Chladivá rieka

Chladivá rieka

Prečítali: 188

Sú takí, ktorí sú schopní na brehu presedieť celé dni, pre iného vydá na jednu rybačku doba medzi úsvitom a západom slnka a nakoniec sú aj takí, ktorí si behom dňa len tak "odskočia" namočiť prút. Každý z prístupov má svoje osobité kúzlo, ale pre tých, ktorí žijú v blízkosti niektorej z veľkých prírodných vôd, sa zvykne najčastejšie prihodiť tretia alternatíva. Časť Dunaja v hlavnom meste skrýva ideálne miesta, ktoré sú ľahko dostupné, jednoduché z hľadiska lovu, navyše, ak o to máme záujem, v letných horúčavách sa môžeme pri rieke aj trochu schladiť.

Rímsky breh je pre obyvateľov hlavného mesta obľúbeným vychádzkovým miestom. Popritom, že sa tu dá pod obrovskými stromami nábrežného korza príjemne poprechádzať, dá sa tu aj rybárčiť, jesť, piť, alebo sa porozprávať v niektorom z nespočetného množstva pohostinstiev. Pobrežie je pekné, celistvé, kamenisté, lov si tu nevyžaduje žiadne zvláštne vybavenie. Čo je pre rybárov ďalej veľmi nápomocné je, že za rampami na spúšťanie lodí, ktoré siahajú do vody až na 10-15 metrov, sa voda výrazne spomaľuje, takže ináč veľmi svižný Dunaj sa tu dá rybársky zvládnuť hoci aj ľahkou výstrojou.

Moje podunajské rybačky bývali zatiaľ vždy o tom, ako dostať do vody to najväčšie, často až 200 gramové krmítko, ako ho zastaviť a pomerne silnou výstrojou rybu čo najrýchlejšie zdolať. Práve preto som bol veľmi zarazený, keď mi kamoš Zoli Simon - ktorý je mimochodom rodákom z Budapešti, takže toto miesto dôverne pozná - povedal, aby som si zabalil iba troj metrový pickerový prút a 30-35 gramové krmítka. Hľadal som taký prút, ktorý je silnejší, pevnejší ako priemerný picker, avšak má dostatočne jemný špic. Na rýchly záber podustvy sa dá "doraziť včas" iba prútom, ktorý je primerane pevný, avšak aj dostatočne pružný, keďže môže malý háčik z jej tvrdých úst pri zdolávaní ľahko vyskočiť..

Na túto rybačku je za potreby prút, ktorého špic zábery dobre sprostredkúva, avšaj je zároveň dostatočne pevný, aby ním bolo možné na náhle výpady pohotovo zareagovať

Veľmi veľa výstroje som zo sebou vláčiť nechcel, keďže od parkoviska je to na breh asi taká pol kilometrová prechádzka, takže som pozbieral iba to najnevyhnutnejšie. Potreboval som malé, silné háčiky, takže som si zvolil model Gamakatsu   veľkosti 16, ktorý som uviazal na 0,14 mm-ovú náväzcovú šnúru. Lov podustvy je zriedka o hrubej výstroji, skôr sa zvykne posúvať k jedným-dvom kúskom kostnáčov, ponúknutých na drobnom háčiku, uviazanom na dlhom, tenkom náväzci.

Jedného z kostnáčov sa oplatí natiahnuť na ramienko drobného háčika, bude tak možné vychytať viac záberov !
Aby háčik v tvrdých ústach podustvy dobre sedel, je treba rýchle, silné zaseknutie

Krmivo sa oplatí namiešať aj pri kratších, niekoľko hodinových rybačkách, hoci, v tomto prípade nie je jeho prvotnou úlohou udržať ryby na mieste, ale prilákať ryby stravujúce sa v jeho okolí. Nato je žiadúca taká zmes, ktorá je chuťovo bohatá, efektná, rýchlo sa rozpúšťa a na jej znamenité zrniečka spozornejú aj ryby križujúce v blízkosti dna. Zmes Haldorádó Veľký Pleskáč + Haldorádó Gold Feeder Secret Carp je vďaka skvelej chuti, veľkým zrniečkam a v neposlednom rade bohatému výživovému obsahu skvelým vnadidlom. Ešte atraktívnejším sa dá urobiť pridaním za jednej hrsti Červenej Fluo Vločky. Posledné spomínané je dostatočne tažké, aby pomaly sa gúľajúc po dne, doviedlo riečne ryby k našemu krmítku a háčiku. Popri vnadidle by vo vedre nemali chýbať ani 2-3 decilitre kostnáčov, ktoré budeme po troške pridávať k jedlu, tým rybačku ešte viac urýchlime.

Sladká, efektná, rýchlo sa rozpúšťajúca zmes
Veľké, 35 gramové Tufty Feeder krmítko dokáže do vody dostať dostatok vnadidla, aby sme udržali podustvy na mieste

Zrána býva rímsky breh kráľovstvom bežcov, preto si treba dať pozor, aby sme sa vykračujúc si po korze s výstrojou v ruke s nejakým nezrazili. Napriek tomu, že k takejto rybačke veľa príslušenstva vláčiť netreba, pol kilometrová prechádzka môže byť aj tak pekne vyčerpávajúca. Luxus ako sedačky sa už do výrazne zredukovanej výstroje ani nezmestili, preto čo sa týka sedenia, musíme zaimprovizovať a vystačiť si s tým, čo nájdeme na brehu.

Bezpodmienečne si prinesme takú tacku na vnadidlá, ktorá sa dá nastaviť dosť vysoko, aby nám ich loďami generované vlny okamžite neodplavili

Bezpodmienečne si prinesme takú tacku na vnadidlá, ktorá sa dá nastaviť dosť vysoko, aby nám ich loďami generované vlny okamžite neodplavili. Držiak na prút môžeme pripevniť na vidličku, alebo tripod, avšak ozajstní dunajský beťári naháňajú podustvy s prútom v ruke! Zaručí nám to, že nadviažeme s rybou kontakt za čo možno najkratšiu dobu.

S pružným prútom môžeme rybu vyťahovať energicky, nemusíme sa obávať, že sa náväzec pretrhne
Je to prekrásny pohľad, keď sa z hĺbin vynorí objemná podustva

Netreba loviť veľmi ďaleko od brehu. Ideálna vzdialenosť je takých 15-20 metrov, práve v tejto oblasti sa stretáva pomalá voda pri brehu s rýchlim prúdom. 35 gramové,veľké Haldorádó Tufty Feeder krmítko pekne postojí a zvládne dosť krmiva nato, aby sme opakovanými náhodmi každé 2-3 minúty, dokázali za pol hodinu celú dráhu zakrmiť.

Krátkym prútom si môžeme rybu zľahka pritiahnuť až na dosah
Unavenú rybu treba rozhodným pohybom vytiahnuť z vody
Pre toto sa oplatilo namočiť

V tomto štrkovitom úseku sa dá v lete vyzdvihnutie ryby z vody najjednoduchšie vyriešiť tak, že skrátka vlezieme po stehná do rieky a jednoducho ju rukou vytiahneme. Minimalizujeme tým šance, že by sa naša "obeť" poranila a navyše sa ešte vo veľkej horúčave aj trochu schladíme.

je to neuveriteľná zábava loviť túto rybu!

Lov na podustvy patrí medzi mimoriadne rušné, dynamické typy rybačiek, a k tomu všetkému, nie je veľmi časovo náročný. Ak je v okolí ryba, ktorá sa stravuje, do hodiny na kŕmenie zareaguje. Najväčšia výzva je, aby sme napriek príjemne chladivej vode a neustále sa trasúcemu špicu, presne dodržali čas, ktorý máme na rybačku vyhradený a zabudnúc sa na brehu si nerozhádzali denný rozvrh. Avšak ako to býva, vždy je ešte čas na jeden posledný náhod, a ešte jeden…

Doporučené produkty:
- Carp Zoom FC modrý držiak
- Haldorado Velký Pleskáč Krmivo
- Haldorado Gold Feeder Secret Karp Krmivo
- Fluo Vločka - Trojfarebná
- Tufty Feeder krmítko

Značky:
Nenechajte si ujsť

Novinky, kupóny, nové články, akcie...

Zbieraj

Kde nás nájdete Doprava a Platba Email Telefonné číslo
Rybárske Potreby - Gold Carp © 2015