035 / 77 01 125 | obchod@goldcarp.sk

Divoké kapry z kanála

Prečítali: 2932
Dobré počasie je konečne tu! V dnešnom článku sme sa vydali na Slovensko, kde na nás čakalo dobrodružstvo na divokom kanáli. O vodnej ploche sa oplatí vedieť, že ide o veľmi pomalý, malátne sa vlečúci tok, po brehu sa ťahá trstinový múr, kým na hladine a pod vodou zas natrafíme na čerstvo sa otvárajúce žlté lekná. Oblasti s trstinou a leknami predstavujú pre ryby priam dokonalé skrýše. Preto som sa rozhodol skúsiť šťastie práve tu.
-->

Dobré počasie je konečne tu! V dnešnom článku sme sa vydali na Slovensko, kde na nás čakalo dobrodružstvo na divokom kanáli. O vodnej ploche sa oplatí vedieť, že ide o veľmi pomalý, malátne sa vlečúci tok, po brehu sa ťahá trstinový múr, kým na hladine a pod vodou zas natrafíme na čerstvo sa otvárajúce žlté lekná. Oblasti s trstinou a leknami predstavujú pre ryby priam dokonalé skrýše. Preto som sa rozhodol skúsiť šťastie práve tu.

Táto vodná plocha pre mňa nie je žiadnou neznámou. V nevľúdnych zimných mesiacoch, keď bývajú jazerá zamrznuté, spia zimným spánkom, tu neraz trávim čas lovom na prívlač. Kanál obýva aj množstvo urastených šťúk, nakoľko nedostatku tu nie je ani červeníc.
Hodiny na veži odbili 12 hodín na pamiatku bitky pri Belehrade a ja som na ceste domov z tohodňovej rybačky na štrkovisku. Prejdúc po moste, zabočiac smerom ku kanálu sa však deň ešte ani z ďaleka nekončí. Ak ste zvedaví, čo všetko sa udialo na tejto rýchlej, dvojdňovej rapid rybačke, pridajte sa ku mne, celkom určite to neoľutujete!
Bol to nesmierne veterný deň, ortuť na teplomere dosiahla sotva 15 stupňov Celzia. Lovná zóna sa nachádzala 2 metre od trstiny. Plánom bolo pochytať kapry, ktoré si tam v pohodlí trstinového úkrytu vegetujú.

Divoké kapry z kanála
Trstinový múr pozdĺž brehu je dobrým úkrytom pre bojazlivé ryby

Po príchode na breh som sa pozorne poobzeral po prípadných znameniach o prítomnosti rýb, ale vodná hladina bola nehybná. Dal som tak na ciťák a vybral som si miesto pri už spomínanej trstine. Ak moja rybárska intuícia za niečo stojí, na tomto mieste sa pár bojazlivých šupináčov určite skrývať bude. Hĺbka vodu tu dosahuje asi 1-1,5 m. Veselica sa môže začať!
Spontánne miesto, bez zakŕmenia. Práve preto som sa rozhodol pre method feederovú techniku, snáď takéto malé množstvo krmiva ryby neodplaší.

Pochúťka pre kapry z kanála!
Dlho som premýšľal, čím by sa dala efektivita takejto rapid rybačka maximalizovať. Nakoniec som sa rozhodol, že rybám ponúknem zostavu zo 100%-ne naturálnymi príchuťami, ktorá dokáže veľmi rýchlo upútať pozornosť a po príchode do vody vytvára efektný obláčik. Niektorí ste už možno uhádli, spomínanou zmesou bolo krmivo Champion Corn.

Divoké kapry z kanála
Chuťová bomba prezentovaná v krmítku Dart. Hádam ju ocenia aj ryby...

Išiel som cestou čo najväčšej jednoduchosti, preto som dal aj na nástrahový osteň nástrahu kukuričného charakteru. V tomto prípade to bola síce kukurica umelá, ale čo sa týka arómy a príchute, určite by ste to nezistili.

Divoké kapry z kanála
DupleXCorn teda dvojité zrnko kukurice

Náväzec pozostával zo šnúry Haldorádó Method Mono Hook Line 0,20 mm. Nič som neponechal na náhodu, túto šnúru si ryba pod vodou všimne iba veľmi ťažko, čím je moja robota o stupeň jednoduchšia. Na šnúru šiel drobný, veľmi dobre osvedčený háčik Gamakatsu, pod neho zas nástrahový osteň veľkosti 10 s kombom dvojitej sladkej gumenej kukurice.
Prvý záber dorazil po ani nie 15 minútach, a hoci sa nejednalo o žiadneho obra, každá ryba z divokej vody dopraje človeku dvojnásobnú radosť.

Divoké kapry z kanála
Kto si malé neváži, ten si veľké nezaslúži

Montáž letela čonevidieť naspäť, čo ak pozval na obed aj kamošov. Vyhladované prúty čakajú na ďalší záber. Apropo, prúty. Povedzme si teda pár slov aj o mojom milovanom výstroji!

Divoké kapry z kanála
Artiléria medzi tŕstím

Verného parťáka som si hľadal veľmi dlho, ale narazil som naňho až pred pár rokmi. Feederový prút Master Carp 390LC je ozajstným diaľkovým delom. Dokáže dosiahnuť absolútne neuveriteľné vzdialenosti, ale ako to dokázal aj dnes, je skvelým parťákom aj na plochy menšej rozlohy. Je mimoriadne pružný, zároveň však nesmierne odolný, trvácny, celkom určite obstojí aj na vode plnej zádrheľov.

Divoké kapry z kanála
Stvorení jeden pre druhého

Ak hľadáme k tomuto herkulovskému prútu vhodný navijak, našťastie nemusíme ísť ďaleko. Navijaky By Döme TF Long Cast 5500 s prútmi Master Carp 390LC absolútne perfektne harmonizujú. Nemusíte uveriť jedine môjmu slovu, rukolapným dôkazom kvality týchto navijakov je, že svoj vlastním už 6 rokov a ani za svet by som ho za nič nevymenil! Navijaky boli naplnené vlascom Sensitive Line 0,22 mm. Tento vlasec sa veľmi nerozťahuje a výborne sa ponára, vďaka čomu je pod vodou prakticky neviditeľný.
Človek sa na sekundu pozabudne a výstroj takmer skončí vo vode! Z navijaka sa začalo dymiť ako z lokomotívy, rýchlo som sa rozbehol, trstina mi praskala pod nohami, prút bol už z polovice vo vode, ale našťastie sa mi ho podarilo zachytiť skôr, ako by s ním ryba ubzikla.

Divoké kapry z kanála
Fantastický pocit!

Tieto divoké kapríky vládnu naozaj neskutočnou silou. Húževnatý odpor však nie je vôbec prekvapujúci, mnohé z tunajších rýb háčik ešte nikdy v živote nevideli, preto sa im nedá zazlievať, že sú trocha vystrašené. Nezabudnime, že tu môžeme natrafiť aj na jedince z Malého Dunaja, nakoľko tento kanál ústi práve do jedného z jeho ramien. Pred neresením migrujú do slnečnejších, plytkejších oblastí, čo nám uľahčuje ich ulovenie.

Divoké kapry z kanála
Skvelý súboj
Divoké kapry z kanála
Obyvateľ trstiny

Spočiatku som chytal iba menšie jedince, ale po „vyturbovaní“ nálože konečne prišli na rad aj urastenejšie kapry.

Divoké kapry z kanála
Sladká, šťavnatá dobrota pre ryby

Rodina produktov Tornado Activator Gel uzrela svetlo sveta iba relatívne nedávno. Vďaka mimoriadne hustej, gélovej textúre skvelo priľnieva na krmivo, v dôsledku čoho sa po dočľapnutí zaručene okamžite neroztečie, a už vôbec sa nerozpŕchne z letiaceho krmítka. Po dočľapnutí sa začne pomaly uvoľňovať a účinok prejaví naplo až na dne, kde bude neodolateľne vábiť korisť. Intenzívna aróma preberie k životu aj samotného rybára, vládne naozaj veľmi prenikavou, markantnou vôňou. Ja, medzi inými, nesmierne zbožňujem mangovú. Takto vyturbované jedlo natrafí na majiteľa expresne rýchlo, takže onedlho som si mal príležitosť poťažkať ďalšieho kapra.

Divoké kapry z kanála
Beťár z kanála

Nuž ale nezabudnime ani na krásu prírody. Koniec jari je mojím absolútne najobľúbenejším obdobím. Príroda si oddýchnutá konečne vyzlečie zimný šat, zimou uťahané stromy vypustia nové silnejšie púčiky, konáre. Hádam pomôžu aj nám, ľuďom, aspoň na chvíľu zabudnúť na naše problémy a ťažkosti.

Divoké kapry z kanála
Príroda vyvoniava

Ak netrávim čas rybačkou, trávim ho prechádzkami v prírode. Zväčšovanie, fotografovanie prírody patrí medzi moje veľké záľuby. Čerstvo kvitnúce stromy, aróma lesa po daždi, vôňa trávi, zeme, sú všetko zážitky, ktoré pre mňa predstavujú ozajstný zázrak života. Počuť bzučanie včiel ako zbierajú peľ z divokých hrušiek. Praskanie suchej trstiny ako si z nej prebíja cestu nová ratolesť. A ak máme šťastie, pridá sa k týmto zvukom aj bzučanie navijaka, ako sa z neho odvíja vlasec...Drobným, jemným pohybom som zasekol, na čo na druhom konci vlasca, dala o sebe, pomalým, ťažkopádnym pohybom, vedieť veľká ryba. Už tu som vedel, že som sem dnes prišiel práve kvôli nej. Nebesia boli ku mne opäť milostivé, v rukách som si podržal skutočné eso z kanála.

Divoké kapry z kanála
Krásny kapor z divokej vody. Moja radosť bola neopísateľná

Urobil som pár variácií s nástrahou. Cieľom bolo sa nejako dopracovať aj k väčším úlovkom....plán vyšiel! Nástrahu som vymenil za malý LEGEND PELLET Pop-Up Medová Pálenka. Toto príjemne voniace peletové zrnko vládne väčším vztlakom ako wafter. Malý Gamakatsu háčik dokáže tým pádom z dna do maximálnej miery pozdvihnúť, preto som náväzec vybavil aj drobným brokovým olovkom. Okrem iného som si toto peletové zrnko zvolil aj preto, lebo medová pálenka patrí medzi staré známe, dobre osvedčené príchute, ktoré na jar veľmi dobre fungujú. Dno je pomerne bahnité, plné rias a lekien, preto som výšku nástrahy nastavil na 3-4 cm, aby si ju ryby dokázali bez problémov nájsť.

Divoké kapry z kanála
Osvedčená metóda na divoké vody

Po zmenách som sa mohol konečne pýšiť aj niekoľkými krajšími kaprami.

Divoké kapry z kanála
Zlatistými farbami mi pozlátil aj deň

Ani vo sne by mi nenapadlo, že ak si sem odskočím na poobedňajšiu rybačku, nebesia ma obdaria takýmito prekrásnymi rybami. Či za to vďačím bláznivému počasiu, alebo boli ryby v tej chvíli náhodou práve rovno predo mnou, tá otázka asi zostane navždy nezodpovedaná...Jedno je však isté, za každých okolností sa oplatí dbať aj na tie najmenšie detaily. Podľa môjho názoru, nech už je vnadidlo akejkoľvek špičkovej kategórie, ak ho rybám neodprezentujeme správne, veľa ním nedosiahneme. Dopriať krmivu čas na odpočinok, predrvenie, nabrúsenie háčikov, dobré uviazanie háčikov, byť si vedomý spôsobu, akým sa krmivá a nástrahy správajú pod vodou a mohol by som pokračovať... Chcel by som povzbudiť každého, kto chce byť úspešný, aby venoval zvýšenú pozornosť aj tým najmenším detailom, ručím za to, že úspech sa dostaví.

Za čerstvo rozkvitajúcimi kríkmi sa onedlho objavili mraky. Milujem rybolov v zlom počasí - v daždi, snehu, mraze. Jednak je to veľmi zaujímavá výzva, avšak taktiež sa mi v zlom počasí vždy darilo chytať viac rýb ako v teplejších obdobiach. Búrkové mračná mi prebrázdili nad hlavou s poriadnou fujavicou. Zlé počasie neprinieslo iba búrku, ale aj ďalšieho pekného jedinca, ktorý bol zároveň v ten deň aj mojim posledným návštevníkom.

Divoké kapry z kanála
Táto ryba si už pochutnala na pelete LEGEND PELLET Sladký Ananás
Divoké kapry z kanála
S nimi je život o niečo krajší

Môžem iba odporúčať, aby ste to skúsili aj na menších vodných plochách, akými sú napríklad kanály, vedľajšie ramená a mŕtve ramená! Skvelé fleky pre skutočné zážitkové rybačky. Prajem každému veľa šťastia a dobré zdravie! P.S.: Pozor na detaily!

 

Značky:
Populárne články
Vo Februári 2017, sa rodina navijakov TEAM FEEDER výrazne rozrástla a dovtedy osamotený SPRO Team Feeder Special LCS 550M, dostal štyroch nových súrodencov. Za tú dobu sa už s nimi stihli zoznámiť tisícky rybárov a používajú ich...
Čítaj ďalej
Pri predstavovaní prútov By Döme TEAM FEEDER Power Fighter, ktoré sa dostali do obchodov iba nedávno som spomínal, že vďaka neustále prebiehajúcim vývojovým prácam sa nové vylepšené prúty...
Čítaj ďalej
Neustále napínam svoje hranice a ak mi to dovolia, tak aj hranice druhých... Deň čo deň sa aktívne podieľam na vývoji mnohých produktov, občas je toho až priveľa. Zapálene hľadám nové, často až...
Čítaj ďalej
Rád by som sa s Vami rybármi podelil o svoje skúsenosti s lovom na veľké vzdialenosti s feeder prútmi lebo sa táto technika v posledných rokoch stáva čoraz populárnejším. Dúfam že moje rady Vám pomôžu...
Čítaj ďalej
Články o lov na feeder
Konečne prišla tá chvíľa na ktorú som čakal a naplánoval som si rýchlu 6 hodinovú rybačku na nedeľu poobede na Levkušku. Už dobrých pár rokov je zvykom na Levkuške že každá rybárska partia ktorá tam c...
Čítaj ďalej
Keď padne slovo o amuroch, väčšine rybárov sa v mysli okamžite vybavia efektné, divoké zdolávania. A veru táto asociácia vôbec nie je neopodstatnená, nakoľko tieto ryby naozaj vládnu úžasnou silou a n...
Čítaj ďalej
Jednou z najefektívnejších metód na zakŕmovanie vo veľkých vzdialenostiach priamo z brehu je Spomb raketa. Pomocou tejto malej praktickej pomôcky je možné do vody dostať prakticky hocijaké vnadidlo, n...
Čítaj ďalej
Leto je v plnom prúde. Vody sú teplé, príroda len tak hemží životom a prítomnosť rybárov na brehu je stálym úkazom. Pravidelné rybárčenie ide ruka v ruke s neustálym dumaním, experimentovaním, čo nás ...
Čítaj ďalej

Zanechať komentár

Captcha


Cena dopravy
Slovensko

- Objednávky do 20€ - 4.8€

- Objednávky 21-65€ - 4.2€

- Objednávky 65-150€ - 2.4€

- Objednávky nad 150€ - zdarma

Ceny sú uvedené s DPH

Česká republika

- Objednávky do 2500Kč - 185Kč

- Objednávky 2500-5000Kč - 95Kč

- Objednávky nad 5000Kč - 30Kč

Ceny jsou uvedeny s DPH

Dodánie objednávok

- dobírkou prostrednictvom UPS spravidla do 1-3 pracovné dny 

Viac informácie

Skladové zásoby

×
Skladové zásoby

Sú aktualizovaný

Objednávku dostanete

×
Objednávku dostanete

1-3 pracovné dny

×
Špecializovaný na Feeder

Eshop zameraný na feeder

×
Cena dopravy
Slovensko

- Objednávky do 20€ - 4.8€

- Objednávky 21-65€ - 4.2€

- Objednávky 65-150€ - 2.4€

- Objednávky nad 150€ - zdarma

Ceny sú uvedené s DPH

Česká republika

- Objednávky do 2500Kč - 185Kč

- Objednávky 2500-5000Kč - 95Kč

- Objednávky nad 5000Kč - 30Kč

Ceny jsou uvedeny s DPH

DODACIA LEHOTA

×
DODACIA LEHOTA

1-3 pracovné dny

×
×