Method feederové praktiky na studené vody
035 / 77 01 125 | obchod@goldcarp.sk

Method feederové praktiky na studené vody

Prečítali: 1684

Milujem výzvy a rovnako tak aj rozmanitosť. Preto sa usilujem neustále vyhľadávať nové príležitosti, pri ktorých sa mi naskytá možnosť nadobudnúť nové skúsenosti a nezabudnuteľné zážitky, a v neposlednom rade, aj šanca posunúť nadobudnuté informácie aj Vám, čitateľom. V tomto prípade som si vzal do hľadáčika vodnú nádrž v Galgahévízi, kde som dorazil s cieľom jednoduchej, chladnovodnej method feederovej kaprárskej rybačky. Tomu zodpovedá aj skutočnosť, že v tomto článku sa dostanú do popredia praktiky, ktoré spravidla prinášajú veľmi dobré výsledky aj na spolkových jazerách s menšou hustotou zarybnenia.

Môj vzťah k tomuto jazeru siaha ďaleko až do detstva, keď ma sem na rybačky brával otec. V tom čase som si ale musel väčšinou ešte vystačiť s kochaním sa nad krásami okolitej prírody, na rybárčenie som bol ešte primalý.

Svitanie. Oplatí sa sem prichádzať veľmi skoro!
Stopy jesene sa ukazovali aj vo vode.

Od vtedy som na tomto jazere nebol, nevedel som, akým smerom sa tu veci zmenili, a či sa vôbec zmenili. Preto som usúdil, že túto jeseň konečne nastal čas, aby som si oživil spomienky. To, a taktiež som bol nesmierne zvedavý, ako dopadnú moje kaprárske teórie.

Zostavenie výstroja:
Na túto method feederovú rybačku som zložil dva rozdielne výstroje. Pre lov na kratšej vzdialenosti na kŕmení, som použil prút Pro Method Feeder 3,90 Heavy, s navijakom Carp Fighter LCS 6000, kým pre vyhľadávací lov na dlhšej vzdialenosti, som zas vytiahol ten najvhodnejší prút Team Feeder Master Carp Pro 4,20 Long Cast, aj s prislúchajúcim navijakom Long Cast LCS 5500. Prispôsobiac sa jesennej, už trochu prečistenej vode, obe cievky som vystrojil 0,20 mm-ovým monofilným vlascom Super Sensitive a rovnako hrubou pletenou šokovou šnúrou Braxx Long Cast.

Na túto method feederovú rybačku som zložil dva rozdielne výstroje.
Na prúty šli navijaky Carp Fighter LCS 6000, v resp. Long Cast LCS 5500, oba vyzbrojené monofilným vlascom Super Sensitive.

1. výstroj
Prút: By Döme Team Feeder Pro Method Feeder 3,90 H
Navijak: By Döme Team Feeder Carp Fighter LCS 6000
Vlasec: By Döme TEAM FEEDER Super Sensitive Line 0,20 mm + Haldorádó Braxx Long Cast 0,20 mm v dvojnásobnej dĺžke prúta
Montáž: S kratším prútom som teda hádzal na kŕmenie, a to konkrétne montáž s 55 gramovým krmítkomVario Method Feeder veľkosti XL. Sem šiel 12 centimetrový náväzec, uviazaný zošnúry Braxx Pro 0,12 mm, vyzbrojený háčikom Gardner Covert Mugga veľkosti 12a nástrahovým ostňom Fine veľkosti 10.

2. výstroj
Prút: By Döme TEAM FEEDER Master Carp Pro 4,20 Long Cast
Navijak: By Döme TEAM FEEDER Long Cast LCS 5500
Vlasec: By Döme TEAM FEEDER Super Sensitive Line 0,20 mm + Haldorádó Braxx Long Cast 0,20 mm v dvojnásobnej dĺžke prúta
Montáž: Montáž pre ďaleké nahadzovanie bola vybavené takisto 55 gramovým XL krmítkom, avšak v tomto prípade šlo o krmítkoLong Cast Method Feeder . Zhora krmítko fixovala L-ková gumená zarážka, pod ním sa zas činil rýchloklip Guru Speed Bead. Náväzec sa do plnej miery zhodoval s tým na prvej montáži, avšak v niektorých prípadoch, som tu veľkosť háčika a nástrahového ostňa prispôsobil nástrahe a trochu som ich zväčšil.

Na kratšom prúte so používal montáž s krmítkom Vario Method Feeder, kým na dlhšom zas s krmítkom Long Cast Method Feeder

Voľba vnadidiel
Krmivo, ktoré som si prichystal na túto rybačku, patrí medzi moje dobre osvedčené jesenné recepty. Veľmi rád ho používam práve na takýchto spolkových vodách s menšou hustotou zarybnenia, keďže naňho kapry spravidla pomerne dobre a rýchlo reagujú. Základ tejto zmesi tvoria dve krmivá, obe patriace do rodiny krmív Ready Method. Prvým je čokoládovo-pomarančové Brauni, čo je v podstate jedlo do každého ročného obdobia, druhým komponentom je zas čistokrvne „studenovodný“ Winter, ktorý disponuje nesmierne silným a príjemným, čerešňovo-pálenkovým nádychom, a obsahuje aj skutočný alkohol, čo, ako vieme, je v studenej vode nesmierne dôležité. Tu sa to však neskončilo. Zmes som vylepšil aj ďalšími prídavnými látkami. Jemné farebné zrniečka, viditeľné nižšie na obrázkoch, sú kombináciou prímesí Record Carp Stick Mix Modrá Fúzia a Super Farebných Micro Peliet. Tieto extra zrniečka nielenže spravia krmivo oveľa efektnejším a pútavejším, ale mu pridajú aj na výdatnosti, čím vnadiaci účinok celého kompletu exponenciálne nerastie. Príprava sa začína práve tu. Najprv som si z oboch zrniečok nameral do malej nádobky po 200 gramov, dobre som ich pomiešal a zalial troškou kukuričného mlieka SpéciAdditive. Trochu som ho na semiačkach rozprskal, potom som odložil nádobku s premiešanými semiačkami nabok, trochu odstáť, aby do seba mohli zrniečka vsiaknuť výťažky z výdatnej tekutiny. Potom nasledovalo predrvenie krmiva, ktoré som vykonal zvlášť-zvlášť, ako s krmivom Brauni, tak aj s Winterom. Pre celú rodinu Ready Method je typické, že sa jedná o hotové, na okamžité použitie pripravené krmivá, ktoré si pre dosiahnutie dokonalej konzistencie nevyžadujú žiadne ďalšie kroky, jedine predrvenie cez sitko. Po homogenizácii som ich premiešal a na záver som k mixu krmív prisypal aj medzičasom pekne nabobtnané kombo Stick Mix - Micro Pellet. Tým bola tutová zmes už aj hotová.

Farebný sladko-pálenkový jesenný recept na spolkové jazerá:

 

 

 

Chytľavá zostava na spolkové jazerá s menšou hustotou zarybnenia
Hrubozrnnejším zložkám zmesi dodáva zvláštnu príchuť kukuričné mlieko SpéciAdditive
Dôležitým krokom pri príprave je predrvenie jednotlivých Ready Method krmív, premiešam ich až po predrvení
Kapria pochúťka je pripravená do akcie

Čo sa týka úspešnosti nástrah, na konci dňa bolo vyvodiť závery veľmi jednoduché, keďže najchytľavejšie boli, bez akejkoľvek konkurencie, živo sfarbené, plávajúce, či presnejšie povedané, jemne nadľahčené nástrahy. Favoritom číslo jeden bol 7 milimetrový oranžovo sfarbený cesnakový Pro Method Pellet. Na 10 mm-ový nástrahový osteň Fine som z nich napichol dve a ponúkal som ich s háčikom Gardner Mugga veľkosti 12, ktorý ich dokázal do optimálnej miery vybalansovať. Strieborná medaila patrí rovnako prezentovanej Jahodovo-Medovej BlendeX Pop Up nástrahe vo veľkosti Method, a na treťom mieste sa zas umiestnila Chili-Škoricová nástraha Rozpustné Plávajúce Fluo Pelety, z ktorej som používal aj veľkosti 12 a 16, ale už s o jedno číslo väčším Mugga háčikom, desiatkou. V celkovom súčte boli jednoznačne najchytľavejšie práve tieto sladké, v resp. sladko-korenisté príchute. V rámci čulých farieb, zas celkom určite stojí za zmienku, že v prečistenej jesennej vode, natrafili na svojich majiteľov výlučne iba fluo oranžové a oranžovo-citrónové odtiene.

V tento deň boli víťazné krikľavo sfarbené, sladké a sladkasto-korenisté nástrahy
Všetky mali spoločné, že som ich prezentoval jemne vybalansované
Najviac rýb dal 7 milimetrový cesnakový Pro Method Pellet

Jesenný kaprársky zájazd
Našťastie bývam iba asi pol hodiny od jazera, preto som bol už skoro ráno na brehu. Keď som dorazil, práve vychádzalo slnko, z vodnej hladiny sa pekne parilo a ja som sa ponáhľal čo najrýchlejšie pripraviť potrebný výstroj. Rýchlo som namiešal krmivá, pripravil som výdatné základné zakŕmenie, ktoré som do vody nahádzal zaklipovaným vlascom v Pellet Feederovom krmítku, asi do 50-60 metrovej vzdialenosti. Jedným prútom som lovil celý deň práve v tejto zóne, kým druhým som išiel do asi dvojnásobnej vzdialenosti a usiloval som sa prehľadávať vodu rôznymi smermi.

Aj keď nás zábery nevystreľujú z kresla každých 5 minút , už tento pohľad stojí zato
Môže sa ohnúť v hociktorom momente! Kto bude prvý?
Slnko sa pekne pomaly šplhalo po oblohe, ale istý čas ma zalievalo lúčmi iba z krytu lesa, ktorý sa mi rozprestieral za chrbtom
Našťastie, na prvý záber nebolo treba dlho čakať
Na prvú nástrahu na kŕmení sa ulakomil tento malý sympatický zrkadláč
Nikdy horší začiatok!
Samozrejme si mohol odplávať na slobodu

Sotva som nahodil novú, práve som sa chystal prestriedať nástrahu na druhom prúte, no skôr ako by som sa k tomu dostal, si uchmatol Pro Method nástrahu ďalší uchádzač. Aj tentoraz to bol ďalší pekný zrkadláč. V porovnaní s tým, aké bolo ráno chladné, štipľavé počasie, sa z toho vykľul veľmi príjemný deň. Keď sa slnko za mojim chrbtom vyšplhalo až nad les, zapôsobilo to blahodarne aj na ryby, ktoré výrazne ožili.

Čoskoro nasledoval ďalší záber a ďalšie podoberanie
Pekný malý švárny šupináč. Ulahodila mu tá istá nástraha, ako jeho zrkadlovému kolegovi
Nie je to obor, ale na tom ani nezáleží!
Ako ďalším favoritom sa ukázala byť Jahodovo-Medová BlendeX Pop Up nástraha
Prekrásnymi farbami sa skvejúci jesenný šupináč
Špičky čakali na záber v čarokrásnom jesennom prostredí
Najbojovnejšia ryba celej rybačky sa zaprela do vzdialenejšej montáže s Long Cast method feeder krmítkom
Vykľula sa z toho skvelá, zážitková rybačka. Ryby prichádzali jedna za druhou
Ďalší kaprík v ruke, ich počet pekne narastal
Mrazivé noci sú čoraz častejšie, rastlinstvo na brehu si už zeleň dlho nezachová
Nádrž obývajú v najväčšom počte kapry takejto veľkosti
Poobede ma potešil naozaj prekvapivý hosť - na Chili-Škoricové Rozpustné Plávajúce Fluo Pelety na nechal zlákať tento mladý amur
Dovidenia. Vďaka sa pekné zážitky!

Zhrnutie:
Rybačku som potiahol až úplne do západu slnka. Svetla už poriadne ubudlo, keď som za konečne rozhodol pobaliť a vydať sa smerom k autu. Zhrnúc si skúsenosti, teraz mi napadá, že sme si ešte nepovedali ani slovo o tom, ktorá technika fungovala lepšie, lov na kŕmení, alebo prehľadávacia rybačka. Nuž, v tomto prípade fungovalo jednoznačne lepšie to prvé. Strávil som veľmi pekný jesenný deň, v prekrásnom prostredí a, našťastie, s množstvom pekných kaprov, preto si dovolím tu predvedené praktiky odporúčať každému bez akýchkoľvek výhrad. Vyskúšajte ich, a prajem Vám, aby aj Vám dopomohli k aspoň takto vydarenej jesennej, alebo trochu teplejšej, jarnej rybačke. Lovu zdar!

Značky:
Populárne články
Vo Februári 2017, sa rodina navijakov TEAM FEEDER výrazne rozrástla a dovtedy osamotený SPRO Team Feeder Special LCS 550M, dostal štyroch nových súrodencov. Za tú dobu sa už s nimi stihli zoznámiť tisícky rybárov a používajú ich...
Čítaj ďalej
Pri predstavovaní prútov By Döme TEAM FEEDER Power Fighter, ktoré sa dostali do obchodov iba nedávno som spomínal, že vďaka neustále prebiehajúcim vývojovým prácam sa nové vylepšené prúty...
Čítaj ďalej
Neustále napínam svoje hranice a ak mi to dovolia, tak aj hranice druhých... Deň čo deň sa aktívne podieľam na vývoji mnohých produktov, občas je toho až priveľa. Zapálene hľadám nové, často až...
Čítaj ďalej
Rád by som sa s Vami rybármi podelil o svoje skúsenosti s lovom na veľké vzdialenosti s feeder prútmi lebo sa táto technika v posledných rokoch stáva čoraz populárnejším. Dúfam že moje rady Vám pomôžu...
Čítaj ďalej
Články o lov na feeder
Jesenné receptúry sa na rozdiel od letných zostáv pohybujú na oveľa širšej škále možností. Kým v septembri sa môže ortuť na teplomery vyšplhať aj nad 30 stupňov Celzia, na konci novembra už môžu nervy...
Čítaj ďalej
Nová séria prútov, ktorá v sebe spája všetky parametre moderného umenia výroby rybárskych prútov. Jedná sa o zdokonalené, posilnené, robustnejšie varianty právom slávnych predchodcov Fine Carp. Naprie...
Čítaj ďalej
Tolstolobík nepatrí medzi ryby, ktoré by sa často lovili cielene, no napriek tomu, tak kde je ich veľa, končia na háčiku pomerne často. Spravidla to je dielom náhody, háčik dokonca iba zriedkavo končí...
Čítaj ďalej
Dnes som si zachytal na jednom veľmi ťažko dostupnom, mimoriadne malebnom úseku Malého Dunaja pri meste Šolt. Milujem rybačky na divokej vode. Poďte, pridajte sa ku mne prostredníctvom tejto fotorepor...
Čítaj ďalej

Zanechať komentár

Captcha


Cena dopravy
Slovensko

- Objednávky do 20€ - 4.8€

- Objednávky 21-65€ - 4.2€

- Objednávky 65-150€ - 2.4€

- Objednávky nad 150€ - zdarma

Ceny sú uvedené s DPH

Česká republika

- Objednávky do 2500Kč - 185Kč

- Objednávky 2500-5000Kč - 95Kč

- Objednávky nad 5000Kč - 30Kč

Ceny jsou uvedeny s DPH

Dodánie objednávok

- dobírkou prostrednictvom UPS spravidla do 1-3 pracovné dny 

Viac informácie

Skladové zásoby

×
Skladové zásoby

Sú aktualizovaný

Objednávku dostanete

×
Objednávku dostanete

1-3 pracovné dny

×
Špecializovaný na Feeder

Eshop zameraný na feeder

×
Cena dopravy
Slovensko

- Objednávky do 20€ - 4.8€

- Objednávky 21-65€ - 4.2€

- Objednávky 65-150€ - 2.4€

- Objednávky nad 150€ - zdarma

Ceny sú uvedené s DPH

Česká republika

- Objednávky do 2500Kč - 185Kč

- Objednávky 2500-5000Kč - 95Kč

- Objednávky nad 5000Kč - 30Kč

Ceny jsou uvedeny s DPH

DODACIA LEHOTA

×
DODACIA LEHOTA

1-3 pracovné dny

×
×