Feederový lov s červíkmi

Feederový lov s červíkmi

Prečítali: 666

Popri nespočetnom množstve moderných rybárskych techník sa klasické, dobre osvedčené prírodné nástrahy, dostávajú čoraz viac do úzadia. V kaprárstve stretnete rybára, ktorý si k háčiku neviaže nejaký pelet, alebo boilies, už iba veľmi zriedkavo. Ich produktivita im dáva za pravdu, avšak sú také situácie a hlavne také ryby, ktorým sa ešte stále zažiada živá nástraha. V tomto článku vás zavediem do zálivu v Pilismaróte, kde bude hlavná úloha patriť dážďovkám, no a samozrejme aj pleskáčom.

Keďže väčšinu času na súťažiach trávim práve lovom pleskáčov, dalo by sa povedať, že chytanie pleskáčov je pre mňa normálka. Avšak na väčšine domácich vôd sa chytajú menšie ryby a ani vo veľkej diaľke. Naproti tomu záliv v Pilismaróte je obrovská vodná plocha, kde nezaškodí prehľadať aj od brehu vzdialenejšie oblasti. Navyše, medzi rybami, ktoré sem zablúdia z Dunaja, sa dá natrafiť aj na niekoľkokilové jedince, čo tu robí lov na pleskáče ešte vzrušujúcejším. Z Dunaja sem prichádzajú ryby na jar, hlavne s cieľom nájsť si vhodné neresisko a keďže toto miesto oplýva potravou, veľká časť z nich tu zostane aj potom. Teraz vám predvediem dve alternatívy na ich vychytanie.

Naľavo je Dunaj, napravo Pilismarótský záliv. Pri vchode do zálivu je vždy veľká „premávka”, preto sa oplatí loviť na pleskáčovité práve tam
Usilovní plávajú, vynaliezaví sa vezú
Tu je vždy veľká neznáma, aká ryba zakriví špic

 Výhody pleteného vlasca sa najlepšie uplatnia práve na takejto vodnej ploche, tu je táto technika naozaj opodstatnená. Je tu nevyhnutné loviť vo veľkej diaľke, voda je hlboká a treba vyžiť z málo záberov. Pletený vlasec si rozhodne vyžaduje jemný prút, avšak kvôli veľkosti masy, ktorú budeme vrhať a taktiež veľkej vzdialenosti, musí byť prút zároveň aj silný a pružný. 25 gramové Haldorádó Long Cast Round Feeder krmítko, naplnené zemitým krmivom, dosiahne zľahka 60-70 gramov. Hodiť ho na 50 metrov, už môže byť pre jemný prút pomerne obtiažne.

Pletený vlasec a power guma sú nerozlučnými spojencami!
K diaľkovým hodom sa už príliš jemný prút nehodí. Je za potreby taký, ktorý je dobre stavaný, avšak pružný

Medzi monofilný náväzec a šokovú šnúru(0,16 mm-es Braxx Long Cast) treba zavesť 10-15 centimetrovú Drennan Power Gumu, ktorá urobí koncovú montáž trochu pružnejšou. Jeden koniec power gumy je uviazaný k šokovej šnúre, kým druhý do  Haldorádó picker rýchloklipu,ktorý sa aj otáča, vďaka tomu veľká asymetrická nástraha náväzec behom dlhého letu nezamotá.

Keďže sa pri dlhom lete riziko zauzlenia zvyšuje, hlavne ak k tomu ešte fúka aj vietor, sa pri diaľkových lovoch s dlhým náväzcom veľmi tenučký náväzec viazať neoplatí. Treba si zvoliť takú 0,14 mm šnúru, ktorá má toľko pevnosti, že sa nazakrúti a zvládne, aj keby náhodou zablúdila na háčik nejaká väčšia ryba.

Fine Carp je dobrá voľba, ak používame rozmernejšiu nástrahu

Optimálna dĺžka náväzca je 50-70 cm. Na jeho koniec som uviazal háčik Gamakatsu A1 Team Feeder Carp Fine veľkosti 12. Čo sa týka jeho rozmerov, nie je tento háčik až taký malý, avšak je ľahučký ako pierko. 3-4 vlákna motajúcich sa dážďoviek sa s ním na dne zľahka vyhupnú, čo objemnejšie pleskáčovité ryby dozaista vydráždi.

K takejto nástrahe už treba aj rozmernejší háčik s veľkým oblúkom
Nezvyknem rybačky prekomplikovávať, ani na poli krmiva, ani násrahy

Kardinálnym bodom tejto techniky je krmivo. Na takýchto „zážitkových” rybačkách som to nikdy nezvykol preháňať, skôr mám na zreteli jednoduchosť. Krmivo  Haldorádó Veľký Pleskáč, doplnené trochou  arómy Veľký Pleskáč, sladidla a Fluo vločky, priláka ryby k lovnúmu miestu z veľkej diaľky a do krmítka neustále dopĺňané krájané dážďovky, ich tam aj udržia. Do krmiva je ešte možné primiešať aj trošku ílu, ktorý semiačka trochu zaťažká a vytvorí pôsobivú dymovú clonu, v ktorej sa bude ryba stravovať oveľa odvážnejšie.

Ozajstná pleskáčová zmes na „živú vodu”
O krmivo obohatené o krájané dážďovky, prejaví skôr či neskôr záujem aj nejaký veľký pleskáč. Stačí vyčkať!
Hodnotná „plnka!”
Zmes bez zeminy a živej hmoty môžeme naplniť hoci aj do method krmítka
Kyticu z dážďoviek pleskáče z krmítka zľahka vysŕkli

Pre zaujímavosť sme vyskúšali, že okolie kŕmenia bude Zoli spovedať pomocou methodovej techniky. Často pozorovaným javom býva, že na okrajoch kŕmenia sa dajú chytiť oveľa väčšie ryby ako uprostred. Popri montážach sa techniky líšili aj tým, že doMethod Flat Feederkrmítka šlo iba krmivo. Tým pádom neobsahovalo ani zeminu, ani iné prímesi, ktoré by mohli odlákať ryby z kŕmenia.Čo však plávalo okolo, na aromatický pokrm, v ktorého strede sa skrúcalo chutné sústo, určite spozornelo. Experiment priniesol presne ten výsledok, ktorý sme očakávali. Kým ja som chytil mnžstvo drobcov (malé jalce, plotice, malé pleskáče), na "ťažkom bombardéri" bolo iba niekoľko záberov, ale boli to spravidla väčšie pleskáče.

Na montáž s dlhým náväzcom sa sprv chytali iba drobcovia
Ako sa na lovné miesto dostávalo viac dážďoviek, rástli aj rozmery
Požral veľkú kyticu dážďoviek
Prekrásny jalec

Rozľahlé jazerá spojené s riekou, ako Pilismarótský záliv, predstavujú nemalú výzvu.Populácia rýb býva na týchto vodách taká bohatá, že by mohla súperiť aj s intenzívne zarybnenými jazerami, len ich vylovenie je oveľa komplikovanejšie. Dážďovka - zabudnutá nástraha každodenných rybačiek - dokazuje najlepšie práve na takýchto miestach, že sa na ňu dá stále spoľahnúť.

Bola by škoda takú rybu odtrhnúť z jej prirodzeného prostredia!

Doporučené produkty:
- Gamakatsu Fine Carp háčik
- Haldorado Aroma Tuning - Velký pleskáč
- Haldorado Feeder Master - Velký pleskáč
- Fluo Vločka Trojfarebná
- Method Flat Feeder Krmítko
- Drennan Power Gum
- By Dome Team Feeder Fine Carp Prúty

Značky:
Nenechajte si ujsť

Novinky, kupóny, nové články, akcie...

Zbieraj

Kde nás nájdete Doprava a Platba Email Telefonné číslo
Rybárske Potreby - Gold Carp © 2015