Feederový lov kaprov pri bode mrazu
035 / 77 01 125 | obchod@goldcarp.sk

Feederový lov kaprov pri bode mrazu

Prečítali: 1659

Lov v zime je naozaj jedinečná a pozoruhodná výzva. Na brehoch panuje v tomto období často hrobové ticho a ulovené ryby majú, nezávisle od druhu a veľkosti, vždy cenu zlata. Priznávam sa, popri veľkorybárskych jesenných mesiacoch, znamenajú pre mňa vrchol roka práve zimné rybačky. Tento článok odporúčam mne podobným fanatikom, ktorých od rybačky neodradí ani vízia celodenného mŕznutia, či prípadného totálneho neúspechu. Jedno je isté, poznám málo lepších, adrenalín do neba vystrelujúcich pocitov, ako pohľad na pokrivenú špičku na zimnom brehu.

Celkom určite sme už všetci zažili, že čo funguje na jednej rybačke, nám na ďalšej neprinesie ani z polovice taký úspech. Preto sú zmeny, vývoj a vylepšovanie úplnou nevyhnutnosťou. Preto som napísal tento článok.

Na akých vodách by sme to mali v zime skúšať?
Začnem zodpovedaním mimoriadne dôležitej a zásadnej otázky. Ja mám to šťastie, že sa v blízkosti môjho bydliska nachádzajú hneď dve štrkoviskové jazerá, ktoré disponujú ako úctyhodnou hĺbkou, tak aj značnou rybou populáciou. Toto sú podľa môjho názoru veľmi dôležité kritériá. Je nesmierne dôležité, aby sme si na rybačky v ľadovej vode vybrali jazero, ktoré dobre poznáme. Pokusy objavovať nové vody by sme si mali nechať na iné obdobia. Bez nevyhnutných poznatkoch o miestnej situácii sme prakticky naisto odsúdení k neúspechu. Štrkoviskové jazeráponúkajú vďaka svojej hĺbke veľmi sľubné možnosti, avšak ak máme po ruke nejaké intenzívne zarybnenéplytšie jazero, taktiež to môže byť skvelé riešenie.

Lov kaprov v zimu
Pri zimných rybačkách je samostatnou kapitolou aj samotné vyčkávanie na záber, čo dokáže rybárovi poriadne znepríjemniť život! Studený vietor nám v tých momentoch teda už vôbec nechýba.

Výstroj, ktorým som sa vydal po stopách rýb
Potreboval som také jemné feederové prúty, ktorým nebude robiť žiadny problém dohodiť dobre nadžgané (o tom si ešte neskôr povieme) krmítka do 60-70 metrovej vzdialenosti, ktorú som považoval za práve ideálnu. Po viacerých rybačkách môžem poslušne hlásiť, že feederové prúty By Döme Team Feeder - Royal Method Carp očakávaniam perfektne vyhoveli! Vďaka jemným špičkám a ladným, avšak silným blankom, dokážu zaznamenať aj tie najopatrnejšie zábery a behom zdolávania zas perfektne sprostredkovávajú aj ten najmenší pohyb unikajúceho kapra. Na 4,20 metrové prúty s označením „H” a 3,90 metrové s označením „MH” som v tomto prípade aplikoval navijakBy Döme Team Feeder - Fine Carp 6000s rýchlobrzdou, nabitý tenkým 0,18 mm-ovým vlascom.
Za spomenutie určite stojí naozaj výstredné, červeno-biele sfarbenie špičiek, ktoré výrazne napomáha zaznamenávaniu ľahučkých záberov. A pri mnohých záberoch to veru za potreby aj bolo, keďže drvivá väčšina rýb sa o slovo prihlásila mimoriadne rozvážnym, pomalým záberom.

Lov kaprov v zimu
Feederové prúty By Döme TF - Royal Method Carp predstavujú naozaj oku lahodiace, mimoriadne elegantné udice, ktoré dokonalo vyhovujú aj lovu v studenej vode
Lov kaprov v zimu
Navijaky By Döme TF - Fine Carp 6000 disponujú veľmi elegantným, luxusným vzhľadom, skvostným profilom vlasca, a precíznym (+rýchlim) brzdným systémom. Pri mrazivých rybačkách mi boli skvelým parťákom
Lov kaprov v zimu
Vďaka dobre zladenému výstroju dokážeme opatrne sa stravujúce kapry nasmerovať do podberáka s veľkou istotou. Samozrejme, ak sa najprv k záberu dopracujeme! Veru, oplatí sa to skúšať, aj v tom najchladnejšom období

Osvedčené vnadidlá a kľúčové arómy
Je všeobecne známe, že v zimnom období sa pohyb, aj intenzita stravovania u rýb drasticky znížia. Ak si chceme zachovať dobré šance na zvábenie kaprov aj v zime, musíme sa pri výbere vnadidiel prispôsobiť faktorom ako sú kratšie zimné dni a zmenený životný štýl rýb.
Čo to teda pre našu zmes znamená?
No v prvom rade to, že musí obsahovať zložky, na ktorých si kapry radi pochutnajú aj v tomto období. A práve tomuto môžeme výrazne dopomôcť, ak naše krmivo obohatíme o ďalšie suché prímesy (ja svoje zmesi určené pre veľké ryby obohacujem takmer vždy 3 mm-ovými halibut peletmi), vysoko koncentrované arómy, prípadne iné koncentráty, ktoré napomáhajú rýchlejším záberom. Podľa mojich skúseností, založených na spätnej väzbe od samotných rýb, sú požiadavky na aromatizovanie, či dokonca prearomatizovanie krmív najnaliehavejšie práve v tomto období. Pre tento účel poskytujú dobré riešenie studenovodné arómy CSL Tuning, dostupné v ponuke Haldoráda, v resp. mimoriadne husté, aromatické koncentrátySpéci Additive.
Ako a kedy ich používať? Nižšie, v ďalšom tematickom okruhu, sa na tom pozrieme detailnejšie, ale predtým, mi dovolte na niekoľkých obrázkoch predstaviť, ktoré vnadidlá boli behom mojich zimných rybačiek absolútnymi favoritmi a priniesli mi najznamenitejšie výsledky.

Lov kaprov v zimu
Krmivo Haldorádó Top Method Feeder - Brutal Liver nenašlo premožiteľa ani v zime! Aj samé o sebe je mimoriadne chytľavé, avšak poslúži aj ako skvelý základ pri výrobe výdatnej, prvotriednej zmesi do studenej vody. Kombinované s vábivou silou prímesí CSL Tuning - Dary Mora a Spéci Additive - Výťažok z Patentky, vytvorí zmes, ktorú, ak ju použijeme správne, nič len tak nepretromfne
Lov kaprov v zimu
Ak pošleme rybám vnadidlá, ktoré im budú po chuti, úspech nás veru neminie! Intenzita zdolávaní, v resp. odpor rýb, sú v tomto období menej vehementné, práve preto sa oplatí zdolávať pomaly a opatrne!
Lov kaprov v zimu
Rozprávkový „španielsky“ vzorkovaný kapor. Ak sa nám podarí na ryby rýchlo natrafiť , máme veľmi dobré výhliadky na úspešné pokračovanie!
Lov kaprov v zimu
Tento šupináč si podľa mňa určite zaslúži prívlastok „perfektný“! Stojí zato si dobre povšimnúť, aká to je krásna a nedotknutá ryba!

Stratégia rybačiek, „tuning“ krmítka pred náhodmi
Skôr než hlavný tematický okruh tohto článku viac rozvediem, považujem za dôležité zdôrazniť, že nič, čo tu píšem, nie sú nemenné pravdy vytesané do kameňa, iba súvislosti a pozorovania z viacerých zimných rybačiek.

Ako často sa oplatí nahadzovať, občerstvovať krmivo?
Kým som si ohľadom tohto urobil názor, preskúšal som nespočetné množstvo rôznych alternatív. Ja osobne so znovunahodením vyčkával aj také 1,5-2 hodiny. Drvivá väčšina záberov u mňa dorazila ku koncu spomínaného intervalu. Samozrejme to závisí aj od toho, na akej vode lovíme, ale v Oroszháze viedla k dobrým výsledkom práve táto cesta.

Kedy sa oplatí ku krmivu pridať arómu a aká by mala byť?
Krmivo som miešal v každom jednom prípade večer pred rybačkou. Hneď vtedy som k nemu pridával vo veľmi hojnom množstve studenovodnú arómuCSL Tuning! Aromatický koncentrát Spéci Additive zas používam behom rybačky, buď priamo pred náhodom, alebo na stabilizáciu vlhkosti krmiva. Touto kombináciou dostaneme jednu veľmi aromatickú, atraktívnu zmes.

Jedno malé „tajomstvo, aby bola zmes ešte výdatnejšia!
Na studených vodách používam už roky postup, že medzi dve vrstvi krmiva v Method Flatkrmítku, vedľa nástrahy, dám aj malé množstvo dusených kostnáčov. Myslím, že tým je pojem „výdatné krmivo“ absolútne vyčerpaný.
Účinnosť použitých techník a vnadidiel by som rád dosvedčil nasledovnými fotkami:

Lov kaprov v zimu
Krmítko Method Flat, Plávajúce Rozpustné Fluo Pelety - Sladký Ananás, brutálne super zmes, plus štipka dusených kostnáčov. Tieto vnadidlá mi dožičili prekrásne kapry aj na nejednej rybačke, keď som nemal na zaznamenanie úlovku prakticky žiadnu reálnu šancu. Toto bol jeden z krmítkových „tuningov“, ktorý fungoval veľmi účinne...
Lov kaprov v zimu
...Krmivo som trochu pokropil výťažkom z patentky Spéci Additive! Sú to detaily, ktoré sa možno zdajú ako bezvýznamné, ale verím, že v takýchto situáciách rozhodujú o úspechu, či neúspechu práve tie
Lov kaprov v zimu
Keď je všetko na svojom mieste, môžeme dobrotami nadžgané, kaprom adresované flat krmítko poslať na vyhliadnutý flek
Lov kaprov v zimu
Pre lepšie znázornenie, jedným method flat krmítkom dostaneme do vody takéto množstvo krmiva! Je kapor, ktorý by tomuto dokázal odolať?
Lov kaprov v zimu
Krásne, silné kapry
Lov kaprov v zimu
Mal som si príležitosť poťažkať mimoriadne pohľadné, silami prekypujúce kapry
Lov kaprov v zimu
Pre takéto bezchybné kapry sa oplatí mŕznuť na brehu!

Jedinečná nálada rybačiek, zhrnutie, závery
Keď si premietnem pred očami udalosti z celoročného rybárčenia, príhody zo zimných rybačiek sa mi vždy vynoria medzi prvými. Je nepochybné, že zimné rybačky sú naozaj veľmi pomalé, komplikované záležitosti, ktoré každého rybára poriadne preveria, avšak, ak si s nimi dokážeme nejako poradiť, budeme odmenení zážitkami a pocitmi, ktoré sa nedajú k ničomu prirovnať. Vytrvalosť, pokora, cieľavedomosť, neustála ochota experimentovať, trpezlivosť a samozrejme aj šťastie - pri mrazivých rybačkách budeme veru potrebovať toto všetko. Venujme zvýšenú pozornosť každému drobnému detailu, či sa už jedná o typ háčika, konzistenciu, veľkosť, farbu, alebo príchuť nástrahy, poprípade spôsob plnenia krmítka! Behom zimných rybačiek sa mi podarilo uloviť množstvo objemných kaprov a každú drobnú praktiku cesty, ktorá ma k tomu doviedla, nájdete v tomto článku. Smelo tieto techniky vyskúšajte a ulovte rybu svojich snov hoci aj v zimnom období! Želám každému úspešný lov!

Lov kaprov v zimu
Kombinácia háčika a nástrahy môže byť životne dôležitou otázkou. Jedno je isté, farebné, ochutené, mäkké pelety, viditeľné na obrázku, boli rybám, pri správnej prezentácii, veľmi po chuti!
Lov kaprov v zimu
V zime môžeme uloviť aj urasteného kapra
Lov kaprov v zimu
Vytúžený úspech niekedy prinesú až posledné hodiny rybačky!
Lov kaprov v zimu
Ak sme patrične pripravení a prispôsobíme sa zimným stravovacím návykom kaprov, mrazivý, hmlistý breh v sebe skrýva neopísateľné zážitky. Uloviť kapra v tomto období je naozaj úctyhodnou výzvou, avšak, ak sa nám to podarí, zaručene si tým doprajeme ozaj neuveriteľný zážitok.
 

Doporučené produkty:
- Pruty: By Döme Team Feeder Royal Method Carp
- Navijáky: By Döme Team Feeder Fine Carp
- Šnúra: By Döme Team Feeder Super Sensitive
- Krmivo: Haldorado Top Method Feeder - Brutal Liver
- Tekutá aroma: Haldorado SpeciAdditive - Výťažok z patentky
- Tekutá Aroma: Haldorado CSL Tuning - Dary More
- Nástraha: Haldorado Fluo Rozpustné pelety - Sladký Ananás
- Krmítko: Haldorado Method Flat Feeder

Značky:
Populárne články
Vo Februári 2017, sa rodina navijakov TEAM FEEDER výrazne rozrástla a dovtedy osamotený SPRO Team Feeder Special LCS 550M, dostal štyroch nových súrodencov. Za tú dobu sa už s nimi stihli zoznámiť tisícky rybárov a používajú ich...
Čítaj ďalej
Pri predstavovaní prútov By Döme TEAM FEEDER Power Fighter, ktoré sa dostali do obchodov iba nedávno som spomínal, že vďaka neustále prebiehajúcim vývojovým prácam sa nové vylepšené prúty...
Čítaj ďalej
Neustále napínam svoje hranice a ak mi to dovolia, tak aj hranice druhých... Deň čo deň sa aktívne podieľam na vývoji mnohých produktov, občas je toho až priveľa. Zapálene hľadám nové, často až...
Čítaj ďalej
Rád by som sa s Vami rybármi podelil o svoje skúsenosti s lovom na veľké vzdialenosti s feeder prútmi lebo sa táto technika v posledných rokoch stáva čoraz populárnejším. Dúfam že moje rady Vám pomôžu...
Čítaj ďalej
Články o lov na feeder
Jesenné receptúry sa na rozdiel od letných zostáv pohybujú na oveľa širšej škále možností. Kým v septembri sa môže ortuť na teplomery vyšplhať aj nad 30 stupňov Celzia, na konci novembra už môžu nervy...
Čítaj ďalej
Nová séria prútov, ktorá v sebe spája všetky parametre moderného umenia výroby rybárskych prútov. Jedná sa o zdokonalené, posilnené, robustnejšie varianty právom slávnych predchodcov Fine Carp. Naprie...
Čítaj ďalej
Tolstolobík nepatrí medzi ryby, ktoré by sa často lovili cielene, no napriek tomu, tak kde je ich veľa, končia na háčiku pomerne často. Spravidla to je dielom náhody, háčik dokonca iba zriedkavo končí...
Čítaj ďalej
Dnes som si zachytal na jednom veľmi ťažko dostupnom, mimoriadne malebnom úseku Malého Dunaja pri meste Šolt. Milujem rybačky na divokej vode. Poďte, pridajte sa ku mne prostredníctvom tejto fotorepor...
Čítaj ďalej

Zanechať komentár

Captcha


Cena dopravy
Slovensko

- Objednávky do 20€ - 4.8€

- Objednávky 21-65€ - 4.2€

- Objednávky 65-150€ - 2.4€

- Objednávky nad 150€ - zdarma

Ceny sú uvedené s DPH

Česká republika

- Objednávky do 2500Kč - 185Kč

- Objednávky 2500-5000Kč - 95Kč

- Objednávky nad 5000Kč - 30Kč

Ceny jsou uvedeny s DPH

Dodánie objednávok

- dobírkou prostrednictvom UPS spravidla do 1-3 pracovné dny 

Viac informácie

Skladové zásoby

×
Skladové zásoby

Sú aktualizovaný

Objednávku dostanete

×
Objednávku dostanete

1-3 pracovné dny

×
Špecializovaný na Feeder

Eshop zameraný na feeder

×
Cena dopravy
Slovensko

- Objednávky do 20€ - 4.8€

- Objednávky 21-65€ - 4.2€

- Objednávky 65-150€ - 2.4€

- Objednávky nad 150€ - zdarma

Ceny sú uvedené s DPH

Česká republika

- Objednávky do 2500Kč - 185Kč

- Objednávky 2500-5000Kč - 95Kč

- Objednávky nad 5000Kč - 30Kč

Ceny jsou uvedeny s DPH

DODACIA LEHOTA

×
DODACIA LEHOTA

1-3 pracovné dny

×
×