Bleskurýchly lov pleskáčov

Bleskurýchly lov pleskáčov

Prečítali: 190

Feederovanie pleteným vlascom prichádza vo väčšine prípadov do úvahy iba vtedy, keď musíme z nebezpečnej zóny v háklivom teréne, vyťahovať kapra silnou výstrojou. Pritom na západe využívajú pletený vlasec s veľkou obľubou aj "pleskačiari". Vďaka nulovej rozpínavosti, sprostredkováva pletený vlasec záber na špici oveľa pohotovejšie ako monofil. Samozrejme aj táto technika má svoje triky a majstrovské ťahy. Rád by som teraz niektoré predviedol.

To, že sa pletený vlasec nerozpína, má výhody aj nevýhody, preto treba byť pri tomto spôsobe lovu obzvlášť obozretný. Najdôležitejšie je, že si k tejto technike treba zvoliť prút, ktorý je veľmi jemný a pružný. Tým sa dajú minimalizovať straty spôsobené meravosťou vyplývajúcej zo "zdreveneného" vlasca. Ja používam aj k tejto metóde 3-3,9m-ový prút, Team Feeder Fine Carp je presne ideálny. Aby sme zacítili každý záber, odporúča sa používať najcitlivejšie špice. Doplniac výbavu pletenou šnúrou, máme dobrú šancu zachytiť aj tie najrýchlejšie zábery.

Odporúča sa používať najcitlivejšie špice

Aj pri tejto technike je prvým krokom to, aby sme vlasec navinuli na navijak. Nakoľko kratší pletený vlasec zaberá podstatne menej miesta ako monofil, oplatí sa nechať na cievke trochu vlasca ako podložku. V tomto prípade som na navijak navinul vlasec s 0,08 mm priemerom. V prípade vzdialenejších hodov už môže byť za potreby trochu hrubší monofil, alebo pletená šoková šnúra, ale dnes bola lovná vzdialenosť iba 15-20 metrov.

Koncová montáž na pleskáče zhotovená s pleteným vlascom, sa od monofilov líši v ešte jednej zásadnej veci, a to v tom, že kĺzavú karabínku, ktorá pridržiava krmítko, zaráža gumený "osteň", pod ktorým je namontovaná 5-8 centimetrová power guma.. Tento gumený čudlík napomáha pri zdolávaní tomu, že aj keď sa ťažké krmítko na nepružnom pletenom vlasci neustáli hádže a zmieta, power guma toto trepotanie utlmí a udrží náväzec pevne na svojom mieste. Táto, mimochodom čierno sfarbená power guma, funguje pri tejto montáži aj ako trubička proti zauzleniu.Jej namontovanie je mimoriadne jednoduché. Treba spraviť iba toľko, že na obidvoch koncoch predom vymeranej a zastrihnutej gumy uviažeme dvojitý uzol, na jeden koniec pripevníme polovičnou "obeseneckou" slučkou pletený vlasec, kým na druhý koniec jednoduchou slučkou tenký monifilný náväzec. Uzly na koncoch gumy nedovolia, aby sa slučky zošmykli, vďaka tomu je toto riešenie veľmi bezpečné a jednoduché.

Zhotovenie montáže s power gumou je presne také jednoduché, ako efektívne
Trocha sladkého pleskáčového krmiva (Haldorádó Top1 Bream + Veľký Pleskáč) a zemina s larvami je na dunajskom ramene trefa do čierneho !

Náväzec by mal mať pri tejto metóde minimálne 50 cm, navyše môže byť aj extra tenký, keďže ako Feeder Guma, tak aj pružný prút sú pre jemnučký lov ako ušité. Ak je šanca, že sa medzi pleskáče pripletie aj nejaký väčší kapor, alebo karas, pod 12-ku monofil sa už ísť neoplatí. Aj pri výbere háčika treba brať ohľad nato, že tenké háčiky na pleskáče hrubšie zaobchádzanie veľmi dobre nezvládajú a ľahko sa vykrivia. Preto sa do rybačky s pleteným vlascom oplatí pustiť s trochu silnejším, ale predsa ľahkým háčikom. Ja pre tento účel používam háčik Gamakatsu G1-102 Competition, vo veľkosti 16.

Lov pleskáčov s pleteným vlascom a jemným špicom je technika, pri ktorej nešklbneme prútom až po samozaseknutí, ale môžeme sledovať aj priebeh záberu. Preto sa oplatí byť v strehu a držať prút neustále v rukách.
Pre karasa je typycký veľmi rýchly záber, na ktorý dokážeme vďaka pletenému vlascu pohotovo reagovať. Vďaka tomu nemá čas vypľuť nástrahu ešte pred zaseknutím
Háčik Gamakatsu G1-102 veľkosti 16 je ideálny k malým nástrahám a jemným rybačkám, popritom je však dosť silný, keby sa na nástrahu náhodou ulakomil kapor
Zriedka lovíme výslovne tento druh ryby!

Vždy keď skúšam nejakú netradičnú metódu, príde mi na um myšlienka, že vlastne načo to je dobré. Má to nejaký zmysel, alebo to robím iba preto, aby som si odškrtol aj toto políčko? Nuž pri tejto technike, môžem jednoznačne prehlásiť, že to zmysel má. A to vtedy, keď lovíme ryby, ktoré nie sú známe práve svojou pažravosťou. Pletený vlasec nám totiž aj tie najprieberčivejšie potiahnutia sprostredkuje ako mohutný záber.

Pri používaní pleteného vlasca a power gumy, netreba pri zdolávaní tak intenzívne "pumpovať" ako pri monofile. Stačí nechať, aby výstroj pracovala a jemnými pohybmi rybu vytiahnuť
Takto veľkých rýb sa dá pochytať nesmierne množstvo. Lov na ne je mimoriadne akčný a zábavný

Keďže vďaka jemnému Feeder Fine Carp prútu a power gume sa proces zdolávania výrazne zjednoduší, popri rýchlom registrovaní záberu sa tak celkovo zrýchli aj celá rybačka. Rýchle zábery si vyžadujú aj rýchle ruky! Preto sa vyplatí si rybárske stanovište pripraviť tak - či už pôjde o bedňu, alebo kreslo s namontovateľným feederovým ramenom – aby sme mali ruky neustále na prúte. KresloKorum X25 Accessory Chair je vďaka množstvu nainštalovatelných adaptérov na seba schopné vziať rolu pretekárskej bedne, s tým rozdielom, že je k tomu aj pohodlné. Alebo môžeme použiť rovno pretekársku bedňu, ako napríklad Team Feeder Rotary Box.

Ak sme trpezliví, môžeme tenkým náväzcom a malým háčikom zdolať aj objemné ryby

Čo mi však sprvu prišlo ako divné, bol náhod. Bol som totiž zvyknutý nato, že sa monofilný vlasec naťahuje aj potom ako ho klip zasekne. Takto aj keď prút trhol letiacim krmítkom prudko nazad, nestratil hod na presnosti viac ako pol metra. Pri pletenom vlasci je však zaseknutie klipu oveľa "konkrétnejšie", nakoľko sa po ňom už vlasec ďalej nenaťahuje. Pri prvom pokuse mi montáž skončila niekde v polovici cieľovej vzdialenosti a prudké zastavenie plného 25 gramového  Haldorádó Tufty Medium Feederkrmítka, takmer odtrhlo klip z navijaka.Po niekoľkých hodov sa mi však ruka naštelovala na novú situáciu tak dobre, že zmizla aj vyššie spomínaná pol metrová nepresnosť, spôsobená napínaním monofilu. Takým akýmsi "pokladacím" pohybom, sa dá krmítko pekne položiť na vodu na želané miesto. Šikovnými rukami a bystrým okom, dostáva s pleteným vlascom presnosť úplne nový význam.

Malý kapor, veľká radosť!

Popri všetkých jej výhodách však považujem techniku s pleteným vlascom za opodstatnenú iba pri love pleskáčovitých. Pri zdolávaní kaprov je totiž pružnosť monofilu úplne nevyhnutná. Pri love na drobné ryby, sa však dajú rýchlosť, jemnosť a presnosť pomocou tenkého pleteného vlasca výrazne vylepšiť. Samozrejme za predpokladu, že pôjde do akcie v kombinácii s vhodným prútom a montážou. Prajem každému úspešné experimentovanie!

Doporučené produkty:
- Team Feeder Fine Carp - feeder prút
- Team Feeder Super Sensitive - naviják na feeder
- Tufty Feeder - krmítko
- Korum X25 Accessory Chair - feeder křeslo
- Team Feeder Rotary Box - závodní křeslo
- Top 1 Bream - krmivo
- Feeder Master Velký Pleskáč / Cejn - krmivo

Značky:
Nenechajte si ujsť

Novinky, kupóny, nové články, akcie...

Zbieraj

Kde nás nájdete Doprava a Platba Email Telefonné číslo
Rybárske Potreby - Gold Carp © 2015