Rybačka uprostred víchrice
035 / 77 01 125 | obchod@goldcarp.sk

Rybačka uprostred víchrice

Prečítali: 751

Feederový rybolov pre mňa neznamená iba rýchle, bleskové rybačky, veľmi rád sa na breh vysťahujem aj na dlhšie, 1-2 dňové túry. Prvoradým dôvodom, prečo tak robím je, že ak môžem, radšej si to v hľadáčiku zamierim na väčšie kapry, a tie si vyžadujú trochu viac času a trpezlivosti. Prvý 24 hodinový kaprársky zájazd roku 2019 som si načasoval úplne na začiatok skorého letného obdobia, len čo sa trochu umiernilo počasie. Nuž, v porovnaní s chladnými jesennými dňami bolo počasie určite lepšie, ale žiadne terno to zas nebolo, keďže celú rybačku sprevádzal veľmi silný vietor. Pridajte sa ku mne, a spolu sa presvedčíme, ktorými praktikami sa mi na tomto výlete podarilo privábiť urastené kapry !

Lov na kaprov
Táto voda je domovom mnohých krásnych rýb a rovnako krásnych príležitostí
Lov na kaprov
Okolie malých mól uprostred jazera, vždy skrýva veľa rýb

Údaje o počasí a teplote vody
Celú rybačku sprevádzal veľmi silný vietor, ktorý miestami nešetril ani nárazmi o rýchlosti 40-50 km/h. V podstate počasie nebolo zlé, slnko svietilo prakticky bez prerušenia, nebolo ani chladno, ale divoký vietor sa postaral o pomerne nepríjemnú pocitovú teplotu. Teplota vody bola 18-19 stupňov Celzia, čo už samo o sebe dávalo tušiť, že budú ryby veľmi čulé. S výbornou teplotou šiel navyše ruka v ruke výslovne priaznivý tlak vzduchu 1012 hPa, takže s pohladu rybolovu som sa na počasie určite sťažovať nemohol. Zhrnutie: rybačku som strávil nie v úplne najpríjemnejšom, ale celkom určite priaznivom ranno-letnom počasí.

Lov na kaprov
Príroda sa postupne prebúdzala, už-už ukazovala svoju letnú tvár

Zostavenie výstroja
Keď idem po veľkých rybách, dôraz je vždy na pripravenosti. Rád si vždy všetko naplánujem, premyslím si čo a ako, a vezmem pri tom do úvahy aj tie najhoršie alternatívy. Preto som sa aj na túto rybačku vybral s výstrojom, ktorému najviac dôverujem. Mám pri ňom istotu, že zvládne všetko, čo by ma mohlo na takejto rybačke postretnúť, medzi inými napr. s presnosťou dohodiť plné a ťažké krmítko do veľkej vzdialenosti, a v neposlednom rade, bez problémov si poradiť so zdolávaním tunajších objemných rýb.

Lov na kaprov
Keď idem po veľkých rybách, dôraz je vždy na pripravenosti, preto som sa aj na túto rybačku vybral s výstrojom, ktorému maximálne dôverujem

1. výstroj
Prút: By Döme TEAM FEEDER Master Carp Pro 3,90 Long Cast
Navijak: By Döme TEAM FEEDER Long Cast LCS 5500
Vlasec: By Döme TEAM FEEDER Super Sensitive Line 0,20 mm + Haldorádó Braxx Long Cast 0,20 mm v dvojnásobnej dĺžke prúta
2. výstroj
Prút: By Döme TEAM FEEDER Master Carp Pro 4,20 Long Cast
Navijak: By Döme TEAM FEEDER Long Cast LCS 5500
Vlasec: By Döme TEAM FEEDER Super Sensitive Line 0,20 mm + Haldorádó Braxx Long Cast 0,20 mm v dvojnásobnej dĺžke prúta

Montáž: Montáže boli na oboch prútoch takmer identické zostavy s obyčajným pellet feederovým krmítkom. Na kratší prút šlo 35 gramové Pellet Feeder krmítko, kým na dlhšom prúte som zas používal 45 gramový variant. Nad krmítka som uviazal L-kovú gumenú zarážku, kým pod ne zas jeden veľmi praktický rýchloklip Guru Speed Bead. Sem sa pripájal 12 centimetrový náväzec, uviazaný zo šnúry Braxx Pro 0,14 mm. Háčikom bol v oboch prípadoch Gardner Covert Mugga veľkosti 8 so štandardným nástrahovým ostňom veľkosti 10.

Lov na kaprov
Elektoronický signalizátor záberu By Döme TEAM FEEDER je užitočným doplnkom pre dlhšie rybačky

Výber vnadidiel
V ohrievajúcich sa vodách závisí úspech rybačky popri výstroji do nemalej miery aj na vnadidlách. Ak máme navyše v úmysle selektovanie väčších jedincov, platí to hneď dvojnásobne. Nakoľko si v niektorých prípadoch budeme musieť na zábery počkať až 40-60 minút, je nesmierne dôležité, vybrať si komplexné, na živiny bohaté krmivo, ktoré bude schopné poskytnúť veľkým kaprom dosť potravy aj po dlhom období, čo sa bude rozpúšťať vo vode. Inými slovami, krmivo si musí na veľké kapry počkať!

Lov na kaprov
Zložky môjho krmiva pre veľké kapry na začiatok leta

Cesnakovo-chili-korenistý recept, pre veľkokaprárske rybačky na začiatok leta:

 

 

 

Lov na kaprov
Príprava receptúry sa začína aromatizovanín C6 peliet a vareného konope
Lov na kaprov
Krmivo Bázis Mix Cesnaková Ryba som následne zamiešal zvlášť, pomocou cesnakového extraktu a trochu vody
Lov na kaprov
Navlhčené cesnakové jedlo a predvlhčené krmivo Ready Method Chili som následne predrvil cez sitko so strednou veľkosťou očiek. Potom som ich premiešal
Lov na kaprov
Medzičasom do seba pelety a konopné zrnká pekne vsali arómu Korenistej Červenej Pečene, celú zmes som postupne pridal ku krmivu

Vďaka Pellet Feederovým krmítkam som dokázal do vody posielať každým jedným náhodom úctyhodné dávky. Krmítka sú vybavené troma rebierkami, ktoré dokážu výdatné krmivo, ktoré medzi ne napcháme, skvelo podržať. Vďaka tomu zostane pôsobivá dávka krmiva stabilná aj behom dynamických náhodov. Veľkou výhodou je potom to, že vďaka tomu nemusíme hádzať veľmi často. Stačí sa trafiť raz na to správne miesto a skôr, či neskôr, si ryba nástrahu nájde!

Lov na kaprov
Takto vyzerá ozaj výdatná pochúťka pre veľké kapry!

Čo na háčik?
Čo sa týka nástrah, bude veľmi jednoduché zhrnúť, čo bolo najúspešnejšie, keďže nad všetkými ostatnými vysokánsky vyčnieval jeden variant: Haldorádó Rozpustné Plávajúce Fluo Pelety Ohnivý Kapor. Toto pomenovanie v sebe ukrýva veľmi markantný, jedinečný chuťový vesmír, v ktorom sa spájajú chili, krv a pečeň. To všetko je zabalené vo výstredne živej červenej fluo farbe, ktorá pod vodou doslova svieti! Z tejto nástrahy nájdeme v tégliku dve veľkosti: 12 a 16 milimetrov. Ja som používal s vyššie spomínaným háčikom a ostňom ten väčší variant, precízne vybalansovaný, asi v dĺžke jedného náväzca od dna jazera.

Lov na kaprov
Na poli nástrah bol jednoznačným víťazom Haldorádó Rozpustné Plávajúce Fluo Pelety Ohnivý Kapor
Lov na kaprov
Najjednoduchší…
Lov na kaprov
… a zároveň najchytľavejší spôsob prezentácie tejto nástrahy je na nástrahovom ostni
Lov na kaprov
Takto vyzerá kompletný systém po hodine strávenej vo vode. Nakoľko si v niektorých prípadoch budeme musieť na zábery počkať až 40-60 minút, je nesmierne dôležité, vybrať si komplexné, na živiny bohaté krmivo a nástrahu, ktoré budú schopné poskytnúť veľkým kaprom dosť potravy aj po dlhom období, čo sa budú rozpúšťať vo vode

Smer Jazero!
Po rannom príchode sme veľmi rýchlo vyrolovali celú výbavu na breh. V tom nám veľmi pohol vozík, ktorý môže, ako jednu zo služieb jazera, využiť úplne každý. Po ešte rýchlejšej príprave krmiva mohli už aj nasledovať prvé náhody. Je zaujímavé, že na ceste sme z auta nikde nezaznamenali, že by bol taký silný vietor, ako práve tu, na okraji Sopronu. Dobrá nálada preto nebola úplne bezhraničná. Keď sme si hneď na začiatku uvedomili, medzi akými podmienkami strávili zvyšok času, trochu sme zatrpkli. Na „radosti” nám ešte viac pridalo, keď sme museli celý tábor, a v podstate každú jednu hnuteľnú vec, niečím zaťažiť, alebo ukryť, lebo ináč by vietor všetko, v lepšom prípade, prevrátil, v horšom, odniesol! Tak sa stalo aj to, že prvýkrát bol podberák v akcii nie kvôli rybe, ale vyťahoval som ním z vody modré vedro. :-)

Lov na kaprov
Pri preprave výbavy na breh nám výrazne pomôže vozík, ktorý môže, ako jednu zo služieb jazera, využiť úplne každý
Lov na kaprov
Na zábery som čakal v nepríjemnom vetre. Ale aspoň svietilo slnko
Lov na kaprov
Špičky odistené, poprosím zábery!

Našťastie, nebolo treba dlho čakať, aby sa dostal podberák do akcie aj s lepším úlovkom, ako vedrom. Montáž strávila vo vode asi 10-15 minút, a hneď ju uchmatol pekný šupináč. Práve sme sa s Csaszim chystali nakrútiť úvod do nášho filmu, keď sa zrazu môj 4,2 metrový prút ohol ako banán a spustil sa aj baitrunner. Sľubnému úvodu som sa veľmi potešil. Bol veru za potreby, aby trochu nakopol skleslú atmosféru!

Lov na kaprov
Prvým úlovkom rybačky bol pekný šupináč
Lov na kaprov
Skvelý začiatok, veľmi ma potešil!
Lov na kaprov
Plávaj si na slobodu a pošli kamošov!
Lov na kaprov
Lysce sa hlásili trochu zriedkavejšie, ale tento pekný, bucľatý jedinec, sa korenistými pochúťkami zlákať nechal
Lov na kaprov
Silami prekypujúci, prekrásny kapor! Po väčšinu času charakterizovala rybačku táto veľkosť úlovkov

A pokračovanie nebolo o nič horšie. Ako v dopoludňajších, tak aj v hodinách skorého popoludnia, prichádzali zábery, a za nimi aj pekné kapry, jeden za druhým, takže sa z toho vykľula celkom podarená rybačka. Hoci na hladine pretrvával chladný vietor, pod vodou to prekypovalo životom. Popri kaproch sa na nástrahu ulakomil aj pekný malý jeseter. Nebola to síce veľká ryba, no aspoň trochu prifarbila dnešné štatistiky.

Lov na kaprov
Vietor neustal ani poobede, no našťastie, ani aktivita rýb!
Lov na kaprov
Hoci vietor silno fúkal, podberáku uschnúť veľa času nezostávalo
Lov na kaprov
Štatistiku úlovkov trochu prifarboval aj tento malý jeseter
Lov na kaprov
Celý deň sa okolo môjho stanovišťa ponevieral pár divých kačíc. Asi dúfali v nejaké pozabudnuté omrvinky

Rýchlejšie ako fučiaci vietor bežal už len čas. Dynamická rybačka a zhotovovanie záberov do filmu ma tak pohltili, že som si takmer nevšimol, že už nám dýcha na krk západ slnka. S úrodou dennej časti rybačky som bol nadmieru spokojný, ale trochu mi predsa len nedalo pokoj, že medzi úlovkami nebol ani jeden ozaj veľký kapor…

Lov na kaprov
Letí na svoje miesto! K veľkému, výdatným krmivom do prasknutia napchatému krmítku, sa silná výstroj veru hodila
Lov na kaprov
Blíži sa noc
Lov na kaprov
Dennú časť rybačky uzavrel pohľadný západ slnka

Smerom k noci som mal veľké nádeje. Dúfal som, že pod pláštikom tmy, sa mi podarí prilákať k háčiku aspoň jedného z väčších obyvateľov jazera. Cez deň porazili Haldorádó Rozpustné Plávajúce Fluo Pelety Ohnivý Kapor všetky ostatné nástrahy, no napriek tomu, som nechcel vsadiť všetko na jednu kartu, preto som na jednom prúte naďalej zotrval pri obmieňaní rôznych nástrahových variácií. Zatiaľ síce nepriniesli ani záber, ale vravel som si, že skôr, či neskôr, jednou sa do terču určite trafím! A hneď prvý nočný náhod to potvrdil! Extra veľký, varený, naturálny tigrí orech a 14 milimetrovú nástrahu BlendeX Pop Up Kyselina Maslová + Mango som vhodil do miest, odkiaľ prišlo hneď viac záberov aj cez deň.

Lov na kaprov
Na zábery som čakal pod jasnou, hviezdami posiatou oblohou
Lov na kaprov
Ktorý sa ozve prvý?

Veľmi som sa potešil, keď monotónny hukot nočného vetra, prerušili zvuky elektronického signalizátora a jemné bzučanie navijaka. Protivník na druhom konci bojoval veľmi zdatne, nevedel som sa dočkať, kedy zazriem, s kým mám tú česť.

Lov na kaprov
Vytrvalosť priniesla ovocie!
Lov na kaprov
Už len kvôli tomuto peknému, dlhému kaprovi sa tu oplatilo zostať aj na noc!

Zvyšok noci skrýval skôr čas na oddych, ako intenzívnu rybačku. Do druhej v noci sa mi podarilo chytiť ešte dva kapry, potom všetko utíchlo, aj vietor... Ani nás to tak veľmi nemrzelo, aspoň sme mali čas si do rána trochu oddýchnuť. Aby sme mohli odprezentovať plnohodnotný film, sme ešte mali čo robiť.

Lov na kaprov
Ďalším uchádzačom bol jeho menší šupinatý kolega
Lov na kaprov
Posledný nočný návštevník prišiel nad ránom. Okrúhly, bucľatý lysec

V tomto bode som si aj pomyslel, že môžeme celý príbeh uzavrieť. Kamere sme sa pochválili pár peknými rybami, natočili sme aj hlavnú časť filmu o krmivách a výstroji, dokonca sme nakrútili už aj záverečný zhrnutie. Vtedy však prišlo ozajstné prekvapenie! Z rybačky ešte zostávala taká pol hodinka, keď som tam montáž podľa princípu “bude čo bude”, ešte naposledy hodil. A ako sa ukázalo, bolo to to najlepšie možné rozhodnutie! Sotva ubehlo 10 minút, keď sa vedľa móla, uprostred jazera, nástraha niečomu veľmi zapáčila. A nebolo to len tak hocičo. Výsledkom záberu a nasledovného zdolávania bola najväčšia ryba celej túry, takmer 15 kilový, fantastický šupináč. Už pri zaháknutí bolo zrejmé, že má všetky typické charakteristiky veľkej ryby. Následné zdolávanie bolo síce ťažké, ale šlo pomerne hladko a úplne od prvej sekundy dávalo tušiť veľkú rybu. Po dvoch dňoch tvrdej práce som bol týmto dokonalým kaprom odmenený až v samom závere rybačky. Bol som nesmierne šťastný, že som si ho mohol poťažkať v rukách. A následne mu samozrejme vrátiť slobodu!

Lov na kaprov
V tejto rybe si už našiel Master Carp Pro 4,20LC seberovného súpera!
Lov na kaprov
Tento krásny urastený starý kapor korunoval prvú dlhšiu rybačku tejto sezóny
Lov na kaprov
Zážitok je dokonaný až keď vrátime rybe slobodu!

Zhrnutie
Všetko sčítané a podtrhnuté, bola to brutálne únavná, ale v zážitkoch mimoriadne bohatá rybačka. Prebádavanie nových príležitostí, ktoré ukrýva vynovené jazero Millér, sa týmto výletom celkom určite nevyčerpalo, ale lepšiu skúšku nového brehu som si želať ani nemohol. Dúfam, že ste v tomto článku natrafili na užitočné tipy, ktoré Vám dopomôžu na letných rybačkách, či už na tomto jazere, alebo inde, k ešte väčším úspechom. Jedno je isté: určite som tu nebol naposledy! Ak sa Vám to pozdávalo, môžete ma odprevadiť aj najbližšie. Dovtedy lovu zdar a nebojte sa experimentiovať!

 

Doporučené produkty:
- By Döme TEAM FEEDER Elektronický Signalizátor
- By Döme TEAM FEEDER Master Carp Pro Long Cast
- By Döme TEAM FEEDER Long Cast LCS 5500
- By Döme TEAM FEEDER Super Sensitive Line 0,20 mm
- Haldorádó Braxx Long Cast 0,20 mm
- Gardner Covert Mugga
- Guru Speed Bead
- 800 g Haldorádó Ready Method Chili
- 1 kg Haldorádó Bázis Mix Cesnaková Ryba
- 400 g Haldorádó Big Feed C6 Pellet - Korenistá Klobása
- 400 g Haldorádó Varené Konope - Chili Škorica
- 200 ml Haldorádó SpéciAdditive Výťažok z Cesnaku
- 100 ml Haldorádó SpéciAdditive Červená Korenistá Pečeň

Značky:
Populárne články
Vo Februári 2017, sa rodina navijakov TEAM FEEDER výrazne rozrástla a dovtedy osamotený SPRO Team Feeder Special LCS 550M, dostal štyroch nových súrodencov. Za tú dobu sa už s nimi stihli zoznámiť tisícky rybárov a používajú ich...
Čítaj ďalej
Pri predstavovaní prútov By Döme TEAM FEEDER Power Fighter, ktoré sa dostali do obchodov iba nedávno som spomínal, že vďaka neustále prebiehajúcim vývojovým prácam sa nové vylepšené prúty...
Čítaj ďalej
Neustále napínam svoje hranice a ak mi to dovolia, tak aj hranice druhých... Deň čo deň sa aktívne podieľam na vývoji mnohých produktov, občas je toho až priveľa. Zapálene hľadám nové, často až...
Čítaj ďalej
Rád by som sa s Vami rybármi podelil o svoje skúsenosti s lovom na veľké vzdialenosti s feeder prútmi lebo sa táto technika v posledných rokoch stáva čoraz populárnejším. Dúfam že moje rady Vám pomôžu...
Čítaj ďalej
Články o lov na feeder
Objavenie novej vodnej plochy zo sebou prináša vždy veľmi jedinečný pocit. Hlavne keď mám príležitosť skúsiť šťastie na prekrásnom, mnohotvárnom lome. Vyhovejúc milému pozvaniu, sa mi na úplnom konci ...
Čítaj ďalej
Dobrý rybár, sa rovnako ako dobrý kňaz, učí do smrti. Vždy je pod slnkom niečo nové. Vždy môžeme z danej situácie, alebo práve zo samých seba, vyťažiť o trochu viac. Čo sa včera zdalo ako nemožné, je ...
Čítaj ďalej
V dnešnej dobe očakávajú rybári najviac hádam práve jesenné obdobie, ktoré sa hemží veľkými rybami. V tomto období prijímajú kapry veľké množstvo potravy, preto, použijúc správnu techniku, sa naše ces...
Čítaj ďalej
Zamračený, daždivý, blýskavicami spestrený letný deň je priam ako stvorený na dobrú letnú rybačku. Zmeny teploty a tlaku vzduchu popudzujú ryby k neustálemu vyhľadávaniu potravy. V nasledujúcom článku...
Čítaj ďalej

Zanechať komentár

Captcha


Cena dopravy
Slovensko

- Objednávky do 20€ - 4.8€

- Objednávky 21-65€ - 4.2€

- Objednávky 65-150€ - 2.4€

- Objednávky nad 150€ - zdarma

Ceny sú uvedené s DPH

Česká republika

- Objednávky do 2500Kč - 185Kč

- Objednávky 2500-5000Kč - 95Kč

- Objednávky nad 5000Kč - 30Kč

Ceny jsou uvedeny s DPH

Dodánie objednávok

- dobírkou prostrednictvom UPS spravidla do 1-3 pracovné dny 

Viac informácie

Skladové zásoby

×
Skladové zásoby

Sú aktualizovaný

Objednávku dostanete

×
Objednávku dostanete

1-3 pracovné dny

×
Špecializovaný na Feeder

Eshop zameraný na feeder

×
Cena dopravy
Slovensko

- Objednávky do 20€ - 4.8€

- Objednávky 21-65€ - 4.2€

- Objednávky 65-150€ - 2.4€

- Objednávky nad 150€ - zdarma

Ceny sú uvedené s DPH

Česká republika

- Objednávky do 2500Kč - 185Kč

- Objednávky 2500-5000Kč - 95Kč

- Objednávky nad 5000Kč - 30Kč

Ceny jsou uvedeny s DPH

DODACIA LEHOTA

×
DODACIA LEHOTA

1-3 pracovné dny

×
×