlhké prostredie. Predídeme tak prípadným poraneniam

Špeciálne stravovacie návyky, fluo nástrahy
Darmo znalosť vodnej plochy, darmo perfektne namiešané krmivo, darmo dokonalo zaostrená montáž, ak ich neadaptujeme k špeciálnym požiadavkám rýb. Vo väčšine prípadov na rybačke v Orosházi k úspechu úplne postačí aj jediné krmítko krmiva, o čom som už viackrát aj písal. Táto rybačka je však dokonalým príkladom, že ak budeme na silu pretláčať iba zaužívané, dobre osvedčené techniky, možno zostaneme celý deň bez záberu. Faktorom, ktorý rozhodne o úspechu, či neúspechu, pritom môže byť tak málo, ako malé extra množstvo dodatočného krmiva. Čo sa týka nástrahy, tam som vedel úplne presne, čo privedie rybu rýchlo na háčik. Sú to dobre osvedčené Haldorádó Plávajúce Rozpustné Fluo Pelety v rozličných farbách a príchutiach. Tie budú zaručene fungovať od januára do decembra, už by som ani nedokázal spočítať, koľkokrát potvrdili svoju nespochybniteľnú účinnosť.

Kľúčom k vyriešeniu tejto rybačky nebol výber správnej nástrahy, avšak jedným dychom treba dodať, že bez chytľavej nástrahy by sa počet a frekvencia záberov vyvíjali úplne inak. Plávajúce Rozpustné Fluo Pelety nikdy nenechám doma. Fungujú vždy a všade, samozrejme, ak ich správne odprezentujeme.
Kľúč k úspechu dnešnej rybačky vidíme na obrázku! Na fotke vidíme množstvo peliet, ktoré ku krmítko dopravil jediný (!) Mini Sponb! Na kŕmení čakal na kapry dobrotami prestretý „stôl“
Veľké kapry Spombové dokŕmenie veľmi ocenili. Ak trafíme správne techniku, vnadidlá a nástrahu, odmenou nám budú, aj na krátkej, pár hodinovej rybačke, takéto prekrásne kapry...!

Kaprárske praktiky do horúčavy…
Ako sme videli, technika a vnadidlá, predvedené v článku, sú naozaj všetkým, čo potrebujeme, aby sme aj na krátkej, jednodňovej rybačke, zaknihovali niekoľko pamätihodných momentov. Každého môžeme iba posmeliť, dajte im šancu, vyskúšajte túto techniku a vnadidlá aj na Vašej rybačke a som presvedčený, že úspech sa dostaví. Niekedy je nevyhnutné sa od šablóny trochu odchýliť, urobiť prekvapivý ťah, a možno nájdeme rybu aj tam, kde by sme ju nečakali. Aj o tomto sú letné rybačky, ku ktorým prajem každému veľa úspechov.

Pamätné momenty, dlhé, vyčerpávajúce zdolávania, kapitálne kapry, nezabudnuteľné letné rybačky! Lov na kapitálne kapry je výsada a zodpovednosť zároveň. Dbajme o ne!

Doporučené produkty:
- Krmítka: Haldorado Pellet Feeder
- Krmítka: Haldorado Method Flat Feeder
- Vlasec: By Döme Team Feeder Long Cast Line
- Navijaky: By Döme Team Feeder Long Cast
- Tekutá aróma: Haldorado Aroma Tuning
- Pelety: Haldorado C6 Pelet
- Krmivo: Haldorado Top Method Feeder - BrutaL liver
- Krmivo: Haldorado Ready Method - Chili
- Nástraha: Haldorado Fluo Rozpustné Pelety - Sladký Ananás
- Prúty: By Döme Team Feeder Master Carp Pro

Značky:
Populárne články
Vo Februári 2017, sa rodina navijakov TEAM FEEDER výrazne rozrástla a dovtedy osamotený SPRO Team Feeder Special LCS 550M, dostal štyroch nových súrodencov. Za tú dobu sa už s nimi stihli zoznámiť tisícky rybárov a používajú ich...
Čítaj ďalej
Pri predstavovaní prútov By Döme TEAM FEEDER Power Fighter, ktoré sa dostali do obchodov iba nedávno som spomínal, že vďaka neustále prebiehajúcim vývojovým prácam sa nové vylepšené prúty...
Čítaj ďalej
Neustále napínam svoje hranice a ak mi to dovolia, tak aj hranice druhých... Deň čo deň sa aktívne podieľam na vývoji mnohých produktov, občas je toho až priveľa. Zapálene hľadám nové, často až...
Čítaj ďalej
Rád by som sa s Vami rybármi podelil o svoje skúsenosti s lovom na veľké vzdialenosti s feeder prútmi lebo sa táto technika v posledných rokoch stáva čoraz populárnejším. Dúfam že moje rady Vám pomôžu...
Čítaj ďalej
Články o lov na feeder
Takto v polovici leta má už tento rok asi väčšina rybárov prvé nočné rybačky za sebou. Ja som pozadu a veru mám čo dobiehať. Príležitosť stráviť na brehu celú noc sa mi naskytá len zriedkavo. Možno pr...
Čítaj ďalej
Eppalock je obrovská vodná nádrž. Vodohospodárstvo tu praktizujú na pre nás takmer nepredstaviteľnej úrovni, vďaka čomu tu dokážu aj napriek tým najnevľúdnejším klimatickým podmienkam, vyhovieť nároko...
Čítaj ďalej
Za dejisko dnešnej rybačky som si zvolil miesto, ktoré stojí k môjmu srdcu veľmi blízko. Zaujímavosťou však je, že hoci som už mal to potešenie toto miesto viackrát navštíviť, vždy som tu bol iba v ro...
Čítaj ďalej
V tomto diely vyberieme pre náš feederový navijak ten najvhodnejší vlasec a rovno ho naň aj namotáme. Potom sa pozrieme, aký máme výber na poli šokových šnúr a na záver, si ukážeme si aj uzly, pre ich...
Čítaj ďalej

Zanechať komentár

Captcha


Cena dopravy
Slovensko

- Objednávky do 20€ - 4.8€

- Objednávky 21-65€ - 4.2€

- Objednávky 65-150€ - 2.4€

- Objednávky nad 150€ - zdarma

Ceny sú uvedené s DPH

Česká republika

- Objednávky do 2500Kč - 185Kč

- Objednávky 2500-5000Kč - 95Kč

- Objednávky nad 5000Kč - 30Kč

Ceny jsou uvedeny s DPH

Dodánie objednávok

- dobírkou prostrednictvom UPS spravidla do 1-3 pracovné dny 

Viac informácie

Skladové zásoby

×
Skladové zásoby

Sú aktualizovaný

Objednávku dostanete

×
Objednávku dostanete

1-3 pracovné dny

×
Špecializovaný na Feeder

Eshop zameraný na feeder

×
Cena dopravy
Slovensko

- Objednávky do 20€ - 4.8€

- Objednávky 21-65€ - 4.2€

- Objednávky 65-150€ - 2.4€

- Objednávky nad 150€ - zdarma

Ceny sú uvedené s DPH

Česká republika

- Objednávky do 2500Kč - 185Kč

- Objednávky 2500-5000Kč - 95Kč

- Objednávky nad 5000Kč - 30Kč

Ceny jsou uvedeny s DPH

DODACIA LEHOTA

×
DODACIA LEHOTA

1-3 pracovné dny

×
×