Lov amurov na frontovej línii

Lov amurov na frontovej línii

Prečítali: 243

Milujem leto, je to moje obľúbené ročné obdobie. Príroda nám v tomto čase ukáže svoju najkrajšiu, najbohatšiu tvár. Noci sú kratšie, dni dlhšie a život je v tomto období jednoducho krajší a ľahší...Intenzívnejšie hemženie je badať aj na brehoch. Ako pod, tak aj nad hladinou šumí život na vyšších obrátkach. Jednou z najobľúbenejších rýb tohto obdobia je amur. Kto už okúsil, akou silou dokáže na háčiku zápasiť toto bylinožravé torpédo, ten si nemôže pomôcť a priam posadnuto tieto ryby vyhľadáva.

Informácia o vodnej ploche

Na lov amurov existuje množstvo účinných praktík a dômyselných riešení. Avšak popri lovcoch, ktorí sa na amura zameriavajú cielene, prevláda v súčasnej rybárskej komunite skupina, ktorá vníma túto nádhernú rybu iba ako akúsi doplnkovú rybu ku kaprárstvu. Ak to myslíme s amurom vážne a máme v úmysle ho vyhľadávať cielene a systematiky, tak prvý a najdôležitejší bod našej taktiky by mal byť, aby sme sa posadili s udicou na brehu takého jazera, v ktorého faune sa táto skvostná ryba nachádza v dostatočnom množstve. Tým nenaznačujem to, že úspešní môžeme byť iba na intenzívne zarybnenom, rybami prekypujúcom jazere, ale to, že v rybom osadenstve daného jazera sa nesmie počet amurov obmedzovať iba na pár jedincov. V takom prípade, čas a energia investované do rybačky za cieľom dosiahnuť dobrý výsledok, v pomere k uloveným rybám asi veľmi rentabilné nebudú.

Výber stanovišťa

Čo sa týka vody, alebo potenciálnych stanovíšť, som nemal žiadne minulé skúsenosti, preto som pred výberom stanovišťa jazero pozorne obišiel a hľadal v rastlinstve znamenia poukazujúce na prítomnosť rýb.

Ostrovček tŕstia naproti vpravo je skvelým miestom, kde sa ryby prirodzene zdržujú. Skupinky amurov toto miesto pravidelne vyhľadávajú a stravujú sa čerstvými steblami na okraji ostrovčeka. Vypovedajú o tom aj do vody ohnuté stopky
Najspoľahlivejšie k cieľu viedol lov tesne pri ostrovčeku pred výšiacou sa trstinou. Čím presnejšie som zakŕmil túto oblasť, v resp. čím presnejšie som sem dohodil, tým rýchlejšie a s väčšou pravdepodobnosťou prichádzal záber

Tam kde žijú amury a majú prístup ku svojej prirodzenej potrave - steblám trstiny, môžeme pri okraji trstiny prakticky vždy vídať zlomené, alebo ovisnuté steblá, ktoré za sebou zanechali tieto bylinožravé ryby. Aj teraz som hľadal práve také a aj som našiel. Stanovište som si zriadil na malom polostrovčeku na juhozápadnom úseku jazera, odkiaľ som pokrýval rôzne body trstinového ostrova naproti napravo. Hĺbka vody tam bola asi 1,5-1,7 metrov a dno bolo pomerne tvrdé, íľovité.

Počasie a teplota vody

Rovnako ako je leto rozprávkové obdobie, tak dokáže byť aj tvrdohlavé a vrtošivé. Ako sa zaťahovali mraky na oblohou, zaťahovali sa aj nad mojím optimizmom. V žiadnom prípade som však nechcel rybačku zabaliť, veď neraz som už úspešne lovil aj v daždi. Premysliac si možnosti, začal som prichádzajúci dážď vidieť v úplne inom svetle. Prečo? Mnohoročná skúsenosť mi napovedá, že ak dlhotrvajúce, stagnujúce teplo vystrieda letmý studený front s dažďom, ktorý však nie je trvalý a tým pádom nespôsobí výraznejšie ochladenie, aktivitu rýb to ovplyvňuje vždy pozitívne.

Zostavenie výstroje

Zo sebou som si vzal prúty Team Feeder Power Fighter 3,90 a 4,20 XH by Döme Gábor, vybavené najsilnejšími špicmi
K prútom ideálne pasovali navijaky By Döme Team Feeder Carp Fighter LCS 6000
Súhra medzi všetkými prvkami výstroje bola priam dokonalá. Ani na sekundu som nemal pocit, že by sa pri vôbec nie každodennom zaťažení nejako oslabili. Vďaka tomu som sa pri zdolávaní mohol kľudne sústrediť na svoju prácu…

1. Výstroj:
Prút:Team Feeder Power Fighter 3,90XH by Döme Gábor
Navijak: By Döme Team Feeder Carp Fighter LCS 6000
Vlasec: Nevis Navy Carp 0,20 mm + pletená šoková šnúra Haldorádó Braxx Long Cast 0,18 mm v dvojnásobnej dĺžke prútu
Koncová montáž: Na pletenej šnúre som zarazil 35 gramové krmítko Haldorádó Pellet Feeder, pod ktorý som uviazal praktický rýchloklip. Dĺžku sem zafixovaného náväzca som nastavil na 12 cm, háčiky som používal vo veľkostiach 6 a 8, prispôsobiac veľkosti aktuálnej nástrahy.

2. Výstroj:
Prút:Team Feeder Power Fighter 4,20XH
Navijak: By Döme Team Feeder Carp Fighter LCS 6000
Vlasec:0,20 mm + pletená šoková šnúra Haldorádó Braxx Long Cast 0,18 mm v dvojnásobnej dĺžke prútu
Koncová montáž: Totožná s montážou na kratšom prúte.

Montáž

Výber krmív

Veľká ofenzíva mliečne kvasených látok nie je vôbec dielom náhody, nakoľko za posledných pár rokov svoju opodstatnenosť pri love kaprov a amurov nad všetky pochybnosti preukázali. Je treba poznamenať, že tieto dve ryby sa od seba buď vôbec nedajú oddeliť, alebo iba vo špecifických prípadoch. 100 %-ná selekcia pokiaľ ide o lov amurov, momentálne neexistuje. Keďže je v každom osadenstve viac kaprov, môžeme si byť istí, že na kŕmenie zostavené z charakteristicky "amurových" vnadidiel zareagujú aj oni. Avšak na druhej strane, ak dostaneme do vody látky, ktoré sú pre amury naozaj neodolateľné a to na správnom mieste, takmer v každom prípade skupinka amurov kapry z toho teritória odoženie a a budú si ho inštinktívne strážiť, kým ich tam potrava udrží. Behom rybačky som základom zakŕmil dvakrát, okrem toho som používal dve zmesi v krmítku, obe mliečne kvasené, fermentované.

Základná „Spombová” Delphin zmes, z obľúbených pochúťok pre veľké amury:

 

  • 1 kg Haldorádó Kyselina Mliečna 4X Mix Zo Semienok
  • 0,8 kg Haldorádó Za Studena Lisované Pelety z Tekvicových semienok
  • 0,8 kg Haldorádó Za Studena Lisované Pelety z Kukuričných Klíčkov extra

 

Zložky základného zakŕmenia
Dávka pochúťok určená pre amury, ktorou som posypal okraj vyhliadnutého trstinového ostrovčeka
Haldorádó FermentX Veľký Amur je aj sám o sebe dokanalým amurovým krmivom, ktoré nevyžaduje žiadne ďalšie prímesi! Ja ho v záujme dosiahnutia homogénnej konzistencie, zvyknem predrviť cez sitko so strednou veľkosťou očiek
Druhá zmes pozostáva z dvoch úplne odlišných, avšak pre amury maximálne lákavých komponentov
Kyslá, fermentovaná príchuť a aróma krmiva Tejsavas Betainos (mliečne kvasený) vytvára zo sladkastou lucernevou arómou Amur L’amour-u priam dokonalú kombináciu. Ovoňajúc túto rýchlo sa rozpušťajúcu, hustý mrak vytvárajúcu zmes, je naraz cítiť čerstvo skosenú lucernu aj proces prirodzeného kvasenia. Amury ju zbožňujú!

1.Zmes:

 

  • 1 kg Haldorádó FermentX Tejsavas Nagy Amur (Veľký Amur)

 

2. Zmes:

 

  • 1 kg Haldorádó FermentX Tejsavas Betainos (Mliečne Kvasené)
  • 0,6 kg Haldorádó Amur L’amour
  • 1 dl vody

 

Nástraha

Podobne ako vnadidlá, aj nástrahy som prispôsobil charakteristikám letného obdobia. Takže som s prevažnej časti používal špeciálne kvasené nástrahy a pelety. Preskúšal som viacero "amurových" príchutí, medzi nimi sladké, ovocné, ale aj rozličné korenisté varianty. Z tohto galimatiášu si ryby nakoniec vybrali víťaznú príchuť - a bola to (vôbec nie prekvapivo) cesnaková.

Za hrsť amurových nástrah, ktorými sa dá podľa môjho názoru chytiť ryba hocikde

Zo sortimentu nástrah sa znamenito osvedčili nasledovné:

1.Kombinácia: Haldorádó Rozpustný Plávajúci Pelet Cesnaková ryba, alebo Fluo Rozpustný Plávajúci Pelet Modrá Fúzia vo veľkosti 16 mm, trochu orezané, napichnuté na 10 mm nástrahovom ostni
2.Kombinácia: Haldorádó FermentX Rozpustný Pelet Kvasený Veľký Amur + Haldorádó SpéciCorn Mega Veľký Amur
3. Kombinácia: Haldorádó FermentX Nástraha Pre Veľké Ryby Kvasený Veľký Amur + Haldorádó SpéciCorn Mega Veľký Amur

Všetko bolo na svojom mieste a ja som netrpezlivo očakával, ako počiatočná taktika zafunguje a čo si pre mňa skrýva ďalších 24 hodín.

Môžme ísť na prvý hod
Cielene voliteľná vzdialenosť bola na tejto rybačke sotva 30 metrov. 3,9 a 4,2 metrové prúty by to zvládli aj malíčkom, preto boli potrebné iba malé švihy, tie však museli byť milimetrovo presné!
Hociktorý z prútov sa môže každú chvíľu divoko ohnúť. Nikdy sa mi tento pohľad neznudí! :-)

Prvá ryba, v osobe krásneho amura, prišla asi po 40 minútach. Bola to obrovská radosť, že hneď prvá ryba bola cez 10 kilogramov, úplne presne 10,12 kg.

Hneď prvá akcia priniesla ohromné zvraty
Na konci bitky som sa mohol radovať z 10,12 kilového kapra. Lepší začiatok som si ani nemohol priať !

Na ďalšieho uchádzača som musel čakať celú hodinu. Ten sa chytil na dlho sa rozpúšťajúcu modrú fúziu. Hosťom bol opäť silný, urastený amur, ktorého hmotnosť presahovala aj kolegu spred hodiny. Vážil 10,60 kg.

.

Je to neuveriteľný pohľad, keď sa objemné torpédo bojujúce na háčiku pri zdolávaní prvýkrát vynorí. Spravidla potom nasleduje explozívny výpad
Do podberáku smeruje ďalší prekrásny amur
Bylonožravý šupináč sa ulakomil na zrnko modrej fúzie. Zaujímavosťou tohto záberu bolo, že toto zrnko peletu vo vode pracovalo viac ako hodinu. Tentoraz viedla k úspechu vyčkávacia taktika
Krásna, urastená, zdravá ryba
Hľa, presná hmotnosť!

Bol som neopísateľne šťastný, že sa rybačka začala tak dobre

V poobedňajších hodinách som lovil v krásnom, slnečnom počasí
V tomto období boli aktívnejšie menšie kapry
Ich prítomnosť mi ani trochu neprekážala
Menší kaprík
Špice zostali aktívne aj behom poobedia
Štatistiku zveľadil aj pekný malý španielsky šupináč

Ako sa blížil západ slnka, opäť som zakŕmil základom. Veril som, že sa mi podarí nalákať amury do daného teritória aj v noci a z vábivých dobrôt im vytvoriť prestretý stôl, ktorý ich tam aj udrží.

Večerné kŕmenie bol mimoriadne dôležitý moment celej rybačky. Pripravil som si naňho tú istú zmes, ako doobedu
Môže letieť ku trstine!
Kochal som sa krásnym západom slnka
Bol som zvedavý, čo si pre mňa prichystala noc
Čoskoro dorazila prvá nočná ryba...

Bol to zdravý, foremný jedinec, veľmi ma potešil. Ešte viac ma však potešilo, že prvá ryba po kŕmení bol opäť amur, čo signalizovalo, že bylinožraví kŕdeľ sa znovu pustil do jedenia. O pol hodinu neskôr, sa jemu určenú nástrahu pokúsil ukradnúť ďalší mladý amur.

… pekný malý amur. Bolo to pozitívne znamenie, že kŕmenie začína opäť fungovať

Vyzeralo to tak, že v tomto prípade sa predo mnou nachádza skupinka pozostávajúca z menších jedincov, preto som na oboch prútoch ponúkol jemne vybalansovanú FermentX nástrahu pre veľké ryby. Táto kombinácia už viackrát preukázala svoje selektovacie schopnosti. Hlavne na vodných plochách, kde je v osadenstve menej objemnejších rýb a/alebo na kŕmenie nabehli iba menšie ryby, ako tomu bolo v mojom prípade. Je každého výsostným právom sa rozhodnúť, nakoľko tejto taktike dôveruje, ale jedno je isté, hneď ďalšia ryba efektivitu mojej nástrahy potvrdila.

Vďaka nadľahčenej nástrahe na veľké ryby FermentX Kvasený Veľký Amur som mohol privítať výnimočnú rybu!

Pred druhou hodinou v noci som spozornel na piplavý pohyb. Bol to sotva badateľný, slabý záber, presne taký, aký vyprodukovali dve predchádzajúce ryby. Dlho neváhal, pri druhom malom povolení špicu som okamžite zasekol. Až vtedy ma zastihlo veľké prekvapenie! Odpoveďou na môj rozhodný pohyb bolo silné, živočíšne zatiahnutie, ktoré ma na chvíľu aj vychýlilo z rovnováhy, keď sa odmotávajúci vlasec zarazil o klip. Našťastie som na situáciu dokázal rýchlo zareagovať a zdolávanie mohlo pokračovať bez ďalších prekážok. Nasledovali vzrušujúce minúty...nie nadarmo si amur vyslúžil pomenovanie "torpédo".

Táto prekrásna kapitálna ryba, znamenala môj nový amurový osobný rekord

Na koci zdolávania bola moja radosť dokonaná. Po chlapskom súboji som mohol na rukách držať svojho rekordného amura! Bol som nesmierne šťastný!

Doporučené produkty:
- By Döme Team Feeder Power Fighter prúty
- Team Feeder Carp Fighter LCS navijáky
- Haldorado Braxx Long Cast
- Delphin Krmná Raketa
- Haldorado Pellet Feeder krmítko
- Haldorado gumená zarážka
- Haldorado Big Carp nástraha
- Fluo Rozpustný Pelet - Modrá Fúzia
- FermentX krmivo
- Haldorado 4X
- Haldorado Feeder Master - Amour Lamour
- Specicorn Mega
- Za Studena Lisované Pelety z Tekvicových semienok
- Za Studena Lisované Pelety
- Haldorado Váha

Značky:
Nenechajte si ujsť

Novinky, kupóny, nové články, akcie...

Zbieraj

Kde nás nájdete Doprava a Platba Email Telefonné číslo
Rybárske Potreby - Gold Carp © 2015