Úspešný aj za horúcich letných dní – Pohľadajme kapry!

Úspešný aj za horúcich letných dní – Pohľadajme kapry!

Prečítali: 201

Kúzlu letných rybačiek sa v tomto najvzrušujúcejšom období roku nič nevyrovná. Ryby sa stravujú prakticky bez prestávky. Celkom určite som si nasledujúci jav nepovšimol iba ja: v skoro ranných, podvečerných, alebo "chladných" nočných obdobiach, som oveľa úspešnejší ako za najhorúcejších denných hodín. Právom sa vynára otázka, prečo to isté, čo funguje v chladnejších hodinách, nefunguje aj v poobedňajšej horúčave.Pozrime sa nato podrobnejšie…

Leto je v plnom prúde a z pohľadu počasia je to pre mnohých celkom určite obľúbené ročné obdobie, avšak z rybárskeho pohľadu, to nie je ani náhodou najjednoduchšia časť roka. Už dlhú dobu sa zaoberám otázkou, ako by som dokázal tieto rybačky pokryť tak, aby neboli štedré iba chladnejšie hodiny, ale aj tie horúce. Vodná plocha pre mňa nebola neznámou, raz som tu už lovil, na jar, hneď ako sa roztopil ľad.

Vodná plocha

Ako som už spomínal vyššie, dorazil som v skorých večerných hodinách a s prekvapením som zistil, že jazero bolo takmer prázdne.

Neprešla minúta, že by som nezbadal nejaký rybí výskok.

Smerom k istému úspechu: methodu zdar!
Prvá výzva, ktorá ma na tejto rybačke čakala, boli nočné hodiny. Bol som veľmi napätý, keďže noc patrí na letných rybačkách medzi najplodnejšie obdobia. Teploty sú znesiteľnejšie, čo sa pekne odzrkadľuje aj na apetíte kaprov.
Výstroj som prispôsobil predpokladanej veľkosti rýb, v resp. nahadzovacej vzdialenosti. Pripravil som si 3,3 a 3,6 metrové modely a k obom som pridružil navijaky s baitrunnerom.

Lovná vzdialenosť bola okolo 40-50 metrov, takže dlhšie prúty za potreby neboli
Klasická, spoľahlivá Method Flat Feederová montáž

Ideálna methodová zmes, vyladená k letným rybačkám
Ako som spomínal, ide o mimoriadne intenzívne zarybnenú vodu. Ryby sa tu deň čo deň stretávajú zo zástupmi rybárov, preto je ťažké ich niečím prekvapiť. Pripravil som si na ne zmes, ktorá je popri kryštálovo čistej chuti a aróme, veľmi pôsobivá aj vizuálne. Považoval som za dôležité, aby som kapry potulujúce sa na dne, privábil k háčiku výživovým obsahom hodnotnou, proteínovo bohatou zmesou. Voľba preto padla na Haldorádó Top Method Feeder - Maximum Green, čo je krmivo do všetkých 4 ročných období. Dá sa skvelo používať aj samostatne, ale podľa môjho názoru je oveľa chytľavejšie, ak ho s niečim spárujeme. V tomto prípade som dostal skvostnú zmes pomocou tohtoročnej (u mňa už osvedčenej) novinky  Haldorádó Record Carp - Green Pepper Stick Mix.

Intenzívna, zeleno sfarbená, korenisto-rybacia zmes. Tieto dva komponenty spolu skvelo harmonizujú. Vďaka Green Pepper Stick Mixu vytvorí pri rozpúšťaní okolo krmítka zmyselný Fluo mrak
Stojí zato, si túto zmes aj bližším pohľadom preskúmať. Aj bez pridanej arómy ju charakterizuje veľmi markantná vôňa. Výživový obsah a chytľavosť môžeme ďalej vytunovať pridaním pol hrsti 3 mm halibut peletov
Po nahodení si radšej prút pevne dŕžme, zdolávanie sa môže začať!

V neskorých večerných a nočných hodinách, sa ryby spravidla stravujú na dne. Neustále rázne ohýbajúce sa špice o tom dokonalo vypovedajú. Môžem smelo skonštatovať, že methodová technika bola opäť ideálnou voľbou. Na nočné hodiny som bol dobre pripravení, myslím tu na také detaily ako napred uviazané náväzce, množstvo namiešaného krmiva, ochrana pred komármi, alebo vhodne osvetlené stanovište. Je to medzi inými dôležité aj preto, aby sme sa v tmavej noci mohli sústrediť výlučne na špice a nemuseli sa znervózňovať kvôli nedostatku niektorej z vyššie spomínaných vecí. Nápad, v resp. stratégia skvelo fungovali. Od skorého večera som dokázal chytať ryby celkom pravidelne a nakoniec dorazili aj vytúžené väčšie jedince. Udalosti onej noci zhrniem na nasledovných fotkách:

Spočiatku ma zaneprázdňovali menšie kapry
… náledne nástupom temnoty, dorazili aj ryby, za ktorými som sem prišiel.
V nočných hodinách mi nedali vydýchnuť… Pekní zrkadloví
Vďaka korenisto-rybacej zmesi som zvábil aj pekných šupináčov. Behom noci sa mi podarilo do podberáku nasmerovať viac ako 10 kaprov

Na tomto jazere sa počínania menších rýb veľmi obávať nemusíme. To nám výrazne zjednodušuje aj otázku výberu správnej nástrahy, keďže tu môžeme kľudne používať aj úplne malé pop-up nástrahy. Ako už mám vo zvyku, aj teraz som to skúšal so širokou paletou nástrah, v rozličných veľkostiach, príchutiach a farbách. Avšak ryby mi dali veľmi rýchlu odpoveď, čo je im najviac po chuti. V tomto prípade dala s methodovou technikou najviac rýb jednoznačne nástraha mini boiliesHaldorádó - Quatro Fluo Pop Up 8 mm . Ako som spomínal vyššie, už som tento rok na tomto jazere lovil, preto som sa rozhodol vyskúšať aj husté atraktívne arómy, ktoré tu na jar po ustúpení ľadu veľmi pôsobivo fungovali. Myslím na arómu s pumpičkou Fluo Essencia, ktorá aj tentokrát vytváranie záberov citeľne urýchlila. Preskúšal som prakticky všetky príchute, ale z nejakého dôvodu priniesla najväčší nárast rýchlych záberov esencia Modrá Fúzia. Že akým spôsobom sa táto trpká aróma, nedefinovateľnej chuti a vône, hodí k vyššie popísanej korenisto-rybacej methodovej zmesi? Zdanlivo sa k nej nehodí vôbec, ale reakcia rýb nám dala jasnú odpoveď.

Rybacie a ananásové fluo nástrahy sú s farbou krmiva v pôsobivom kontraste. Tieto drobné nástrahy sa postarali o veľmi rýchlu a dynamickú rybačku
Koncentrovane do stredu kôpky krmiva!

Chladné ranné hodiny: naďalej method
To, čo sa stalo na rybačke v noci, ma ani trochu neprekvapilo. Vedel som, že mám veľmi dobré šance pochytať veľa rýb a podobný scenár som očakával aj skoro ráno. Na stratégii som nič nemenil, naďalej som vykonával jednou montážou fixný a druhou vyhľadávací lov. Tempo náhodov som nastavil na odlišný časový interval. S fixne loviacim 3,6 metrovým feederovým prútom som nahodil zhruba každých 15 minút. S 3,3 metrovým prútom som ryby hľadal v rozličných vzdialenostiach a smeroch a interval medzi jednotlivými hodmi bol 5-10 minút. Samozrejme, ak som sa niekde domohol záberu, hodil som opäť do tej istej oblasti. Prvá polovica rána ubiehala chladno a hmlisto, mal som trochu času sa pokochať a zvečniť, ako sa príroda prebúdza, ale ryby sa postarali, aby mi vela času na flákane nezostalo…

Ráno naďalej pokračoval zabehnutý rytmus: náhod…
… zdolávanie...
… podobratie
… pózovanie. Methodový rybolov je presne o tomto! Pri každom zdolávaní sa popasujem s peknými, silnými a zdravými rybami

Počasie sa oproti včerajšiemu večeru zmenilo o toľko, že v ranných hodinách začal fúkať mierny severný vietor, čo apetít rýb absolútne neovplyvnilo, takže tempo záberov nepoľavilo.

Nový By Döme Team Feeder - Rapid matrac ryby dokonalo ochráni. Na tejto rybačke nebolo ničím zriedkavým, že na ňom oddychovali naraz dvaja kapry.

Ako sa slnko driapalo po oblohe čoraz vyššie a teplota dosiahla 30 stupňov, tempo záberov začalo spomaľovať. Za hodinu som sa už niekedy dokázal domôcť iba jedného záberu. Po veľmi dynamickej nočnej a rannej rybačke sa začalo jasne vykresľovať, že bude treba niečo zmeniť. Je veľmi dôležité poznamenať, že zmena nenastala tam, že by sa rybám zmenšil apetít, alebo prestali nástraha a krmivo fungovať, ale že sa ryby presunuli na iné miesto. Po pravde, celú túto rybačku som si naplánoval presne pre tieto okolnosti.

Čoraz častejšie badateľné výskoky jasne naznačovali, že sa ryby začali stravovať v blízkosti hladiny. Chcel by som predstaviť techniku, ktorú sa oplatí vyskúšať na plochách podobných tejto. Jej chytľavosť je zarážajúca. Rozoberme si detailne, ako si predstavujem lov vo vodnom stĺpci!

Výstroj, montáž:
Jednými z najzákladnejších faktorov tohto typu rybárčenia, sú výstroj a montáž. Doterajší 3,6 metrový prút som vymenil za 3,9 metrový feeder. Dlhší prút bol potrebný kvôli dĺžke náväzca a realizácii hodov. Hĺbka vody rozprestierajúcej sa predo mnou, bola okolo 2,7-3 m. Kľúčovou súčasťou montáže bolo krmítko Haldorádó Special Round XL 10 g, ktoré som nasadil nasledovným spôsobom:

Koncovú montáž som zostavil z prvkov znázornených na fotke.Dôležitú úlohu zohráva tenký háčik, ktorý dostatočne veľká pop-up nástraha, zo dna zľahka pozdvihne
Hotová montáž. Montáž sa stane úplnou tak, že do karabínky uviažeme 1,8-2 metrový (premenlivá dĺžka), 0,2 milimetrový náväzec, doplnený háčikom Gamakatsu 2263. Zmenami dĺžky náväzca, dokážeme celý vodný stĺpec dôkladne prehľadať

Krmivo, stratégia:
Nakoľko krmítko leží na dne a vo vodnom stĺpci sa bude zdržiavať iba jedno zrnko osamotenej pop-up nástrahy, je nesmierne dôležité, aby putovalo krmítko na dno vlečúce za sebou pôsobivý mrak krmiva. Potrebujeme pomaly sa ponárajúce, úplne homogénne, vizuálne sa skvejúce krmivo. Pre tento účel môže byť dokonalou voľbou krmivo Haldorádó Fluo Energy - Zelená Afrika, ktoré sa dá ešte viac skrikľaviť, pridaním pasujúcejFluo Flavorarómy! U mňa táto kombinácia fungovala ukážkovo !

Príjemne voniaca, úplne homogénna zmes. Ale čo je najpodstatnejšie, okolo nástrahy vytvára pre ryby nápadný, fluo mrak !

Rybačka prebieha nasledovným spôsobom: k prútu s montážou si spravím ďalší feederový prút, tentoraz však naňho namiesto montáže dám mini spomb. Zmysel to má taký, že keďže pri tejto metóde nie je nástraha uprostred kôpky krmiva, koncentrovanie rýb na jedno miesto a ich kŕmenie musíme vyriešiť tak, že budeme krmivo neustále dopĺňať. Tip!Do spombu sa oplatí naplniť to isté krmivo ako do krmítka, avšak konzistencia zmesi môže byť v tomto prípade aj tekutá!

Spomb a krmítko Special Round XL spolu pri love vo vodnom stĺpci dokonalo harmonizujú. Tento pozoruhodný typ rybárčenia sa postará, že na brehu strávime vzrušujúce a nezabudnuteĺné hodiny.
Prvý kapor ulapený vo vodnom stĺpci. Môžeme očakaváť vehementné zábery, vyplatí sa zostať pri prúte
Montáž som nahodil každých 3-5 minút, trochu tekutého krmiva som zas okolo nástrahy bombardoval spombom každé 1-2 minúty
V najhorúcejších hodinách...
... sa mi touto technkou podarilo prekabátiť krásneho cca 5 kilového šupináča

Ideálny spôsob aplikácie nástrahy pri feederovaní vo vodnom stĺpci
Pri výbere správnej nástrahy, sa treba zamerať hlavne na jeden dôležitý faktor: vztlakovú silu. Zvoľme si ľahký háčik a k nemu už-už zdanlivo nereálne veľkú pop-up nástrahu. Perfektnosť záberu môžeme regulovať pomocou vzdialenosti háčika od nástrahy, nástrahu sa oplatí popustiť až na 1-1,5 cm !

Nápadná farba, vynikajúco sa vznáša! 11 milimetrové boilies Haldorádó Quatro Fluo Pop Up sa k tejto metóde hodia dokonalo, navyše aj farby môžeme variovať podľa chuti

Zhrnutie rybačky:
Mám za sebou prakticky dokonalú rybačku. Zvládol som sa vynikajúco prispôsobiť rôznym fázam dňa, v resp. zmenám miesta výskytu rýb. Vďaka lovu vo vodnom stĺpci sa mi podarilo chytiť krásne kapry aj v najväčších horúčavách. V podstate to bolo prvýkrát čo som túto metódu vyskúšal a hneď vyprodukovala veľmi presvedčivé výsledky. Za tu strávených 24 hodín sa mi podarilo chytiť nespočetne objemných kaprov. Dúfam, že prečítajúc si tento článok, dostanú mnohí chuť zarybárčiť si touto vzrušujúcou metódou a taktiež dúfam, že aj iným prinesie toľko radosti a zážitkov ako mne...aj v najhorúcejších hodinách!

Oplatí sa neustále experimentovať a hľadať ryby!

Doporučené produkty:
- Record Carp Stick Mix - Green Pepper
- Method Flat Feeder krmítko
- Top Method Feeder - Maximum Green
- Team Feeder Rapid Podložka
- Quattro Fluo Pop Up 8mm
- Braxx Long Cast
- Special Round Feeder
- Fluo Flavor - Green Afrika
- Fluo Energy - Green Afrika
- Delphin Spomb
- Team Feeder Master Carp LCS naviják
- Team Feeder Power Fighter prúty
- Gumová zarázka L

Značky:
Nenechajte si ujsť

Novinky, kupóny, nové články, akcie...

Zbieraj

Kde nás nájdete Doprava a Platba Email Telefonné číslo
Rybárske Potreby - Gold Carp © 2015