Jarné pleskáče
Objednávky expedujeme bez obmedzenia.
035 / 77 01 125 | obchod@goldcarp.sk

Jarné pleskáče

Prečítali: 718

Lov pleskáčov feederovým prútom má množstvo variantov, od úplne najjednoduchšej metódy s hadičkou proti zauzleniu, až po úplne profesionálne, súťažné, bleskurýchle rybačky. V tomto článku by som Vám chcel predstaviť podľa môjho názoru najjednoduchšiu, no napriek tomu nesmierne efektívnu jarnú metódu. Keby som mal túto techniku charakterizovať v krátkosti niekoľkými slovami, boli by to rýchlo pripraviteľná zmes, ľahko dostupná nástraha, množstvo záberov a aktívna rybačka. Dúfam, že kým sa dopracujeme ku koncu článku, dostanete aj vy chuť poriadne si zapleskárčiť!

Lokalita
Ako väčšina rybačiek, aj táto sa začína výberom správnej lokality. Pleskáčovité ryby sa našťastie okamžite po roztopení ľadu vrhnú do práce a začnú veľmi aktívne vyhľadávať potravu. Obdobie neresenia sa im začína už v apríli, takže energiu musia začať dopĺňať už veľmi zavčasu. Kde je jeden pleskáč, je ich na 100 percent aj viac, takže sa dá povedať, že úlovky sú takmer vždy sériové. Na intenzívne zarybnených jazerách ich z väčšiny teritória vytláčajú kapry a strieborné karasy.

Jarné pleskáče
Pleskárčenie je od detstva mojou obľúbenou aktivitou na brehu
Jarné pleskáče
Rameno Dunaja pri meste Ráckeve, poskytuje pre pleskáčovitú rybu, ktorá končí v podberákoch najčastejšie, Pleskáča Vysokého, priam ideálne životné podmienky

Tieto ryby obľubujú hlbšie, kyslíkom bohaté vody, preto môžeme v rozľahlejších prírodných jazerách, riekach a ich vedľajších tokoch, natrafiť na zástupcu z prakticky každého druhu pleskáča, ktorý sa u nás vyskytuje. Je tu dôležité poznamenať, že výraz „pleskáčovité“ vedecky neobstojí. V záujme jednoduchosti sem budem v našom prípade radiť všetky tie takzvané „ostatné“ ryby. V stojatých vodách končí na háčiku najčastejšie Pleskáč Vysoký a Pleskáč Zelenkavý, kým pri love na tečúcej vode sa najbežnejšie stretávame s Jalcom Tmavým, alebo Nosáľom Sťahovavým. Okrem týchto ešte úlovky rybárov najčastejšie spestrujú Plotica, Červenica Ostrobruchá, Pleskáč Siný a Pleskáč Tuponosý.

Jarné pleskáče
Dobrých rybárov sa všade veľa zmestí, a to aj tak, že dodržíme povinné 3-4 metrové rozostupy

Ako som už spomínal, rozľahlejšie prírodné vody sú pre pleskárčenie ako stvorené. Medzi všetkými domácimi adeptmi vysoko vyčnieva Ráckevský úsek Dunaja, ktorý sa tiahne v 57 kilometrovej dĺžke a v pomalom toku predstavuje pre pleskáčovité priam ideálne životné podmienky. Osobitosťou tejto vodnej plochy je, že kvôli oploteným weekendovým domom a záhradám, je pomerne veľká jej časť neprístupná, ale zato stále tu je dosť miest, kde sa dá pohodlne usalašiť.

Jarné pleskáče
Všetky pozemské stvorenia už úpenlivo čakali na lúče jarného slnka. Všeko sa začína odznova...
Jarné pleskáče
Nakoniec som si našiel celkom komfortné miesto

Výstroj, montáž
Pri jemnom love sa vždy oplatí vytvoriť si takú „základňu“, ktorá bude stabilná, a človek bude mať všetko potrebné okamžite po ruke, preto som rozložil praktický By Döme TEAM FEEDER Rotary Box, ktorý disponuje menšou bočnou tackou a samozrejme aj feederovým ramenom. K dobrej rybačke nie je vždy nevyhnutne za potreby mólo, alebo iné grandiózne vodné javisko, často postačí aj pohodlná sedačka.

Jarné pleskáče
Rotary Box je mimoriadne pohodlná sedačka. Keďže sa dá vybaviť aj ďalšími modulmi je aj nesmierne praktická
Jarné pleskáče
Malá bočná tacka je pre krmivo a nástrahy akurát postačujúca

Mojim prútom bol už dobre známy By Döme TEAM FEEDER Fine Carp 360L, ktorý je na dohodenie 25 gramového krmítka Tufty Feedert do 20-30 metrovej vzdialenosti viac ako postačujúci. Hádzať dlhšie vzdialenosti tu totiž určite musieť nebudeme. Na prút išiel veľkosťou pasujúci navijak, ktorým bol v tomto prípade Fine Carp veľkosti 6000 s 18-kou Super Sensitive vlascom, na ktorého koniec som uviazal 0,18-0,25 mm hrubú šokovú šnúru Tapered Leader.

Jarné pleskáče
Fine Carp 360 L obstál aj tu absolútne na jedničku
Jarné pleskáče
Ako navijak som si zvolil taktiež model Fine Carp
Jarné pleskáče
K tenkému vlascu bude celkom určite za potreby nejaká šoková šnúra, v mojom prípade to bol Tapered Leader

Nad montážou taktiež nie je treba za každú cenu veľa špekulovať. Krmítko fixovala na vlasci, na ktorom sa celá montáž pekne vozila, kĺzavá karabínka. Pod ňou bola gumená zarážka, následne 10 centimetrový úsek zakrúteného vlasca, kam som pripojil feederový rýchloklip. Rozmery náväzca boli v tomto prípade 60 cm a 0,12 mm, veľkosť háčika zas 14 a úplne konkrétne ním bol háčik Owner Sode.

Jarné pleskáče
Táto 10-15 centimetrová „priadza“ plní v našom prípade úlohu ochrancu proti zauzleniu
Jarné pleskáče
25 gramové krmítko Tufty Feeder dokáže v umiernenom prúdení obstáť úplne v pohode
Jarné pleskáče
Pleskárčenie si vyžaduje minimálne 60 centimetrovú dĺžku náväzca
Jarné pleskáče
Tenký, ľahký háčik zohráva pri úspešnom love pleskáča kľúčovú úlohu
Jarné pleskáče
Výsledkom dobre zladeného výstroja je, že na špičke dokážeme zaregistrovať aj úplne najjemnejšie zábery

Krmivo
Na poli vnadidiel sa pri love pleskáčov môžeme zamotať do ozaj vážnych hókusov-pókusov. V obchodoch sa dajú zakúpiť profesionálne zmesi, arómy a všelijaké prímesi, špecifické pre ten-ktorý druh pleskáčovitej ryby, určené predovšetkým pre súťažný lov. Ich používanie je však nesmierne komplikované, vyžaduje si bohaté skúsenosti a rutinu, a povedzme si úprimne, keď si ideme len tak rekreačne zaloviť, na čo je to celé dobré, v takýchto prípadoch nemajú tieto zmesi žiadne opodstatnenie. Na takéto „amatérske“ rybačky bohate postačí krmivo Big River - Pleskáč, ktoré môžeme ďalej vylepšovať, jednak pridaním jedného sáčku nejakej sprašovitej látky, ktorá ho urobí vo vode kalnejším, hmlistejším, a taktiež dochutením sladidlom a Aroma Tuningom - Veľký Pleskáč. Toto bude viac než dosť, aby sme si dobre zachytali.

Jarné pleskáče
Jednoduché, ale účinné vnadidlo
Jarné pleskáče
Aby sme dokázali v pomaly tečúcej vode ryby efektívne koncentrovať, budeme potrebovať dobre držiace a nie výslovne rýchlo sa otvárajúce krmivo

Živá nástraha
Aj v tomto prípade musím zopakovať to, čo som povedal pri krmive. Môžeme si zaobstarať patentky, mušie larvy, veľké množstvo dážďoviek, ktoré pleskáče zbožňujú a bezpochyby sú to tie najúčinnejšie nástrahy pre túto skupinu rýb. Vo vyhrotených situáciách, keď je voda pod veľkým tlakom, má každý detail veľký dopad, v tomto prípade som však pri vode iba ja, ryby budú jesť iba čo im dám ja. Ryby sú hladné, v žiadnom prípade nebudú veľmi prieberčivé! Na celodennú rybačku nám absolútne postačí pol litra kostnáčov a pol litra červených piniek. Ak očakávame aj väčšie pleskáče, môže sa nám hodiť aj pár krabičiek dážďoviek.

Jarné pleskáče
Nástrahou číslo jedna v rannom jarnom období je nepochybne pinka
Jarné pleskáče
Objemné pleskáče zbožňujú aj tenké dážďovky
Jarné pleskáče
Do krmiva sa pred každým náhodom vyplatí pridať pár piniek, kostnáčov a 3-4 dážďovky
Jarné pleskáče
Dážďovky bude treba rozkúskovať, k čomu budeme potrebovať špeciálne nožnice
Jarné pleskáče
Týmto viacčepeľovým nástrojom môžeme dážďovky postrihať na úplne maličké kúsky
Jarné pleskáče
Môžeme tam nechať aj celú dážďovku, podstatné je, aby sa každým náhodom dostalo do vody hojné množstvo živého materiálu

Priebeh rybačky
Pri love pleskáčov je najdôležitejšia plynulosť. Rybačku treba odštartovať akýmsi základným zakŕmením, ktoré pozostáva z 10-15 krmítiek krmiva s prímesou živých nástrah. Následne je najlepšie dodržiavať 4-5 minútové tempo. Dôvodom je, že pleskáče radi oddychujú vo vodnom stĺpci, tým pádom je veľká šanca, že spozornejú na neustále čľapkanie v resp. sprašom zakalenú vodu. Ak si dokážeme udržať ich pozornosť, po určitej dobe začnú diktovať tempo oni.

Jarné pleskáče
Na začiatku jari poteší srdce rybára každá farba
Jarné pleskáče
Už sa chystajú na založenie hniezda
Jarné pleskáče
Táto technika obnáša množstvo náhodov
Jarné pleskáče
Oči treba mať neustále na stopkách. Zábery sú rýchle a ak zaspíme, prefíkané šupináče nám ľahko ukradné nástrahu z háčika
Jarné pleskáče
Zaseknutie je zaseknutie! Tu sa ryba sama nazahákne, v každom prípade je treba pohotovo reagovať, ináč zostaneme bez ryby!
Jarné pleskáče
Lepším pleskáčom sa oplatí vyjsť naproti podberákom
Jarné pleskáče
Jeden z mnohých
Jarné pleskáče
Tento už patrí medzi väčších
Jarné pleskáče
Najúspešnejšia nástraha dňa asi nikoho neprekvapí
Jarné pleskáče
Zážitková rybačka ako sa patrí
Jarné pleskáče
Občas prišla pozdraviť aj nejaká plotica
Jarné pleskáče
Ak sme dlho bez záberu, vinník vyzerá takto
Jarné pleskáče
Aj drobná ryba je ryba
Jarné pleskáče
Ani z pleskáčov si netreba robiť neodôvodnenú zbierku, radšej ich hneď vypusťme!
Jarné pleskáče
Každému prajem vydarené, na zážitky bohaté pleskárčenie!

Doporučené produkty:
- Navijaky: By Döme Team Feeder Fine Carp
- Prúty: By Döme Team Feeder Fine Carp
- Vlasec: By Döme Team Feeder Super Sensitive
- Podberáková hlava: By Döme Team Feeder
- Kreslo: By Döme Team Feeder Rotary Box
- Šnúra: By Döme Team Feeder Tapered Line
- Krmítko: Haldorado Turfty Feeder
- Krmivo: Haldorado Big River
- Aróma: Haldorado Aroma Tuning

Značky:
Populárne články
Vo Februári 2017, sa rodina navijakov TEAM FEEDER výrazne rozrástla a dovtedy osamotený SPRO Team Feeder Special LCS 550M, dostal štyroch nových súrodencov. Za tú dobu sa už s nimi stihli zoznámiť tisícky rybárov a používajú ich...
Čítaj ďalej
Pri predstavovaní prútov By Döme TEAM FEEDER Power Fighter, ktoré sa dostali do obchodov iba nedávno som spomínal, že vďaka neustále prebiehajúcim vývojovým prácam sa nové vylepšené prúty...
Čítaj ďalej
Neustále napínam svoje hranice a ak mi to dovolia, tak aj hranice druhých... Deň čo deň sa aktívne podieľam na vývoji mnohých produktov, občas je toho až priveľa. Zapálene hľadám nové, často až...
Čítaj ďalej
Rád by som sa s Vami rybármi podelil o svoje skúsenosti s lovom na veľké vzdialenosti s feeder prútmi lebo sa táto technika v posledných rokoch stáva čoraz populárnejším. Dúfam že moje rady Vám pomôžu...
Čítaj ďalej
Články o lov na feeder
Čo prinesie budúcnosť? To nikto nevie! A už vôbec nie v týchto turbulentných, veľmi neistých časoch. Jednu vec však vieme povedať na isto, rybári budú chcieť stráviť voľné letné dni aktívnym odpočinko...
Čítaj ďalej
V tomto článku sa pozrieme, ako vyzerá viac-menej bežná rybačka, ako si správne zvoliť stanovište, ako a čím rybačku odštartovať a na ďalších zopár faktov a informácií, ktoré nám už v ďalšom priebehu ...
Čítaj ďalej
S tézou nastolenou v nadpise v zásade nesúhlasím, avšak na rybačke v neďalekej minulosti som aj na vlastnej koži pocítil, že sú vodné plochy a situácie, keď je v záujme úspešného rybolovu veľká nástra...
Čítaj ďalej
Nedávno som mal jedinečnú príležitosť dobre si zaloviť na jednej malebnej, zároveň však nesmierne nevypočítateľnej vodnej ploche - na Malom Dunaji pri meste Solt. Párkrát som tu už v minulosti bol, ma...
Čítaj ďalej

Zanechať komentár

Captcha


Cena dopravy
Slovensko

- Objednávky do 20€ - 4.8€

- Objednávky 21-65€ - 4.2€

- Objednávky 65-150€ - 2.4€

- Objednávky nad 150€ - zdarma

Ceny sú uvedené s DPH

Česká republika

- Objednávky do 2500Kč - 185Kč

- Objednávky 2500-5000Kč - 95Kč

- Objednávky nad 5000Kč - 30Kč

Ceny jsou uvedeny s DPH

Dodánie objednávok

- dobírkou prostrednictvom UPS spravidla do 1-3 pracovné dny 

Viac informácie

Skladové zásoby

×
Skladové zásoby

Sú aktualizovaný

Objednávku dostanete

×
Objednávku dostanete

1-3 pracovné dny

×
Špecializovaný na Feeder

Eshop zameraný na feeder

×
Cena dopravy
Slovensko

- Objednávky do 20€ - 4.8€

- Objednávky 21-65€ - 4.2€

- Objednávky 65-150€ - 2.4€

- Objednávky nad 150€ - zdarma

Ceny sú uvedené s DPH

Česká republika

- Objednávky do 2500Kč - 185Kč

- Objednávky 2500-5000Kč - 95Kč

- Objednávky nad 5000Kč - 30Kč

Ceny jsou uvedeny s DPH

DODACIA LEHOTA

×
DODACIA LEHOTA

1-3 pracovné dny

×
×