Dobrodružstvá na divokej vode 39. časť - Kaprársky raj
035 / 77 01 125 | obchod@goldcarp.sk

Dobrodružstvá na divokej vode 39. časť - Kaprársky raj

Prečítali: 1817

Mal som to šťastie, si už zaloviť v mnohých svetových destináciách, ale myslím si, že posledný výlet s kamarátom dr.Istvánom Pulaim, všetky predchádzajúce zážitky prekonal. Dale Hollow bol ozajstným KAPRÁRSKYM RAJOM!

Kamarát žije v Spojených Štátoch už takmer 30 rokov, ale iba preto, že nie je práve vo výslovne kaprárskej spoločnosti, s lovom svojej obľúbenej ryby neprestal. S veľkou pozornosťou sleduje dianie okolo amerického kaprárstva: ktoré vody, v ktorom štáte sú najpopulárnejšie, kde by sa dalo natrafiť na niečo pozoruhodné. Tak objavil vodnú nádrž Dale Hollow, rozprestierajúcu sa na hranici štátov Kentucky a Tennessee.

Rozprávkovo krásna nádrž Dale Hollow
Dali sme sa na lodných kapitánov!
Nádrž je dokonalo vystrojená, aby obslúžila turistov všetkým, čo si len zaumienia, od paliva, cez občerstvenie až po lode

S kamošom sme to vymysleli tak, že si prenajmeme obytnú loď, ktorá nám poslúži, ako napovedá názov, aj ako ubytovanie. Je tu ale jedno veľmi dôležité pravidlo: týmito prenajatými ubytovacími loďami je premávať sa po západe slnka prísne zakázané, sledujúc cieľ predísť prípadným nehodám. Aby nájomníci toto pravidlo neporušovali, vyriešili to tak, že na lodiach nie sú pre istotu žiadne svetlá vhodné na premávku, jedine parkovacie svetlá. Istota je istota...!

Stroskotali sme na neobývanom ostrove

Navyše k lodi Vám nedajú ani kotvu, takže večer s ňou dokážete zaparkovať výlučne iba v prístave. S tým sme si poradili tak, že sme sa dlhými lanami doslova priviazali o ostrovček uprostred jazera s názvom Little Goat Island. Bolo dôležité, aby sme našli miesto, kde dokážeme toto monštrum bezpečne zafixovať a zároveň mali dobré šance natrafiť aj na kapry. Zdá sa, že sme sa rozhodli dobre!

Do tohto miesta sme vkladali nádeje hlavne preto, lebo ho obklopuje množstvo zalomení v teréne dna

Myslím, že je úplne zrejmé, že na takúto obrovskú plochu nemá zmysel vybehnúť na rýchlu, rapid rybačku, preto sme si aj my urobili plány na niekoľko dní. Avšak aj táto viacdňová rybačka prebiehala v súlade s presne vymedzenou stratégiou. Bez toho by bola celá rybačka iba bohapusté slepé nahadzovanie. Stratégiou bolo, že za loď umiestnime bóju, ktorú ráno a večer zakŕmime kukuricou, tigrími orechmi, v resp. bojlami. Kým sme vyčkávali, aby dalo zakŕmené územie rybu, druhú montáž som zas poslal do akcie na trochu vzdialenejšie miesto. Method feederové technika sa ukázala byť pri tomto prehľadávacom love zase neporaziteľná a vďačil som jej hneď za prvé dve americké ryby. Prvým záujemcom bol blue catfish, teda modrý sumec, kým druhým zas vytúžený kapor!

Čakajúc na záber. Kamene horúčava doslova rozpaľovala!
Prvým záujemcom bol modrý sumec
Dlho nebolo treba čakať ani na prvého pozoruhodne vzorkovaného uchádzača
Ráno a večer sme sypali jedlo okolo bójky umiestnenej 50 metrov od lode

Viem, že to opakujem takmer v každom článku, pojednávajúcom o rybačke na divokej vode, ale najdôležitejším faktorom je výber správneho miesta. Ale naozaj, toto sa nedá dostatočne prízvukovať! Darmo najlepšia nástraha, najlepší výstroj, najlepšia stratégia. To všetko vyjde navnivoč, ak to budeme skúšať na neplodnom fleku! Preto nebolo vôbec jedno, kde loď zastavíme. Priemerná hĺbka vody v nádrži presahuje 20 metrov, ale aj relatívne plytkejší záliv, a plytký by tu asi malo byť v úvodzovkách, ukrýval vodu hlbšiu ako 8 metrov.

Čakajúc na záber
Keďže priemerná hĺbka jazera presahuje aj 20 metrov, správny výber miesta bol kardinálnou otázkou

Najdôležitejšou charakteristikou okolia ostrovčeka, pri ktorom sme nakoniec ukotvili, bol prechod medzi plytkou a hlbokou vodou. Navyše, celý tento záliv obliehalo široké chaluhové pole. Riasy vypĺňali kryštálovo čistú vodu až do 4 metrovej hĺbky, predstavujúc skvelé životné prostredie pre lastúrniky, slimáky a všelijaké ďalšie veci, ktoré kapry milujú a vedia, že si ich tu nájdu.

Prvý záujemca z kŕmenia

Pravidelné zakŕmovanie bójky nám dalo veľmi rýchlu spätnú väzbu, a to takú, že sme na správnom mieste. Najprv bolo badať množstvo obratov a krátku chvíľu nato sa ozval aj kamošov signalizátor! Registrujúc sľubné znamenia som sa aj ja presídlil na loď a pustil sa do systematického lovu zakŕmenej oblasti.

Kamarátova prvá ryba
Dvojitý úlovok, obrovská radosť
Na konci neľútostného zdolávania som sa pýšil s týmto obrovským kaprom!

Behom dlhej, viacdňovej rybačky som mal príležitosť preskúšať, poexperimentovať si s rozličnými montážami. Aj pre mňa samotného bolo nesmierne príjemným prekvapením, akým efektívnym sa krmítko Long Cast method feeder ukázalo byť aj na tejto vode! V tejto veľmi hlbokej, 7-8 metrovej vode som lovil s 55 a 65 gramovými variantmi, a dávali mi ako na podnose, jednu rybu za druhou! Boli medzi nimi samozrejme aj menšie kapry, ale akokoľvek prekvapujúco to bude znieť, aj za tie najväčšie ryby vďačím práve týmto.

Aj method feederová technika fungovala úplne bezchybne

Pri viacerých príležitostiach som rozmýšľal, že množstvo krmiva, ktoré dokážem do vody importovať pomocou krmítka Long Cast method feeder nemusí v niektorých situáciach stačiť, preto bolo treba pochopiteľne nájsť krmítko, ktoré je schopné poňať ešte väčší objem krmiva. Pre tento účel poslúžilo ako dokonalé riešenie krmítko Pellet Feeder Complete. To je na konci vybavené továrensky pribaleným obratlíkom. Ja som ho však vymenil za rýchloklip Guru Speed Bead, ktoré sa do krmítka práve že vtesná. Toto riešenie veľmi dobre napomáha bezpečnému zaseknutiu, keďže ryba, vsrkajúca nástrahu, je pri pokuse o únik nútená pohnúť krmítkom, ktoré jej následne vtiahne háčik do papuľky. Veľmi jednoduché a efektívne. Hmotnosť naplneného krmítka môže dosiahnuť až 100 gramov.

Dva výstroje, dve montáže

Keď som si lámal hlavu nad výstrojom a montážou, poriadne som otázku, čo by bolo pre mňa najvhodnejšie, prediskutoval aj s Istvánom. Podľa predbežných informácií bolo zrejmé, že sa bude jednať o veľmi ťažký terén.

István lovil s takouto montážou
Rozprávkové ryby, prekrásne prostredie, pre kaprárov je toto hotový raj!
Kapry sme chytali v nespočetnom množstve
Kamoš nevzdával lov ani v noci, prúty mal neustále zaostrené
Po večeroch sme vysedávali na streche lodi a debatovali pod svetlom mliečnej dráhy. Červené svetlo pred nami je naša bója, kým na druhom brehu môžeme pozorovať zelené svetlo ďalšej rybárskej skupinky.
Život je fajn
Ranný budík rozozvonil, či presnejšie rozpípal, tento pekný vzorkovaný

Keď vytvárali tento systém jazier, zatopili stromy, lesy a prakticky všetko, čo sa na tomto mieste nachádzalo. Les, v resp. bridlicovitá štruktúra, ktoré charakterizujú celé okolie, pokračujú voľne aj pod vodnou hladinou. Preto je evidentné, že do tohto prostredia prichádza do úvahy jedine ten najsilnejší výstroj, ktorým dokážeme ryby primerane kontrolovať. Preto som sa rozhodol pre 3,9 metrové feederové prúty Big River, v resp. k nim prislúchajúce navijaky Long Cast LCS 6500.

Breh vyzerá všade nejako takto. Hornina prenikajúca na povrch sa vykasala a polámala. Rovnako to vyzeralo aj na dne, vlasec to prereže zľahka ako skalpel.
Príroda nemá (ani tu) zľutovanie!
Filmík sme natáčali v nevídane krásnom prostredí
Cieľovými rybami boli kapry s takýmito unikátnymi vzormi
Túto Istvánovu bojlu vsrkol kapor s absolútne neporušenou papuľkou
Nie úplne každodenný bojovník

Kvôli ťažkému terénu šiel na cievku vlasec o hrúbke 0,35 mm. Viem, že od klasického feederového lovu to je dosť ďaleko, no ale aj lokalita je od klasického feederového lovu dosť ďaleko. Aby sme v teréne plnom zádrheľov dokázali zaháknutú rybu ukontrolovať, bol takto hrubý vlasec veru nevyhnutný. Okrem toho, sa tento vlasec aj ťažšie pretrhával, keď ho pílila bridlica.

Na navijaky By Döme TEAM FEEDER Long Cast LCS 6500 šiel 35-kový vlasec
3,9 metrové Big River prúty čakajú na záber
Za takýmito rybami som skákal do vody milerád
Loď nebola vyrobená výslovne pre rybárov, ale nejako sme si už poradili, a lov aj s natáčaním sme šikovne zvládli
Tých najkrajších a najväčších sme exportovali na breh, aby sme mohli zhotoviť krásne fotky a zábery
X-tý dvojitý zásah
Dve rovnaké ryby sme tu nenašli...

Tu sú všetky zložky, z ktorých sme zostavili zmes, ktorá sa miestnym kaprom nesmierne pozdávala. Popravde, keď sme si u Istvána túto túru plánovali, veľa informácií sme ohľadom toho, aké krmivá a vnadidlá si priniesť, nemali. Zato obaja sme však už pomerne skúsení rybári, a to aj na divokej vode, preto sme sa pokúsili rad vnadidiel zúžiť na také, ktoré sa dobre osvedčili na rôznych miestach na svete.

Zložky chytľavých krmív

Pre mňa je prvoradým a neodmysliteľným krmivom Veľký Kapor. Patrí medzi naše najstaršie krmivá, ale je to zároveň jedno z najstabilnejších a najchytľavejších krmív. K nemu pridám jedlo Big River s názvom Starý Kapor, čo je nové, výslovne pre potreby riečneho lovu vyvinuté krmivo. Obsahuje množstvo hrubých, rozmernejších semiačok.

Výsledná zmes vytvorí mimoriadne výdatné, extra veľkými zrniečkami prekypujúce vnadidlo.

Pri amerických rybačkách sú prakticky neodmysliteľnými prísadami Oats, teda ovsené vločky, ktoré sú obľúbenou prímesou kamaráta Istvána a po poriadku ich nevynechal ani z jedného kaprárskeho krmiva. Aj mne veľmi chutili, super na raňajky, tak prečo by nechutili aj kaprom?! K zmesi sme ďalej pridali sladidlo, po ktorom, mimochodom, bolo celé jedlo brutálne sladké, hlavne v takomto veľkom a koncentrovanom množstve. Po sladidle recept uzavrela tekutá prímes Aroma Tuning v príchuti Veľký Kapor. Jednalo sa o mimoriadne veľkú a hlbokú vodnú plochu. Sledoval som cieľ, aby to máličko krmiva, ktoré sa dostane do vody, vydávalo okolo montáže taký intenzívny, silný signál, ktorý priláka ryby zo vzdialenosti viacerých metrov, v resp. ich navedie priamo do blízkosti háčika! Pre tento účel sú najvhodnejšími tie najinenzívnejšie, najaromatickejšie a najsladšie krmivá.

Na plné krmítko šla ďalšia dávka sladidla....
Následne ho pokryjem ešte jednou vrstvou krmiva, vďaka čomu sa zaručene dostane na dno

Pri tomto jedle sa nemusíme zľaknúť, ak bude trochu lepkavejšie, ba čo viac, práve že to je výslovne žiadúce. Takýmto spôsobom sa zaručene dostane s krmítkom až na dno, nerozpadne, nerozdrobí sa po ceste a vyvinie svoj účinok práve tam, kde to je potrebné, teda na dne!

Jedna z najväčších rýb celej túry
Krmítko By Döme TEAM FEEDER Big River 390 RXH dokonalo obstálo aj na tomto tvrdom teréne
Pozrite sa na tento tŕň
Obrovská prsná plutva
Pre tieto vzory sem cestujú rybári s celého sveta
Takouto chvostovou plutvou sa teda vesluje!

Blížiac sa ku koncu túrym sa pekne vykreslilo aj to, ktoré nástrahy dali najviac rýb. U Istvána fungovali jednoznačne najlepšie tigrie orechy. Spomedzi všetkých variantov vyčnievali orechy Haldorádó Turbo Tiger vo veľkosti extra s príchuťou Veľký Kapor.

Nástrahy, ktoré si ryby zvolili za najpopulárnejšie

V jednej nástrahovej kombinácii navliekol dve „obyčajné“ zrniečka, kým pri druhej zas ponúkal jeden čierny a jeden obyčajný tigrí orech. Vo filme sa dozviete aj to, aká je Istvánova teória o tigrích orechoch, prečo sú medzi kaprami také populárne.

Čierny a bežný tigrí orech
Novinka s názvom Haldorádó Turbo Tiger zachutila mnohým americkým rybám

Popritom experimentoval aj s boilies vlastnej výroby, ktoré, na jeho veľkú radosť, kapry len tak papali! Tie síce nedali toľko rýb ako tigrie orechy, ale tie, ktoré dali, boli spravidla urastenejšie jedince, čo napovedá, že miestne divoké ryby si vyžadovali nejaký čas, aby si na ne zvykli.
Ja som sa pripravil s veľkým počtom nástrah a mnohé z nich som aj vyskúšal. Od rýb som však dostal prekvapivo rýchlu odpoveď, ktorá nástraha bude pre moju techniku najchytľavešia! A bola ňou nástraha Haldorádó SpéciCorn Mega v príchuti Biely Rum.

Nástraha Haldorádó SpéciCorn Mega bola v mojom prípade neporaziteľná

Drvivú väčšinu rýb som pochytal práve s touto nástrahou, dokonca, vďačím jej aj za tie najväčšie. Sledujúc Istvánove úspešné ťaženie tigrími orechmi, mi však nedalo, a samozrejme som sa ich rozhodol aj ja vyskúšať. A nesklamali ani mňa. Dve zrnká, navlieknuté na náväzec pri Pellet Feeder Complete krmítku, priniesli veľmi pekné ryby aj mne. Keby sme celú túru začínali odznova, na druhý pokus by som paletu nástrah celkom určite zúžil na tieto dve.

Dve zrnká Haldorádó Turbo Tigra prezentované pri krmítku Pellet Feeder Complete
Aj toto je nesmierne dôležitý moment!
Neviem sa nimi nabažiť!
Ďalší sumček, tentoraz kanálový. Našťastie, behom rybačky neboli tieto ryby vôbec rušivé.
Teplota vody v dvojmetrovej hĺbke - 29,6 stupňov Celzia. Životom to len tak kypelo.
Svetlými farbami sa skvejúci vzorkovaný zrkadláč
Každý jeden moment tejto túry bol zážitkom
BIG ONE. Najväčšia a hádam aj nakrajšia ryba celej túry, takmer 20 kíl.
Catch & Release v KAŽDOM PRÍPADE

Mysleli sme si, že naše predošlé, mimoriadne úspešné túry, bude už veľmi ťažké pretromfnúť, ako na poli zážitkov, tak aj úlovkov. Avšak je nepochybné, že sa nám to opäť podarilo!

Lebo rybárčiť je dobré!

Doporučené produkty:
- Prúty: By Döme Team Feeder Big River
- Krmítko: By Döme Team Feeder Long Cast Method
- Krmítko 2: Haldorado Pellet Feeder Complete
- Doplnky: Guru Speed Beads
- Naviják: By Döme Team Feeder Long Cast LCS
- Krmítko: Haldorado Rocket Feeder
- Nástraha: Haldorado SpeciCorn
- Krmivo: Haldorado Feeder Master - Velký Kapor
- Krmivo na rieke: Haldorado Big River - Kapor
- Aroma: Haldorado Aroma Tuning
- Signalizátor: By Döme Team Feeder

Značky:
Populárne články
Vo Februári 2017, sa rodina navijakov TEAM FEEDER výrazne rozrástla a dovtedy osamotený SPRO Team Feeder Special LCS 550M, dostal štyroch nových súrodencov. Za tú dobu sa už s nimi stihli zoznámiť tisícky rybárov a používajú ich...
Čítaj ďalej
Pri predstavovaní prútov By Döme TEAM FEEDER Power Fighter, ktoré sa dostali do obchodov iba nedávno som spomínal, že vďaka neustále prebiehajúcim vývojovým prácam sa nové vylepšené prúty...
Čítaj ďalej
Neustále napínam svoje hranice a ak mi to dovolia, tak aj hranice druhých... Deň čo deň sa aktívne podieľam na vývoji mnohých produktov, občas je toho až priveľa. Zapálene hľadám nové, často až...
Čítaj ďalej
Rád by som sa s Vami rybármi podelil o svoje skúsenosti s lovom na veľké vzdialenosti s feeder prútmi lebo sa táto technika v posledných rokoch stáva čoraz populárnejším. Dúfam že moje rady Vám pomôžu...
Čítaj ďalej
Články o lov na feeder
Jesenné receptúry sa na rozdiel od letných zostáv pohybujú na oveľa širšej škále možností. Kým v septembri sa môže ortuť na teplomery vyšplhať aj nad 30 stupňov Celzia, na konci novembra už môžu nervy...
Čítaj ďalej
Nová séria prútov, ktorá v sebe spája všetky parametre moderného umenia výroby rybárskych prútov. Jedná sa o zdokonalené, posilnené, robustnejšie varianty právom slávnych predchodcov Fine Carp. Naprie...
Čítaj ďalej
Tolstolobík nepatrí medzi ryby, ktoré by sa často lovili cielene, no napriek tomu, tak kde je ich veľa, končia na háčiku pomerne často. Spravidla to je dielom náhody, háčik dokonca iba zriedkavo končí...
Čítaj ďalej
Dnes som si zachytal na jednom veľmi ťažko dostupnom, mimoriadne malebnom úseku Malého Dunaja pri meste Šolt. Milujem rybačky na divokej vode. Poďte, pridajte sa ku mne prostredníctvom tejto fotorepor...
Čítaj ďalej

Zanechať komentár

Captcha


Cena dopravy
Slovensko

- Objednávky do 20€ - 4.8€

- Objednávky 21-65€ - 4.2€

- Objednávky 65-150€ - 2.4€

- Objednávky nad 150€ - zdarma

Ceny sú uvedené s DPH

Česká republika

- Objednávky do 2500Kč - 185Kč

- Objednávky 2500-5000Kč - 95Kč

- Objednávky nad 5000Kč - 30Kč

Ceny jsou uvedeny s DPH

Dodánie objednávok

- dobírkou prostrednictvom UPS spravidla do 1-3 pracovné dny 

Viac informácie

Skladové zásoby

×
Skladové zásoby

Sú aktualizovaný

Objednávku dostanete

×
Objednávku dostanete

1-3 pracovné dny

×
Špecializovaný na Feeder

Eshop zameraný na feeder

×
Cena dopravy
Slovensko

- Objednávky do 20€ - 4.8€

- Objednávky 21-65€ - 4.2€

- Objednávky 65-150€ - 2.4€

- Objednávky nad 150€ - zdarma

Ceny sú uvedené s DPH

Česká republika

- Objednávky do 2500Kč - 185Kč

- Objednávky 2500-5000Kč - 95Kč

- Objednávky nad 5000Kč - 30Kč

Ceny jsou uvedeny s DPH

DODACIA LEHOTA

×
DODACIA LEHOTA

1-3 pracovné dny

×
×