Feederový lov kaprov v studenej vode - Januárové kapry
035 / 77 01 125 | obchod@goldcarp.sk

Feederový lov kaprov v studenej vode - Januárové kapry

Prečítali: 1671

Je január, nachádzame sa uprostred zimy, a generál Mráz poriadne pritvrdil. Zo svojho zovretia nepopustí ani cez deň, čo znamená, že všetky jazerá v okolí pokrýva hrubý ľadový pancier. Akokoľvek neuveriteľne to bude znieť, napriek tomu je v krajine ešte pár takých hlbokých, štrkoviskových jazier, ktoré nezamrzli a sú aj v tomto čase prístupné rybolovu!

Nesmierne som už túžil si poriadne zarybárčiť...ale kde? Našťastie, tímoví kolegovia sú rovnako fanatickí a oddaní rybári ako ja, preto ani na sekundu neprestali hľadať vodné plochy, ktoré poskytnú aspoň ako takú šancu na úlovok aj v tom najnevľúdnejšom počasí.

Všetky jazerá v okolí pokrýva hrubý ľadový pancier
Je január, nachádzame sa uprostred zimy
Chladné počasie nepopustí zo svojho zovretia ani cez deň
Celý kraj pokrýva srieň
Ale našťastie, zostalo pár jazier, ktoré sú prístupné lovu aj teraz!

Kde sa dá v tomto období uloviť kapra? Kde ešte nezamrzlo jazero? Nech sa páči, tu je jedna skvelá alternatíva! Názov vodnej plochy: Jazero Nová pieskovňa v Orosháze. Jedno 7 hektárového jazero z tohto súkromného, veľmi rozsiahleho systému, ktorého časť je stále aktívnym lomom, nie je zamrznuté a je prístupné rybolovu. Jazero disponuje veľmi premenlivou štruktúrou dna, ukrýva 7-13 metrovú hĺbku, vďaka čomu vládne dostatočne mohutnou vodnou masou s teplotnými rezervami, ktoré nedovolia hladine zamŕznuť do teploty -10 stupňov Celzia. Samozrejme, tým najtuhším mrazom neodolá už ani toto jazero, preto sa pred každou naplánovanou cestou vždy pre istotu oplatí poinformovať sa u porybného. 

Každé obdobie, každý mesiac má svoju jedinečnú krásu. V tomto konkrétnom období celkom určite nezaškodí sa dobre teplo naobliekať, keď sme už takí blázni, že aj teraz sa dáme na rybačku!

Spoločnú rybačku sme si s Gáborom plánovali už pomerne dlho, nakoniec do seba všetko zapadlo až minulý týždeň. Počasie bolo v posledných dňoch pomerne nemenné, čo znamenalo asi mínus 6-8 stupňov v noci a mínus 2-3 stupne cez deň. Tvrdé zovretie zimy teda nepoľavilo ani cez deň, čo však bolo ešte rušivejšie, bola hmla. Občas nebolo vidieť ani na druhý breh. Vysoký obsah vlhkosti vo vzduchu rýchlo vymŕzol, čo sa prejavilo všadeprítomnou srieňovou pokrývkou. Pohľad to bol naozaj prekrásny, no napríklad také stromy sa z neho určite „netešili“ - neustále bolo počuť, ako sa pukavým-praskavým zvukom odlamujú konáre. Srieňový závoj nepokrýval iba stromy a tŕstie, ale aj náš výstroj a nás samotných. Na celej krajine sa usadila nefalšovaná zimná atmosféra.

Vďake hlbokej vode je Jazero Nová pieskovňa v Orosháze prístupné lovu aj v tomto mraze
Lovíme na mieste zvanom „piesočná lavička“
Čakajúc na záber 1
Čakajúc na záber 2
Srieň pokryl všetko

Pri výbere stanovišťa nebolo otázne, že sa spoľahnem na Gábora a budem sa opierať o jeho znalosť tohto miesta. Bez váhania odporučil jedno z najlepších miest celého jazera, takzvanú „piesočnú lavičku“, kde sme sa obaja pohodlne vedľa seba pomestili.

Zimné menu pre ryby je naservírované!

Vnadidlá sme obaja namiešali už večer predtým, takže týmto sme teraz strácať čas nemuseli. Gábor už pri minulých dobrodružstvách na tomto jazere vypozoroval, že na tejto vode fungujú po celý rok mimoriadne efektívne hlavne vnadidlá s vysokým obsahom rybej múčky a pečene. Pre tento účel máme v ponuke pelety Brutal Liver Micro Method Feed Pellet, ktorých premiešaním s krmivomTop Method Feeder Brutal Liverdostaneme zmes, ktorá je na túto vodu ako stvorená. 

Zložky, ktoré slúžili ako základ chytľavej januárovej zmesi
Zmes dochutené výťažkom z patentky SpéciAdditive ryby naozaj poblázni
V krmítku nesmie chýbať ani zopár kostnáčov

Iba toľko stačí na víťazný recept?! Áno! Iba toľko! Ku zmesi mám vo zvyku pridať ešte malé turbo palivo, ktoré pozostáva z Výťažku z Patentky SpéciAdditive a dusených kostnáčov. Všetko som teda vedel, avšak NIKDY sa na breh nevydám bez toho, aby som mal aj plány B, C a D...! Aj teraz som si vzial aj niekoľko ďalších zmesí, ktoré som považoval za vhodné, avšak ako sa neskôr ukázalo, tie boli dobré akurát na to, aby mi robili spoločnosť na brehu.

Gábor jednu porciu základnej zmesi ďalej vytunoval výťažkom z patentky, kým druhú polovicu zas arómou CSL Tuning - Dary Mora. Kým sa deň skončil, ryby dali veľmi jednoznačnú odpoveď, že im viac chutí recept z patentkou.

Hneď na začiatku mi dal Gábor jasne na vedomie aj to, že v poslednom mesiaci si tu je možné pinknúť iba z dvoma nástrahami. Prvou sú Plávajúce Rozpustné Fluo Pelety - Sladký Ananás, druhou za TORNADO Wafter - Rokfortský Syr. Pochopiteľne, som dal na kamoša a začal práve s týmito nástrahami, no po dvoch hodinách bez jediného záberu som zacítil, že si to vyžaduje zmenu a prešiel som na také, ktoré som považoval za dobré ja.

Fungovali výlučne tieto dve nástrahy

Okamžite som zbadal na Gáborovej tvári huncútsky úsmev a veľmi zdvorilo dodal iba toľko, že „Ja už mám tieto dávno za sebou. Ver mi, problém nie je v nástrahe ani krmive, iba treba trpezlivo čakať!“ Ľahko sa to hovorí....Okrem toho, v zime máme na lov (a natáčanie) za denného svetla takých nanajvýš 7-8 hodín. Takže sa nie je čomu diviť, že som sa chcel pred kamerou predviesť niečim hmatateľným čo najskôr. „No ale predsa, ako dlho sa oplatí čakať, ako dlho tam mám namáčať montáž?“, odvetil som Gáborovi. „Montáž tam nechávam minimálne 45-60 minút, ale neraz aj 1,5-2 hodiny, skôr si majiteľa nenájde.“ Rýchlo som si v hlave prepočítal, že to je za jeden deň, jedným prútom, tak maximálne 5-7 náhodov, z ktorých niektorý buď dá záber, alebo nie...Na jazere sme neboli sami, oproti nám lovili ďalší štyria a veru ani oni veľmi neexcelovali.

Konečne!
Ty si už náš!
Prvý kapor k nám zavítal na Gáborovom háčiku

Všetko, čo sme chceli, sme už natočili, všetko sme mali predebatované, už len nejakú rybu by bolo dobré chytiť. Moja trpezlivosť aj nadšenie boli už na bode mrazu, doslova aj metaforicky, keď zrazu naznačil Gáborov jemný prút prvý záber. Nech si však nikto nemyslí, že sa prút stáčal ako bumerang, na špičke boli badateľné tak nanajvýš 3-4 jemnučké štuchnutia, ktoré mohli reprezentovať také 4-5 centimetrové popotiahnutia. Gábor bez váhanie zasekol a na druhom konci zacítil okamžite masívny odpor. Čím sa prút viac ohýbal, tým viac nám stúpal adrenalín. Atmosféra, ktorá bola do tej chvíle na bode mrazu, sa behom krátkeho momentu rozohnila, nevedeli sme sa dočkať, aby sme zazreli rybu smerujúcu k brehu. Nerobila mocné výpady, nijako obzvlášť silne nezápasila, všetko bolo akési malátne, nevýrazné. Ale čo by sa dalo čakať v trojstupňovej vode? Už aj to bol zázrak, že sa ryby ešte vôbec hýbali a stravovali. Keď prerazila ryba prvýkrát vodnú hladinu, obaja sme súčasne skríkli: „jééé, krásny!“ Urobil ešte zopár kolečiek a potom si už mohol prvý šupináč odpočinúť a dobiť baterky v podberáku.

Prvý kapor v novom roku na háčiku!
Dokonalé zaseknutie
Nástrahou bol TORNADO Wafter - Rokfortský Syr
Záber ma v nevľúdnom, zimnom januárovom počasí hrial pri srdci aj duši

Nesmierne nás to nakoplo energiou, opäť sme začali veriť, že tu iba nemárnime čas. Dal som tam čerstvú nástrahu, nahodil som, no v tomto prípade som sa nesnažil dohodiť na druhý koniec sveta, či presnejšie protiľahlý breh jazera, iba na takých 50-60 metrov. A čuduj sa svete, po asi hodine trpezlivého vyčkávania, som mal aj ja, po jemnom zábere, na druhom koni prúta protivníka. Bol to fantastický pocit opäť zdolávať rybu. Nebol to síce kapitálny jedince, ale bol to KAPOR, ktorý nám rozbúchal srdcia. Nástrahou bol aj v mojom prípade TORNADO Wafter - Rokfortský Syr. Prečo práve táto a prečo práve teraz? Nuž, to by som aj ja rád vedel!

Zimné rybačky nie sú rýchlim kolotočom, veľký zhon a časté náhody tu miesto nemajú, jedným z tajomstiev týchto rybačiek je TRPEZLIVOSŤ.

Udalosti nabrali rýchlo na obrátkach, za krátku dobu sme sa mohli radovať z ďalšieho kapra, tentoraz lysca, ktorý natrafil opäť na moju montáž, no v tomto prípade už z ananásovou peletou. 

Mraz nepoľavoval zo svojho zovretia ani cez deň...
...ale to nás ani trochu netrápilo, keď bol na háčiku ďalší kapor!

Bol to už tretí kapor v ten deň, cítil som, že sme za vodou, aj keby sme už v ten deň nič viac nechytili. Kolega Péter Takács to videl trochu ináč, medzi inými aj preto, lebo pri zdolávaní lysca mal iné povinnosti a nemohol si ho naplno vychutnať, stihol iba jeho úplný koniec. „Takže minimálne jedného kapra ešte chytiť musíme!“, zaznel príkaz. Problém však je, že keď treba niečo urobiť na „objednávku“, zriedkakedy to zvykne dopadnúť dobre.

Pozdraviť ma prišiel pekný lysec
Hmotnosť rýb ma veľmi nezaujímala, odmerať ich dĺžku však bolo vďaka novej podložke veľmi jednoduché

Bezducho som zízal na špičky, keď sa tu zrazu špička 4,2 metrového Royal Method Carp prúta stočila prudko smerom k hladine. Z fleku to vyzeralo na fantastický záber. Hneď po zaháknutí som cítil, že na háčiku je doteraz najväčšia ryba. Zdolával som ju veľmi opatrne, v žiadnom prípade som o ňu nechcel prísť. Našťastie nezavadila o žiadnu prekážku, aj zaháknutie háčika v papuľke bolo bezchybné, preto som čoskoro mohol, s úsmevom od ucha k uchu, pred kamerou pózovať s ďalším krásavcom z Orosházu.

Udalosti nabrali trochu na obrátkach, toto bol už tretí záber za sebou...
...a následne som držal v rukách najväčšieho kapra celej rybačky!

Po 16-tej hodine bolo už, v čoraz hustnúcej hmle, tak málo svetla, že sme na vyžiadanie nášho kameramana vyhodnotili deň a rozlúčili sa s divákmi. Prúty boli samozrejme naďalej na držiakoch, veriac v kútiku duše, že niečo sa ešte aspoň na jednu nástrahu ulakomí. A presne to sa aj stalo!!! Už sme sa vo veľkom balili, keď sa zrazu začali na Gáborovej špičke ukazovať jemné štuchnutia. Po zaseknutí mu prút v rukách zmeravel. Už sme si mysleli, že zaseknutie nevyšlo a ryba sa utrhla, keď sa zrazu pohla a veľmi pomaly sa začala blížiť k brehu. Až keď sa už ryba prevracala pri brehu sme si uvedomili, aká je obrovská. Sotva sa tento rozprávkovo krásny zrkadláč zmestil do podberáka. Hneď, keď som ho nadvihol som vedel, že má cez 10 kíl. Neodvážili sme ho, lebo na váhe nám dnes vôbec nezáležalo, ale som si istý, že mal okolo 15 kíl. Krajšie sme deň zakončiť hádam ani nemohli!

Gábor lovil vytrvalo, celý deň s tou istou nástrahou a vnadidlom
Ani neprívetivé počasie mu na nadšení neuberalo, v kútiku duše stále dúfal vo veľký úlovok
Inovať už zahalila aj navijaky...

Zaujímavosťou je, že Gábor chytil rybu dňa s nástrahou, ktorú napichol na osteň ešte ráno. V studenej vode sa Plávajúce Rozpustné Fluo Pelety - Sladký Ananás rozpúšťajú oveľa pomalšie ako v teplej vode, kľudne vydržia aj 6-8 hodín. Keď občerstvoval montáž pred novým náhodom, akurát prešiel prstom po nástrahe, odmrvil z nej vonkajšiu zmäknutú vrstvu, ale nechal ju tam, nenapichoval na osteň novú. Keď sme vybrali rybe háčik z papuľky, na ostni z nej už zostalo iba takých 7-8 milimetrov, ale, čuduj sa svete, ryba chcela práve toto!

A veru, dobre urobil! RYBA DŇA sa chytila na montáž, ktorá v studenej vode odpočívala viac ako pol druha hodiny! Nástraha Plávajúce Rozpustné Fluo Pelety - Sladký Ananás sa rozpustila do úplne drobných rozmerov, práve vtedy sa na ňu kapor ulakomil
Tohto kapitálneho zrkadláča chytil Gábor úplne v poslednej možnej chvíli, po tom, čo sme sa už pred kamerami s divákmi aj rozlúčili. Je to jeho najväčšia januárová ryba! Dala by sa rybačka ukončiť lepšie?

Ako znie poučenie z tohto dňa? NIKDY to nevzdávaj, vždy existuje nádej, ryby sa vždy stravujú, len treba byť dostatočne trpezlivý a vytrvalý. No a samozrejme im nezaškodí predostrieť také krmivo a nástrahu, na ktorých si radi pochutnajú aj v tomto období! Z celého srdca aj Vám prajem, aby ste mali prvého kapra v roku čo najskôr na háčiku!

Doporučené produkty:
- Navijáky: By Döme Team Feeder Fine Carp
- Pruty: By Döme Team Feeder Royal Method Carp
- Držiaky na feeder od By Döme Team Feeder
- Držiaky: Haldorado Quick Feeder
- Krmivo: Haldorado Top Method Feeder - Brutal Liver
- Tekutá Aroma: Haldorado SpeciAdditive - Bloodworm
- Krmivo: Haldorado Fluo Micro Method Feed Pelet - Brutal Liver
- Krmítko: By Döme Team Feeder Long Cast Method Feeder
- Kreslo: By Döme Team Feeder Rotary Box
- Nástraha: Haldorado Tornado Wafter
- Nástraha: Haldorado Fluo Rozpustný Pelet - Sladký Ananás
- Šnúra: By Döme Team Feeder Super Sensitive
- Podložka: By Döme Team Feeder Rapid

Značky:
Populárne články
Vo Februári 2017, sa rodina navijakov TEAM FEEDER výrazne rozrástla a dovtedy osamotený SPRO Team Feeder Special LCS 550M, dostal štyroch nových súrodencov. Za tú dobu sa už s nimi stihli zoznámiť tisícky rybárov a používajú ich...
Čítaj ďalej
Pri predstavovaní prútov By Döme TEAM FEEDER Power Fighter, ktoré sa dostali do obchodov iba nedávno som spomínal, že vďaka neustále prebiehajúcim vývojovým prácam sa nové vylepšené prúty...
Čítaj ďalej
Neustále napínam svoje hranice a ak mi to dovolia, tak aj hranice druhých... Deň čo deň sa aktívne podieľam na vývoji mnohých produktov, občas je toho až priveľa. Zapálene hľadám nové, často až...
Čítaj ďalej
Rád by som sa s Vami rybármi podelil o svoje skúsenosti s lovom na veľké vzdialenosti s feeder prútmi lebo sa táto technika v posledných rokoch stáva čoraz populárnejším. Dúfam že moje rady Vám pomôžu...
Čítaj ďalej
Články o lov na feeder
Nová séria prútov, ktorá v sebe spája všetky parametre moderného umenia výroby rybárskych prútov. Jedná sa o zdokonalené, posilnené, robustnejšie varianty právom slávnych predchodcov Fine Carp. Naprie...
Čítaj ďalej
Tolstolobík nepatrí medzi ryby, ktoré by sa často lovili cielene, no napriek tomu, tak kde je ich veľa, končia na háčiku pomerne často. Spravidla to je dielom náhody, háčik dokonca iba zriedkavo končí...
Čítaj ďalej
Dnes som si zachytal na jednom veľmi ťažko dostupnom, mimoriadne malebnom úseku Malého Dunaja pri meste Šolt. Milujem rybačky na divokej vode. Poďte, pridajte sa ku mne prostredníctvom tejto fotorepor...
Čítaj ďalej
V tých najväčších horúčavách sa často stretávame s javom, že háčik na montáži ponúkanej na dne, nech už ju prezentujeme akokoľvek fundovanou metódou, zostáva úplne nedotknutý. Ale prečo vlastne ten zá...
Čítaj ďalej

Zanechať komentár

Captcha


Cena dopravy
Slovensko

- Objednávky do 20€ - 4.8€

- Objednávky 21-65€ - 4.2€

- Objednávky 65-150€ - 2.4€

- Objednávky nad 150€ - zdarma

Ceny sú uvedené s DPH

Česká republika

- Objednávky do 2500Kč - 185Kč

- Objednávky 2500-5000Kč - 95Kč

- Objednávky nad 5000Kč - 30Kč

Ceny jsou uvedeny s DPH

Dodánie objednávok

- dobírkou prostrednictvom UPS spravidla do 1-3 pracovné dny 

Viac informácie

Skladové zásoby

×
Skladové zásoby

Sú aktualizovaný

Objednávku dostanete

×
Objednávku dostanete

1-3 pracovné dny

×
Špecializovaný na Feeder

Eshop zameraný na feeder

×
Cena dopravy
Slovensko

- Objednávky do 20€ - 4.8€

- Objednávky 21-65€ - 4.2€

- Objednávky 65-150€ - 2.4€

- Objednávky nad 150€ - zdarma

Ceny sú uvedené s DPH

Česká republika

- Objednávky do 2500Kč - 185Kč

- Objednávky 2500-5000Kč - 95Kč

- Objednávky nad 5000Kč - 30Kč

Ceny jsou uvedeny s DPH

DODACIA LEHOTA

×
DODACIA LEHOTA

1-3 pracovné dny

×
×