Strieborné praktiky na lov kaprov

Strieborné praktiky na lov kaprov

Prečítali: 199

Milovníci methodovej techniky, majú takmer každý týždeň príležitosť, aby sa medzi sebou popasovali. Na populárnych, intenzívne zarybnených jazerách, sa totiž často usporadúvajú kaprárske feederové súťaže. Sú to skôr akcie s priateľskou atmosférou, avšak majú nespochybniteľný podiel na tom, ako sa táto metóda neustále a nezastaviteľne rozvíja. Ja aj Józsi Sisa, sme už neraz zavítali na nejaké podobné rybárske stretnutie, nie nevyhnutne motivovaný cieľom zvíťaziť, skôr v prvom rade vyskúšať nové produkty aj v súťažných podmienkach. Nové nástrahy a krmivá dostanú príležitosť sa predviesť v ostrej situácii a dokázať svoju opodstatnenosť na danej vode. Na preteky, kde už naozaj o niečo pôjde, si vďaka tomu môžem urobiť o vnadidlách lepší obraz a dôkladnejšie sa pripraviť.

Keď nám to čas dovolí, radi chodíme s Józsim na akési weekendové preteky, kde nejde ani tak o výsledky ako skôr o získavanie skúseností v súťažných podmienkach
Tieto „cvičné” preteky sa zvyknú organizovať na vodách, kde chytí rybu prakticky každý, takže sú v neposlednom rade aj poriadne zábavné

Józsi Sisa zohrával a aj naďalej zohráva veľmi dôležitú úlohu, pri vývoji nespočetného množstva feederových produktov, ktoré sú mimoriadne užitočné aj pre rekreačných rybárov. Skôr ako prejdeme k technickej časti prezentácie, položil som Józsimu jednu otázku:
Sipos Gábor: Józsi, od kedy lovíš súťažne a kedy si sa oboznámil s methodovou technikou?
Sisa József: Prvá vážnejšia súťaž, na ktorej som sa zúčastnil bol Haldorádó – Športový feeder pohár a Haldorádó Feeder superpohár . Už aj v tom čase som lovil technikou s krátky náväzcom a Pellet Feederovým krmítkom a vzhľadom k svojim vtedajším schopnostiam, som dopadol prekvapivo dobre. Následne, ako sa feederová technika stávala postupne čoraz populárnejšou, som sa hlavne v posledných 5-6 rokov zúčastnil nespočetného množstva súťaží. Na šnúru šlo čoraz častejšie "napchávacie", alebo Flat krmítko a s tým súčasne sa rozširoval aj sortiment nástrah. Zdokonaľovaniu svojich schopností som venoval veľa času a energie. Vďaka tomu dnes môžem povedať, že vo federovom kaprárstve patrím v našej krajine medzi špičku.

Na Maconke sa za starých čias organizovali Haldorádó Feederové poháre. Dobrý výsledok sa už aj vtedy dal spravidla dosiahnuť iba methodovou technikou
Málokomu je dopriaté, aby stál na majstrovstvách republiky na stupňoch víťazov

SG: Čiže ak tomu dobre rozumiem, za touto striebornou medailou sa skrýva 15 rokov skúseností s methodovým súťažením. Čo odporúčaš tým, ktorí by chceli vstúpiť do ringu a pobiť sa v nasledujúcich rokoch o titul?
SJ: Radím im, aby trénovali a snažili sa nazbierať čo najviac skúseností na pretekoch. Akcie, akých sa často zúčastňujem aj ja, sú rybárom k dispozícii každý týždeň tucty po celej republike. Sú to tiež preteky, ale výsledok je tu len akýsi extra bonus. Podstatným je, že predstavujú skvelú príležitosť k rozvoju a sú mimoriadne zábavné, veď na takýchto jazerách chytí ešte aj posledný 10-20 kg rýb. Keď sme začínali my, bolo iba zopár pretekov ročne. Ako to býva, aj toto nabralo v poslednom čase na obrátkach a dnes sa už dajú za 2-3 roky nazbierať skúsenosti, na ktoré by bolo treba v minulosti makať desaťročia! Methodový lov je tou formou súťažného lovu, ktorý stojí k priemernému rekreačnému rybárovi najbližšie. Jeho efektivita a jednoduchosť sú úchvatné a nároky na výstroj minimálne. Nie je vôbec prekvapujúce, že vďaka methodovým majstrovstvám republiky, počet registrovaných pretekárov prudko narástol.

V 13. és 14. časti "Pretekárskych tajomstiev" sme už dôvody úspechu na Maconke do detailov rozpitvali

Aby bol obraz čo najjasnejší, že čo a prečo robíme, v ďalšej časti zodpovieme najčastejšie otázky, ktoré nám čitatelia položili na rôznych fórach, sociálnych sieťach, alebo aj osobne:
Ako máme vedieť, kedy a aké krmivo treba miešať? Sortiment je už taký široký, že výber je niekedy veľmi ťažký.
SJ:Chodiť na súťaže úplne naslepo neodporúčam. Je pravdepodobné, že sa to skončí veľkým sklamaním. Treba si vyhradiť aspoň jeden deň, aby sme vodu lepšie spoznali. Treba vyskúšať jedno naturálne krmivo, jedno s rybacou múčkou, jedno s kukuričným základom a v lete aj jedno mliečne kvasené. Ďalej treba experimentovať iba s tým, ktoré zafunguje.

Ak dostaneme na predbežných tréningoch jasnejší obraz, môže na preteku postačiť aj takto málo krmiva!
Aj arzenál nástrah sa dá zúžiť, avšak netreba zabudnúť, že je lepšie sa do preteku pustiť dobre vyzbrojený

V jazere plnom kaprov je základné zakŕmenie nevyhnutné, či?
SJ: Táto otázka je zároveň veľmi jednoduchá, aj veľmi zložitá. Hádam bude najjednoduchšie ak porozprávam o konkrétnej situácii, tak to snáď bude najzrozumiteľnejšie. Ak lovíme s "napchávacím", teda Flat krmítkom a používame jemnozrnné krmivo, zakŕmenie potrebné nie je. Na vode, kde sa to kaprami len tak hemží, je totiž našim cieľom, aby si ryba čo najrýchlejšie odniesla, čo jej hodíme. To sa dá urýchliť iba tak, že sa pokúsime kapry nazhromaždiť na jedno miesto. Vďaka tomu,či skončí nástraha pred rybou, nebude len otázkou náhody, ale budeme mať 100%-nú istotu. Tam, kde je možné ryby takto "nasmerovať", sa oplatí zakŕmiť aj základom, ale iba krmivom, na ktorom strávia ryby dlhší čas.

Niekedy postačí za jedno krmítko krmiva a drobná nástraha

Kedy sa odporúča loviť s ručne plniacim Flat krmítkom a kedy je lepšie krmítko s plnítkom?
SJ: Používanie ručne plniaceho Haldorádó Method Flat krmítka je podstatne jednoduchšie. Oplatí sa využívať hlavne vtedy, keď treba do vody dostať hrubozrnné, nie úplne homogénne krmivo. Môžu to byť napr. Pellet Pack, Fluo Micro Method Feed Pellet v resp. nahrubo pomleté krmivá s premenlivou veľkosťou zŕn. Vďaka svojej rýchlosti a efektivite, tento typ krmítka v štatistikách predaja vysoko vedie. Avšak na pretekoch sa neraz stáva, že treba siahnuť po krmítku s plnítkom. Napríklad niektoré methodové jedlá sú také jemnozrnné, že musia byť do krmítka naplnené absolútne rovnomerne. Je to dôležité preto, lebo ak sa bude zmes vo vode rozpúšťať z krmítka rovnomerne, dokážeme s vysokou pravdepodobnosťou predpovedať, kedy sa vyslobodí nástraha a tým pádom aj to, kedy sa dá očakávať záber, prakticky zo sekundovou presnosťou. Takáto homogenita sa dá dosiahnuť iba pomocou krmítka. Používanie takéhoto krmítka je trochu komplikovanejšie, ale na pretekoch sa dôkladnosť vypláca!

Veľa môže zmeniť aj veľkosť krmítka, oplatí sa variovať!

Momentálne v ponuke Haldorádo, methodové krmítko s plnítkom nie je, avšak už usilovne pracujeme, aby sa to v budúcnosti zmenilo. Krmítka, ktoré držím v rukách na obrázkoch, sú testovacie modely našich budúcoročných noviniek. Už stačí doladiť iba zopár drobných detailov, aby dosiahli svoju finálnu formu a boli dostupné každému záujemcovi. Už čoskoro dostupné novinky v sebe zjednocujú všetky výhody na trhu bežne dostupných "napchávacích" krmítok a vďaka jednoduchému silikónovému plnítku aj jednoduchosť Flat krmítka. Ako si už naši zákazníci mohli zvyknúť, ani teraz nepôjde "len" o krmítko, ale detaily si rozoberieme neskôr.

V prvom kroku, umiestnime nástrahu do plnítka. Na spodku má malú priehlbinu, do ktorej sa pelet akurát zmestí. Vďaka tomu, nástraha celkom URČITE zaujme svoje miesto na vrchu knedlíka a k jej uvoľneniu dôjde za pár sekúnd!
Plnítko naplníme krmivom, potom doňho dole hlavou napcháme krmítko
Je dobrie vidieť, že aj spodok krmítka je dierkovaný. Uvoľňovanie krmiva to ešte viac urýchli
Zatlačím spodok silikónovej formičky a vyskočí mi "plnka", ktorá je okamžite pripravená do akcie

Ktorými nástrahami sa oplatí loviť na pretekoch? Je taká, s ktorou chytím kapra na 100%?
SJ: Kto dá na druhú otázku kladnú odpoveď, klame. Neexistuje nástraha, alebo krmivo, ktorá funguje vždy a všade. Mám na tácke také, ktoré fungujú vo väčšine prípadov, ale nie všade. Moje obľúbené nástrahy sú Rozpustný Plávajúci Fluo Pelet Sladký Ananás a Rozpustný Plávajúci Pelet Cesnaková Ryba. Ísť na pretek bez týchto, by mi ani nenapadlo. Spomedzi tohtoročných noviniek sú ďalej veľmi úspešné Hybrid Method Pelety, ktoré používam hlavne pri love s Flat a "napchávacími" krmítkami. Jedno si však treba vryť do pamäte veľmi jasne: každá voda je iná, každá súťaž je iná, a aj keď si myslíme, že sme už všetky tajomstvá rozlúskli, treba sa mať na pozore, lebo aj každý deň je iný! Úspešní môžeme byť jedine v prípade, ak sa do každej súťaže pustíme na všetko pripravení.

V Method Flat krmítku sa dajú dobre ponúknuť aj zmesi s premenlivou veľkosťou zŕn. Miesta je v ňom dosť
Krmítka s plnítkom sa skôr odporúčajú k rybačkám s homogénnejšími krmivami. Je krásne vidieť, ako sa na jemno zomleté krmivo rozplýva okolo krmítka. Jediné väčšie zrnko v tejto mase je samotná nástraha!

Sú takéto súťaže finančne nákladné?
SJ: V porovnaní s profesionálnymi feederovými pretekmi, sú takéto weekendové kaprárske, alebo methodové preteky spojené iba so zlomkom nádkladov. Pri methodovom love sa pri 5 hodinovej rybačke spotrebuje iba zriedka viac ako 2 kg krmiva a možno za hrsť nástrah. Samozrejme, ak je potrebné aj zakrmovať, tak náklady trochu stúpajú. Jedno je však isté, okrem štartovacieho poplatku, je treba na takúto súťaž minúť iba zriedka viac peňazí, ako na bežnú rekreačnú rybačku.

Method feederové „hobby” súťaže sa dajú poriešiť hrsťou krmiva, jednou tutovou nástrahou a efektívnou montážou

Ktorá je tá schopnosť, ktorou musí rybár bezpodmienečne disponiovať, ak chce štartovať na takejto „party súťaži”?
SJ: Prvou a najdôležitejšou je pokora. Na jednokolových súťažiach, na intenzívne zarybnených jazerách, by občas mohli vyhlásiť víťaza hneď po žrebe, pretože tieto jazerá nebývajú predpisové. To im samozrejme na hodnote nič neuberá, len treba zostať oboma nohami na zemi a vedieť prípadné úspechy aj neúspechy posudzovať v tomto kontexte. Kto to dokáže akceptovať, môže na takýchto akciách nazbierať kopu skúseností, obohatiť sa o množstvo zážitkov a získať nových priateľov.

Každému prajeme úspešné súťaženie!

Čo je možno ešte dôležitejšie, je rešpekt k súperom. Nech už je súťaž akokoľvek rekreačná a o nič na nej nejde, nepatrí sa hádzať pred susedného rybára, alebo hocijakým iným spôsobom (napr. nadmernou hlučnosťou) kolegov-rybárov pri love vyrušovať. Úroveň súťaže nezávisí od veľkosti prémie pre víťaza, od počtu a rozmerov ulovených rýb a ani od umiestnenia vygravírovanom na pohári, ale v prvom rade od samotných účastníkov! Úspech a neúspech sú situácie, do ktorých sa vie vžiť každý, avšak tomu, kto dokáže znášať obe zo cťou, patrí aspoň také uznanie, ako tomu, kto si preberie víťazný pohár. .

Doporučené produkty:
- Hybrid Method Feed Pellet
- Top Method Feeder - Brutal Liver
- Top Method Feeder - Maximum Green
- Braxx Pro 0,12mm
- Team Feeder Long Cast navijáky
- Team Feeder Master Carp Pro Long Cast prúty
- Haldorado Feeder Team Mikina
- Haldorado Method Flat Feeder
- Team Feeder Long Cast Krmítka

Značky:
Nenechajte si ujsť

Novinky, kupóny, nové články, akcie...

Zbieraj

Kde nás nájdete Doprava a Platba Email Telefonné číslo
Rybárske Potreby - Gold Carp © 2015