035 / 77 01 125 | obchod@goldcarp.sk

Ako loviť tolstolobika na hladine?

Prečítali: 2484

Cieleným, športovým lovom na tolstolobika sa zaoberáme už niekoľko rokov. Okrem iného sme o tejto téme natočili aj veľmi zaujímavý a napínavý filmík. V ňom sme s Gáborom Dömem chytali krásnych požieračov planktónu feederovou technikou. Sú však aj situácie, keď nie je armáda tolstolobikov ochotná doplávať na dno ni za tými najlahodnejšími pochúťkami, namiesto toho, veľmi dobre viditeľné aj voľným okom, si plávajú a nasávajú vodu priamo pod hladinou. Akoukoľvek technikou lovu na dne sú v takýchto prípadoch neuloviteľné. V takéto dni príde ten správny čas pre veľmi zaujímavú a pozoruhodnú metódu lovu na plavák!

Ako som už spomínal, systematickým lovom tolstolobika sa už zaoberáme niekoľko rokov, cieľom nášho snaženia bolo vypracovať systém, ktorý umožní chytiť túto rybu úplne regulárne aj metódou s krmítkom. Podstatou techniky je, že v bezprostrednom strede bohato dymiacej kôpky krmiva, udržujú háčik, na 12-15 cm-ovom náväzci, v perfektnej polohe dve polystyrénové technopufi guličky. Tolstolobik tak skôr či neskôr, chtiac-nechtiac, spolu s výdatnou potravou nasaje aj háčik.

Montáž pre lov na tolstolobiky na dne je veľmi jednoduchá, rovnako tak ani samotná technika nie je bohvieako komplikovaná, zato však je mimoriadne účinná
O tejto metóde sme natočili aj veľmi efektné video, v ktorom naháňame požieračov planktónu s Gáborom Dömem

Táto technika funguje perfektne, keď sú tolstolobiky ochotné doplávať na dno, sú však aj situácie, keď nám toto riešenie nepomôže. Ktoré sú to situácie?

  • Voda je veľmi hlboká, tolstolobiky sa necítia dobre v studenej vode pri dne
  • Dno je veľmi blatisté, tolstolobiky sa zdržia v oblastiach pri dne, ktoré sú chudobnejšie na kyslík, iba veľmi krátko
  • Na hladine majú ryby dostatok potravy, preto sa nemusia ponárať hlbšie
  • V otepľujúcej sa vode, sa kvôli vrstnateniu vodného stĺpca cíti ryba lepšie v hornej, teplejšej vrstve pri hladine
  • V letnej horúčave nasáva ryba premnožený planktón pri hladine
  • Tolstolobík Pestrý sa spravidla pohybuje pri hladine, kým Tolstolobika Bieleho je zväčša ľahšie prilákať na dno
V zálivoch Dunaja je pri čistej vode vidieť na hladine obrovské množstvo tolstolobikov

Behom rokov sme preskúšali množstvo metód, ktoré by mohli ponúknuť pre úspešný lov tolstolobika na hladine to správne riešene, viazlo to však tam, že neexistovalo technické vybavenie, ktoré by nám umožnilo túto prekážku prekonať. Predstavu o tom, akými vlastnosťami by mal daný plavák disponovať, sme však mali veľmi jasnú. Potrebovali sme taký vysoko zaťažiteľný plavák, ktorý by bol schopný udržať na hladine poriadne veľkú nálož, ktorá postupným uvoľňovaním upúta pozornosť tolstolobikov, v resp. dokáže podržať háčiky v optimálnej polohe, aby sa dokázali zaseknúť tolstolobikovi v papuľke úplne ideálne. Ďalším veľmi dôležitým faktorom bolo, aby v prípade zaháknutia nedokázala náčinie zlámať, poničiť ani 10, 20, či dokonca 30 kilová ryba.

Aby sa naše predstavy premenili na konkrétny produkt, nám pomohol Attila Nagy, majster sveta a Európy a výrobca plavákov Exner!

Aby sme dokázali dať našim zákazníkom do rúk čo najkvalitnejší produkt, nadviazali sme kontakt s popredným európskym výrobcom plavákov, firmou Exner, ktorej majiteľom a riaditeľom je majster sveta a Európy Attila Nagy. Attila sa novej výzve postavil s veľkou ochotou a oduševnením. Načrtli sme mu, ako si produkt predstavujeme a spoločne sme vdýchli život novému unikátnemu plaváku na tolstolobiky Haldorádó Silver Carp, s akým ste sa ešte zaručene nikdy nestretli.

Nech sa páči, plavák Haldorádó Silver Carp

Haldorádó Silver Carp
Plavák na rybára zapôsobí okamžite na prvý pohľad, nakoľko vládne veľmi neobvyklým zovňajškom.
Telo plaváka bolo vyrobené z polyuretánu, čo je mimoriadne odolný, zároveň však neskutočne ľahký, nízkou hustotou vládnuci materiál, vďaka čomu udrží plavák aj extrémne veľké nálože krmiva. Z materiálu tela vyplýva, že nezatečie ani v prípade mechanického poškodenia, takže sa dá prehlásiť, že plavák je naozaj výnimočne trvácny.
Plavák sme kalibrovali tak, že pri zaťažení krmivom zostane efektná anténka veľmi dobre viditeľne nad vodou, kým z tela nad vodu vytŕča iba malý kúsok z červeno maľovanej časti. Ako sa postupne krmivo rozpúšťa, tým viac vystupuje nad vodu aj plavák. Vo chvíli, keď uvidíme dvojitý biely pruh, budeme vedieť, že krmivo došlo a je na čase nahodiť novú.
Po celej výške plaváka prebieha nehrdzavejúca oceľová tyčka, ktorá vládne mimoriadne veľkou zaťažiteľnosťou. Zhotovili sme ju tak, aby sa v žiadnom prípade neohla, neskrivila. Plavák fixujeme na šnúru pomocou obratlíka, ktorý nájdeme na prednej časti tela.

Telo plaváka bolo vyrobené z veľmi odolného polyuretánu, ktorý nezatečie ani v prípade mechanického poškodenia!
Všetky kovové súčiastky plaváka boli vyrobené z nehrdzavejúceho kovu, preto nekorodujú a odolajú aj extrémnemu zaťaženiu

Pod telom plaváka nájdeme distančné ramienka takisto z nehrdzavejúceho kovu. Tie slúžia cieľu, aby udržali náväzec, ktorý zavesíme na ich konce, v potrebnej vzdialenosti od naplneného krmítka, zaručiac tým, že riziko akéhokoľvek zauzlenia sa rovná prakticky nule. V neposlednom rade, distančné ramienka nám umožnia, aby sme mohli loviť naraz s dvoma, alebo troma háčikmi. Nech sa už tolstolobik približuje ku krmítku z hociktorého smeru, celkom určite mu cestu skríži nejaký háčik. Distančné ramienka boli naprojektované tak, aby sa mohli okolo osi plaváka slobodne otáčať, čo znamená, že ani obrovský zaháknutý tolstolobik telo nezdeformuje, ale bude sa okolo neho pekne otáčať.

Plavák Silver Carp sme kalibrovali tak, aby zostala efektná, farebná anténka po celý čas nad hladinou
Pod polyuretánovým telom nájdeme distančné ramienka, na ktoré fixujeme náväzce

Pod základňou dištančných ramienok sa nachádza samotné krmítko, čo je v prípade tohto plaváka špirálové krmítko. Z tohto sa krmivo uvoľňuje pomalšie ako z krmítiek s podlhovastými rebierkami. Pod krmítkom zas nájdeme ešte jeden obratlík, kam môžeme zavesiť tretí náväzec.

Distančné ramienka sa okolo tela plaváka voľne otáčajú, preto veľké zaťaženie, ktoré spôsobí obrovská zaháknutá ryba, sa nebude absorbovať do tela plaváka
Na konci ramienok nájdeme kotúčik, takisto nehrdzavejúci, ktorý slúži ako zarážka pre náväzec
Pod telom plaváka sa nachádza špirálové krmítko

Na prvý pohľad sa môže táto montáž zdať príliš veľká, až príliš hrubá, ale obrovské tolstolobiky sú schopné takého vehementného odporu, že každá jedna súčasť musí byť naozaj neskutočne pevná. V záujme toho, aby nemal rybár na práci nič iné, iba naplniť, aplikovať nástrahu a nahodiť, prichádza tento plavák na pulty obchodov vybavený troma háčikmi, pripravený okamžite do akcie. Háčik aj k nemu prislúchajúci pletený náväzec sme vyberali podľa kritéria, ktoré sa nám osvedčili pri love na tolstolobiky absolútne najlepšie.
S plavákom Silver Carp nemusíme spraviť nič iné, iba ho uviazať na vlasec, aplikovať nástrahu, naplniť krmivom a už aj môže letieť. Pri aplikovaní nástrahy si treba dať pozor, aby sme aplikovali iba takú veľkú polystyrénovú guličku, ktorá háčik perfektne nadľahčí, ale nenadvihne ho.

Plavák prichádza do obchodov s troma háčikmi
Dva náväzce sú na konci ramienok, kým ten tretí nájdeme fixovaný do obratlíka pod telom
Mimoriadne masívna konštrukcia!

Pri plnení krmítka treba byť ostražitý, pracujeme s troma silnými, veľmi ostrými háčikmi, preto opatrnosti nikdy nie je dosť. Vždy sa oplatí spraviť jedno-dve testovacie naplnenia, pre vypracovanie citu, aby sa nám plavák ani náhodou neponoril.

Ak lov na tolstolobika, nástrahou je jednoznačne technopufi
1-2 malé polystyrénové guličky budú akurát postačujúce, nakoľko cieľom tu nie je nadvihnúť náväzec nad krmítko, iba háčik pekne vybalansovať
V bezprostrednej blízkosti krmítka sa nachádzajú tri veľké, extrémne ostré háčiky, preto treba byť pri jeho plnení ostražitý
Do krmítka môžeme namiesiť krásne veľký knedlík, veľkým vztlakom vládnuci plavák to bez problémov ustojí!
Hmotnosť plného plaváka sa bude hýbať medzi 160-180 gramami

Nakoľko budeme do vody posielať ťažké nálože, výborne nám poslúžia, pri love na tolstolobiky už beztak svelo osvedčený výstroj, prút a navijak Big River, kým do krmítka odporúčame výborne sa dymiace, krásny oblak vytvárajúce krmivo Big River Tolstolobik. Na krmive odporúčame zmeniť iba toľko, že ho treba namiešať na trochu lepkavejšie, hustejšie, aby potrvalo o niečo dlhšiu dobu, kým sa rozpustí celý obsah krmítka.
Plavák sa mimochodom veľmi dobre nahadzuje, bez akýchkoľvek problémov ho dostaneme aj do 25-30 metrovej vzdialenosti. Pokiaľ budeme považovať množstvo krmiva v Silver Carp plaváku za nedostatočné, môžeme podľa posúdenia dokŕmiť ručne, alebo prakom.

Všetko je pripravené do akcie
Prút Big River 360RXH a Big River navijak zvládnu dostať do vody ťažkú montáž ľavou zadnou
S optimálne naplneným krmítkom sa plavák ponorí takto
Krmivo Big River Tolstolobik sa rozpúšťa pekne pomaly, vytvára krásny oblak, upútavajúc na seba pozornosť pri hladine plávajúcich tolstolobikov
Keď sa obsah krmítka vyprázdni, nad hladinou sa ukážu dve biele čiary. To je signál, že je treba nahodiť novú
Plavák Haldorádó Silver Carp a pilišmarótsky Silver Carp (Tolstolobík Biely)
Lov tolstolobika na hladine je naozaj skvelá zábava

Nech sa už teda tolstolobiky vyberú kdekoľvek, na dno, či na hladinu, teraz už máme skvelé riešenie pre obe situácie. Veľa šťastia!

Značky:
Populárne články
Vo Februári 2017, sa rodina navijakov TEAM FEEDER výrazne rozrástla a dovtedy osamotený SPRO Team Feeder Special LCS 550M, dostal štyroch nových súrodencov. Za tú dobu sa už s nimi stihli zoznámiť tisícky rybárov a používajú ich...
Čítaj ďalej
Pri predstavovaní prútov By Döme TEAM FEEDER Power Fighter, ktoré sa dostali do obchodov iba nedávno som spomínal, že vďaka neustále prebiehajúcim vývojovým prácam sa nové vylepšené prúty...
Čítaj ďalej
Neustále napínam svoje hranice a ak mi to dovolia, tak aj hranice druhých... Deň čo deň sa aktívne podieľam na vývoji mnohých produktov, občas je toho až priveľa. Zapálene hľadám nové, často až...
Čítaj ďalej
Rád by som sa s Vami rybármi podelil o svoje skúsenosti s lovom na veľké vzdialenosti s feeder prútmi lebo sa táto technika v posledných rokoch stáva čoraz populárnejším. Dúfam že moje rady Vám pomôžu...
Čítaj ďalej
Články o lov na feeder
Jeseň je z pohľadu ponúkaného receptára hádam tým vôbec najkomplexnejším ročným obdobím, nakoľko v septembri môže mať voda ešte letných 25 stupňov Celzia, zatiaľ čo na konci novembra nám už klopú na d...
Čítaj ďalej
Pri príchode k jazeru sme videli že každý náš top miesto je obsadené a tak sme si vybrali stred jazera pri slivkových stromoch. Presunuli sme sa teda na to miesto a rozbalili svoje rybárske náčinia. ...
Čítaj ďalej
Cieleným, športovým lovom na tolstolobika sa zaoberáme už niekoľko rokov. Okrem iného sme o tejto téme natočili aj veľmi zaujímavý a napínavý filmík. V ňom sme s Gáborom Dömem chytali krásnych požiera...
Čítaj ďalej
V tomto článku by som v krátkosti rád čosi povedal a ponaučeniach na nových skúsenostiach, ktoré som nazbieral v semifinálovom kole majstrovstiev republiky v love na Method Feeder, kde dosiahli členov...
Čítaj ďalej

Zanechať komentár

Captcha


Cena dopravy
Slovensko

- Objednávky do 20€ - 4.8€

- Objednávky 21-65€ - 4.2€

- Objednávky 65-150€ - 2.4€

- Objednávky nad 150€ - zdarma

Ceny sú uvedené s DPH

Česká republika

- Objednávky do 2500Kč - 185Kč

- Objednávky 2500-5000Kč - 95Kč

- Objednávky nad 5000Kč - 30Kč

Ceny jsou uvedeny s DPH

Dodánie objednávok

- dobírkou prostrednictvom UPS spravidla do 1-3 pracovné dny 

Viac informácie

Skladové zásoby

×
Skladové zásoby

Sú aktualizovaný

Objednávku dostanete

×
Objednávku dostanete

1-3 pracovné dny

×
Špecializovaný na Feeder

Eshop zameraný na feeder

×
Cena dopravy
Slovensko

- Objednávky do 20€ - 4.8€

- Objednávky 21-65€ - 4.2€

- Objednávky 65-150€ - 2.4€

- Objednávky nad 150€ - zdarma

Ceny sú uvedené s DPH

Česká republika

- Objednávky do 2500Kč - 185Kč

- Objednávky 2500-5000Kč - 95Kč

- Objednávky nad 5000Kč - 30Kč

Ceny jsou uvedeny s DPH

DODACIA LEHOTA

×
DODACIA LEHOTA

1-3 pracovné dny

×
×