Feederovým prútom po stopách „mrazivých kaprov“!
035 / 77 01 125 | obchod@goldcarp.sk

Feederovým prútom po stopách „mrazivých kaprov“!

Prečítali: 1627

Zimná rybačka je nesmierne tvrdá drina, ozaj zaťažkávajúca skúška, ktorá preverí každého rybára. Ak sa nám však podarí niečo chytiť, nezávisle od veľkosti, každý úlovok v tomto období sa počíta za veľmi pekný úspech. Okrem skorého zotmenia, čaká vytrvalých rybárov na prázdnych, vyľudnených brehoch aj extrémne počasie. Niet sa čomu diviť, že v takýchto podmienkach je niečo chytiť naozaj komplikované. Ja však nevšedné výzvy milujem, preto som behom zimy skúsil šťastie na svojom obľúbenom štrkovisku hneď niekoľkokrát.

Bez nadsádzky môžem prehlásiť, že zima je najnáročnejším obdobím v roku. Občas darmo najlepšieho výstroja, najlepšieho vnadidla, nástrahy, prezentácie, ľahko sa môže stať, že premrzneme celý deň na brehu bez toho, aby nám niečo o montáž vôbec zavadilo. Netajím sa tým, aj mňa už zastihla takáto „nulová rybačka“, ale naučil som sa to brať ako príležitosť k rastu, niečo sa naučiť. Jednoducho musíme pochopiť spomalený životný cyklus rýb, a nájsť to úzke okienko príležitosti, keď prijímajú potravu. K tomu však budeme nevyhnutne potrebovať tie najlepšie vnadidlá a techniky.

Počasie
Ako som spomínal aj v úvode, na svojom obľúbenom štrkovisku som to skúšal vo viacerých termínoch. Tým pádom som si musel pri príležitosti každej jednej rybačky poradiť s inou situáciou, hlavne čo sa týka počasia, mrazu. Ráno ma na brehu spravidla vítali tvrdé mínusové teploty, často sprevádzané hmlou, vetrom, alebo intenzívnym snežením. V takýchto situáciách zohrávajú kľúčovú úlohu pokora a vytrvalosť. Na konci jednotlivých rybačiek som si rozanalyzoval, čo sa stalo, hľadal som súvislosti, piloval, zjemňoval techniku. Verím, že jedine takýmto spôsobom sa dá dosiahnuť úspech.

Stredne veľké, zádrheľmi a prekážkami spestrené štrkoviskové jazero je už samé o sebe poriadnou výzvou, pridajme si k tomu ešte nevľúdne počasie a o zábavu máme postarané. Občas som sa musel pri rybačkách popasovať s hmlou...
...inokedy zas so snežením.

Priebeh rybačky - prispôsobme sa návykom rýb!
Prispôsobovanie sa spomaleným, pasívnym rybám, teda rybačku vôbec neuľahčuje. To jedno je isté! Po viacerých rybačkách môžem jednoznačne potvrdiť, že intervaly medzi jednotlivými náhodmi, v resp. doplnením krmiva, sú nesmierne dôležité. Keďže som lovil s dvoma prútmi, s jedným som mal príležitosť si celkom bezstarostne pravidelne poexperimentovať a napr. častejšie nahadzovať (každých 20-30 min), avšak táto taktika neviedla k úspechu ani jediný raz! Povšimol som si, že všetky zábery prichádzali v čase presahujúcom hodinu po náhode, preto som interval medzi náhodmi posunul až na 1 a pol hodinu! Vysedieť túto dobu v občas mínusových teplotách bolo otrasné, ale k úspechu viedlo výlučne toto.

Vydať sa po stopách kaprov v zime je dobrodružstvo, ktoré preverí každého rybára
Výstroj By Döme Team Feeder obstál opäť s vyznamenaním. V ktoromkoľvek ročnom období, bez ohľadu na počasie, si výstroj odvádza svoju robotu na jedničku.

Dobre vypozorovateľné obdobie, keď sa ryby stravujú
Pri porovnávaní analýz jednotlivých rybačiek sa dajú vypozorovať nejaké podobnosti. Takými sú typy použitých krmítiek, krmivové zmesi (z tých strhnem závoj neskôr), ako ja skutočnosť, že 90% záberov prišlo po 14-tej hodine. Presné vysvetlenie, prečo to tak bolo, podať nedokážem, avšak po X-tej rybačke, to už bolo treba začať brať ako fakt. V niektoré dni som napriek celodennému nečinnému vysedávaniu, premrznutý až po uši, naďalej myšlienkami sugeroval nehybné špičky, ktoré po spomínanej hodine konečne „ožili“. Tieto rybačky nie sú v žiadnom prípade o rybích tlačenicách, ak sa nám podarí dostať do podberáka jednu rybu, môžeme to zaknihovať ako pekný úspech.

Bez nadsádzky môžem prehlásiť, že aj pri zimných rybačkách môžeme zažiť nezabudnuteľné zážitky
V rukách držím krásneho, zimného šupináča

Kľúčová otázka: čo do krmítka?
Tieto zimné rybačky boli práve o tom, aby som sa dopracoval k ideálnym zložkám, ktoré prinesú úspech, podľa možností, každému, kto vloží dôveru do prečítaného v tomto článku. Otázku krmítka som mimoriadne zjednodušil a voľba padla na nasledujúce modely:
krmítko Pellet Feeder (25g) a krmítko Method Flat Feeder (30 g).

Išlo o „vyčkávacie“, pomerne málo náhodov si vyžadujúce rybačky, preto bolo nevyhnutné dostať na vyhliadnuté miesto väčšie množstvo hrubšej zmesi jediným náhodom. Dve vyššie spomínané krmítka týmto kritériám perfektne vyhovovali a ako sa následne ukázalo, aj perfektne fungovali. Väčším hlavolamom sa ukázala byť otázka krmiva. Kvôli hlbokej vode som potreboval zmes, ktorá je potrebne hrubá, hrudkovitá, ale zároveň dokáže popudiť opatrné kapry k stravovaniu. Vyskúšal som hneď viacero zmesí, pri ktorých tvorilo základ krmivo Haldorádó Pellet Pack Turbo - Mrazivý Kapor. Do tohto mrazivého obdobia si dokážem efektívnejší peletový mix predstaviť iba ťažko. Avšak objavil som kombináciu, ktorá podala taký fenomenálny výkon, že keby som si musel vybrať iba jednu zmes, bola by to nasledovná:

Pellet Pack - Mrazivý Kapor / Ready Method - Winter v pomere 1:1. Tento hrubozrnný mix disponuje aj pre ľudský nos veľmi príjemnou alkoholovou, rybaco-ovocnou arómou a obsahuje všetky pochúťky, po ktorých sa budú rybám v tomto období zbiehať sliny.
Preskúšal som viacero zmesí, aby som nakoniec našiel tú najefektívnejšiu, ktorú budem môcť s úprimným srdcom odporučiť všetkým poblázneným rybárom, ktorí sa odhodlajú na breh aj v tomto období.
Pellet Pack - Mrazivý Kapor je hlavným komponentom takmer každej mojej zmesi do studenej vody, tomuto produktu už vďačím za nejednu pamätihodnú rybu
Zmes, ktorá vykúzlila z mojich zimných rybačiek nezabudnuteľné zážitky. Dá sa veľmi dobre napchať ako do Pellet Feederového, tak aj Method Flat krmítka, zaručene bude svojim účinkom pôsobiť práve tam, kde treba. Na dne, v okolí nástrahy!
Tohto čarokrásneho, takmer 13 kilového zrkadláča sa mi podarilo vyššie spomínanou zmesou uloviť za tých najmrazivejších, najveternejších podmienok.
Po nezriedka celodennom premŕzaní, sa mi darilo chytať pekné kapry aj...
...v hmlistom a veľmi vlhkom počasí

Nástraha pre mrazivé kapry, alebo čo na osteň?
Ak som nazval výber správneho krmiva kľúčovou otázkou, tak voľba ideálnej nástrahy nie je o nič menej dôležitá. Dnes už majú rybári k dispozícii tisíc a jeden najrôznejších nástrah, čo je na jednej strane super, na druhej strane, to však výber vždy nutne neuľahčuje. Nástrahy môžeme rozdeliť podľa farby, veľkosti, konzistencie, tvaru. Na ostni som preskúšal viacero nástrah a rýchlo som zistil, že obyvatelia tohto jazera sú naozaj mimoriadne nároční a okrem príchuti, si potrpia aj na ďalšie kategórie. Farba, tvar, veľkosť a konzistencia sú taktiež nesmierne dôležité. Samozrejme, popri perfektnej prezentácii.

Spomedzi Haldorádó Rozpustných Plávajúcich Fluo Peliet sú mojimi osobnými favoritmi príchute Sladký Ananás a Chili Škorica. Aj behom jesene ma už obdarili veľkým počtom urastených rýb, preto som nerozmýšľal a na zozname potenciálnych nástrah som ich posunul na prvé miesto, čo v mnohých prípadoch zaručilo úspech rybačky.
Samozrejme som vyskúšal aj menšie nástrahy, ktoré ma taktiež doviedli k niekoľkým pekným kaprom, ale za víťazné predsa len neoznačím tieto nástrahy.
Nech sa páči, najviac kaprov zaznamenajúca kombinácia: Fluo oranžová rozpustná plávajúca peleta, mierne nastrúhaná, perfektne odprezentovaná!

Faktor šťastia: „Rybu chytí iba ten, kto aj loví!”
Napriek nepríjemnému, ani trochu nie vábivému počasiu, napriek dňom presedeným bez jediného záberu, napriek všetkým neúspechom, sa opäť potvrdilo staré známe „Rybu chytí iba ten, kto aj loví!”
Ani keď nakoniec všetko zapadne na svoje miesto, stratégia aj vnadidlá, úspech stále nie je garantovaný. Šance niečo uloviť môžeme výrazne navýšiť cieľavedomosťou. Verím tomu, že veľa-veľa úsilia a námahy sa nakoniec vyplatí.
Na záver by som chcel každého posmeliť, aby vyhľadal nejaké jazero bez ľadovej pokrývky a nebál sa to skúsiť aj v tomto období, hoci aj pomocou metód opísaných v tomto článku. Článok uzavriem dvoma fotkami, ktoré perfektne dokreslia fakt, že ani v najnevľúdnejších podmienkach neexistuje nemožné! Ba čo viac, možno na nás práve vtedy čakajú na brehu tie najlepšie zážitky...

Tohto prekrásneho, farbami sa skvejúceho lysca sa mi podarilo uloviť na konci rybačky v hustom snežení!
V zime sa nemusíme vzdať ani kapitálnych kaprov. Nikdy by som si nepomyslel, že ma moje obľúbené jazero obdaruje najväčším kaprom, akého som tu kedy chytil, práve v decembri! Jeho hmotnosť bola 18,65 kg a moja radosť bezhraničná...!

Doporučené produkty:
- Kreslo: By Döme Team Feeder Rotary Box
- Prúty: By Döme Team Feeder Master Carp Pro 420LC
- Navijáky: By Döme Team Feeder Long Cast
- Držiaky: Haldorado Quick Feeder
- Šnúra: By Döme Team Feeder Long Cast Line
- Krmítko: Haldorado Pellet Feeder
- Krmítko: Haldorado Method Flat Feeder
- Krmivo: Haldorado Ready Method - Winter
- Krmivo: Haldorado Pellet Pack Turbo - mrazivý kapor
- Krmivo: Haldorado Top Method Feeder - Maximum Green
- Nástraha: Haldorado Fluo Rozpustný Pelet
- Nástraha: Haldorado Quattro Fluo Pop Up
- Nástraha: Haldorado Pro Method Pellet
- Háčik: Gardner Mugga

Značky:
Populárne články
Vo Februári 2017, sa rodina navijakov TEAM FEEDER výrazne rozrástla a dovtedy osamotený SPRO Team Feeder Special LCS 550M, dostal štyroch nových súrodencov. Za tú dobu sa už s nimi stihli zoznámiť tisícky rybárov a používajú ich...
Čítaj ďalej
Pri predstavovaní prútov By Döme TEAM FEEDER Power Fighter, ktoré sa dostali do obchodov iba nedávno som spomínal, že vďaka neustále prebiehajúcim vývojovým prácam sa nové vylepšené prúty...
Čítaj ďalej
Neustále napínam svoje hranice a ak mi to dovolia, tak aj hranice druhých... Deň čo deň sa aktívne podieľam na vývoji mnohých produktov, občas je toho až priveľa. Zapálene hľadám nové, často až...
Čítaj ďalej
Rád by som sa s Vami rybármi podelil o svoje skúsenosti s lovom na veľké vzdialenosti s feeder prútmi lebo sa táto technika v posledných rokoch stáva čoraz populárnejším. Dúfam že moje rady Vám pomôžu...
Čítaj ďalej
Články o lov na feeder
Nová séria prútov, ktorá v sebe spája všetky parametre moderného umenia výroby rybárskych prútov. Jedná sa o zdokonalené, posilnené, robustnejšie varianty právom slávnych predchodcov Fine Carp. Naprie...
Čítaj ďalej
Tolstolobík nepatrí medzi ryby, ktoré by sa často lovili cielene, no napriek tomu, tak kde je ich veľa, končia na háčiku pomerne často. Spravidla to je dielom náhody, háčik dokonca iba zriedkavo končí...
Čítaj ďalej
Dnes som si zachytal na jednom veľmi ťažko dostupnom, mimoriadne malebnom úseku Malého Dunaja pri meste Šolt. Milujem rybačky na divokej vode. Poďte, pridajte sa ku mne prostredníctvom tejto fotorepor...
Čítaj ďalej
V tých najväčších horúčavách sa často stretávame s javom, že háčik na montáži ponúkanej na dne, nech už ju prezentujeme akokoľvek fundovanou metódou, zostáva úplne nedotknutý. Ale prečo vlastne ten zá...
Čítaj ďalej

Zanechať komentár

Captcha


Cena dopravy
Slovensko

- Objednávky do 20€ - 4.8€

- Objednávky 21-65€ - 4.2€

- Objednávky 65-150€ - 2.4€

- Objednávky nad 150€ - zdarma

Ceny sú uvedené s DPH

Česká republika

- Objednávky do 2500Kč - 185Kč

- Objednávky 2500-5000Kč - 95Kč

- Objednávky nad 5000Kč - 30Kč

Ceny jsou uvedeny s DPH

Dodánie objednávok

- dobírkou prostrednictvom UPS spravidla do 1-3 pracovné dny 

Viac informácie

Skladové zásoby

×
Skladové zásoby

Sú aktualizovaný

Objednávku dostanete

×
Objednávku dostanete

1-3 pracovné dny

×
Špecializovaný na Feeder

Eshop zameraný na feeder

×
Cena dopravy
Slovensko

- Objednávky do 20€ - 4.8€

- Objednávky 21-65€ - 4.2€

- Objednávky 65-150€ - 2.4€

- Objednávky nad 150€ - zdarma

Ceny sú uvedené s DPH

Česká republika

- Objednávky do 2500Kč - 185Kč

- Objednávky 2500-5000Kč - 95Kč

- Objednávky nad 5000Kč - 30Kč

Ceny jsou uvedeny s DPH

DODACIA LEHOTA

×
DODACIA LEHOTA

1-3 pracovné dny

×
×